Prawda w czasach ostatecznych. Chrześcijanie biblijni.

Chrześcijanie biblijni. Prawda dla NAŚLADOWCÓW JEZUSA CHRYSTUSA "Poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli"

Słowo na 12.10.2016. Nie rozumiem bowiem tego, co czynię, bo nie czynię tego, co chcę, ale to, czego nienawidzę – to właśnie czynię.

„Nie rozumiem bowiem tego, co czynię, bo nie czynię tego, co chcę, ale to, czego nienawidzę – to właśnie czynię”. Rz 7

 

 

Zanim przejdę do meritum, chciałbym ukazać pewne postawy ogółu czytelników. Jesteśmy wszyscy różni i różne są motywacje wchodzenia na ten blog. Jedni wchodzą dla spisków, karmienia się sensacją, inni dla polityki. Jest jednak grupa, która chciałbym podzielić na dwie podgrupy. Taką zbiorowością są osoby uważające się za wierzące. Owi wierzący dzielą się na następując podgrupy zgodnie z przypowieścią o siewcy:

 1.   Grunt z cierniami – ludzie, którzy słuchają słowa, ale zajęci są doczesnymi sprawami.
 2. Ziemia żyzna – ci, którzy nie tylko słyszą słowo, ale również je przyjmują, i dzięki temu wydają owoc. To są prawdziwi chrześcijanie.

 

 

Padają niekiedy słowa: no wiesz ja nie muszę się z Tobą ze wszystkim zgadzać. Oczywiście że nie musisz i nie powinieneś nawet. Ty musisz się zgadzać z Pismem 🙂

Dlaczego o tym piszę? Ponieważ obserwuje komentarze i polubienia na fejsie popularności poszczególnych tekstów moich. Kiedy jest mowa o stosowaniu się do Prawa i przestrzegania zasad biblijnych poparcie, polubienia są małe. Oczywiście, żeby nie karmić trolli od razu zastrzegam, że nie dla popularności spoglądam na polubienia. Dla mnie są to dane statystyczne,  mówiące o preferencjach czytelników.

Gdybym teraz założył stronę badającą kształt ziemi i o UFO, czy podobnych tematach, to wejść byłoby o kilka tysięcy więcej. Mnie jednak nie o wejścia chodzi.

 

13 Wchodźcie przez ciasną bramę! Bo szeroka jest brama i przestronna ta droga, która prowadzi do zguby, a wielu jest takich, którzy przez nią wchodzą. 14 Jakże ciasna jest brama i wąska droga, która prowadzi do życia, a mało jest takich, którzy ją znajdują!” Mt 7

 

Prawo jest niewygodne, uległość wobec mężów jest niewygodna:

 

„„Żony, bądźcie uległe mężom swoim jak Panu, bo mąż jest głową żony, jak Chrystus Głową Kościoła, ciała, którego jest Zbawicielem”

 

jakże ciężko dzisiejszym kobietom zaakceptować ten wers. Od razu pojawiają się gromy od mężu tyranie panu i władcy. Kochani, ja nie jestem teoretykiem.

Widzę na zjazdach pary gdzie dwie strony są nawrócone. Te związki są oparte na szacunku i miłości. Mało tego, przykład Marcina i Gosi pokazuje jak piękny proces może zajść kiedy najpierw mąż się nawraca pokazując owoce. Gosia widząc owoce męża zauważyła że to działa, że to jest piękne. Czy zatem jest ona niewolnicą? czy Marcin jest tyranem. Nie. Jest to Boże małżeństwo. Tak samo jak w Chełmży widziałem Darka i Kasie i w Ustroniu Mariusza i Kasie. Serce się raduje widząc Boże małżeństwa.

To działa 🙂

 

Jakub powiada:

 

„Bo Ten, który powiedział: Nie cudzołóż, powiedział też: Nie zabijaj; jeżeli więc nie cudzołożysz, ale zabijasz, jesteś przestępcą zakonu.”

 

Czy zatem zakon nas nie obowiązuje?

Przykład szabatu. Wychodzi na to, że 9 przykazań jest aktualnych, ale jedno, to dotyczące szabatu Pan Jezus usunął. Proszę mi wskazać gdzie usunął. Tam gdzie powiedział, że jest Panem szabatu? czy w tej wypowiedzi jest powiedziane, że mamy go nie świętować? Nie, to oznacza, że Jezus jest władcą szabatu. Niedawno komuś to obrazowałem przez telefon. Jeśli prezydent RP zarządzi od godz 22.00 godzinę policyjną, to czy on sam nie będzie mógł spacerować po ulicach po 22ej? Non sens.

Szabat nadal badam gdyz chce być pewny mojego poglądu o obowiązkowości jego przestrzegania. Pozostaje mieszający wers z Kolosan jeszcze, ale to kwestia zbadania kontekstu.

Ostatnio szukam wiele o szabacie i wiecie na co natrafiam? na strony katolickie, gdzie powiada się, że to święto żydowskie :-). Rozumienie jest proste: świętujesz szabat? jesteś Żydem.

