Prawda w czasach ostatecznych. Chrześcijanie biblijni.

Chrześcijanie biblijni. Prawda dla NAŚLADOWCÓW JEZUSA CHRYSTUSA "Poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli"

PRAWDZIWA I FAŁSZYWA EWANGELIA

Zac Poonen
PRAWDZIWA I FAŁSZYWA EWANGELIA

Ogólnie mówiąc chrześcijanie są dzieleni na następujące dwie grupy:

1.”Rzymsko-katolicy” oraz „Protestanci” – w zależności od urodzenia.

2.”Episkopalni” (konformiści) oraz „Wolno-wyznaniowi” (nonkonformiści) – w zależności od typu kościoła.

3.”Chrześcijanie narodzeni na nowo” oraz „Chrześcijanie nominalni” – w zależności od “doświadczenia”.

4.”Ewangeliczni” oraz „Liberalni” – w zależności od doktryny.

5.”Charyzmatycy” oraz „Nie-charyzmatycy” – w zależności od „mówienia językami”.

6.”Pracownicy chrześcijańscy w pełnym wymiarze godzin” oraz „Świeccy pracownicy” – w zależności od zawodu.

Mogłoby być więcej takich podziałów. Jednak żadne z nich nie rozprawiają się z korzeniem problemu, który nasz Pan przyszedł rozwiązać.

Wielu wie, że „Chrystus umarł za nasze grzechy” (1 Kor 15:3 ). Ale jednocześnie wielu nie wie, że Biblia uczy, że Chrystus także umarł, abyśmy „już nie dla siebie samych żyli, lecz dla tego, który za nas umarł i został wzbudzony” (2 Kor 5:15 ).

Z tego powodu bardziej biblijny podział chrześcijan wyglądałby następująco:

1.”Ci, którzy żyją dla siebie” oraz „Ci, którzy żyją dla Chrystusa”; albo

2.”Ci, którzy szukają własnego dobra” oraz „Ci, którzy szukają rzeczy Chrystusa” albo

3.”Ci, którzy najpierw szukają ziemskich rzeczy” oraz „Ci, którzy najpierw szukają Królestwa Boga”; albo

4.”Ci, którzy kochają pieniądze” oraz „Ci, którzy kochają Boga”. (Jezus powiedział, że to jest niemożliwe, by kochać i Boga i pieniądze jednocześnie – Łk 16:13 

Ale nigdy nie słyszałem o używaniu takiej kategoryzacji. Ten podział rozprawia się z życiem wewnętrznym chrześcijanina i jego osobistą relacją z Bogiem, podczas gdy metody wspomniane wcześniej zajmują się zewnętrznymi szczegółami życia. A przecież to w ten drugi sposób chrześcijanie są dzieleni w niebie. A jeśli tak jest, to jest to jedyny istotny dla nas podział. W tym przypadku inni nie są w stanie nas zaklasyfikować. To my sami musimy to zrobić – ponieważ oprócz nas samych nikt nie zna naszych wewnętrznych motywacji i pragnień. Nawet nasze żony mogą nie być świadome tego, co tak naprawdę motywuje nas w życiu.

Nasz Pan nie przyszedł tylko po to, by dać nam doktrynę albo strukturę kościoła, albo sprawić, byśmy mówili językami, czy nawet po to, abyśmy mogli czegoś doświadczyć!

On przyszedł, by „zbawić nas od grzechu”. Przyszedł, by przyłożyć siekierę do korzenia drzewa. A korzeniem grzechu jest: bycie skupionym na sobie, szukanie własnego dobra i wypełnianie własnej woli. Jeśli nie pozwolimy Panu, żeby odciął i wykorzenił ten „korzeń” z naszego życia, będziemy chrześcijanami tylko powierzchownie. Jednakże szatan może nas łudzić wyobrażeniami, że należymy do chrześcijan wyższej klasy ze względu na naszą doktrynę czy nasze doświadczenie albo naszą strukturę kościoła!

Szatanowi nie zależy na tym czy mamy właściwą doktrynę, doświadczenie czy strukturę kościelną, jeśli tylko „żyjemy dla samych siebie” (A tak na marginesie to jest to inne sformułowanie na „życie w grzechu”!!). Dzisiejszy świat chrześcijański jest pełen chrześcijan, którzy szukają własnych korzyści i żyją dla samych siebie, a mimo to są przekonani, że Bóg postrzega ich jako lepszych od innych chrześcijan tylko dzięki doktrynalnym różnicom, strukturze kościoła lub „doświadczeniom”. To ukazuje, jak wielkie dzieło udało się wykonać szatanowi w świecie chrześcijańskim.

W Ew. wg Jana 6:38  nasz Pan powiedział, że zstąpił z nieba na ziemię: (1) aby zaprzeć się Swojej ludzkiej woli (którą nabył, kiedy narodził się jako Człowiek), (2) aby wypełnić wolę Swego Ojca jako Człowiek. Dlatego stał się dla nas przykładem.

W czasie życia Jezusa na ziemi – w ciągu Jego 33½ lat – Jezus zapierał się własnej woli i wypełniał wolę Swego Ojca. Jasno nauczał Swych uczniów, że ktokolwiek chce być Jego uczniem, będzie musiał pójść tą samą drogą. Jezus przyszedł, aby uderzyć w korzeń grzechu w naszym życiu – „czynienie własnej woli” – i aby wybawić nas od tego.

W dziedzinie nauki od tysięcy lat człowiek popełniał błąd wyobrażając sobie, że Ziemia jest w centrum wszechświata. Tak to wyglądało dla ludzkiego oka – ponieważ Słońce, Księżyc i gwiazdy faktycznie wydawały się krążyć wokół Ziemi raz na 24 godziny. Potrzeba było odwagi Kopernika, żeby zakwestionować tę powszechną naukę i wykazać, że jest całkowicie błędna oraz że Ziemia nie jest nawet w centrum układu słonecznego, a co dopiero wszechświata. Dopiero około 500 lat temu Kopernik stwierdził, że Ziemia została stworzona w taki sposób, że to ona krąży wokół Słońca, które jest w centrum. Tak długo jak ludzie źle umiejscawiali centrum układu, ich naukowe obliczenia i dedukcje były błędne – ponieważ ich założenia na temat centrum układu były błędne. Ale kiedy człowiek odkrył właściwy środek układu, wtedy te obliczenia i dedukcje okazały się prawdziwe.

Tak samo jest z nami, kiedy pozostajemy egocentryczni zamiast być skoncentrowani na Bogu. W przypadku egocentrycznego podejścia do życia, nasze rozumienie Biblii i doskonałej woli Bożej (nasze obliczenia i dedukcje) będą błędne. Ale tak jak ludzkość była przekonana przez ponad 5000 lat, że miała rację (jak widzieliśmy powyżej), tak samo my możemy sobie wyobrażać, że się nie mylimy! Ale tak naprawdę będziemy w 100% w błędzie.

Takie podejście obserwujemy wśród wielu “dobrych chrześcijan” w dzisiejszych czasach. Mają tak wiele różnych interpretacji tej samej Biblii – a mimo to każdy z nich jest przekonany, że tylko jego interpretacja jest właściwa, a wszystkie inne błędne. Będą twierdzili, że inni są „zwiedzeni”. Dlaczego tak jest? Ponieważ obierają złe centrum.

Człowiek został stworzony tak, aby skupiał się na Bogu, a nie sobie samym. Więc kiedy chrześcijanie koncentrują się na niewłaściwym centrum, wtedy ich „dobra nowina” będzie również błędna. W zasadzie w dzisiejszych czasach są głoszone tylko dwie ewangelie – jedna skoncentrowana na człowieku, druga skoncentrowana na Bogu.

Ewangelia skupiona na człowieku obiecuje, że Bóg da mu wszystko, czego potrzebuje, aby uczynić życie człowieka wygodnym na ziemi oraz że do tego jeszcze otrzyma miejsce w niebie u kresu ziemskiego życia. Człowiekowi mówi się, że Jezus przebaczy mu wszystkie grzechy, uleczy wszystkie jego choroby, pobłogosławi i przyniesie mu powodzenie materialne, rozwiąże jego wszystkie ziemskie problemy itp., itd.

Ludzkie ego wciąż pozostaje w centrum uwagi takiego człowieka, a Bóg krąży wokół niego – jako jego sługa – aby odpowiadać na każdą jego modlitwę i dawać mu cokolwiek tylko zapragnie!! Wszystko, co tylko człowiek musi uczynić, to „uwierzyć” oraz „domagać się każdego błogosławieństwa materialnego w Imieniu Jezusa”!

To jest fałszywa ewangelia, ponieważ w ogóle nie wspomina się w niej o “upamiętaniu”. Upamiętanie było głoszone przez Jana Chrzciciela, Jezusa, Pawła, Piotra i wszystkich pozostałych apostołów jako pierwsze. A dzisiaj upamiętanie, na nieszczęście, nie jest głoszone nawet jako ostatnie!

Natomiast Dobra Nowina skoncentrowana na Bogu nawołuje ludzi do upamiętania i tłumaczy, że „upamiętanie” oznacza:

Odwrócenie się od własnego Ja jako centrum naszego życia, od czynienia naszej własnej woli, od chodzenia drogami wybranymi przez nas samych, od miłości do pieniędzy, od miłości do świata i do rzeczy tego świata (pożądliwości ciała, pożądliwości oczu i pychy życia) itp., oraz zwrócenie się do Boga, kochanie Go swoim całym sercem, uczynienie Go centrum swojego życia i wypełnianie Jego woli od tego momentu itp.

