W kwestii nadstawiania policzka ustaliliśmy, że w sytuacji zniewagi nie wolno się mścić, ale też mamy prawo do obrony rzeczowej i apostoł Paweł napisał o pilnowaniu przez władzę aby karała złodziei, bandytów itp.
Jak jednak rozumieć kolejny ciężki dla nas wers z Mateusza?
Ktokolwiek zmusza cię do przejścia jednej mili, idź z nim dwie.
Ludzie zamknięci na poszerzanie horyzontów biblijnych nie chcą dopuścić do myśli, ze kiedyś była inna kultura. Jak jest napisane tak robimy, bez głębi, bez szukania kontekstu kulturowego, bez chęci poznania hebraizmów, idiomów. Po prostu ograniczenie zatrzymują się na przeczytanym zdaniu.
W tym czasie Judea znajdowała się pod rzymską okupacją wojskową. Zgodnie z prawem wojskowym każdy rzymski żołnierz mógł nakazać Judejczykom nieść jego żołnierski plecak przez jedną milę – ale tylko jedną milę.
Jezus idzie w tym dalej. On mówi „Wyjdź poza jedną milę wymaganą przez prawo i podaruj kolejną milę pomagając temu żołnierzowi”
Rozumienie Starego Przymierza brzmiało do tej pory tak:
„Obstawaj przy swoim, kochaj bliźniego, nienawidź wroga”
Nowe Przymierze mówi: czasami trzeba pocierpieć aby pokazać innym ich zło, a naszą miłość.
To jest to tzw. ukorzenie. Nie oznacza naiwności, ale nie oznacza także wet za wet.
Za chwilę podam przykład nie wiem czy dobry, ale miejmy na uwadze to, że Jezus zapytał bijącego go żołnierza „dlaczego mnie uderzyłeś”. Załóżmy, że ktoś nas w pracy oczernia, a my w odpowiedzi nie wyzywamy go, ale mówimy, że jeśli chce to zrobimy mu herbatę.
Pamiętajmy, że to nie jest reguła i nie jest to także bezmyślne poddanie sie władzy, bo gdyby tak było można by uznać: jeśli władza każe ci wziąć dwie dźganki mRNA przyjmij i trzecią. Nie!!
Sytuacja z milą oznaczała ukorzenie się przed człowiekiem, któremu wg prawa świeckiego powinniśmy nieść plecak milę.
Nie z żalem, złością, ale z chęcią pokazania miłości.
Jednak na dłuższą metę jeśli to nie poskutkuje to powinniśmy od takiego człowieka się oddzielić.
Bezmyślne pomaganie jest także wtedy, kiedy dajemy alkoholikom przed galeriami jakieś drobniaki. To głupota. Przecież jeśli poprosi Cię o dwa złote nie dasz 5zł na wino. Możesz za to kupić mu jedzenie mówiąc, że to od Jezusa, że od tej pory ma żyć dobrym życiem, że Jezus chce mu pomóc, aby wyszedł ze zniewolenia.
Sytuacja sytuacji nie jest równa i Ci, którzy podążają za Jezusem na pewno o tym wiedzą.
Myślę, że przejście jednej mili więcej miało charakter edukacyjny.
Gdyby bezmyślnie zastosować to prawo „mili” do pomocy Ukrainie, to powinniśmy dać jeszcze kilka milionów złotych na wojnę i sprowadzić jeszcze więcej Ukraińców…
Ale już w sytuacji face to face z Ukraińcem możemy pokazać taką miłość „mili” nie odpowiadając złem za zło.
Chwała Jezusowi za Jego wspaniałe prawo.
Dzięki Piotr za wytłumaczenie tego tematu, zawsze się zastanawiałem co to zdanie oznaczało. Hebraizmy są niezwykle ważne w rozumieniu Słowa Bożego. Dziękuję i Błogosławię w imię Pana Jezusa.