Przykład interpretacji strony prokatolickiej:

„Chrześcijan przestało obowiązywać świętowanie szabatu Kol 2,16-17:Niechaj więc nikt o was nie wydaje sądu co do jedzenia i picia bądź w sprawie święta czy nowiu, czy szabatu! Są to tylko cienie spraw przyszłych, a rzeczywistość należy do Chrystusa. Chrześcijan obowiązuje świętowanie niedzieli. Obchodzenie szabatu było związane z liturgią Izraela Kpł 23,1-44:’

 

Haha.

Haha jest tym ciekawsze, że spojrzenie katolickie jest w zborach protestanckich. Protestanci świętują w niedzielę 🙂

Tymczasem w II wieku świętowano:

 

„Po trzecie z badań historyków wynika jasno, że jeszcze w II wieku niektóre wspólnoty chrześcijańskie obchodziły szabat (na pewno w Antiochii)”

http://mateusz.pl/pow/021006.htm

 

Napisał to jakiś uczciwy ksiądz.

To jak to? pierwsi chrześcijanie obchodzili szabat? ojej, wpadli pod zakon rezygnując z łaski. Totalna masakra.

Dobrze, temat szabatu zostawię sobie na później, gdyż na 100% nie jestem przekonany sam. Muszę to zgłębić podobnie jak kwestie Pawła i boskości Jezusa zgłębiłem.

 

 

Napisałem o popularności pewnych tematów ponieważ poniższe rozważanie będzie miłe dla  ludzkiej starej natury, a to dlatego że częściowo daje furteczkę  do grzechu.

Cały kontekst tytułowego wersu:

 

14) Wiemy, że Prawo jest duchowe, ja natomiast jestem cielesny i podlegam grzechowi. (15) Nie umiem bowiem pojąć tego, co czynię. Nie czynię tego, co chcę, lecz to czynię, czego nienawidzę. (16) Jeśli zaś czynię to, czego nie chcę, przyznaję Prawu, że jest ono dobre. (17) Dlatego już nie ja to czynię, lecz grzech, który we mnie przebywa. (18) Wiem, że nie mieszka we mnie – to znaczy w moim ciele – dobro. Chęć bowiem dobrego czynu szybko zjawia się we mnie, wykonanie jednak – nie. (19) Bo nie czynię dobra, którego chcę, lecz popełniam zło, którego nie chcę. (20) Jeśli zaś czynię to, czego nie chcę, nie ja to wykonuję, lecz grzech, który we mnie przebywa. (21) Wyraźnie więc doświadczam, że we mnie, który chcę czynić dobro, przebywa zło. (22) Zgadzam się bowiem z Prawem Boga, lecz dzieje się to wbrew temu wszystkiemu, co jest we mnie. (23) Dostrzegam w sobie inne prawo – przeciwstawiające się prawu mojego umysłu i poddające mnie w niewolę prawa podyktowanego przez grzech, który we mnie przebywa. (24) Jestem nieszczęśliwym człowiekiem! Któż mnie wyrwie z ciała podległego tej śmierci? (25) Bogu niech będą dzięki przez Jezusa Chrystusa, naszego Pana. Tak więc ja sam, dzięki umysłowi, jestem sługą Prawa Bożego, a przez ciało jestem niewolnikiem prawa podyktowanego przez grzech.’

 

Znalazłem świetny obrazek dosadnie pokazujący czym jest ten wers:

” Prawo jest duchowe, ja natomiast jestem cielesny”

 

cialo-duch-dusza

 

 

 

 

 

 

Myślę, że Cuapaka zainteresuje ten link: http://chfpn.pl/index/?id=0353ab4cbed5beae847a7ff6e220b5cf

 

Jak w Słowie i obrazku jest konflikt między ciałem a Duchem. Niby narodziliśmy się na nowo, ale stara natura walczy z nowym duchem otrzymanym od Boga.

Paweł dalej napisał:

 

„Nie umiem bowiem pojąć tego, co czynię. Nie czynię tego, co chcę, lecz to czynię, czego nienawidzę.’

 

To jest właśnie miara narodzenia na nowo. ostatnio pewnej osobie powiedziałem coś niemiłego. Sekundę później żałowałem i pomyślałem: dlaczego mi się nie udaje tego brudu wyplewić?

Również Paweł napisał: codziennie umieram. Jeśli mówimy o ponownym narodzeniu, to musimy wziąć te mała poprawkę, że jest to proces. Od razu z niemowlęcia nie staniesz się dziadkiem…

To dlatego też czasem muszę zastopować na blogu Świeżaków nie okazujących owoców Ducha.

To jest walka, ale z Jezusem jest to zwycięska walka. Każdy problem, każda słabość będzie pokonana w Jezusie, ale Ty musisz Go o to poprosić.

 

Wszystko mogę w tym, który mnie umacnia.

 

Popatrzmy jakie to skażenie:

 

„Dlatego już nie ja to czynię, lecz grzech, który we mnie przebywa.’

 

Coś strasznego. Grzech rządzi nami. Nie my rządzimy sobą. Własnie dlatego szatan najpierw atakuje nas poprzez kulturę. Rewolucja seksualna, gry komputerowe, kino, teatr, złe towarzystwo. Później już tylko mieszka w nas grzech.