Wiara w śmierć Chrystusa na krzyżu może dać człowiekowi przebaczenie jego grzechów tylko wtedy, kiedy się od nich odwróci. Wtedy może otrzymać moc Ducha Świętego, która umożliwi mu zapieranie się siebie każdego dnia, aby mógł wieść życie, w którego centrum jest Bóg. To jest Dobra Nowina, którą głosili Jezus i Jego apostołowie.

Fałszywa Ewangelia czyni bramę szeroką i drogę przestronną (którą łatwo iść, ponieważ nie trzeba zapierać się samego siebie ani przestać żyć dla własnych przyjemności ani też przestać szukać własnego zysku). Miliony ludzi uczęszczają na spotkania, gdzie taka fałszywa „ewangelia” jest głoszona. I wielu wchodzi przez tę bramę i idzie tą drogą, wyobrażając sobie, że prowadzi ona do życia. Ale tak naprawdę prowadzi ona do zguby. Głosiciele tej ewangelii napawają się i zdają raporty o wielkich liczbach ludzi, którzy w czasie ich spotkań „podnieśli ręce i podjęli decyzję pójścia za Chrystusem”! Ale to wszystko jest oszustwem. Chociaż w trakcie takich spotkań niektórzy prawdziwie się nawracają dzięki swojej szczerości, to jednak wielu takich „nawróconych” kończy jako dwakroć gorsi synowie piekła (Mateusza 23:15 ) – zwiedzeni na temat ich prawdziwego stanu.

Jednakże prawdziwa Ewangelia mówi o małej bramie i wąskiej drodze – nie mniejszej i węższej niż sam Jezus je uczynił, jak czynią niektóre “super-duchowe kulty”, ale dokładnie w takich rozmiarach, w jakich Jezus je uczynił. Niewielu jest tych, którzy znajdują drogę do życia. Głosiciele tej Ewangelii nie mają wiele do ujęcia w sprawozdaniu, a statystyki nie są imponujące. Ale ta Ewangelia prowadzi ludzi do Pana Jezusa i do nieba.

“Uważaj, jak słuchasz. Kto będzie posłuszny temu, co usłyszał, temu więcej światła i zrozumienia będzie dane. Ale kto nie będzie posłuszny temu, co usłyszał, nawet to światło i zrozumienie, które sądzi, że posiada, będzie odebrane.” (Parafraza Łukasza 8:18 )

Kto ma uszy do słuchania, niechaj słucha.

Zaktualizowane: 21 listopada 2016 - 10:26

47 komentarze

Dodaj komentarz
 1. Może nie w temacie ale zauważyłem, że jak wchodze na stronę detektywprawdy przez sieć wifi na telefonie wyskakuje mi error 404. Kiedy wyłącze wi fi i wchodze przez sieć komórkową wszystko działa. Co jest grane?

  Zapomniałem dodać, że tylko jak jesteśmy u rodziców narzeczonej.

  1. Dokładnie coś takiego pisze:

   403
   Forbidden
   Please forward this error screen to detektywprawdy.pl’s WebMaster.
   Access is forbidden to the requested page:

   detektywprawdy.pl/2016/11/21/prawdziwa-i-falszywa-ewangelia/ (port 80)

   cPanel, Inc.
   Copyright © 2015 cPanel, Inc.

  2. no nie wiem o co chodzi potracilem wiele linkow.
   Tez czasme nei moge wejsc na swoje teksty od strony czytelnika, ale od strony panelu admina…

  3. Piotr,czyli kamień,nie skała

   Przyczyną wystąpienia błędu 403 mogła być chwilowa niedostępność strony WWW. Trzeba postarać się odświeżyć stronę.
   Jeśli to nie pomoże, to znaczy, że konfiguracja bezpieczeństwa serwera z jakiegoś powodu nie udostępnia strony.
   Możliwe, że twój adres IP z jakiegoś powodu został uznany za intruza 😉

   1. Tylko, że wszystkie strony działają. Czy dostawca internetu może zablokować dane strony? Dodam, że na początku działało wszystko a teraz czy na kompie czy na tablecie czy na stacjonarce wszędzie jest taki sam błąd. 😉 Ogólnie nawet nie moge odpalić strony głównej. 😉

    1. Piotr,czyli kamień,nie skała

     Jeśli z tego samego wifi na innych urządzeniach jest ten sam problem to raczej wina adresu IP jaki został ci przydzielony.
     Wejdź na stronę https://geoiptool.com/ spisz swój adres IP, zrestartuj router, wejdź ponownie i jeśli adres się zmienił spróbuj wtedy 🙂

 2. Piotr,czyli kamień,nie skała

  Parafrazując słowa człowieka mieniącego się bardzo biblijnym nickiem „Langusta na palmie” 😉
  https://www.youtube.com/watch?v=ynL07wCWDyY
  Dziękuję Bogu za to, że jest ten blog, bo właśnie tutaj Piotr przedstawia nam najczystszą ewangelię, przy której nauczanie samego papieża jest jak zmącona woda przez którą nie widać nawet masy mułu która jest na dnie 😉
  Nie zawsze może dla nas wygodną, nie zawsze łatwą w realizacji na co dzień, ale najczystszą 😉
  Piotrze dziękujemy ci za tę ekklesię która twardo trzyma się źródła jakim jest Słowo Boże 🙂

  1. Wyskoczył mi ostatnio na YT jego film pt. „Jak przestać być singlem”…kokardy mi opadły

   1. Piotr, czyli kamień, nie skała

    Ten człowiek ma prawie 180.000 subskrybentów… Staram się omijać nawet fragmenty jego filmów, bo tak jak mówisz „kokardy opadają” 🙂
    Brzmi dobrze, ale tylko dla tych, którzy nie znają treści Biblii. Kiedyś obejrzałem kawałek odcinka w którym bronił modlitw do świętych i kultu Maryi. Szkoda mi się go zrobiło i wyłączyłem 😉

 3. „W dziedzinie nauki od tysięcy lat człowiek popełniał błąd wyobrażając sobie, że Ziemia jest w centrum wszechświata. Tak to wyglądało dla ludzkiego oka – ponieważ Słońce, Księżyc i gwiazdy faktycznie wydawały się krążyć wokół Ziemi raz na 24 godziny. Potrzeba było odwagi Kopernika, żeby zakwestionować tę powszechną naukę i wykazać, że jest całkowicie błędna oraz że Ziemia nie jest nawet w centrum układu słonecznego, a co dopiero wszechświata. Dopiero około 500 lat temu Kopernik stwierdził, że Ziemia została stworzona w taki sposób, że to ona krąży wokół Słońca, które jest w centrum. Tak długo jak ludzie źle umiejscawiali centrum układu, ich naukowe obliczenia i dedukcje były błędne – ponieważ ich założenia na temat centrum układu były błędne. Ale kiedy człowiek odkrył właściwy środek układu, wtedy te obliczenia i dedukcje okazały się prawdziwe”
  – oho, to się Poonen pewnie naraził przekonanym o płaskości ziemi. Ciekawe, czy pojawią się krytyczne komentarze…

  1. Marcin dolnośląskie

   Teorię Kopernika odrzucam w całości zwłaszcza, że był z Watykanem za pan brat. Teorię płaskiej ziemi znam choć bardziej obstaję za teocentryzmem.

   1. I zapala się lampka ostrzegawcza, wszak koneksje w Watykanie mają swoją cenę…

   2. Szczerze powiedziawszy mnie jest wszystko jedno czy żyję na ziemi kulce czy płaskiej ziemi. Bóg nikogo nie będzie pytał w co wierzył jeśli chodzi o ten temat. Bóg zapyta czy uwierzyłeś/łaś w Syna Człowieczego, czy odwróciłeś/łaś się od grzechu, czy starałeś/łaś się żyć zgodnie w przykazaniami, czy naśladowałeś/łaś Jezusa, czy miłowałeś/łaś Boga i bliźniego?
    Co do Kopernika to sam fakt, ze był jezuitą stawia go w kręgu podejrzeń o manipulację. Wiadomo, że słońce było i jest w centrum wielu religii (największe koło solarne jest w Watykanie), więc może także w ten sposób chcieli wywyższyć swego boga. Tak naprawdę dla naśladowcy Zbawiciela nie ma to żadnego znaczenia. Dobrze oczywiście mieć wiedzę z różnych dziedzin, ale nadmierne „grzebanie” (w większości dla zaspokojenia ciekawości i udowodnienia innym w jakim są błędzie) i prowadzenie sporów na ten temat nie ma żadnego sensu.
    Acha, żeby nie było… moja wypowiedź nie zawiera w sobie żadnych wycieczek personalnych. 😀

    1. Bo tylko Bóg wie, jaki kształt ma stworzona przez Niego Ziemia- może to jest jakaś nieznana ludziom figura, przypominająca płaski dysk albo bryła niby przypominająca kulę, a tak naprawdę do niej niepodobna? 🙂
     I w sumie to, co wymieniła Magdalena-chodzi o wiarę w Syna Bożego, odwracanie się od grzechu, życie zgodne z Dekalogiem itd.-jest dla Niego najważniejsze 🙂

     1. Myślę, że faktycznie ludziom naprawdę wierzącym kształt ziemi nie jest do niczego potrzebny, bo są świadomi bliskości Boga. Inaczej jest z „letnimi” lub niewierzącymi, bo dla nich w przestworzach wielkiego wszechświata Boga nie ma lub jest zbyt daleko…
      P.S. Ostatnio w teledyskach znanych i kochanych celebrytów podobno pojawia się ziemia w kształcie diamentu 🙂

 4. http://wiadomosci.onet.pl/religia/papiez-upowaznia-wszystkich-kaplanow-do-rozgrzeszania-aborcji/p2k4c1

  To teraz kobiety będą zabijały dzieci i jak gdyby nigdy nic pójdą do spowiedzi i po wszystkim, nic się nie stało 🙂

  Nie chcę już żyć na tym świecie.

