Prawda w czasach ostatecznych. Chrześcijanie biblijni.

Chrześcijanie biblijni. Prawda dla NAŚLADOWCÓW JEZUSA CHRYSTUSA "Poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli"

Duma – wróg małżeństw, przyjaciół, pokoju i miłości międzyludzkiej.

Ksiądz Międlar firmuje swój kanał hasłem “Duma narodowa”. Czyż nie działa to w identyczny sposób jak duma w relacjach małżeńskich?

Czym jest jednak duma?

Pierwsze co przychodzi nam na myśl, to powiedzenie “dumny jak paw”.

 

 

Jak zobaczycie u kogoś głowę zadartą do góry, to niemal jest pewne, że macie do czynienia z człowiekiem dumnym.

 

 

Oczywiście nikt nigdy tak nie chodzi, ale są to postawy, pozycje głowy dosyć częste u ludzi dumnych.

Można być dumnym ze swej urody, sylwetki, statusu finansowego, tytułu naukowego, pozycji zawodowej itd.

 

 

Ta negatywna cecha charakteru przede wszystkim przesłania nam prawdziwy obraz siebie i ściśle powiązana jest z pychą.

Duma powoduje, że nie potrafimy przyjąć innego punktu widzenia ponieważ wydaje się nam, że wszystko na dany temat wiemy.

Duma jest blisko pychy i często idą w parze, ale bywają osoby pełne pychy, ale pozbawione dumy.

 

Arogancka osoba nie bierze żadnej odpowiedzialności za swoje błędy. Widzi wszystko raczej przez pryzmat własnych potrzeb, niż zastanawia się co jest najlepsze dla dwojga. I często czuje się ofiarą pomimo, że atakuje, że bywa krzywdząca i chamska.

 

Co stoi za dumą? Co ją powoduje?

Jest to niskie poczucie własnej wartości obfitujące tym, że dumny człowiek zaczyna wyolbrzymiać swoje osiągnięcia jako mechanizm obronny, by ukryć swoje słabości i mankamenty.

Duma to zwykła skorupa, a zarazem subtelny mechanizm samo-oszukiwania się. Jeżeli schowam się pod osłoną mojej samowystarczalności, gruboskórności oraz mojej absolutnej prawdy, demonstruję swoją przewagę nad innymi, jako że nikt nie zauważa moich wewnętrznych potrzeb.

 

Fałszywa pokora jest po prostu dumą.

Jozue wysłał zwiadowców, którzy wrócili z fałszywą pokorą uznając, że nie podołają mocarzom. Wynika z tego, że za dumą idzie często strach. Osoby dumne to osoby strachliwe.

 

Pan Jezus na pewno nie miał w sobie dumy.

Księga Przysłów również podaje nam kilka przykładów na negację dumy:

 

 Bojaźnią Pańską – zła nienawidzić. Nie znoszę dumy, złych dróg, wyniosłości ust przewrotnych.  Przysłów 8:13

 

Dumne oczy i serce nadęte, [ta] pochodnia występnych jest grzechem.  Przysłów 21:4

 

Biblia także daje na to radę:

 

 Bezmyślnie uniosłeś się dumą? Po namyśle – rękę na usta! 
Przysłów 30:32

 

Dlaczego w tytule uważam, że duma niszczy związki i relacje? Ano dlatego, że to właśnie duma nie pozwala chować urazy, często nie słusznej. Duma nie pozwala na załagodzenie konfliktu. Przyczyną tego jest jednostronne i pełne pychy przekonanie o swojej racji i swojej krzywdzie.

Duma nie pozwala na zdrową analizę samego siebie i zauważenie belki w swoim oku. To ona woli widzieć belkę w innych.