Jak dalej wygląda ten proces?

 

„Wiem, że nie mieszka we mnie – to znaczy w moim ciele – dobro. Chęć bowiem dobrego czynu szybko zjawia się we mnie, wykonanie jednak – nie.”

 

W duchu mieszka więc dobro a ciało chce coś innego. Widzę to po sobie jaki jestem skażony grzechem, ale pociechą jest to, że z roku na rok jest coraz lepiej.

 

” Wyraźnie więc doświadczam, że we mnie, który chcę czynić dobro, przebywa zło”

Czy widzisz mieszkające w Tobie zło?

Jeśli nie widzisz, to oznacza że jesteś niewierzący. Nie ma na ziemi osoby bez grzechu, gdyż:

 

„Jeśli mówimy, że nie mamy grzechu, to samych siebie oszukujemy i nie ma w nas prawdy.” 1 Jana.

 

Czy pracujesz nad tym, walczysz? Czy prosisz Jezusa?

Teraz sobie uświadamiam dlaczego Paweł jest tak zwalczany. Pokazuje on że siedzi w nas grzech a diabeł nienarodzonym intelektualistom biblijnym nie pozwala tego dostrzec. Wykorzystuje do tego pychę.

 

„Zgadzam się bowiem z Prawem Boga, lecz dzieje się to wbrew temu wszystkiemu, co jest we mnie”

 

Paweł zgadza się z Prawem Boga. Jak to możliwe?

Pointuje on rozdarciem, które dzięki umysłowi będzie sługą Prawa Bożego w Jezusie Chrystusie Panu naszym.

 

Jestem nieszczęśliwym człowiekiem! Któż mnie wyrwie z ciała podległego tej śmierci? (25) Bogu niech będą dzięki przez Jezusa Chrystusa, naszego Pana. Tak więc ja sam, dzięki umysłowi, jestem sługą Prawa Bożego, a przez ciało jestem niewolnikiem prawa podyktowanego przez grzech.’

 

Do boju z ciałem i nasza grzeszną naturą

 

Amen.

Zaktualizowane: 12 października 2016 - 10:49

62 komentarze

Dodaj komentarz
 1. Piotr, czyli kamień, nie skała

  „Temat szabatu zostawię sobie na później, gdyż na 100% nie jestem przekonany sam.”
  Mnie np. bardzo przekonuje między innymi ten wers:
  „Nie sądźcie, że przyszedłem znieść Prawo albo Proroków. Nie przyszedłem znieść, ale wypełnić. Zaprawdę bowiem powiadam wam: Dopóki niebo i ziemia nie przeminą, ani jedna jota, ani jedna kreska nie zmieni się w Prawie, aż się wszystko spełni.”
  Usunięcie szabatu, to nie usunięcie joty, ani nie usunięcie kreski.
  To usunięcie 76 wyrazów i 18 znaków interpunkcyjnych!
  Bardzo ryzykowne posunięcie 😉

  1. Podpisuję się pod tym obiema rękami.

   1. Piotr, czyli kamień, nie skała

    A ja pod twoim podpisem podpiszę się fragmentem Psalmu 😉
    „Prawda i sprawiedliwość to sprawy Jego rąk; nieodmienne są wszystkie Jego przykazania. Utwierdzone na zawsze, na wieki, spełnione w prawdzie i prostocie.” (Ps 111:7)
    Nieodmienne, WSZYSTKIE, na wieki, prawdziwe i proste.
    Dlaczego tak je komplikujemy? 🙂

    1. Z prostego powodu niczym nie różnimy się od Izraelitów wychodzących z Egiptu.Jesteśmy ludźmi twardego karku i szukamy jak nagiąć prawo pod nas styl życia.

  2. „„Nie sądźcie, że przyszedłem znieść Prawo albo Proroków. Nie przyszedłem znieść, ale wypełnić. Zaprawdę bowiem powiadam wam: Dopóki niebo i ziemia nie przeminą, ani jedna jota, ani jedna kreska nie zmieni się w Prawie, aż się wszystko spełni.”

   To jest akurat miecz obosieczny, gdyż skoro ani jedna kreska, to ani jedna kreska, a sama Biblia potępia np. obrzezanie. Niektórzy przez słowa „aż się wszystko spełni” rozumieją ofiarę Jezusa na krzyżu („wykonało się) jeszcze inni (Michał Mazur) mówi, że tu chodzi o prawo nadane PRZED grzechem złotego cielca (tyle że obrzezka też została nadana wcześniej) a cała reszta (oczyszczenia, ofiary itp. itd.) już niepotrzebne. Jeszcze inni, próbują to podciągnąć tylko pod dekalog.

   Nie wiem, jakie jest najbardziej słuszne rozwiązanie, więc się nie wypowiem. Chciałem tylko zaznaczyć, że nie można tego interpretować tak dosłownie, że należy zachowywać dosłownie wszystkie prawa z Tory. Po prostu staram się być obiektywny…

   „Szabat nadal badam gdyz chce być pewny mojego poglądu o obowiązkowości jego przestrzegania. Pozostaje mieszający wers z Kolosan jeszcze, ale to kwestia zbadania kontekstu.”

   https://www.youtube.com/watch?v=Qd0gUppUp_w

   1. jak patrze na Michała Mazura to nie musi on nic mówić. Kabarety sie przy nim kryją 😀
    choc nauczanie ma dobre.