 5. Oczysci narod wlasna dusze i wolny znow zapragnie byc. Kolo historii w knieji ruszy i katolicyzmu zerwie nic. Ewangelizacja to zadanie, spelnia sie poprzez trud i znoj. Wolnosc to twoje powolanie, nie pozwol by rzym je wdeptal w gnoj!

  1. A Bog miara jest wszechrzeczy. Nic ponad jego mysli dlon. Z meczenstwa Polak sie uleczy. Na babilon wielki ma juz bron.

 6. Od refleksji Kopernika ważniejsza jest sama treść artykułu w kwestii biblijnego podziału chrześcijan, a nie narzuconego sztucznego podziału na denominacje.
  Ważne jest czy wypełniamy wole Bożą czy swoją własną.
  Ważne jest czy ludzie posiadają instynkt samozachowawczy i zdrowy rozsądek który nakłoni ich do próby wyjaśnienia celu własnej egzystencji i powodu dla którego znaleźli się na ziemi.
  Bez znajomości Słowa Bożego znalezienie i uzyskanie odpowiedzi na powyższe pytania obarczone jest ryzykiem życia w nieświadomości i zwiedzeniu.
  Na przestrzeni wielu pokoleń ludzie żyli i funkcjonowali w przeświadczeniu o różnych lub odmiennych kształtach ziemi, najczęściej ich przekonania były narzucone im przez ich przodków lub przez naukę. Ale co jest najważniejsze – nigdy wiedza o kształcie ziemi nie była czynnikiem decydującym o byciu zbawionym lub potępionym.
  To nasza „wolna wola”, świadomość dokonywanych wyborów oraz skala doświadczeń życiowych decyduje czy podążamy za Panem Jezusem Chrystusem, czy za światem tonącym w oparach absurdu i paradoksach decyzyjnych. Podkreślam, to nie wiara w kształt ziemi przybliża lub oddala nas od Pana Boga, ale wiara w obietnicę otrzymaną od Pana Jezusa, który nas pouczył o ważności przestrzegania jego przykazań. Na koniec dodam że osobiście nigdy bym tu nie pisał o ziemi gdyby nie pomijany powszechnie fakt, że zmiana jej kształtu otwarła kolejne furtki dla wierzących w ufo, kosmitów – czyli jak wiemy w demony. To jest ważne ponieważ w obce cywilizacje wierzy już większość ludzi zamiast w Biblię i w Pana Boga. Dlatego czułem się zobowiązany ostrzec o tym fakcie, jednocześnie zamykam ostatecznie ten temat ziemi, ponieważ wywołuje on tylko niepotrzebne emocje i spory zamiast szukania konstruktywnych odpowiedzi. Ponadto większość ludzi ma ograniczony czas wolny, więc lepiej skupić się wyłącznie na rozważaniach w świetle Słowa Bożego, zamiast na patowej walce argumentacyjnej dotyczącej współczesnej nauki.
  Ważniejsze jest światło Ewangelii zamiast ciemności naukowców.

 7. Wielu bagatelizuje początek Świętej Księgi – uznając to za bajki – nie widzicie dlaczego? Komu zależy żeby Biblia od samego początku brzmiała w rozumieniu czytających – absurdalnie? A jak coś brzmi nie poważnie – to jak to potraktujemy takie dzieło w dalszej części? Kto ugrywa na ziemi kulce kapitał? Nawet tak po ludzku – na logikę.

  Płaskość czy kulistość ziemi – dla wierzących – teoretycznie nie ma znaczenia (tak się wielu wydaje) – ale gdyby okazało się że jednak znana nam „nauka” myli się (oszukuje) w tej sprawie? To od razu padają wszystkie „wyssane z palca” teorie typu „Big Bang” czy Teoria Darwina – oraz oczywiście wiek ziemi – i dalej ufo itp. Konsekwencje takiej zmiany trudno sobie nawet wyobrazić. A jak padnie „znana nauka” to jaką mamy inną alternatywę niż wiara? No zapewne powstanie „nowa nauka” która i tak wytłumaczy nam potencjalnych „kosmitów” jako tych którzy utworzyli sklepienie i mogą je przenikać. Przeciwnik nie jest głupi. Tyle że prawdy w nim nie ma.

  Zac Poonen napisał m.in: W dziedzinie nauki od tysięcy lat człowiek popełniał błąd wyobrażając sobie, że Ziemia jest w centrum wszechświata.

  A w Słowie Bożym mamy informację -że co najpierw zostało stworzone? Co dla czego współistnieje w dziele stworzenia? I w końcu słońce zostało zatrzymane w czasie Bitwy? czy ziemia? czy DŚ nie wiedział sam? Przecież całe Pismo jest natchnione.
  „W dniu, w którym Pan podał Amorytów w moc Izraelitów, rzekł Jozue w obecności Izraelitów: Stań słońce, nad Gibeonem! I ty, księżycu, nad doliną Ajjalonu! I zatrzymało się słońce, i stanął księżyc, aż pomścił się lud nad wrogami swymi. Czyż nie jest to napisane w Księdze Sprawiedliwego: Zatrzymało się słońce na środku nieba i prawie cały dzień nie spieszyło do zachodu?” (Joz 10,12-13, Biblia Tysiąclecia, dalej: BT).

  Kolejność stworzenia świata – albo wierzymy że tak jest albo nie – a jeżeli podważamy Słowo Boże u podstaw? Czy możemy mówić że wierzymy w resztę? Już tu mamy zasiane ziarno niepewności – i ono rośnie – jeżeli nie w świadomości to w podświadomości. Albo czy mówiąc – ten temat mnie nie interesuje – aby na pewno nie przekłada się to nam w żadnym stopniu na wątpliwości? A może tylko ich sobie nie uświadamiamy. Czy znamy każdą warownię w naszych sercach którą powinniśmy zburzyć?

  Czemu w większości klas od podstawówki stoi globus? Bo to pierwsze co dziecko może porównać czytając Biblię nawet na religii i książkę szkolną – pierwsze kłamstwo które ukierunkowuje całe późniejsze myślenie.

  I zagadka – czy Bóg – KRÓL Królów, Najpotężniejszy – Twórca wszystkiego – chciałby mieszkać gdzieś na śmieciowym pyłku we wszechświecie? Czy jednak stworzył miejsce centralne w którym zbuduje stolicę? Jak się do tego odnoszą wszelkie nauki? Bo wierzcie mi – trudno uwierzyć że Król jakikolwiek – chciał by zamieszkać na wysypisku na dalekich peryferiach- nawet jak by je pięknie przyozdobiono – aczkolwiek…

  1. Zgadzam się z tym, że czasem się z Zaciem nie zgadzam 🙂
   Nie jest to jjego zwodzenie, ale niedoskonałość, która jest wspólna dla wszystkich.
   Dla przykładu on nie widzi nic złego w graniu na giełdzie, bo z tego zyje. Dla mnie giełda to spekulacja. Może się mylę, ale raczej chrześcijanin nie powinien grac na giełdzie, chpc z drugiej strony ziemia jest Panska i wszystko co ją napelnia

 8. „Wielu wie, że „Chrystus umarł za nasze grzechy” (1 Kor 15:3 ). Ale jednocześnie wielu nie wie, że Biblia uczy, że Chrystus także umarł, abyśmy „już nie dla siebie samych żyli, lecz dla tego, który za nas umarł i został wzbudzony” (2 Kor 5:15)”

  Ciekawe bo Jezus owszem stwierdzil ale ze „odda zycie za wielu”.

  Wielu wie ze cytujac Pawla (jak zacytowales powyzej) mozna rowniez dodac niektore encykliki stworzone rowniez po powrocie Jezusa do nieba, aczkolwiek znacznie pozniej.

  Ani Pawla ani encyklik NIE NEGUJE-pomocniczo sa pomocne.

  Mozesz zacytowac konkretnie Jezusa ktory jednoznacznie stwierdzil ze umrze za nasze grzechy w kontekcie Pawla ze dzieki temu bedziemy zbawieni??

  Nie znajdziesz bo tego Jezus NIGDY w tym kontekscie nie powiedzial!!

  Po to przyszedl, nauczal SLOWO BOZE i w konsekwencji poniosl meczenska smierc ze mowil prawde, glosil prawdziwe nauki od Boga, mial moc gladzenia grzechow (wtedy za Jego misji na ziemi) ZEBY WYPROSTOWAC KLAMSTWA FARYZEUSZY ZMIENIAJACYCH PRAWA i ZEBYSMy sie mogli stosowac do Prawa Boga.

  W tym kontekscie ODDAL ZYCIE ZA WIELU !!!!!!-cytat z Jezusa.

  Chyba nie chcesz zalatwic ludzi brakiem mozliwosci zbawienia z ponad 3 tysiecy lat ktorzy Jezusa nawet nie mieli szansy poznac i Pawla interpretacji zbawienia z laski.

  Z reszta sam przeanalizuj przypowiesc Jezusa o przewrotnych rolnikach-winnicy Mt 21, 33–45 gdzie konekst ktory uzupelniasz Pawlem sie nie zgadza!!!

