Prawda w czasach ostatecznych. Chrześcijanie biblijni.

Chrześcijanie biblijni. Prawda dla NAŚLADOWCÓW JEZUSA CHRYSTUSA "Poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli"

„Najgłupsze pokolenie – smutna prawda, o której nie chcą, byście wiedzieli”

Mark Bauerlein, człowiek świecki, napisał książkę zatytułowaną „Najgłupsze pokolenie”. Najbardziej nieprzygotowane pokolenie, jakie kiedykolwiek żyło. Nie tylko niegotowe do walki. Dosłownie w nic niewyposażone.

 

Gdyby przyjrzeć się gotowości bojowej, to nigdy w historii świata nie było jeszcze pokolenia bardziej nieprzystosowanego do walki od naszego. Czyż to stwierdzenie nie jest zadziwiające?

 

Pomyślcie o tym w kategoriach duchowych, bo jest to osoba świecka, która przeprowadza analizę naszej kultury. Chcę jednak, żebyście zdali sobie sprawę z tego, że to fizyczne nieprzygotowanie do fizycznej walki przekłada się na przygotowanie duchowe do walki duchowej.

 

75% całego pokolenia ludzi w wieku 18-24 lat nie kwalifikuje się do wcielenia do wojska! Czy możecie razem ze mną powiedzieć słowo „żałosne”? A czemu tak jest? Otóż otyłość jest na wysokim poziomie. To żenujące! Otyłość! Oni są fizycznie niezdolni do wykonywania najprostszych manewrów wojskowych.

 

Są niewykształceni… Momencik. Można powiedzieć, że da się chodzić do szkoły i być niewykształconym! Czyż to nie jest niewiarygodne? Możesz zostać przepchnięty/a przez system edukacyjny, bo oni po prostu nie chcą, byś tkwił w tej samej klasie i będą dalej to robić, wypuszczając przez cały czas ludzi praktycznie nieumiejących czytać ani pisać. Oni mogą znaleźć płatki owsiane w spożywczaku, bo rozpoznają pudełko, a nie dlatego, że potrafią przeczytać „płatki owsiane”. Są mentalnie nieuczeni, niezdolni, by przejść przez najprostsze akademickie testy kompetencji.

 

Nie słyszą, a przecież trzeba mieć tę zdolność, by dostać się do wojska na pewnym poziomie. Stracili wyostrzony zmysł słuchu z uwagi na głośność słuchanej muzyki. To żenujące.

 

Są niezdolni, by chronić swoje życie, małżeństwo, rodziny, miasta, stany i naród. Są nieprzygotowani do walki.

 

Odnosiłem się więc do książki „Najgłupsze pokolenie”. Inna opcja tytułu: „Nie ufajcie nikomu,kto ma ponad 30 lat”. Taka jest postawa całego pokolenia. Tym ludziom nie można zaufać. Ci, którzy mają powyżej 30 lat na pewno dostrzegali pewne słabości starszego pokolenia, nie ma co do tego wątpliwości. Chcę jednak, żebyście wiedzieli, że ci, co mają ponad 30 lat prawdopodobnie widzieli więcej od tych z was, którzy mają mniej niż 30 lat. Możecie wiedzieć więcej na temat programowania komputerowego, jednakże oni często wiedza więcej o życiu. A wy odłączyliście się od jakiegokolwiek źródła wiedzy, które mogłoby dać wam zrozumienie co do tego, jak naprawdę funkcjonuje życie.

 

Popatrzcie więc na to; będzie to 6 kwestii, o których wspomnę; 6 spostrzeżeń o tym, dlaczego jesteście najgłupszym pokoleniem w historii. Jak wam się podoba bycie zaklasyfikowanymi w ten sposób? Czyż to nie zabawny tytuł? Widzicie, próbuję was poruszyć. Nie przyjmujcie tego tytułu! Nie siedźcie z założonymi rękami i nie pozwalajcie, by było to wasze określenie. Odrzućcie to!