    1. To prawda, ale z tego co wiem, uznaje naukę że Duch Święty to Duch Matka. Przyznam, że śmierdzi mi ta nauka, nawet Go prosiłem by film nagrał o tym, napisał bym mu czasem przypominał ;p

   2. Piotr, czyli kamień, nie skała

    „To jest akurat miecz obosieczny, gdyż skoro ani jedna kreska, to ani jedna kreska, a sama Biblia potępia np. obrzezanie.”
    Ale Biblia wyraźnie informuje w NT, że obrzezanie nie jest już potrzebne, jedynie „obrzezanie serca”. Jasna informacja i chyba bezsprzeczna 😉
    Poza tym Szabat to część naszego fundamentu – Dekalogu, tutaj nic się nie zmieniło 🙂 No chyba, że ktoś chce na siłę wyjmować kamienie z fundamentu i myśleć, że dach nie zawali mu się na głowę 😉

 2. Tak, w człowieku po nawet nie wiadomo jakim nowo-narodzeniu jest nadal cielesne skażona natura, ciało które chce sex drugs and rocknroll, no i trzeba to umartwiać Bogiem, Słowem etc zeby ten zwierzak nie zapanował nad nami. Zrzucanie wszystkiego na demony tego czy tamtego (charyzmatyzm skrajny)
  to fałszywe zrzucanie odpowiedzialności.

 3. Detektywie, czytam Twój blog od pewnego czasu i niesamowite jest jak często znajduje tu odpowiedzi na swoje bieżące rozterki i utrapienia. Bez wątpienia działa poprzez Ciebie DŚ i piękne jest to, że widać to jak na dłoni. Chwała Bogu Żywemu!

  1. Dokładnie to samo chciałam napisać. Od pewnego czasu, wpisy Detektywa idealne trafiają w moje nastroje, niepewności i spostrzeżenia 🙂 Chwała Bogu!
   PS czy Wam też się tak zdarza, że Jezus od razu odpowiada na Waszą modlitwę?

   1. Tak Ani na niektóre modlitwy i prośby odrazu są odpowiedzi,na niektóre trochę trzeba dłużej poczekać.?

   2. U mnie czasem tak czasem czekam trochę dłużej. Ostatnio miałam taką sytuacje, ze modliłam się o partnera, żeby sie nawrócił i żeby Jezus uwolnił go od demonów (alkohol, zioło, leki itd) i usłyszałam w myślach
    „Czemu to widzisz drzazgę w oku swego brata, a belki we własnym oku nie dostrzegasz?, i po prostu zonk :/. Obrałam trochę inną metodę modlenia i zaczęłam sobie rozmyślać o tej mojej belce w oku 🙂

 4. Co do istotności sabatu – że tak powiem postaram się później przedstawić o co mi chodzi i pomóc. Wierzę że to problem szerszy – relacji Prawa do Ewangelii, a nie kłótni o jedno czy parę przykazań wyodrębnionych, czy ulubionych przez kogoś personalnie.

 5. Moim zdaniem z analizy tekstów wynika, że wszystkie prawa i przykazania Boże są aktualne, ale Bóg dobrze wiedział, ze nie znajdzie się nikt, komu uda się wszystko wypełnić. Dlatego zbawienie jest poprzez łaskę i miłosierdzie Boże dla wszystkich szczerze wierzących.
  W czasie ucisku, który nadchodzi, będzie złamane przykazanie najważniejsze – o uwielbieniu i oddaniu pokłonu komuś/czemuś innemu niż Bóg Ojciec. I na tym skupia się przesłanie Apokalipsy.
  Co do samego szabatu: jeśli możesz – wypełniaj, jeśli nie możesz – trudno, wszak jesteś niewolnikiem Babilonu. To Babilon pić będzie wino zapalczywego gniewu Bożego.

  1. Piotr, czyli kamień, nie skała

   „Jeśli możesz – wypełniaj, jeśli nie możesz – trudno”
   Hmm, trochę to pójście na łatwiznę, to tak jakby powiedzieć „jak się uda to wydam dobry owoc, a jak nie, to trudno” 🙂
   Mamy robić wszystko co w naszej mocy żeby przybierać obraz jaki naszkicował nam nasz Stwórca, a wbrew pozorom na wiele rzeczy mamy wpływ, tylko trzeba trochę poświęcić.
   I tak np. jeśli nie mogę nie przechodzić obok bałwana bo wisi na ścianie, to nie mówię sobie „trudno, przecież już wisi” tylko go zdejmuję 🙂
   Jeśli nie mogę nie wziąć łapówki, bo rodzina na utrzymaniu, a kasy mało, to nie mówię sobie „trudno, przecież mam mało kasy, nie mogę nie wziąć”, tylko szukam innych rozwiązań, może inna praca, może gdzieś są inne drzwi.
   W ten sposób nie musieli byśmy pokutować za nic, tylko żyć swoim życiem i cieszyć się z tego, że czasem przypadkiem udało nam się żyć „po bożemu” 🙂
   Ale jak wytłumaczyć fakt, że „w sobotę idę na robotę”, a w niedzielę odpoczywam? 🙂 Przecież mogę zrobić dokładnie odwrotnie 😉
   Jeśli np. masz taką pracę, że pracujesz w sobotę i szef by cię wyrzucił jeśli tego nie będziesz robić to… módl się, aby dobry Bóg tak ułożył twoje życie abyś mógł przestrzegać wszystkich Jego praw – łącznie z Szabatem 🙂
   I nigdy nie mów „trudno”, dla Boga nie ma nic trudnego 😉