  Przypowiesc o winnicy uzupelniona Pawlem powinna brzmiec inaczej mniej wiecej tak na koncu:

  w koncu wyslal syna swego jedynego zeby zlozyli go rolnicy w ofierze co tez uczynili aby kazdy dzieki tej ofierze mial zycie wieczne.

  nie zgadza sie”” 37 W końcu posłał do nich swego syna, tak sobie myśląc: Uszanują mojego syna.” wg Pawla mogli go uszanowac ale zabic/zlozyc w ofierze musieli

  nie zgadza sie”Chwyciwszy go, wyrzucili z winnicy i zabili.” Powinno byc wg Pawla zlozyli z Niego ofiare zeby wszyscy mieli zycie wieczne

  nie zgadza sie „40 Kiedy więc właściciel winnicy przyjdzie, co uczyni z owymi rolnikami?»41 Rzekli Mu: «Nędzników marnie wytraci, a winnicę odda w dzierżawę innym rolnikom, takim, którzy mu będą oddawali plon we właściwej porze».”

  Powinno byc wg Pawla-Ci nedzcicy -nauczyciele -nowi dzierzawcy winnicy ktorzy wyznali ze to prawdziwy syn Bozy-syn wlasciciela winnicy zostal zlozony w ofierze beda miec zycie wieczne.(Nowy Faryzeizm)

  Wczesniejsi prorocy a pozniej syn Bozy upominali zarzadcow winnicy do stosowania Prawa i nie grzeszenia!!!
  nie klaniania sie innych Bogom, nierzadu itd.

  nie zgadza sie „43 Dlatego powiadam wam: Królestwo Boże będzie wam zabrane, a dane narodowi, który wyda jego owoce. 44 Kto upadnie na ten kamień, rozbije się, a na kogo on spadnie, zmiażdży go». ”

  Powinno byc wg Pawla Krolestwo dane bedzie tym ktorzy na glos publicznie wyznaja ze ofiara sie dokonala i przyjma publicznie Jezusa do serca, is done, is finished.
  Jezus mowi prosto kazdy kto zmieni Prawo Boze rozwali sobie pusty leb bo PRAWO BOZE JEST NIEZMIENNE I WIECZNE.

  Zadne szydzenie z Prawa Bozego niezmiennego czy szydzenie z uczynkow tego nie zmieni

  Nawet jak sie nie zgadzasz to prosze pusc moj komentarz, moze ktos inny wytlumaczy jak ta przypowiesc sie broni uzupelniana interpretacja Pawla -cytaty ktore podalez na poczatku art.

  1. Zacytować słowa Jezusa? To by znaczyło, że w Biblii są słowa bardziej natchnione i mniej natchnione. W Biblii jest cała masa POZORNYCH sprzeczności, które mogą prowadzić do błędnych interpretacji (2 Piotr. 3;14-16), a w ostateczności do odrzucania paru ksiąg przez osoby, które w całej swojej pysze uważają, że Słowo Boże mogłoby zostać skażone, a Oni cudownie odkryli, które to księgi. Dla mnie, słowa Jezusa, to wszystkie zdania od..

   (1): Na początku stworzył Bóg niebo i ziemię. [Biblia Gdańska, Rdz 1]

   do..

   (21): Łaska Pana naszego, Jezusa Chrystusa, niech będzie z wami wszystkimi. Amen. [Biblia Gdańska, Ap 22]

   I wszystko, co jest w 66 księgach pomiędzy tymi 2 wersetami, gdyż..

   (16): Wszystko Pismo od Boga jest natchnione i pożyteczne ku nauce, ku strofowaniu, ku naprawie, ku ćwiczeniu, które jest w sprawiedliwości; (17): Aby człowiek Boży był doskonały, ku wszelkiej sprawie dobrej dostatecznie wyćwiczony. [Biblia Gdańska, 2tm 3]

   Sugerując, że słowa wypowiedziane przez Jezusa są bardziej natchnione, od Słowa Jezusa, które wypowiedział przez proroków, apostołów i innych, możesz zacząć odrzucać Pawła bo „Jezus nie modlił się za niego w Jana 17”..Tak, są ludzie, którzy w całej swej głupocie, posuwają się do takich „argumentów”. A na zarzuty wobec Pawła nie odpowiadam i odpowiadać nie zamierzam.

   (15): A nieskwapliwość Pana naszego miejcie za zbawienie wasze, jako wam i miły brat nasz Paweł według danej sobie mądrości pisał, (16): Jako i we wszystkich listach swoich mówiąc o tych rzeczach, między któremi są niektóre rzeczy trudne ku wyrozumieniu, które nieumiejętni i niestateczni wykręcają jako i inne pisma, ku swemu własnemu zatraceniu. [Biblia Gdańska, 2p 3]

   Piotr poparł Pawła…Kim jesteśmy my, by sugerować, że apostoł Piotr się mylił? A może tego w Biblii nie powinno być..Cóż..I takie „argumenty” się pojawiają.

 9. Karolu nie odniosles sie do przypowiesci Jezusa rozumiem ze nic Ci Duch Swiety nie objawil.

  Zapewne znasz taki tekst”Nie swieci garnki lepia”

  To dziala rozwiez w odkryciach jak u Tesly , swietych, geniuszach typu Lagiewka ktorzy wczeszniej nie byli znani.
  Bog odkrywa co bylo zakrryte swoim wybranym.

  Ja niczego nie odkrywam w biblii bo prostszego i bardziej zrozumialego przekazu niz ten ktory dal Jezus bezposrednio od Boga nie ma.

  Jezus zauwaz zawsze mowil o sobie „Syn Czlowieczy” i wskazywal na Jedynego Boga
  i uczyl jak sie modlic do Boga : w zamknieciu, „Ojcze nas…”, Jeden jest dobry Bog itp..

  Jezus nie uczyl modlic sie do kzyza , wyznawac krzyz i jego meczenska smierc i klepac publicznie niczym zdrowaski lub mantre : „przyjecia go do swojego serca i uznac jako zbawiciela w kontekscie pelnego dokonanego juz tu na ziemi zbawienia jak to Pawel badz protestanckie media interpretuja i sugeruja.
  Drazyc tajemnice niesamowitej Laski-amazing grace.

  Powtorze ludzie zyjacy na ziemi ponad 3 tysiace lat nie mieli szansy na taka droge na skroty do zbawienia.
  Mysle ze na takiej Litwie Jezus byl nie znany az do czasow Jagielly. Poganie Litwini z podziwem patrzyli jak Polacy wchodza do ich poganskich „swietych” gajow (prawdopodobnie demonow) i nie doznaja zadnej krzywdy, szkody (w kronikach Dlugosza)

  To Karolu ze wbito Ci do glowy PELNA zgodnosc czesci Nowego Testamentu pisanego przez Pawla z naukami Jezusa jest Twoja interpretacja rzeczywistosci (jakis madrak odkrywa ameryke -o mnie).
  Nawet Luter nie usunal ksiag ktorych obecnie nie ma w kanonie protestanckim biblii.
  Po co s koro ktos szukal Boga -podobnie z Pawlowymi ksiegami.
  Wszyscy ludzie juz po bezposrednich 12 apostolach wybranych przez Jezusa szli za Bogiem ale to nie znaczy ze byli nieomylni: pawel , papieze w ich encyklikach, swieci i ich dziela itd.

  To dlatego przekaz Jezusa jest prosty-jak Michal Mazur na youtube przetlumaczyl ktory przyszedl „UKRZEWIAC”(z greckiego) Prawo Boze.

  O szukajacym Boga Pawle po upomnieniu przez Jezusa a w zasadzie ulimatum (bo oslepl) ten poszedl do Ananiasza PO NAUKI.

  To ze uwierzyl to slabiutka jego Pawla zasluga .Dostal potezne OSTRZEZENIE ale z miloscia.Nikt go nie opierdzielal, nie straszyl Dostal instukcje zeby Ananiasz dal mu nauki.Jak to przebiegalo i jak to przyjal Pawel mozemy tylko wnioskowac po przeczytaniu dziejow, rzymian i reszty listow Pawla.

  Mial duze prawo czynic drobne bledy jako ze bezposrednio nauk nie pobieral (zasada gluchego telefonu) Nie ma tez relacji i swiadkow o czym uczyl go Ananiasz i ILE CZASU TO ROBIL (tydzien, miesiac czy lata).

  Ja uwazam ze tym drobnym bledem nie potwierdzonym przez Boga jest Pawlowe zbawienie z laski przez tzw formule wypowiedziana publicznie.

  Uscisle -wierze ze Bog jest DOBRY, MILOSIERNY i LASKAWY. Kocha nas i chce nam wybaczyc.

  Niestety nie mozesz stawiac Bogu ultimatum ze Ty Karolu :wchodzisz badz wszedles juz z tzw. laski przez wyznanie publiczne Jezusa jako Zbawiciela i przyjmujesz Jego darmowy prezent ofiary na krzyzu i bec dokonalo sie Karol juz ma bilecik wydrukowany ktory pokazuje przed brama do Nieba.

  a matolki katolki (mowie o sobie) nie znaja drogi na skroty.
  Ja znam 😉 slucham o niej w protestackich mediach na okraglo
  I to by Twoim zdaniem bylo sprawiedliwe wobec ludzi zyjacych w 13 , 14 wieku gdzie dopiero krystianizacja postepowala w centralnej europie?

  Co z biednymi Chinczykami ktorzy od niedawna maja ukrzewiona biblie?

  Do rzeczy .Jezeli Bog Ci cos objawi z ta winnica -o przewrotnych rolnikach
  to naprawde chetnie i ja przetre swoje „zaslepione oczy badz serce” tak dopuszczam ze moge sie mylic…… ale szukam Boga ….”