 

 1. Braki w wiedzy – najmniejsza ilość wiedzy o życiu codziennym, a także społecznej i kulturalnej ze wszystkich pokoleń.A ja dodam od siebie te słowa: odłącz ich od ich urządzeń, a poumierają. Widzicie, tak długo, jak mają swoje komputery, laptopy i smartfony, mogą dać sobie radę w życiu, nie pogubić się po drodze, zrobić swoje badania. A jak je wykonują? Google – oto ich badanie. Wskutek tego jeśli odłączyć ich od tych przyrządów, rzucić samemu w środek lasu, i odjechać autem, to umrą! Nie mają sposobu na przeżycie. Nie wiedzą, jak żyć poza systemem.

 

 1. Bibliofobia – i nie jest to jedynie strach przed Biblią, a lęk przed książkami.Obecne pokolenie przejawia najwyższy stopień lekceważenia w stosunku do książek oraz ich lektury ze wszystkich pokoleń. A to mój komentarz: dajcie im książkę, a posłuży im za rozpałkę.

 

 1. Czas spędzony przed ekranem – największa ilość czasu spędzonego przed ekranem ze wszystkich pokoleń.Możecie powiedzieć, że poprzednie pokolenia nawet nie miały ekranów. Wiecie, w latach 40. i 50., kiedy telewizory zaczęły się pojawiać, a oni oglądali telewizję przez cały czas, bo była to taka nowinka – tego nawet nie da się porównać z tym, co dzieje się w obecnym pokoleniu. Prawie zawsze znajduje się ono przed ekranem, czy to komputerowym, czy telewizyjnym, kinowym, lub ekranem telefonu komórkowego. Jakikolwiek by on nie był, jesteśmy od niego uzależnieni i w oczywisty sposób wywiera to na nas w jakiś sposób wpływ. Nie oczekujcie, że zaangażują się w ratowanie tego świata, gdyż są całkowicie zagubieni w innym.

 

 1. Internetowe nieuczenie się – najmniej efektywne umiejętności badawcze podczas gromadzenia zgodnych z prawdą informacji ze wszystkich pokoleń.To pokolenie nie umie odszukać prawdziwych informacji. Wiedzą, jak znaleźć informacje; mamy informacyjną superautostradę. A czy informacja ta jest prawdziwa? Czy są w stanie zbadać i zobaczyć, czy jest prawdziwa? Czy mają jakikolwiek filtr pozwalający im wiedzieć, czy jest prawdziwa? Czy jest nim najwyższy ranking w wyszukiwarce Google? Niech no wam powiem, że on jest prawie nieodmiennie nieprawdziwy. Niekoniecznie oznacza, że to prawda, a jedynie to, iż wielu ludzi się w kierunku takiej informacji zwraca. Wiele jest najwyższych rankingów w Google, ale to nie znaczy, że są zgodne z prawdą.Motto zbierania informacji brzmi: „Rządzi najwyższy ranking w wyszukiwarce Google, Wikipedia jest nową Biblią, a dobrzy blogerzy to współczesne wyrocznie.” Jeśli potrafisz pisać, to owo pokolenie ci się podda, złoży ci w ofierze swoje życie i powie: „ćwicz nasz umysł w tym, jak mamy myśleć”. To nie oznacza, że wiesz, jak żyć. Nie oznacza, że masz choćby strzęp prawdziwej inteligencji. Nie zasłużyłeś na medal za życie, jakie przeżyłeś, a jednak możesz pisać i wywierać na ludziach wrażenie twoją frazeologią i w rezultacie to pokolenie ci się podda i będzie cię naśladowało. Możesz mieć 17 lat i nic nie wiedzieć, ale możesz pisać i kontrolować umysły pokolenia.