   1. W moim mieście bardzo dużo ludzi pracuje w systemie 7-dniowym 4-brygadowym, w tym także i ja. Taki system jest męczący i uniemożliwia świętowanie szabatu. Oczywiście mogę zmienić pracę. Ale od 14 lat nigdzie nie dane mi było mieć wolnych weekendów. W ogóle w tym mieście i państwie temat pracy zarobkowej to masakra.
    „módl się, aby dobry Bóg tak ułożył twoje życie abyś mógł przestrzegać wszystkich Jego praw” – dziękuję za radę, ale póki co nie działa… 🙂

   2. Jezus to Król żydowski bez szabatu jesteś przechodniem w Jego Królestwie

    1. Dobrze, że jest łaskawy i miłosierny, bo sądem ludzkim skazana już dawno bym spłonęła na stosie…

  2. Cały trik czasu apokalipsy to idolatria związana z duchem antychrysta, kluczowa jest księga Baranka (nie sabaty etc) „I oddadzą mu pokłon wszyscy mieszkańcy ziemi, każdy, którego imię nie jest od założenia świata zapisane w księdze żywota Baranka, który został zabity.”

  3. Piotr, czyli kamień, nie skała

   „Jesteś niewolnikiem Babilonu. To Babilon pić będzie wino zapalczywego gniewu Bożego.”
   Dobrze by było 🙂
   „I usłyszałem inny głos z nieba mówiący: Ludu mój, wyjdźcie z niej, byście nie mieli udziału w jej grzechach i żadnej z jej plag nie ponieśli:”
   Czyli to żadna wymówka, że Babilon każe ci bezcześcić Szabat. Masz po prostu z niego wyjść, jeśli nie – poniesiesz karę przygotowaną dla niego.
   No a jeśli martwisz się, co ze mną będzie jeśli opuszczę Babilon to znaczy, że nie ufasz Bogu, który jak wiemy – troszczy się o tych którzy zabiegają o Królestwo Niebieskie i Prawo Boga 🙂

   1. Tak, Piotrze Odłamku Skalny 🙂
    Miałeś rację!!!
    Szabat obowiązuje na 100%, a my tkwiąc w naukach Babilonu mamy zaciemniony obraz Prawa Bożego. Jezus niczego nie zniósł i nie odwołał.
    Dziękuję za owocną dyskusyję… 🙂

     1. Ja też ? Błogosławieństw Bożych dla Ciebie Angeliko i twojej rodziny.No i oczywiście dla całej społeczności detektywistycznej ?

      1. Pan Jezus wypełniał szabat, nikt tego nie podważa. Artykuł traktuje o tym, że my, chrześcijanie przeinaczamy nauki Jezusa i Pawła. Ale Żydzi natrafią na kolejny problem za chwilę, bo się okaże, że w Chrystusie nie muszą nosić pejsów, a w ST Bóg nakazał nie obcinać.
       Ja uważam, że Zakon był tak zrobiony, że tylko Chrystus mógł go wypełnić. Nie ma nie było i nie będzie nikogo poza Nim kto mógłby to zachować dlatego on przyszedł wypełnić aby nas uwolnić od przekleństwa Zakonu. Dlatego 9 przykazań jest powtórzonych w Nowym Przymierzu, a zostało to streszczone w dwóch przykazaniach Pana Jezusa, na których się opiera zakon i prorocy. Wydaje mi się, że należy ST odczytywać przez NT, czyli miały prowadzić do Jezusa, a nie Jezus do zakonu. Ale to moje zdanie, w każdym razie na chwilę obecną zgadzam się z Adim w tej kwestii.

       1. To samo np. Pascha oni obchodzą Paschę Starego Przymierza, a my mamy Baranka Paschalnego w Nowym, to już dla nich będzie podważenie ich tradycji.
        Cieszę się, że jednak jestem z pogan, bo na pewno im jest trudniej to zaakceptować. Byli najbliżej Jezusa i nie poznali Go, to przykre, że wciąż czekają na Mesjasza kiedy już się coraz bliżej Jego powtórne przyjście.