  Szcesc Boze

  ps. zauwaz ze w ewangeliach jest wpis ze Jezus jeszcze wiele mowil ale nie zostalo to zapisane. Niemniej 12-staka tego sluchala a nieraz przysluchiwalo sie 5 a nieraz 10 tys ludzi przy rozmnozeniu chleba.
  U Pawla tego materialu poswiadczenia nie ma.

  Ciekawym cwiczeniem moga byc studia jak czesto o Jedynyym Bogu Ojcu mowi Pawel w Nowym Testamencie. Jezus ciagle wskazywal na Jedynego Boga Ojca.

  No i drobny szcegol Jezus z reguly mowi w przypowiesciach bo Bog byl w nim i przynosil wszystko od Boga.
  Pawel prowadzi juz przyslowiowy teologiczny KUL swoich czasow : nie tak, zawsze , a gdziezby, zadna miara-czyli szczegolowe instrukcje. nic dziwnego przeciez byl wczesniej Faryzeuszem i byl swiatly.
  Doswiadczyl tez pierwszych sporow i braku poparcia niektorych srodowisk ….czyzby inne sekty czy moze od prawdziwych apostolow

  1. Nie jestem Karolem ale chciałam odpisac.

   Cyt/”Jezus zauwaz zawsze mowil o sobie „Syn Czlowieczy” i wskazywal na Jedynego Boga
   i uczyl jak sie modlic do Boga : w zamknieciu, „Ojcze nas…”, Jeden jest dobry Bog itp..”

   Jesteś katolikiem i podkreślasz te słowa Jezusa, które służą za argumenty (pozornie) Jego tylko człowieczeństwa? Nie sądzę.. Katolicy błądzą jednak nadal uważają Pana Jezusa za Boga.
   Co ciekawe dziś widziałam też u znanego antypawłowca atak na admina. Co to znowu za nasilone ataki na Pawła i na osoby uznające Pismo w całości?

   Piszesz o Chińczykach i czy byłoby to sprawiedliwe? Sprawiedliwe byłoby nie zbawić nikogo, bo wszyscy zgrzeszyli. Jak Jezus miałby nauczać o swoim krzyżu zanim umarł? Paweł i Jakub się łączą nie wykluczają. Jeden podkreśla łaskę a drugi, że dzięki niej czynimy dobrze.. Są uczynki, jest wiara. Ale wiara musi być pierwsza, bo bez niej uczynki są martwe i nie prowadzą do Boga. Uczynki nie są do chlubienia się, ale z miłości. Paweł niczemu nie zaprzecza, on po prostu kładzie nacisk w swoich listach na wiarę.
   Rzecze im Jezus: Czy nie czytaliście nigdy w Pismach: Kamień, który odrzucili budowniczowie, stał się kamieniem węgielnym; Pan to sprawił i to jest cudowne w oczach naszych? 21:43
   Dlatego powiadam wam, że Królestwo Boże zostanie wam zabrane, a dane narodowi, który będzie wydawał jego owoce.

   NIE UWIERZYLI.. tak to skomentuję. Nie uwierzyli w Mesjasza i ich owoce są martwe.

   1. Przepraszam, ale w kontekście mojej „przygody” rozśmieszył mnie ten wpis:

    „Nie jestem Karolem”

    Mówisz serio? 🙂

  2. Początkowo miałem Cię zignorować, bo męczą mnie już te sztuczne zarzuty wobec ap. Pawła ale skoro Piotrek wyjątkowo puścił Twój komentarz, to wyjątkowo Ci odpowiem.

   Wypowiedzenie formułki? Czegoś takiego chciałyby zbory, które z ewangelii robią sobie festiwale. Czegoś takiego z pewnością chciałby katolicyzm, w końcu to idealne do ekumenii (Choć i to czasem jest zbyt dużo dla niektórych.) Paweł nigdy nie głosił zbawienia z formułki. Przecież Jezus wyraźnie powiedział „kto się mnie zaprze przed ludźmi, Ja się go zaprę przed Ojcem”. Paweł zaś głosił konieczność wiary w sercu, oraz wiary pokazanej przed ludźmi, a nie pustej wiary, bez pokuty, nie żadnej formułki, którą można sobie wstawić na facebooku, by w prywatnym życiu być niczym wąż, który zrzuca skórę, w zależności od sytuacji. Ile razy Paweł głosił o grzechu? Wam wyszukać wszystkie wersety? Specjalnie dla Ciebie, mogę przeczytać wszystkie 13 ksiąg, jedna po drugiej, tak szybko jak to możliwe. Jutro mam wolne..Piątek, Sobota, Niedziela..Wyrobię się przed poniedziałkiem.

   „To Karolu ze wbito Ci do glowy PELNA zgodnosc czesci Nowego Testamentu pisanego przez Pawla z naukami Jezusa jest Twoja interpretacja rzeczywistosci (jakis madrak odkrywa ameryke -o mnie).”

   Mi wbito? To chyba raczej ja powinienem napisać Tobie, że Ci wbito do głowy, że Bóg jest tak niedbały, by w Biblii znalazło się coś, czego być tam nie powinno. Całe 13 ksiąg apostoła Pawła, plus Dzieje Apostolskie i 2 list Piotra, które Pawła popierają, czyli mamy już 15 ksiąg. Gdybym miał uwierzyć, że Bóg dopuścił do Biblii fałszywą naukę, z miejsca przestałbym być chrześcijaninem. Jednakże to niemożliwe, gdyż Bóg Jahwe jest Bogiem porządku, nie zaś chaosu.

   „Powtorze ludzie zyjacy na ziemi ponad 3 tysiace lat nie mieli szansy na taka droge na skroty do zbawienia.
   Mysle ze na takiej Litwie Jezus byl nie znany az do czasow Jagielly. Poganie Litwini z podziwem patrzyli jak Polacy wchodza do ich poganskich „swietych” gajow (prawdopodobnie demonow) i nie doznaja zadnej krzywdy, szkody (w kronikach Dlugosza)”

   A czy to wina Pawła, że Rzymscy katolicy głosili swoje nauki, zamiast nauk Biblijnych? Biblia wyraźnie mówi o poganach, którzy nie mieli szansy poznać Jezusa (O zgrozo, w listach Pawła)

   (12): A którzykolwiek bez zakonu zgrzeszyli, bez zakonu też poginą; a którzykolwiek w zakonie zgrzeszyli, przez zakon sądzeni będą. (13): (Gdyż nie słuchacze zakonu sprawiedliwymi są u Boga; ale czyniciele zakonu usprawiedliwieni będą.) (14): Bo ponieważ poganie nie mający zakonu, z przyrodzenia czynią, co jest w zakonie, ci, zakonu nie mając, sami sobie są zakonem; (15): Którzy ukazują skutek zakonu, napisany na sercach swych, z poświadczaniem sumienia ich i myśli wespół siebie oskarżających albo też wymawiających, [Biblia Gdańska, Rz 2]

   Znam tylko dwa źródła, które odrzucają Pawła. Jedno źródło mówi o sobie „Prawda jest tylko u mnie”..Takie świadectwo od razu musi być odrzucane.
   Drugi, nie dość że kłamie nieudolnie i perfidnie, to jeszcze zamyka się na rozmowę, a na swoim blogu po prostu kasuje komentarze z kontrargumentami.

   „Karolu nie odniosles sie do przypowiesci Jezusa rozumiem ze nic Ci Duch Swiety nie objawil.”

   Bo nie mam najmniejszego zamiaru porównywać nauk Pawła pod kątem Biblii, żeby uwiarygodnić dodatkowo tegoż apostoła. Odrzucają Pawła, należy usunąć Dzieje i 2 List Piotra. Odrzucając Dzieje, odrzucasz Psalmy (Proroctwo z Psalmów o Macieju) Potem już jest lawina, albo niekonsekwencja w swych wierzeniach. Pozbądź się uprzedzeń do Pawła, to Ci pomogę. A dopóki się tego nie wyzbędziesz, dopóty nie będę Ci więcej odpowiadał.

 10. Moim skromnym zdaniem to Bóg ma tu największe prawo głosu i to On wypowiada się wyraźnie na temat darmowego odkupienia każdego człowieka, który w Niego uwierzy.
  Dokładnie tak samo jak Abrahamowi została poczytana wiara za usprawiedliwienie.

  „Uwierzył tedy Panu, i poczytano mu to ku sprawiedliwości.
  I rzekł do niego: Ja Pan, którym cię wywiódł z Ur Chaldejskiego, abym ci dał ziemię tę w osiadłość.” Rodz.15.7

  „I rzekł Jezus do setnika: Idź, a jak uwierzyłeś, niech ci się stanie! I został uzdrowiony sługa w tej godzinie.”Mat.8,13

  „A oto niewiasta, która od dwunastu lat cierpiała na krwotok, podeszła z tyłu i dotknęła się kraju szaty jego. Mówiła bowiem do siebie: Bylebym się tylko dotknęła szaty jego, będę uzdrowiona. A Jezus, obróciwszy się i ujrzawszy ją, rzekł: Ufaj, córko, wiara twoja uzdrowiła cię. I od tej chwili niewiasta była uzdrowiona.Mat.9.20

  „Chorych uzdrawiajcie, umarłych wskrzeszajcie, trędowatych oczyszczajcie, demony wyganiajcie; DARMO WZIĘLIŚCIE DARMO DAWAJCIE.”Mat.10.8

  „Wtedy Jezus, odpowiadając, rzekł do niej: Niewiasto, wielka jest wiara twoja; niechaj ci się stanie, jak chcesz. I uleczona została jej córka od tej godziny.”15.28

  „I rzekł mu: Wstań, idź! Wiara twoja uzdrowiła cię.” Łuk.17.19

  I mnóstwo innych cytatów, ale zobaczmy na sedno dotyczące darmowego zbawienia.