 

 1. Zdrada mentorów – najbardziej podatni ze wszystkich pokoleń na niedowierzanie, lekceważenie i zdradę nauczycieli i mentorów.Oto kolejna cecha charakterystyczna tego pokolenia 18-24-latków. Ich zobowiązania są bez znaczenia, gdyż są lojalni jedynie w stosunku do tego, co wydaje im się w danej chwili dobre. Lepiej, żeby nie opisywało to was, a jeśli tak jest, to musicie porzucić takie zachowanie, ponieważ wymaga się od was lojalności.Wiem, że trudno jest być lojalnymi w stosunku do ludzi, którzy też nie wydają się nią odznaczać. Głęboka lojalność musi jednak zacząć żyć w waszej duszy i nie mówię tego tylko do rodziców, przywódców kościelnych itp. Jeśli jednak wzrastacie w takiej mentalności, to wiecie co? Nie będziecie lojalni wobec Boga. Nie będziecie kojarzyć Jego Słowa. Bo gwarantuję wam, że dobre, gorące przesłanie ewangeliczne może nie wydać się dobre dla waszej duszy w tym momencie. I co, odrzucicie je? Zdradzicie waszego Mentora, Słowo Boże?! To zachowanie jest godne pogardy!

 

 1. Brak wojowników – to pokolenie najmniej zdolne do powoływania wojowników do walki o dobro kulturowe, moralne, obywatelskie i prywatne.Motto wysiłku duszy: wytężaj siłę i wzbudź w sobie pasję tylko do spraw, które najlepiej służą twojej wygodzie i zadowalaniu samego siebie. Co sprawi, że poderwiecie się z kanapy? Wasze ego. „Jak mi to może? Czy będę coś z tego miał/a? W porządku, trochę energii na to poświęcę.” A w momencie, gdy jest to bardziej na korzyść kogoś innego? „To tyle, wracam z powrotem na kanapę.” Co to za wojownicy? Wojownik to ktoś, kto zna wagę sprawy, która jest większa, niż on sam. To jest wojownik!Pójdziecie walczyć o swoją własną reputację?! My, jako chrześcijanie, walczymy o chwałę Jezusa Chrystusa! O coś daleko większego niż ego! Tak naprawdę, żeby o to walczyć, musicie zaprzeć się samych siebie! A jeśli naśladujecie tamten model, to chrześcijaństwo czeka porażka, bo wszystko, co czyni chrześcijaństwo mocnym stoi w sprzeczności z tym zachowaniem! Nie możemy tego zaakceptować.

  Pamiętajcie o tytule tego kazania – po prostu próbuję was zniechęcić. Mówię: „najbardziej nieoczekiwani bohaterzy.” Jest więc w tym coś pozytywnego. Nie akceptuję tego motta jako ostatecznej deklaracji ludzi w wieku 18-24 lata! A wy tez nie powinniście, jeżeli tak się składa, że do tej grupy należycie.

  Pamiętacie, jak to się zaczęło? Najbardziej nieoczekiwani bohaterzy. Pamiętacie, jak próbowałem sprawić, żebyście poczuli się źle? Najgłupsze pokolenie w historii… A jest to świeckie spojrzenie.

  A ja chciałbym je wywrócić od góry nogami.

  Chciałbym, abyśmy powstali i powiedzieli: „Boże, może nie wszystko mam poukładane jeśli chodzi o moje pochodzenie, czy edukację. Tak, bałem/am się książek całe swoje życie i w związku z tym boję się Biblii, przyznam to. I tak, spędziłem/am większość swojego życia przed ekranem. Tak, są tu problemy. Nie okazałem lojalności nawet w stosunku do swoich rodziców, o Twoim Słowie i przewodnictwie w moim życiu już nie wspominając. To wymaga teraz zmiany. Zabierz ten wrak i przekształć go w obraz chwały Twojej.”

  Jezus Chrystus urodził się w stajni. Zrobił to celowo, by dać świadectwo nam wszystkim, że weźmie stajnie, w których cuchnie, sprawi, że będą jego miejscem narodzin, w rezultacie przekształcając je w zamki Swojej chwały.

  Tak, możecie być nieudolni. Tak, możecie być słabi. Możecie być jak Gedeon, najmniejszy w domu swojego ojca. Najmniejszy pośród plemion. Bóg powinien nas ignorować, absolutnie. Ale z jakiegoś powodu On nas dostrzega i mówi, że chciałby nas użyć, pytając, czy może przemienić nasze życie w obraz triumfu? Lepiej, żebyście pozwolili wejść słowo Boga do waszych serc, by powstać i powiedzieć: „Dość tego letargu! Dość tej nieumiejętności! Nie zamierzam obwiniać kultury, w której wyrosłem/a za moje słabości i ignorancję. Jestem Bożym surowcem, a On może zrobić ze mną wszystko, co uzna za stosowne!”