     2. Od słowa do czynu jeszcze długa droga…
      Uczepię się zatem słów Pana, że wolno w szabat dobrze czynić…
      a pracować będę szybko…
      🙂

 6. Jakże prawdziwe są słowa z 7 rozdziału Listu do Rzymian…

  W Przewodniku po Biblii Ungera znajdziemy takie omówienie dzisiejszego Słowa:

  „7:7-25

  Fałszywe uświęcenie – jego porażka

  7-14a. Uświęcenie z łaski i poprzez prawo

  Inny sprzeciw (por. 6:1, 15; 7:13) zostaje wysunięty. Jeśli prawo wzbudza grzech, 5, czy nie jest grzeszne, 7? Paweł odpiera ten błąd z odrazą i ukazuje dobry cel prawa polegający na odkryciu grzechu człowieka, 8-9. Prawo jest bezbłędne, 12. Winić trzeba grzech. Nie czyni grzesznym prawa po prostu to, że nie może ono uświęcać, 9-11. Prawo zatem odkrywa, że grzech jest grzechem, 7-13, i potępia cielesną naturę, 14.

  14b-24. Fałszywe uświęcenie na drodze własnych starań – legalizm

  Niezależnie od tego, czy legalizm jest prawem Mojżesza dla Żydów, czy też generalnym prawem moralnym dla nie-Żydów, uświęcenie nie może zostać zrealizowane poprzez legalistyczne, własne wysiłki. Osiąga się nowy standard postępowania. Nie jest to standard zewnętrzny (prawo), któremu trzeba sprostać, lecz zamieszkująca wewnątrz Osoba, której trzeba się podobać. Nie chodzi o zaabsorbowanie samym sobą, ale zaabsorbowanie Chrystusem. Nie to, czym jestem sam w sobie, ale to, czym jestem w Chrystusie. Nie ja, a Chrystus. Jest to walka samego siebie, by wieść życie chrześcijańskie. W tych 11 wersetach zaimki „ja”, „mnie” i „mój” występują 35 razy. „Ja” usiłujące uświęcić samo siebie jest przyczyną nakreślonej tu, fatalnej porażki. Jest to historia o „ja”-nowym człowieku próbującym prowadzić życie chrześcijańskie, ale pokonanym przez „ja”-starego człowieka. Ukazane jest zmaganie się nowej natury ze starą. Porażka polega na legalistycznych wysiłkach opartych na własnych staraniach lub fałszywemu uświęceniu.

  25. Prawdziwe uświęcenie

  Zwycięstwo jest jedynie „przez Jezusa Chrystusa naszego Pana”. Nie poprzez tłumienie starej natury (daremny legalizm); nie poprzez eradykację (czysta wyobraźnia), jako że gdyby powyższe stwierdzenia były prawdziwe, to nie można byłoby grzeszyć wtedy, gdy by się chciało, gdyż nowa natura nigdy nie grzeszy (1 J 3:9). Odpowiedzią jest uwolnienie, które zaplanował Chrystus, a o którym szerzej napisane jest w Rz 6 (zob. komentarze). Porażka ma miejsce wskutek nieuświadomienia sobie i niedziałania zgodnie z naszym położeniem w Chrystusie wynikającym z łaski. [Zwycięstwo] polega na przemianie go [położenia] poprzez wiarę w rzeczywistość doświadczalną”.

  1. tak więc mechanizmy sa te same. Prawo, grzech, walka. Od czasu Chrystusa zmieniły sie jedynie metody. Nie swymi siłami, ale poprzez Jezusa. Tak to widzę.
   Im więcej oddajemy Jezusowi, tym bardziej przestrzegamy Prawo.

   1. „Im więcej oddajemy Jezusowi, tym bardziej przestrzegamy Prawo” – świetnie powiedziane…

 7. Chwała Bogu za słowo na dzisiaj ukazujące nam nasza grzeszną naturę.
  Dokładnie,mam podobne zdanie odnośnie zwalczania Pawła.
  Ktoś kto się nie narodził na nowo nie ujrzy przesłania listów Pawła.Z pozoru wydają się sprzeczne,ale wypełnione są miłością,troską,bólem i naśladownictwem Chrystusa.Tylko,żeby to dostrzec trzeba umierać każdego dnia dla swojej starej natury.Uświęcać się,a DŚ wprowadza i ukazuje prawdę.
  To,że nauki Pawła są wypaczane przez chrześcijaństwo nie jest żadnym argumentem przeciwnym.
  Ale,żeby to pojąć trzeba się codziennie uniżać tak jak to czynił nasz Mistrz i wszyscy,którzy za nim kroczą.

  1. Oj tak Lenko pięknie to dopełniłaś a listy Pawła są dla mnie balsamem na każde zło i i odpowiedzią na każde pytanie lecz warunek jest jeden wiara i nowonarodzonie a wtedy czujesz każde słowo w każdym calu swojego ciała jakgdyby siedział obok ciebie i mówił tylko do ciebie nasz Pan Chrystus Jezus
   Niech Bóg wam wszystkim Błogosławi każdego dnia zawsze i wszędzie

   1. Pięknie? Gosiaczku podsumowanie,ślicznie ubrałaś w słowa myśli.
    Mnie często zdarza się płakać nad listami Pawła,DŚ to sprawia i przemienia moje serce.
    Niech nasz cudowny Bóg Ojciec blogosławi nam w imieniu Pana Jezusa Chrystusa ?