  „Tak bowiem mówi PAN BÓG: Za darmo zostaliście sprzedani i BEZ PIENIĘDZY ZOSTANIECIE WYKUPIENI. Tak bowiem mówi PAN BÓG: “Mój lud udał się niegdyś do Egiptu, aby tam zamieszkać; następnie Asyria uciskała go nadmiernie. A teraz cóż JA mam tutaj zrobić – wyrocznia PANA: Ponieważ lud mój został bez powodu wzięty i ci, co panują nad nim, wydaja okrzyki zwycięstwa – wyrocznia PANA – MOJE zaś Imię stale, każdego dnia bywa znieważane, dlatego mój lud pozna MOJE Imię, zrozumie w ów dzień, ze JA jestem tym, który mówi: Oto JA jestem.” Izaj.52,3

  „O, wszyscy spragnieni, przyjdźcie do wody,
  przyjdźcie, CHOĆ NIE MACIE PIENIĘDZY!
  Kupujcie i spożywajcie, BEZ PIENIĘDZY
  i bez płacenia za wino i mleko!
  Czemu wydajecie pieniądza na to, co nie jest chlebem?
  I waszą pracę – na to, co nie nasyci?
  Słuchajcie Mnie, a jeść będziecie przysmaki
  i dusza wasza zakosztuje tłustych potraw.
  Nakłońcie wasze ucho i przyjdźcie do Mnie,
  posłuchajcie Mnie, a dusza wasza żyć będzie.” Izaj.55,1

  ” I rzekł Zasiadający na tronie: «Oto czynię wszystko nowe». I mówi: «Napisz: Słowa te wiarygodne są i prawdziwe». I rzekł mi: «Stało się. Jam Alfa i Omega, Początek i Koniec. Ja pragnącemu DAM DARMO PIĆ ze źródła wody życia. Zwycięzca to odziedziczy i będę Bogiem dla niego, a on dla mnie będzie synem.” Ks. Obj.21,5

 11. Do Karola
  Karolu na nic mi nie odpowiedziales . Mozliwe ze wydaje Ci sie inaczej.

  Troche kreujesz spor ze mna nie istniejacy typu :katolicy wersus protestanci, pawlowcy kontra antypawlowcy itd.
  Nie wchodz tam prosze…nie tego dotyczy wymiana.

  Jak juz zauwazyles NIKOGO nie odzucam jak to bys chcial ktokolwiek szukal i szuka Boga.
  Nie musisz tez na sile polaryzowac wymiany na antypawlowiec kontra sluczny biblijny
  BO JA NIKOGO NIE ODRZUCAM.

  Watpie wyraznie w skutecznosc klepniecia formulki zbawiennej jak to protestanckie media naglasniaja.

  Nie wiem co to ekumenia i nawet nie chce mi sie tego googlowac. Raczej wola Boga mnie interesuje i tego szukam.

  Bladzimy wszyscy ale nie Jezus i szcerze watpie w zbladzenie wybranej 12-stki:
  Jezu dokogo mamy pojsc (Jana) 12-stka nie opuscila Jezusa kiedy inni opuscili.

  Kanon bilijny zmienial sie przez stulecia i w ostatecznym ksztalcie tez jest rozny : drobne roznice tlumaczeniach, indeksie ksiag,Inaczej u Lutra , inaczej w obecnych protestanckich bibliach, septuagincie itd.

  Ludzie a nie Bog ten kanon ustalili.

  Bog dal misje Jezusowi nauczania bez papieru. Slowem Jezus nie dyktowal uczniom :siadajcie i piszcie co wam mowie.
  TO BYLI PROSTACZKOWIE-daj sobie to powiedziec.

  Mateusz -celnik cokolwiek wiecej edukowany i Jego rozbudowana pieknie opisana ewangelia.

  Przekaz mowa i to mowa publiczna !! Pozniej dopiero uczniowie Mateusz, Jan i Piotr (Marka) spisali na papier co pamietali a Lukasz lekarz zyjacy w tamtym czasie juz badal dla Teofila

  Slowem Karolu biblia w stanie jakim czytasz to ksiega wieki pozniej zlozona przez ludzi.
  Na pewno natchniona.

  Zauwaz ze Pawel w najgorszym wariancie zgodnie z chronologia historyczna mogl doznac olsnienia-konwersji nawet 10 lat po wniebowstapieniu Chrystusa.

  Jezeli ten wariant bylby prawda to zdaj sobie sprawe ze to kupa czasu.

  Jezeli wierzysz ze Ananiasz pieknie wykonal robote a Pawel najlepszym uczniem byl to ja z tym nie mam problemu.

  Do mnie i tak lepiej dociera przekaz Jezusa.
  Tymczasem mam nadzieje ze ktos zlapie sie za analize tych przekornych rolnikow -winnicy.

  Twoje odpowiedzi Karolu traktuje jako przekomarzanie sie bo tam nic konkretnego nie ma.
  Pawla czytuje i nie muszisz znajdowac cytatow z Pawla.

  Bardziej mnie potwierdzenia tresci pawlowych u Jezusa interesuja jak wyszczegolniona slynna formulka zbawienna klepana, spiewana , wielbiona (worship) na okraglo na zachodzie.

  Bardzo natomiast jestem ciekaw Twojej interpretacji przypowiesci o przekornych rolnikach ktorzy prosto zmieniali prawo Boze blokujac wiernych do wytwarzania owocow i tam jest obiecana Kara dla tych nedznikow-faryzeuszy.

  pamietaj : cedzili komara, objadywali wdowy, modlili sie na pokaz, brali kase za przewinienia wzgledem rodzicow i twierdzili ze sprawa zalatwiona, DBALI O FORME zewnetrzna… a plemie zmijowe diabla mialo w sobie

  Detektywa sie nie boje i puszczania badz nie moich komentarzy aczkolwiek dziekuje ze puszcza.

  One sa produkowane przeze mnie zeby sie podzielic a nie macic czy klocic

  slowem maja szukac Boga tak jak o to prosil i rozwazac Jego prawo.

  Przyswoj sobie NIKOGO kTO SZUKA BOgA I BLADZI nie odrzucam.

  klepniecie zbawiennej formulki moim zdaniem jest bladzeniem.

  Raczej wyczuwam ze Twoje 'odpowiedzi’ maja na celu odsunac i wywiezc w pole omowienie konkretnej przypowiesci o przewrornych rolnikach.

  Jak juz to prosze prosto i na temat.

  ps. To ze jestem katolikiem traktuj jako przypadek.Gdyby moi najblizsi w rodzinie byli protestantami bylbym na 100% protestantem i pewno szukalbym tego wzorca.

 12. do NNierozumiem-dzieki za odpowiedz
  Mi chodzi o konkretna przypowiesc o przekornych rolnikach na winnicy

  moze jak to mowisz nie uwierzyli ale diabel tez wierzy , uwierzyl
  jest po przeciwnej stronie i sie trzesie

  Kryterium wierze czy nie jest tu prosto wyjasnione
  i nie ma co rozkminiac rzeczy prostych

  diabel czy demon chyba raz nawet wyznal na glos czemu nas wypedzasz daj nam szanse i zostali wpuszceni w swinie
  a caly czas jest po przeciwnej stronie i sprzeciwia sie woli Boga

  RRrozumiem 😉

  1. Damian, diabeł nie może być zbawiony, pomijam, że jest aniołem/bytem/duchem, ale nie człowiekiem. Poza tym on zbluźnił Duchowi Świętemu ja to tak rozumuje. Bo miał już Boga naocznie i w sercu i Go odrzucił. To tak jakby nowonarodzony człowiek odszedł od Boga mając już poznanie, świadomie Go odrzucił.
   Jeśli chodzi o Pismo to jest natchnione, po prostu. W całości. Czy my to rozumiemy czy nie. Torę też pisali ludzie.. Na przełomie wielu lat. WSZYSTKO jest spójne, ale nie wszystko przed nami odkryte. Biblia to studnia bez dna, to obraz Boga w Słowie, Bóg jest nieskończony dlatego czytając Biblię zawsze coś wynajdujesz nowego.
   Nie potrafię Ci tego udowodnić rzeczowo, bo jesteś niedowiarkiem. Próbujesz samym rozumem ogarnąć temat, a to prowadzi na manowce. Basia podała przykłady wiary, która jest podkreślona.
   Podałam Ci werset dalej po przypowieści o winnicy. Jezus wytłumaczył to podobieństwo o winnicy właśnie tym, co mówi o kamieniu węgielnym. To jest tylko jeden werset po tym, co wkleiłeś. Będzie im zabrane, bo odrzucili (Lud Boży) swojego Mesjasza i rzucony dla wszystkich (którzy uwierzą i nie odrzucą) i dzięki temu wydadzą owoce. Tutaj nawet masz teksty Pawła i Jakuba w tej przypowieści, jeden podkreśla wiarę Abrahama a drugi uczynek.
   To nie chodzi o faryzeuszy lecz o Izrael moim zdaniem. Izrael jest zbuntowanymi robotnikami.
   Pokaż gdzie na blogu DP ktoś podkreśla wypowiedzenie formułki bez wydawania dobrych owoców?

 13. Troche nie na temat mi odpowiadasz ale mam cos co da Ci do przemyslenia

  Mianowicie wyznanie Jezusa przez demona czyli diabla w opetanym czlowieku (co poszedl w swinie)
  „7 Z wielkim wrzaskiem wołał: „Co się tu do mnie wtrącasz, Jezusie, Synu Boga Najwyższego!?

