Prawda w czasach ostatecznych. Chrześcijanie biblijni.

Chrześcijanie biblijni. Prawda dla NAŚLADOWCÓW JEZUSA CHRYSTUSA "Poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli"

EMOCJE ,DLACZEGO NIE PANUJEMY NAD NIMI?

Bardzo ciekawego wpisu dokonał Krzysztof z forum-chrzescijan.pl

 

Emocje,ileż to razy dziennie ulegamy im,i to z jaką łatwością,a to w domu dziecko wyprowadza z równowagi,a to w pracy dajemy się ponieść nerwowości z powodu natłoku obowiązków,nieuprzejmego i wiecznie wściekłego szefa,albo męża który nic nie docenia,chłopaka który ogląda się za innymi dziewczynami,a to szereg innych sytuacji,gdzie emocje przejmują nad nami kontrolę,dajemy się im ponieść niczym liść na wietrze.

Czym jest emocja?
Emocja – poruszenie lub zakłucenie umysłu (uczucia, namiętności); stan wzburzenia albo podniecenia psychicznego. Emocja odnosi się do uczucia i związanych z nim myśli, stanów psychicznych i biologiczncyh oraz zakresu skłonności do działania.
Emocje – względnie nietrwałe stany pobudzenia organizmu, o silnym zabarwieniu i wyraźnym wartościowaniu, poprzedzone jakimś wydarzeniem i ukierunkowane. Inaczej mówiąc, są to automatyczne i krótkotrwałe reakcje organizmu, które mają na celu przygotowanie go do odpowiedniej reakcji.
Emocje – procesy psychiczne, które nadają jakość i określają znaczenie, jakie mają dla nas będącę źródłem tych emocji przedmioty, zjawiska, inni ludzie, a także my sami.

Generalnie rzecz biorąc emocje możemy podzielić na kilka podstawowych grup:
Złość: furia, wściekłość, uraza, gniew, irytacja, oburzenie, niechęć, obraźliwość, wrogość i będąca jej szczytem, patologiczna nienawiść i szał.
Smutek: żal, przykrość, melancholia, użalanie się nad sobą, zniechęcenie, przygnębienie oraz w postaci patologicznej – głęboka depresja.
Strach: niepokój, obawa, nerwowość, zatroskanie, konsternacja, zaniepokojenie, onieśmielenie, strachliwość, popłoch, przerażnie; w postaci psychopatologicznej – fobie i ataki lękowe.
Zadowolenie: szczęście, przyjemność, ulga, błogość, rozkosz, radość, uciecha, rozrywka, duma, przyjemność zmysłowa, miły dreszczyk, uniesienie, zaspokojenie, satysfakcja, euforia, zaspokojenie kaprysu, ekstaza – na samym końcu skali – mania.
Miłość: akceptacja, życzliwość, ufność, uprzejmość, poczucie bliskości, oddanie, uwielbienie,zaślepienie.
Zdziwienie: zaskoczenie, oszołomienie, osłupienie, zdumienie.
Wstręt: pogarda, lekcewarzenie, nieprzychylność, obrzydzenie, odraza, niesmak, awersja.
Wstyd: poczucie winy, zażenowanie, zakłopotanie, wyrzuty sumienia, upokorzenie, żal z powodu tego, co się zrobiło, hańba.
Ta lista nie jest w żadnym razie wyczerpująca, dlatego, że nie wiadomo na przykład gdzie można by umieścić taką emocję jak: zazdrość, która jest co prawda odmianą złości, ale zawiera też sporą domieszkę smutku i strachu (jest mieszaniną różnych emocji). Takich przykładów można wskazać wiele.

Paul Ekman odkrył, że wyraz twarzy zdradzający cztery emocje (strach, złość, smutek i zadowolenie) jest rozpoznawany we wszystkich kulturach na świecie (w tym przez ludy nie znające ani kina ani telewizji, tym samym nie dotknięte kulturą zachodu), co zdaje się świadczyć o tym, że są one uniwersalne (podstawowe).
Inna teoria na temat emocji dzieli je na dwie grupy – pierwotne i wtórne:
emocje pierwotne, 4 pary: smutek-radość, odraza-akceptacja, strach-złość, zdziwienie-oczekiwanie.
emocje wtórne (przeważnie wyuczone) to ich kombinacje i wariacje.
Zaczerpnąłem to ze strony emocje.arct.pl/podzial_emocji.html nie ze wszystkim się zgadzam co do tej strony np: że w emocje wyposażyła mnie natura by umożliwić mi przetrwanie,sorry nie kupuje tego :) przypomina mi się pewien cytat z Biblii:
Zamiast wad – cnoty
25 Dlatego odrzuciwszy kłamstwo: niech każdy z was mówi prawdę do bliźniego, bo jesteście nawzajem dla siebie członkami. 26 Gniewajcie się, a nie grzeszcie: niech nad waszym gniewem nie zachodzi słońce! 27 Ani nie dawajcie miejsca diabłu! 28 Kto dotąd kradł, niech już przestanie kraść, lecz raczej niech pracuje uczciwie własnymi rękami, by miał z czego udzielać potrzebującemu. 29 Niech nie wychodzi z waszych ust żadna mowa szkodliwa, lecz tylko budująca, zależnie od potrzeby, by wyświadczała dobro słuchającym. 30 I nie zasmucajcie Bożego Ducha Świętego, którym zostaliście opieczętowani na dzień odkupienia. 31 Niech zniknie spośród was wszelka gorycz, uniesienie, gniew, wrzaskliwość, znieważenie – wraz z wszelką złością. 32 Bądźcie dla siebie nawzajem dobrzy i miłosierni! Przebaczajcie sobie, tak jak i Bóg nam przebaczył w Chrystusie.