    1. Poproszę o u wrzucenie mojego komentarza do Gosiulki z godziny 19:15
     Dziękuję to ja Jarząbek ?

  2. Dokładnie Madzia,uniżenie i pokora a Bóg daje łaskę i pozwala się poznawać.
   Jak zapewne wiesz dziś jest Dzień Pojednania i w związku z tym poprosiłem szefostwo w mojej nowej pracy o wolne.

   Chwała Bogu,że mogłem dać świadectwo.Kierownik był bardzo wyrozumiały i otrzymałem wolne. Wierzę,że Bóg go odpowiednio nastawił ale to do mnie należał pierwszy krok,który musiałem uczynić.
   Przynajmniej wszyscy w pracy będą wiedzieli,że „ze mną jest coś nie tak” 😉

   1. Chwała Bogu !
    Tak się cieszę ? Wojtuś,że dostałeś prace i jeszcze takie świadectwo.Dzięki Bogu!
    My też z młodym świętujemy dzisiaj ten cudowny dzień.Bogu niech będą dzięki za Jego dobroć.
    Tak Wojtuś,tak jak piszesz do nas należy pierwszy krok,a potem Pan Bóg się już wszystkim zajmuje.Daje siłę,moc i wykonanie.

   2. Kończę czytać listy Pawła (zostały mi jeszcze dwa) Zawierały w sobie mnóstwo odpowiedzi i drogowskazow, których szukałam. Na tym blogu też je znajduję. Skłaniają mnie do przemyśleń, myślę, jakim jestem grzesznikiem i widzę, co robię/robiłam nie tak i staram się to zmienić. Ale oczywiście nie tylko listy Pawła miały na mnie taki wpływ. Im bardziej staram się odsuwac od złych nawyków i wprowadzic dobre zmiany to odczuwam ataki, ostatnio się pogmatwalo w moich relacjach z rodziną i nie tylko, ale cytując Pawła „Tak jest, wszyscy, którzy chcą żyć pobożnie w Chrystusie Jezusie, prześladowanie znosić będą”. Ten fragment zacytowany w słowie na dziś, był jednym z tych, który zostawił u mnie ślad. I rzeczywiście, praca nad sobą to długotrwały proces, ale jestem jeszcze takim dzidziusiem. 🙂 Dziękuję w imieniu Jezusa za słowo na dziś, niech Wam Bóg błogosławi.

 8. Szabat został ustanowiony dla człowieka. Ewangelia Marka 2:27. Narodowość nie ma znaczenia. Katolicy są w błędzie.

 9. A tak zupełnie z innej beczki…
  Czy moglibyście polecić jakaś literaturę, która dość dosadnie obnaża krk i pomaga nawrócić się?
  Pomimo usilnych starań „zarażania” Słowem Bożym płynącym z Biblii moi bliscy nie chcą mnie słuchać… Jak to ostatnio stwierdzili, mam biblię jehowych pewnie stąd te „nowinki” u mnie. Mam Biblię Gdańską, ale do nich to nie przemawia. Są tak zapatrzeni w dogmaty i tradycję, że nie jestem w stanie przebić się przez ten mur! Modlę się o nich, ale cały czas czuję, że to tak niewiele z mojej strony. Doradźcie proszę 🙂 Chwała Bogu Ojcu!

  1. Ani 🙂
   Cytuj z Tysiąclatki. Odpadnie argument, że masz inną Biblię… 🙂

   Wykład teologa, byłego księdza:
   https://www.youtube.com/watch?v=LfiLyWuwStM

   1. Dziękuję Magdaleno za przypomnienie tych wykładów, są naprawdę dobre!

  2. Ani, tutaj masz linki do plików do ściągnięcia gdzie są porównane nauki KRK z Biblią (m.in. w formie tabelki) Może Ci to pomóc w rozmowie z rodziną 🙂

   http://forum-chrzescijan.pl/index.php/forum/linki-pl/3481-nauka-krk-a-biblia-tabelka?start=6#25586

   1. Dziękuję Wam bardzo! Pozdrawiam w Chrystusie Panu!

 10. Nie myliłeś się Detektywie bardzo ciekawy artykuł 🙂 dzięki

  „To nowe narodzenie nie dotyczy naszego fizycznego ciała, ale naszego ducha, to jest tego elementu człowieka, który inicjuje poznanie i – jak wspomniałem – inicjuje myślenie logiczne.”

  Odnośnie słowa logika pochodzi od greckiego λόγος, logos – rozum, słowo, myśl.

  ” A Słowo ciałem się stało i zamieszkało wśród nas” 🙂

  1. Ostatnio słuchałem wykładu o tym jaki jest cel lucyferianistów. Oni chcą ulepszać tego cielesnego człowieka czyli tą poczwarkę genetycznie i elektronicznie w twz. procesie ewolucji, która nie jest nauką a antyczną filozofią o idealnych ludziach w idealnym kraju Utopii mieście słońca (starożytnej Atlantydzie) (było o tym w filmie Anioł Ludzkiej Ewolucji Jan W. Klifa).

   Przez co nie akceptują planu Boga czyli przemiany poczwarki w motyla, która wymaga porzucenia stanu przejściowego czyli ciała w jakim jesteśmy w wyniku śmierci lub przemiany podczas drugiego przyjścia Chrystusa.