  Zaprzysięgam Cię na Boga, nie dręcz mnie!”

  Jest wyznanie na glos? NO JEST, JEST WIARA? nie dokladnie formulka ale wyznanie ze Jezus jest Synem Bozym JEST
  a zatem demon-diabel ktory w tym czlowieku przesiadywal wierzy potrafil na glos publicznie wyznac BA POKLONIL SIE !!!
  „6 Kiedy z daleka zobaczył Jezusa, przybiegł i padł przed Nim w pokłonie. ”

  przy okazji te diably w ludzkich skorach co przyszly pojmac Jezusa w wielki czwartek tez poklonily sie

  Niedowiarkiem jestem TYLKO WIDZAC OWOCE NAJWIEKSZEGO protestanckiego kraju i jego magicznej formuly zbawienia jak to oni mowia opartej na biblii
  a naprawde na interpretacji jednego wersetu przypisywanego Pawlowi:
  lider w rozwodach,. orno, sluby gejowskie i rownoupranieniu (sklep target pozwala na wejscie wacka do zenskiej toalety), ludzi przesiadujacych w „izolacii”, aborcjach….,
  a to chlopie co widzialem na wlasne oczy pozostawilo mnie w szoku na cale miesiace
  a bylo to juz ponad 12 lat temu

  taki szok kulturowy zwiazany z rozpusta
  to wszystko pieknie opisal w swojej ksiazce
  Howard Pittman baptystyczny pastor
  „Placebo” polecam
  I dowierzam tym faktom.

  ps. jak cos Duch Swiety podpowie z tymi przewrotnymi rolnikami to jak poczekam , bede cierpliwy i dzwieczny 😉
  a detektyw juz podkreslal ze poznal czlowieka 'swietego’ po regulce i przyznal ze mial niewdzieczne owoce…po co wiecej drazyc

 14. W przypowiesci o winnicach Bog
  co jakis czas przysyla swojego przedstawiciela -proroka zeby napominac , nawolywac do nawrocenia, przestrzegania Prawa i Woli Bozej
  zeby winnica-lud Bozy-Prawdziwy Kosciol przynosil prawdziwe owoce .W skrocie zeby
  krzewil Krolestwo Boze na ziemi.

  Zly zwsze tez posylal swoich do wladz tej winncy kotorzy upominaniami sie nie przejmowali i robili swoje -zmieniali te prawa pozostawiajac czesto lud Bozy-kosciol bez wydazwania prawdziwych owocow.

  Na sam koniec 2016 lat temu posla swojego Jedynego Syna myslac ze Jego usluchaja
  …2 lata Jesus nauczal i spieral sie z zarzadcami winnicy i wiemy co stalo sie dalej

  Niemniej prawdziwy kosciol uwierzyl w Mesjasza
  ktory UKRZEWIAL wole i Prawo Boze…badz wypelnial jak czesto sie tlumaczy.

  11 zaniosla te nauki Jezusowe w swiat
  a nawrocony faryzeusz Pawel zaniosl imie Jezusa do pogan np. byl w Rzymie

  Co sie stanie z nieuczciwymi zarzadcami -plemieniem zmijowym?

  Dlatego powiadam wam: Królestwo Boże będzie wam zabrane, a dane narodowi, który wyda jego owoce. 44 Kto upadnie na ten kamień, rozbije się, a na kogo on spadnie, zmiażdży go…

  Taka konsekwencja jeseli zarzadcy zmieniaja WOLE
  i PRAWO BOZE

 15. Tutaj o tym targecie

  advocate.com/transgender/2016/5/20/target-ceo-trans-inclusive-bathroom-policy-hasnt-hurt-sales

  ze niby nie spowolnilo sprzedazy pozwolenie wackom na korzystanie z zenskiej toalety

  1. Damian. Akurat należę do zboru protestanckiego i nikt nigdy mnie nie nauczał tego o czym mówisz, że powiem regułkę i już jestem w niebie. Co tydzień słyszę by nie chodzić w obcym jarzmie i upamiętać się, bo Pan może mnie wypluć z ust swoich.
   Nie wiem kto dokładnie wyrywa Pawła z kontekstu, może byłeś w USA i widziałeś takie rzeczy jednakże wszędzie są zwodziciele, nie buduje się doktryny na podstawie wyrwanego zdania z kontekstu. Adi miał fajnego linka nt. hermeneutyki czy tam egzegezy myli mi się to 😉 Biblia jest całością powtórzę po raz setny. USA może nie mają bałwochwalstwa figur, ale wielbią inne rzeczy nad Boga, a to też rodzaj bałwochwalstwa.
   Czemu przemawia przez Ciebie niechęć do wszystkich protestantów i obwiniasz o zło Pawła?
   Odpowiedziałam Ci jak interpretuję przypowieść o winnicy nie będę się powtarzała.
   Jesteś katolikiem, zapewne czytasz ten blog już dłuższy czas, admin pisał o pedofilii w krk, symbolach pogańskich, zmianie Prawa przez Rzym, którego ważność sam podkreślasz czy o niezasadności eucharystii. Tak, jak protestantom również i katolikom wiele można zarzucić. Każdy zbór jest autonomiczny, więc trzeba patrzeć na owoce danej społeczności, pastora. Nie mamy tak, jak w krk, papież nakazał rozgrzeszać aborcję i księża muszą. Nie mamy nikogo nieomylnego poza Bogiem nad nami.
   Odrzucając Pismo jako natchnioną całość pozbawiasz się autorytetu Boga w pewien sposób. Bo nie możesz już być pewny prawdziwości żadnego wersetu, wszystko mogło ulec skażeniu lub ktoś mógł źle przetłumaczyć..
   Na tym blogu czytamy wszystkie przekłady, ktoś nawet się nawrócił dzięki Biblii Świadków J. więc Ojciec może pociągnąć kogo chce i jak chce, może wszystko, uważasz, że dopuścił kąkol do Biblii abyśmy sami rozsądzali, która księga jest prawdziwa do nauki, a która nie?

   1. Oto werset, mam łzy w oczach jakie to piękne.

    Przekład dosłowny:
    Rzymian 10 „Bo jeśli swoimi ustami wyznasz, że Jezus jest Panem, i UWIERZYSZ w swoim sercu, że Bóg wzbudził Go z martwych, będziesz zbawiony. Sercem bowiem wierzy się dla SPRAWIEDLIWOŚCI, a ustami wyznaje się dla zbawienia. Gdyż Pismo mówi: Każdy, kto w Niego wierzy, nie będzie zawstydzony. Nie ma bowiem różnicy między Żydem a Grekiem, gdyż (jeden i) ten sam jest Pan wszystkich, hojny dla wszystkich, którzy Go wzywają.
    BO KAŻDY, KTO BY WEZWAŁ IMIENIA PANA, BĘDZIE ZBAWIONY.”

    Czy wyrzucasz także proroka Joela Damianie?

    Joela 3:5
    „Wszakże KAŻDY, kto będzie wzywał imienia Pana, będzie WYBAWIONY; gdyż na górze Syjon i w Jeruzalemie będzie wybawienie – jak rzekł Pan – a wśród pozostałych przy życiu będą ci, których powoła Pan.”

 16. Wyszłam specjalnie z łóżka żeby to napisać. Rozmyślałam o naszej wymianie zdań i dosłyszałam pewien werset z mojej ukochanej Ewangelii Jana, mnie tutaj pasuje idealnie. Może i Ty zauważysz związek.
  8:24 Dlatego powiedziałem wam, że pomrzecie w grzechach swoich. Jeśli bowiem nie UWIERZYCIE, że to Ja jestem, POMRZECIE w swoich grzechach.

  Z łaski przez wiarę…

 17. dobry wpis Basiu.

  Tylko chodzi o UZDROWIENIE CZY ZBAWIONIE NA WIEKI w Twoich cytatach???

  co innego klepnac formulke publicznie i isc do domu uwaga „przekrecajac klucz w stacyjce samochodu” i wiedzac ze dojade bo mam benzyne, samochoid sprawny, korkow nie ma a poza tym to piec minut

  a co innego uwierzyc i wziac noz w reke zeby zabic w ofierze syna jak mial uczynic Abraham.

  W skrocie chodzi o to ze „gadka jest tania” talking is cheap

  jezeli setnik jechal cala droge na koniu do Jezusa to Jego wiara U Z D R O W I LA
  ale nie znaczy ze ZBAWILA NA WIEKI ????
  NO NIE
  podobnie kobiety z dotykajacej szaty Jezusa itd
  PRAWO I WOLE BOZA mamy przestrzegac idac za Jezusem. Jego przykladem.
  I MAMY WYTRWAC!!!!

  Twoj cytat z Izajasza mowi tez nie o zbawieniu na wieki tylko blogoslawienstwach i darach Bozych TROSCE BOGA O SWOJ LUD-manna …itd. skoro optaki sie troszczy to i o nas

  Ogolnie piekne cytaty dalas .Bardzo budujace.

  Niemniej wytrwac mamy w wierze i przestrzeganiu woli, przykazan Boga powtorze idac za przykladem Jezusa.
  Nawet Jezus do mlodzienca powiedzial czego mu brakuje „Idz rozdaj wszystko ubogim i chodz za mna…..a bedziesz mial skarb w Niebie”

  zauwaz Jezus powiedzial skarb w Niebie ale mozliwe ze ten czlowiek bedzie zbawiony bo przestrzegal prawa.

