Szczęśliwy człowiek, który to czyni, i syn człowieczy, który się tego trzyma, który przestrzega sabatu, nie bezczeszcząc go, i który strzeże swojej ręki, aby nie czyniła nic złego. (3) Niech więc nie mówi cudzoziemiec, który przystał do Pana: Pan na pewno wykluczy mnie ze swojego ludu, i niech nie mówi trzebieniec: Patrzcie, jestem tylko uschłym drzewem. (4) Bo tak mówi Pan: Trzebieńcom, którzy przestrzegają sabatu i wybierają to, w czym mam upodobanie, i trzymają się mojego przymierza, (5) przyznam w moim domu i w obrębie moich murów miejsce i dam im imię lepsze niż mają synowie i córki, imię wieczne, które nie będzie starte.
(6) Cudzoziemców zaś, którzy przystali do Pana, aby mu służyć i aby miłować imię Pana, być jego sługami, wszystkich, którzy przestrzegają sabatu, nie bezczeszcząc go, i trzymają się mojego przymierza, wprowadzę na moją świętą górę i sprawię im radość w moim domu modlitwy Izajasza 56.
Dziękuję za te słowa Piotrze.
Tam napisane jest Sabat a powinno być Szabat jak sprawdzałem w Biblii albo sie myle. Bo za kazdym razem jak widze literowke albo i nie ale pojawia sie nazwa Sabat to bardziej mi sie kojazy z Sabatem czarownic niz Szabatem Bożym. Łatwo o omyłke. Chyba. Jak to jest z tym nazewnictwem bo w wielu komentarzach spotykam sie tutaj ze slowem Sabat jak i w postach i nie wiem czy tak powinno byc czy to literowka?
Przestrzegającym szabatu Bóg błogosławi, tak jak On sam powiedział w Biblii
Wg mnie jest bez różnicy czy mówimy sabat, czy szabat.
Słowo sabat nabrało negatywnego znaczenia i zostało powiązane ze “zlotem czarownic”, za sprawą kk, który to uzyskawszy dominującą rolę nad innymi religiami i zwalczając je, nazwał “Zlotem czarownic” spotykające się w sabaty, w lasach i kryjówkach, grupy wyznawców świętujących sabat, a wg kk odstępców od religii obowiązującej czyli rzymskiej.
Czynił tak, aby okryć te spotkania niesławą w umysłach swoich wyznawców i nastawić ich wrogo do tych spotkań i odstępców.
W tłumaczeniach Słowa Bożego używa się raczej wyrażenia sabat np. Biblia Warszawska
II Mojż 31:15 Sześć dni będzie się pracować, ale w dniu siódmym będzie s a b a t, dzień całkowitego odpoczynku, poświęcony STWÓRCY. Każdy, kto w dniu s a b a t u wykona jakąkolwiek pracę, poniesie śmierć.
Mat 24:20 Módlcie się tylko, aby ucieczka wasza nie wypadła zimą albo w s a b a t.
Natomiast wyznawcy judaizmu używają przeważnie zwrotu szabat.
Super spostrzeżenie
Dziekuje, po prostu nie znam calkowitej etymologii tego slowa i na tym co wiedzialem na tym bazowalem a roznie sie pojawialo w tlumaczeniach zatem niechaj tak bedzie 🙂
Mam pytanie co do Szabatu. Czy mam pracować,jeśli rodzice mi każą? Insynuują mi,że o nich nie dbam,mam ich gdzieś,szukam tylko wymówek itp. mimo że nie mam problemu żeby sprzątać,pracować itd. w każdy inny dzień tygodnia. Robią mi wyrzuty a mnie jest zwyczajnie przykro,bo po prostu staram się słuchać swojego sumienia 🙁 Wszelkie moje argumenty są po prostu wyśmiewane.
Zależy ile masz lat…
Jeśli jesteś względnie niezależna I pełnoletnia to Bóg jest ważniejszy
Mam 17 lat… Czyli muszę jeszcze kilka miesięcy przeczekać. 18 dopiero w maju.
Tu nie data jest magicznym czasem a bardziej niezależność, szacunek do rodziców itp.
Osobiście uważam że młodym wiekiem wierzącym należy stawiac mniejsze wymagania ale jeśli uznasz że z miłości do Boga powinnaś coś uczynić to czemu nie.
Bóg zna Twoją sytuację.
Szanuj swych rodziców, przez wzgląd na Boga, i niechaj serce Twoje będzie pełne miłości wobec nich, nie zachowuj swego karku twardym lecz wypełniaj jedynie to co dobre jest i sprawiedliwe, bo Szabat dla człowieka jest a nie człowiek dla Szabatu i tym samym niechaj Światłość Boga zajaśnieje przed obliczem wszystkich, którzy będą obok Ciebie aby zaświadczyć im o Prawdzie, aby zaświadczyć uczynkami swymi o Bogu, by widzieli w Tobie ukazującą się jego Miłość i sprawiedliwość nie zaś literę prawa, które choć dobre jest czasem potrafi przysłonić Miłość gdy złe decyzje padną.
Łk 6
,, I dodał: «Syn Człowieczy jest panem szabatu»(…) Wtedy Jezus rzekł do nich: «Pytam was: Czy wolno w szabat dobrze czynić, czy wolno źle czynić; życie ocalić czy zniszczyć?»”
Dobrze napisane zwłaszcza końcówka.