   Ciało i krew nie odziedziczy przyszłego Królestwa Bożego.
   My wiemy że nie ma sensu ulepszać poczwarki ciała bo nastąpi Jego przemiana w motyla przy przyjściu Chrystusa, a tu na ziemi może odnowić się tylko nasz duch, który będzie miał przewagę nad pożądliwościami ciała i to on będzie wpływał na proces decyzyjny naszej duszy czyli woli. Dlatego Pan Jezus czynił zawsze wolę Ojca, a nie ciała w którym przebywał.

   1. Ciekawe. Zobacz tę kartę https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/564x/55/84/a3/5584a30ee2e5fc536447fe5fc413cbc8.jpg
    „jeśl isię do nas przyłączysz, mozesz żyć wiecznie” – Serum nieśmiertelności.
    W serialu „the strain” był taki scenariusz że elity pozwolił bestii-wampirowi rozszerzyć epidemię, a mieli dostać nieśmiertelność. Wampir ze swoimi „robaczkami”, jak legion, wchodził w ludzkość.

  2. logos – LOG – zalogować się – LOG = Lamb of God = Chrystus = Słowo Boże
   Takie proste

   1. przez Słowo (Chrystusa) LOGujemy się do Ojca

    1. i jesteśmy zaLOGowani do Jego świata! 🙂

     1. Tylko pamiętajmy, by się przypadkiem nie wyLOGować ;p

 11. Super artykuł, To Wszystko Prawda.. Bóg mi naprawdę daje Wiarę jeśli o nią proszę. Stała mi się ostatnio spora przykrość w pracy zadana przez dwie osoby i postanowiłam zaniechać jakiejkolwiek zemsty tylko zostawiłam to Bogu. Wystarczyło 3 tygodnie żeby te osoby dostały za to straszną karę! Proszę Boga o to żeby mój Mąż przestał mówić że jestem wariatką w sprawach duchowych – On na prawdę zaczyna się zmieniać. Ale co jest smutne, że gdy na chwilę odstawię garnek z duszą z tego ognia, grzech wraca, Mąż wraca do dawnego „ja”, a z grzechem przerażenie że nie zdążę, słabość i nienawiść do tego co się robi. Musimy pamiętać, nie przestawajmy podgrzewać w Bogu naszej duszy bo stanie się letnia, zimna, grzeszna… Nie przestawajcie zgłębiać Pana Boga i jego jedynego i słusznego Prawa i życzcie mi żebym też nie przestała

 12. Bracia i Siostry w Chrystusie Panu. Jezus nigdy nie złamał szabatu. Gdyby złamał… zgrzeszylby i nie mógłby być doskonałą Ofiara Przeblagalna za nasze grzechy. On jeden wypełnił cała Torę. Czytajcie

  https://koscioldrogi.wordpress.com/?s=Test+na+Mesjasza

  Sorki za polskie znaki diakrytyczne – pisze z tabletu i są problemy.

  1. O popatrz Piter – żydzi mesjańscy >>>
   Idę oglądać… 🙂

    1. Ależ mi się w głowie rozjaśniło…
     Polecam filmik…
     Jest mowa o Pawle „zwodzicielu”, o tym dlaczego Żydzi nie uznają Jezusa i czy Jezus łamał Prawo Boże…

   1. A ja nie wiem…
    Po prostu wysłuchuję…

   2. A ja nie wiem…
    Po prostu wysłuchuję…

   3. Przepraszam że na razie tylko linki, generalnie są to ruchy tzw hebrew roots movement – hebrajskich korzeni tzw judaizujące.

    1. Psalm 119 jest przewodnikiem dla grup ludzi twierdzących, że ważność Prawa/Zakonu Bożego nigdy nie przeminęła…
     Tu: 119 Ministries
     Jest długi i monotonny… może dlatego tak niewielu go czytuje… i pojmuje…

 13. Też rozmyślałem ostatnio nad przykazaniami, które są odzwierciedleniem Bożego charakteru. Ze smutkiem dochodziłem do konkluzji o niemożliwości ich doskonałego przestrzegania. Bo im bardziej się starałem, tym bardziej uświadamiałem sobie, że nie jestem w stanie tego uczynić. Zastanawiałem się, czego właściwie Bóg ode mnie chce, co mam robić jako chrześcijanin? Mam walczyć z grzechem? Z góry walka skazana jest na niepowodzenie, zawsze jakiś wylezie, ponieważ jako „człowiek nieczystych warg i mieszkający pośród ludzi nieczystych warg”.. „(…) nie czynię tego, co chcę, ale to, czego nienawidzę – to właśnie czynię”.

  Myślałem o tym, rozmawiałem z Bogiem w modlitwie. Co to znaczy kroczyć wąską ścieżką? Jak być chrześcijaninem? I otrzymałem odpowiedź.

  Czego oczekuje ode mnie Bóg?

  http://www.startzbogiem.pl/a/oczekuje.html

  Ten tekst trafia w punkt. Za każdym razem gdy go czytam, Pokój Boży wypełnia serce 🙂

Dodaj komentarz

Detektyw Prawdy, Dobra Nowina i Apokalipsa © 2015 Frontier Theme
pl_PLPolish