  I nagle tworzy się bohater. Nie musisz być genialny/a, charyzmatyczny/a, mieć wysokiego ilorazu inteligencji. Spraw, by Boży iloraz inteligencji zawarty w 66 księgach był twoim ilorazem. On jest mądry i daje ci całą swoją mądrość. Niesamowita myśl. To wszystko leży przed tobą otworem, a On nawet będzie twoim wspomożycielem, który pomoże ci w zrozumieniu, gdy zajrzysz do Pisma. Masz wszystko, czego ci potrzeba do życia w pobożności, w Chrystusie Jezusie. Wszystko!

Tłumaczył Jacek. Dziękuję w imię Jezusa.

 

Zaktualizowane: 14 marca 2016 - 16:34

167 komentarze

Dodaj komentarz
 1. A kto ich tak wychował? Starsi Polacy urodzeni w czasie powojennego wyżu demograficznego żyli we WZGLĘDNYM bezpieczeństwie socjalnym i nie bali się, co przyniesie jutro. Pokolenie ich rodziców, a naszych dziadków w ich wieku przechodzili wilczą szkołę i niezły wycisk, który stał się również naszym udziałem. W czasach Prl żyło się gorzej, ale łatwiej, a teraz żyje się lepiej, ale trudniej.

   1. System katolicko-komunistyczny straszliwie zezwierzęcił ludzi…

 2. Zgadzam się z tekstem w pełni.

  Jako nauczyciel szkoły średniej informuję, że system wręcz nakazuje nam psucie młodzieży i przez to rozwalanie społeczeństwa od wewnątrz.
  Udajemy, że nie widzimy nieusprawiedliwionych nieobecności, aby młody człowiek nie musiał ponosić konsekwencji swoich wagarów. Naciągamy dwóje na koniec roku, aby nie musiał zdawać poprawek, bo będzie miał nieudane wakacje, a do poprawki przyjdzie i tak słabo przygotowany (no i co wtedy?). Poprawki też za nich zdajemy, aby biedak nie spadł niżej. Stajemy na uszach, aby ściągnąć do szkoły rodziców, którzy wcale nie chcą się z nami widzieć. Nie uczymy ucznia ponoszenia konsekwencji swoich zachowań, a głównie lenistwa. Przypominamy nieustająco o wszelkich ważnych terminach, np. poprawiania klasówek, prac domowych, egzaminów itp. – bo przecież tak trudno zanotować w kalendarzu, którego i tak nie mają. A notowanie w komórce jest przecież czasochłonne, zbyt wiele zachodu.
  I tak mogę wyliczać w nieskończoność…

  Mam dość tej komedii. Wciąż musimy oglądać się na absurdalne przepisy i drżeć przed oskarżeniami roszczeniowych rodziców. Wyć się chce. Często zadaję sobie pytanie, co ja tutaj robię? Walczę z wiatrakami.
  I jak młodzież wraz z rodzicami mają nas szanować? Uczyć się podstawowych wartości?

  Nie mogę też uwierzyć, jak bardzo spada poziom intelektualny każdego kolejnego rocznika. Od lat trenuję cierpliwość i umiejętność tłumaczenia po dziesięć razy tego samego. Jestem przerażona.

  Wiem, że w pewnej grupie liceów zawodowych uproszczono maksymalnie egzamin dyplomowy, aby każdy zdał bezboleśnie, gdyż któregoś roku zbyt wielu uczniów poległo. Nikt z osób dyspozycyjnych nie zapytał jednak, dlaczego? Zastosowano natomiast tak uproszczoną formę, że egzamin można zdać bez większego przygotowania. Ta forma budzi wręcz niesmak.