  Jedyne co mu brakowalo to wykorzystac obecnosc Syna Bozego w czasie kiedy ten chodzi po tym swiecie i byc Jego uczniem.
  Tylko i az
  Jezus chcial zeby wzial udzial w budowie kosciola na ziemi-dolaczyl do 12-stki
  a zostawil swoje bogactwa ktore tamtego wiazaly.

  Jakby dzisiaj ten mlodzieniec sluchal protestanckicjh mediow za oceanem
  Wystarczyloby zeby powiedzial
  Jezu wyznaje Ciebie przy wszystkich tu obecnych ze jestes synem Bozym i zlozysz ofiare za nasza grzechy zebysmy byli zbawieni , Przyjmuje ten dar laski.
  powiem jeszcze kilka razy te swiadectwo publicznie…tak dla pewnosci.
  pewno niektorzy by go wzieli za wariata ale nie sadze zeby mu zagrazalo zycie.

  Wiecej nie musialby sie o nic pytac i spokojnie wrocic do swego majatku.

 18. Mamy iść za Jezusem i przestrzegać jego przykazań, ale zbawienie jest z łaski poprzez wiarę w Jezusa, natomiast prawdziwa wiara w Jezusa jest życiem duchem, a nie ciałem. Tylko żyjąc duchem przestrzegamy przykazań i należymy do Chrystusa. Nie potrzeba tu się jeszcze tłumaczyć tym, że przestrzegam prawa czy przykazań bo takie jest prawo i przykazania, tylko żyję duchem, a nie ciałem i tylko wtedy mogę należeć do Chrystusa.
  Przykazania wypełniamy z miłości do Boga.
  Chodzi o to, że jak już powiesz, że wierzysz w Jezusa Chrystusa musisz też wiedzieć czym ta wiara jest. Jak w to wierzysz to musisz pokazywać, że tak właśnie jest.

  (16) Mówię więc: Według Ducha postępujcie, a nie będziecie pobłażali żądzy cielesnej. (17) Gdyż ciało pożąda przeciwko Duchowi, a Duch przeciwko ciału, a te są sobie przeciwne, abyście nie czynili tego, co chcecie.
  (24) A ci, którzy należą do Chrystusa Jezusa, ukrzyżowali ciało swoje wraz z namiętnościami i żądzami. (25) Jeśli według Ducha żyjemy, według Ducha też postępujmy.(Gal.5)

  1. tak ..pieknie cytujesz trabione na okraglo w mediach w stanach darmowe zbawienie z laski po klepnieciu formulki

   ale czy to nie zwiedzenie?
   bo owocki tu mocno .apiace na caly swiat

   Howard Pittman „Placebo”-ksiazka

 19. do Michala777 i reszty wierzacej w sile publicznego wyznania Jezusa
  sad ostateczny na youtube
  https://www.youtube.com/watch?v=9b6bItcE6Dc
  URGENT WARNING!!! GOD SHOWS MAN JUDGEMENT DAY!!!

  Jezeli nie mam racji to pare przypowiesci powinno inaczej brzmiec u Jezusa
  Moze cyklicznie bede te wersje przedstawial?

  1. Wyraźnie napisałem o tym, że powiedzenie formułki wyznającej wiarę w Jezusa jako swojego Zbawiciela nie wystarczy. Jeżeli nic sobie nie robisz z istnienia przykazań i myślisz, że nic się nie stanie jak pogrzesze bo zbawienie mam z łaski to wcale nie jest prawdziwa wiara i wypowiadając tą formułkę, o której mówisz ten ktoś kłamie, że wierzy.
   Wyraźnie jest to powiedziane, że wtedy żyje ciałem, a nie duchem, a żyjąc ciałem nie należy się do Chrystusa.

   Masz o tym też wyraźnie chociażby w 1 Liście Jana:

   (3) Po tym zaś poznajemy, że Go znamy, jeżeli zachowujemy Jego przykazania. (4) Kto mówi: Znam Go, a nie zachowuje Jego przykazań, ten jest kłamcą i nie ma w nim prawdy. (5) Kto zaś zachowuje Jego naukę, w tym naprawdę miłość Boża jest doskonała. (6) Po tym właśnie poznajemy, że jesteśmy w Nim. Kto twierdzi, że w Nim trwa, powinien również sam postępować tak, jak On postępował.

   Widzę, że masz takie problemy z czytaniem ze zrozumieniem, że się chyba nie dogadamy.

   Poza tym Ci co powiedzą taką formułkę i będąc wierzącymi, czyli mając bliższy kontakt z Bogiem, modlitwy czytanie Biblii itd., mocno grzeszą, są karani przez Boga w swoim życiu prędzej czy póżniej.

 20. cos prawda nie od wczoraj nie ma szcescia
  badz nie moze sie przebic.
  sprobuke dzisiaj w sabat
  a noz Piotr przyzwoli…
  swoja droga co w tym poscie niebezpiecznego badz nie tak? ..

  Do nikogo personalnie nic nie cierpie. Niby dlaczego.Mam protestantow przyjaciol.

  Jezeli juz to do mediow za oceanem konkretnie stacji radiowych, i chrzescijanskiego tv w stanach i za konktretna rzecz : gloszenia falszywej doktryny zmowienia formuly przez co rzekomo automatycznie jestesmy juz za zycia na ziemi zbawieni.

  Klepia , spiewaja ja to na okraglo.
  I wyobraz sobie za jak katolik to slucham ale skreca mnie.

  Non stop tego nie robia ale jednak powtarzaja skrupulatnie i piosenki o tym tez powtarzaja.

  Moim zdaniem to sie przeczy taka efektywnosc zbawienia przez publicznie klepnieta formule chocby z ta przypowiescia o przewrotnych rolnikach.

  Ja akurat pewien jestem wersetow a szcegolnie Jezusa bo Bog dal nam jeszcze sumieniee, rozum i zmysl obserwacji.

  Tak jak slusznie zauwazylas spaczenia i grzechy w polskim katolickim tak ja zauwazam masowa moralnosc za oceanem , gdzie dominuja media protestanckie.

  Zapewne czytalas o .edofili za oceanem u pastorow protestanckich i w krk za oceanem -film spotlight 2015…ale akurat temat jest inny

  „Odrzucając Pismo jako natchnioną całość pozbawiasz się autorytetu Boga”

  NO TU NA PeWNO sie ROZNIMY- i na pewno nie zgodzisz sie sama z soba bo skad rozne tlumaczenia, drobne roznice zmieniajace tresc i znaczenie (patrz Michal Mazur na youtube-bardzo dobra robote robi)

  Odrzucam na pewno interpretacje wersetu przypisanego Pawlowi o wyznaniu publicznym Jezusa jako zbawiciela i automatycznym akcie zbawienia za zycia na ziemi.To placebo zbawienia

  Jezus tego NIGDZIE nie powiedzial w takim kontekscie

  Powiedzial ze umrzez za wielu i umarl za swoje owce , za spojnosc nauki, za prawde-nie zaprzeczyl i przyznal ze jest Synem Bozym, powiedzial ze Krolestwo Jego nie jest z tego swiata.
  Niczego nie podwazyl z nauk wczesniej gloszonych za dnia.

  To dzisiaj sie dodaje inrterpretacje ze umarl w kontekscie ofiary i ze kto wyzna i przyjmie ten prezent to bedzie zbawiony…wystarczy ta formula na glos publicznie zmowiona.

  Dziekuje za dyskusje i mysle ze sercem czujemy podobnie

  Bog z Toba.

  ps. a katolikow tzreba upominac i To latwo da sie zrobic pokazujac chociazby co jest w katolickiej biblii tysiaclecia.

 21. Sluchajcie Polecam wszystkim filmy chrzescijanskie ktore mialem radosc obejrzec w tv ostatnio (czesciowo).
  Niestety nie wiem czy i gdzie mozna je w necie znalezc

  1 Joan Darc z 2015 roku oparty wylacznie na hist. dokumentach
  youtube.com/watch?v=hbHnFhIftYM
  Ciekawy byl moment jak stali przed bitwa naprzeciwko i nie zamierzali walczyc bo to byl dzien swiety. Anglicy po komunii wojska francuzow odstapili!!!!

  2. silent night- film opowiadajacy o okolicznosciach stworzenia koledy numero uno
  imdb.com/title/tt2562132/

 22. niesamowite

  Wczoraj na katolickiej EWTN tv obejrzalem „Saint Peter” (druga polowe filmu)

  ewtnreligiouscatalogue.com/Home+Page/MULTIMEDIA/Saints+Religious/SAINT+PETER+-+DVD.axd

  Co ciekawe ze po perturbacjach i turbuklencjach, protestach Pawel zostaje przyjety do aposlotow -po spotkaniu wszystkich apostolow w Jerozolimie i dalej
  dzialaja juz w jednym teamie, zespole.

  Liderem natomiast caly czas do konca filmu pozostaje Piotr-znaczy wszyscy apostolowie Jego ostatecznie zdania wyczekuja.
  Ciekawa interpretacja ciekawe czy tylko na bazie biblii czy tez posilkowali sie innymi zrodlami.

  Ten film jest wczesciach wiec bede ogldal druga czesc .

  ewtn.com/multimedia/schedules.asp?sat=DOME&alerted=1

  Piotra jako duzo starszego gra Omar Sharif a Pawla duuzo mlodszego jakis inny aktor mlody aktor.
  Polecam o ile nie ogladaliscie juz
  imdb.com/title/tt0441897/

Dodaj komentarz

Detektyw Prawdy, Dobra Nowina i Apokalipsa © 2015 Frontier Theme
pl_PLPolish