Niech nad waszym gniewem nie zachodzi słońce,bardzo wymowne słowa jak się gniewasz i pozwalasz by to uczucie cię pochłonęło,to twój gniew przeradza się w żywą siłę i na pewno nie pochodzi ona od Boga,odrobina gniewu nie zawadzi ale gdy pozwalasz by cię pochłonęła to tak jakby nad tobą zaszło słońce,i zebrały się czarne chmury.
Czy jesteśmy w stanie zapanować nad emocjami szczególnie tymi złymi,niepożądanymi,?
Ja osobiście uważam że nie, dlatego wolę w modlitwach nie tylko oddawać wszelkie myśli w posłuszeństwo Jezusowi Chrystusowi,ale także emocje wszelkiego rodzaju,łatwiej mi się pracuje w pracy,dlatego robię to rano,choć nie codziennie bo potrafię zapomnieć,ale to na prawdę pomaga,wtedy w pracy mam taki pokój że nic nie jest w stanie wyprowadzić mnie z równowagi.
Nie wiem czy komuś ten materiał pomoże,ale uważam że powinniście o tym wiedzieć.”

 

Więcej wart jest cierpliwy niż bohater, a ten, kto opanowuje siebie samego, więcej znaczy niż zdobywca miasta. ”
[Prz 16;32].

 

 

Zaktualizowane: 8 czerwca 2016 - 07:39

12 komentarze

Dodaj komentarz
 1. Dziękuję Krzysiu 🙂 To bardzo cenny i potrzebny tekst 🙂

  1. Piotrusiu 🙂
   Niech PAN wypełni twoje serce i umysł JEGO pokojem. Niech sprawi, abyś zawsze czuł obok siebie JEGO obecność(a dzisiaj szczególnie) i JEGO wsparcie. Niech kieruje sprawami dnia dzisiejszego zgodnie z JEGO wolą.
   Będzie dobrze – cokolwiek to znaczy 🙂

 2. Ef 2, 14: On bowiem jest naszym pokojem. On, który obie części [ludzkości] uczynił jednością, bo zburzył rozdzielający je mur – wrogość.

  Dziękuję za artykuł.

 3. ,,Nie wiem czy komuś ten materiał pomoże…” Pomoże ,pomoże. Wszystko co tu czytam to mi pomaga:). Akurat dobija mnie kilka osób. Jestem cierpliwą i spokojną osobą ale widzę jak pod wpływem niektórych osób zmieniam się. Ale walczę 🙂 . Czasem trzeba zmienić otoczenie bo inaczej zadręczą. To prawda że modlitwa bardzo pomaga ! Dziękuję ci Panie Jezu za wsparcie 🙂

 4. Dzięki Krzysztofie za bardzo cenne i wartościowe przemyślenia.
  Nam wszystkim pomoże ten tekst,żebyśmy nie poddawali się emocją – tylko wszystko zawierzali Panu Jezusowi Chrystusowi.

 5. Gniew może być emocją pozytywną np. na niesprawiedliwy osąd, lub świadome złe działanie. Pan Jezus sam się bardzo rozgniewał jak nazwał kupców, że robią jaskinię zbójców z świątyni.

  „Mój dom ma być domem modlitwy, a wy czynicie z niego jaskinię zbójców”

  Czy można powiedzieć że targały nim niesłuszne emocje? jeśli tak to znaczy że zgrzeszył. A jak wiemy nie zgrzeszył. Jeśli wiec jesteśmy świadkami niesprawiedliwości to mamy prawo do słusznego gniewu.

  http://www.opoka.org.pl/biblioteka/T/TS/j_w_jaskinii.html

 6. hmmmmm Przemek Gintrowski, Jacek Kaczmarski, przeszło 20 lat mojego życia, chodziłem na koncerty, znałem osobiście, grałem ich piosenki, piękne czasy to były…

 7. Karol Szulawiak

  Piotrze, niech Yahshua ześle Shalom na Ciebie i Twój dom za ten wpis i przekaż ode mnie to samo Krzyśkowi, bo niestety ja sam nie mogę się zalogować na forum i chyba już muszę się z tym pogodzić.
  A wpis mi się akurat przyda, muszę nad tym głębiej pomyśleć.
  Amen!

 8. Cieszę się że mogłem wam pomóc,pisząc ten artykuł oddawanie naszych emocji Panu Jezusowi Chrystusowi może nam tylko pomóc 🙂

 9. również dziękuję w Imię Jezusa Chrystusa za ten artykuł 🙂

Dodaj komentarz

Detektyw Prawdy, Dobra Nowina i Apokalipsa © 2015 Frontier Theme
pl_PLPolish