  P.S. Zaglądam na zbawienie.com i zawsze z zaskoczeniem czytam posty 19-letniego Liksara. Nie jestem w stanie uwierzyć, że jest tak młodym człowiekiem. Nie pamiętam, aby ktokolwiek z moich uczniów w przeciągu ostatnich lat wykazywał się taką biegłością w operowaniu językiem polskim, oraz przenikliwością i logiką wywodu.
  Wyobraźcie sobie zatem, jaki jest poziom typowego ucznia przeciętnej polskiej szkoły w małej miejscowości?

  1. Fakt Liksar swymi wypowiedziami przypomina bardziej 27-30latka.

   Przyjmij zatem ode mnie Anno wyrazy głębokiego współczucia z tytułu wykonywanego przez Ciebie zawodu, w tych nie wdzięcznych czasach.

   1. Trzeba książki czytać, a nie patologiczne fora i obrazki ;).

  2. Moja żona tez przestaje wierzyć w sens pracy nauczyciela. Smutne ale prawdziwe.

   1. Rzeczywiście problem jest niewiele mniejszy, niż legendarne już zidiocenie młodych w USA. Nasze dzieci czasami przynajmniej potrafią wskazać Stany na mapie, a w druga stronę już niekoniecznie to działa, bo „polish” dla Amerykanów oznacza zapewne najczęściej pastę do butów, a „pole” byle słupek.

    Ale nie chodzi już nawet stricte o wiedzę, a o totalne lenistwo intelektualne, które z poprzedniego głupiego pokolenia przeszło na obecne, moim zdaniem ostatnie w historii ludzkości, najgłupsze pokolenie. Głupcy i bezbożnicy płodzą jeszcze większych głupców.

    O ile niewielki odsetek dzieci uczęszczających do szkoły, w której działam jest tą głupotą względnie nieskażony (chwała Bogu), o tyle w większości dzieci oraz nastolatki żyją w totalnym antychrześcijańskim martiksie celebrycko-technologicznym. Widzimy zupełnie nowy, przerażający poziom otumanienia materializmem, konsumpcjonizmem i egoizmem.

    Najbardziej dobijają mnie zajęcia z wypowiedzi ustnej, podczas których często na proste, otwarte pytania oni odpowiedzieć nie umieją, bo nie mają zdania, a poza tym to lekcje dodatkowe, więc i tak im się nie chce,więc bredzą byle bzdury i jeszcze muszą się pilnować, by nie wymsknął się jakiś bluzg, których używają jako przecinków. Przed narodzeniem na nowo mnie ta ich indolencja nawet bawiła, teraz jedynie frustruje. Sklecenie spójnej (poprawnej pisowni bym już nie wymagał, byle by logika była) wypowiedzi pisemnej owo (jakiekolwiek w miarę trzymające się kupy) zdanie przedstawiającej jest nie mniejszym wzywaniem. Ale o durnych celebrytkach-jutuberkach, co to nagrały nowy filmik z szatańskimi gestami, czy jakimś bezdennie głupiej gierce mogą gadać godzinami.

    To nie pozytywna prostolinijność, a prostactwo, śmierdzący prymitywizm. Te dzieci to oczywiście produkty szatańskiego systemu, ale jak bardzo słusznie zauważyła siostra Anna – a brat Marcin zapewne by się z tym zgodził – wina leży przede wszystkim po stronie totalnie zindoktrynowanych przez system, a przy tym ospałych umysłowo rodziców, których jak na duże dzieci przystało bawią żałosne rozrywki tego świata, dostarczając im głębi emocji… Uchhh… Jaki ten świat jest obrzydliwy!

    1. Poziom czytelnictwa za Prl-u był zawyżony poprzez dotowanie książek ( jak wielu innych rzeczy ) przez państwo tzn. ogół pracujących. Ci co byli leniwi umysłowo byli sztucznie stymulowani, a kiedy tego zabrakło, powrócili do swego normalnego poziomu, czego skutki obserwujemy dzisiaj…

  3. „Trafiłeś na unikalne źródło prawdy!

   Ostatnie uaktualnienie – 27 Lutego 2016

   Wszystkie inne źródła kłamią a Prawdę można znaleźć tylko i wyłącznie na witrynie zbawienie.com oraz na blogach związanych z tą witryną!

   T O N I E J E S T P O M Y Ł K A !”