 

 

W świecie charyzmatyków  duma i pycha mają swoje złe duchy “opiekuńcze”. Opiekują się tymi osobami poprzez dumę i pychę, gdyż to trzyma te osoby w królestwie szatana na rozmaite sposoby. Jednym z takich przykładów jest gro jeńców diabła w stanie wolnym. Owa duma nie pozwala im zrobić pierwszego kroku w stronę potencjalnego kandydata. Nie wszyscy bo część po prostu z kolei ma niskie poczucie własnej wartośc, jest mnie przebojowa, ale tutaj piszę o tej części, która z dumy nie robi żadnego kroku…Tak samo jak jeden z małżonków po kłótni w swej dumie nie zrobi nic aby załagodzić konflikt.

 

Duma nie pozwala na pogodzenie się dwóch przyjaciół, z których to jeden zawinił, ale ma w sobie tak duzo dumy, iz nie może sie przełamać.

 

Jak wspomniałem duma nie pozwala na zdrową analizę samego siebie, widzenie siebie w faktycznym świetle słonecznym. Przywoływane hasło J. Międlara doskonale obrazuje ducha dumy.

Polacy narodowcy są dumni nie widząc co w samym narodzie się dzieje, którego już nie ma. Właśnie duma powoduje, że król chodząc nago ma o sobie fantastyczne wyobrażenie. Kilka milionów dumnych Polaków za sobą nie widzi czym jest socjalizm.

Działając w polityce rozmawiałem także z przeciętnymi osobami – wyborcami. Byłem oczywiście liberałem gospodarczym. Nijak nie dało się przekonać społeczeństwa o takich prostych zasadach, jak szkodliwość zadłużania, o korelacji niskich podatków ze zdrową gospodarką. To owa  duma odpowiada za złe wybory. Tak, Polacy sa narodem dumnym, a to skutkuje, że tak na prawdę durnym, z czego czerpie radość polska mniejszość narodowa, która nami rządzi. Polacy lubi komplementy jak każdy dumny człowiek. Lubią sie widzieć dobrze, a tak nie jest.

Tak właśnie jest z przeciętnym człowiekiem.

 

W końcu duma w relacji Bóg – człowiek.

Stała mi się krzywda, a więc Boga nie ma, bo pozwolił na to co się stało w moim życiu. Dumny człowiek nie chce znać prawdy. On już wszystko wie. Boga nie ma przecież… Wszystko wina Boga, a diabła nie ma…

Duma przeszkadza w ukorzeniu się przed Bogiem, przyznaniu do swych grzechów. Jednak chrześcijanie również są dumni. Znamy takich, którzy przed Bogiem są jak trusie a przed innymi choć nic nie znaczą jakby byli dyrektorami fabryk.

 

Na koniec podam dwa cytaty biblijne pokazujące nasz stan:

 

“który chociaż był w postaci Bożej, nie upierał się zachłannie przy tym, aby być równym Bogu, (7) lecz wyparł się samego siebie, przyjął postać sługi i stał się podobny ludziom; a okazawszy się z postawy człowiekiem, (8) uniżył samego siebie i był posłuszny aż do śmierci, i to do śmierci krzyżowej”.” Filipian

 

Bóg, który mógł w oka mgnieniu zabić faryzeuszy wyparł się samego siebie. Bogu obca jest duma i takiej nie powinno być w królestwie niebieskim.

 

Przestrogą zaś powinien być cytat z Izajasza:

 

Albowiem dzień Pana Zastępów nadejdzie przeciw wszystkim dumnym i nadętym i przeciw wszystkim hardym, by się ukorzyli. Izajasza 2

 

Leczmy się z dumy póki jest czas, a innych bez tej złej cechy, być może będącej i duchem ostrzegam przed ludźmi dumnymi.

Przez nią to zostało rozbitych wiele związków, relacji i powstało wiele wojen.

Duma to choroba duszy, a choroby się leczy.

 

Updated: 12 października 2018 — 14:23

2 komentarze

Add a Comment
  1. Fajnie że duma została w tym tekście “rozpracowana” 😀

Dodaj komentarz

Detektyw Prawdy, Dobra Nowina i Apokalipsa © 2015 Frontier Theme