   1. Pan Heniek już całkiem odleciał…Trzeba się za niego modlić.

    1. widze w linkach na dole poleca blog Piotr o ktorego sie modlilismy poznanieprawdy

     1. Blog nieaktualny, bo usunięty. Aktualny adres poznanieprawdy.blogspot.com

      1. Piotrze jak chcvesz pisac, to prosze Cie podpisuj sie loginem, a nie mailem

   2. I poszło zwarcie po kablu…

    1. czekac az Rafał Kudrański to przeczyta 🙂

     1. Dwukrotnie narodzony

      O ile mi wiadomo Rafał pokłócił się z Henrykiem :/

      Powinniśmy się modlić jak powiedział detmold i nie tylko za Heńka ale za nas wszystkich

   3. Trafiłeś na zbawienie.com? To nie pomyłka, to nie przypadek i nie Bożą Opatrzność Cię tam zaprowadziła. To coś się nazywa POZYCJONOWANIE ?

  4. Anna, piszesz że:
   „…Nie mogę też uwierzyć, jak bardzo spada poziom intelektualny każdego kolejnego rocznika. Od lat trenuję cierpliwość i umiejętność tłumaczenia po dziesięć razy tego samego. Jestem przerażona. […]”

   Ty rób swoje – przekazuj wiedzę, która jest niezbędna wg Twojego sumienia,
   i taką, którą musisz… niestety, wg konspektów. Młodzi docenią Twoją pracę
   długo, długo po latach szkolnych. TY RÓB SWOJE.
   Komu z młodych będzie zależeć na szacunku do nauczyciela i na wiedzy,
   ten sam, z własnej woli, popracuje nad edukacją [jaka była ona zafałszowana nie była], albowiem wyrobi w sobie „żyłkę” poznania i poszukiwania. Z własnej woli.

   Komu z młodych NIE pasuje jakakolwiek edukacja, to nie zmusisz, nie zarazisz,
   i tak właśnie mamy wtórny analfabetyzm, pomimo ukończenia studiów wszelkich.
   System tak działa by hodować ćwierć inteligentów, analfabetów, małpoludów,
   a dlaczego ? …odpowiedz sobie sama we własnej Duszy…
   Polecam film, gdzie właśnie NAUCZYCIEL w katolickim poprawczaku robił swoje…
   FILM NA FAKTACH – Irlandia

   Katolicka Szkola dla łobuzów,kaci W Sutannach-Film Lektor
   https://www.youtube.com/watch?v=KOFNo_uw0-s

   Licz szie z tym, że wszędzie bywają podli ludzie… i wśród nauczycieli, i wśród uczniów, i to nie jest Twoja odpowiedzialność, Ty rób swoje, UCZ najlepiej jak potrafisz… Pozdrawiam – seler 🙂

  5. Co do uczniów z małych miejscowości, to uważam, że czasem mogą być na wyższym poziomie niż ich koledzy z większych miast. Dzieje się tak ze względu na mniejszą liczbę uczniów i nauczyciele mogą poświęcić im swoją uwagę. Sam uczęszczałem do takich szkół i nie czułem się gorszy na studiach w porównaniu do innych studentów z dużych miast.

   Co do ogólnego trendu muszę się zgodzić. Rozmawiałem z moją nauczycielką matematyki na poziomie gimnazjum- gdy ja uczęszczałem do gimnazjum, czyli dobre 8 lat temu, to w każdej z trzech równoległych klas po ok. 25 osób znalazły się 4 czy 5 osób wyróżniających się na tle pozostałych i które nauczyciele przygotowali do konkursów itp. Obecnie jak znajdzie się choć jedna osoba, to uważa się, że jest dobrze. I tak jak napisałaś- przepycha się osoby do kolejnych klas i to nie tylko podstawówka, gimnazjum, liceum, ale także na studiach ze względu na sposób finansowania uczelni. Nieformalna rozmowa z profesorem fizyki również mi uświadomiła jak to wygląda z perspektywy wykładowców- też widzą, że kolejne roczniki są coraz trudniejsze pod względem przekazania im wiedzy w sposób dla nich zrozumiały; potrzebni są studenci, ale do otrzymania finansowania stąd stawia się nie na jakość (np. zmniejsza się wymiar godzin laboratoriów- są drogie, ale pod względem dydaktycznym dużo lepsze niż suche wykłady), ale na ilość.

 3. „Chcę jednak, żebyście wiedzieli, że ci, co mają ponad 30 lat prawdopodobnie widzieli więcej od tych z was, którzy mają mniej niż 30 lat.”

  „Oto kolejna cecha charakterystyczna tego pokolenia 18-24-latków. Ich zobowiązania są bez znaczenia, gdyż są lojalni jedynie w stosunku do tego, co wydaje im się w danej chwili dobre.”

  dokładnie takich samych argumentów użyto przeciwko mnie, żeby dowieść, że właśnie od tych zacnych, doświadczonych, mądrych i w ogólne naj-naj-naj ludzi powinienem brać przykład.. i wszystko fajnie, gdyby nie fakt, że chodzi o 30+ katloików 🙂

  1. chyba to moglądałem, ale było dłuższe..

   1. Tez widziałem dluzsze i tez polecam wszystkim. Niestety nie pamietam gdzie wersje long widzialem

 4. Proszę, tutaj jest sporo ciekawych informacji o edukacji :
  https://bladymamut.wordpress.com/edukacja/

 5. Ot lewackie wychowanie tkz.bezstresowe,pozdrawiam w Jezusie Chrystusie.

 6. To pokolenie jest naglupszym, potwierdzam z własnego doświadczenia.

  Ja żyje wśród 17-19 latkow, sam maam 16,5 roku i jest gorzej niż moglibyscie się spodziewać

  1. Rzucisz jakiś przykład może? Zobaczymy, czy obserwuję to na co dzień w robocie.

  2. Pocieszę Cię. 60% ludzi nie rozumie wieczornych wiadomości telewizyjnych, więc nie masz się czym zamartwiać.

  1. Kino ciut poważniejsze, ale o młodych i dla młodych https://youtu.be/JhSe6iLMYPc.

   1. Trzy dni bez wyroku. Ostrzejsze kino, ale nie patologiczne https://youtu.be/FvxCIfUml2g.

   2. Kino dla młodych wymaga wielkiego wyczucia co im w duszy gra. Oni potrzebują autentyzmu, a nie wciskania kitu. Nic przesadnie brutalnego/wulgarnego, ale też nie przesadnie infantylnego/naiwnego.

       1. Uciekinier z domu poprawczego przez tragiczny splot wydarzeń popada ponownie w kolizję z prawem. Chłopiec podejmuje walkę z własnym strachem i poczuciem winy. Czarny ucieka z zakładu poprawczego i za namową koleżki dokonuje napadu na sklep, podczas którego uderza sprzedawczynię butelką w głowę. Przekonany jest, że ją zabił. Przypadkowo trafia do izby dziecka. Przepełniony poczuciem winy i lękiem zachowuje się agresywnie. Dopiero kiedy dowie się, że ofiara napadu nie zginęła, wyjawi swą winę wychowawczyni Barbarze, córce napadniętej sprzedawczyni. 1981
        https://youtu.be/SNzOT0SGiHg

       2. Bohaterem tego obyczajowego serialu jest Rafał Michalski (Barciś). Po ukończeniu szkoły zawodowej próbuje zdać do technikum. Nie udaje mu się to. Podejmuje pracę w fabryce samochodów – w ślusarni. Nieśmiały chłopak staje się obiektem żartów kolegów. W rodzinie także nie znajduje oparcia – matka jest zajęta prowadzeniem domu, siostra przygotowuje się do egzaminów na studia, ojciec ma absorbującą pracę. W pracy Rafał poznaje sympatyczną Hankę (Sosna-Sarno). Może przyjaźń z nią przekształci się w głębsze uczucie? [www.filmpolski.pl]

       3. Z początkiem roku akademickiego Irek pełen zapału przjeżdża, do Warszawy. Tu jednak czekają go pierwsze niemiłe niespodzianki. Ponieważ zawieruszyło się gdzieś jego skierowanie do akademika, chłopak musi na własną rękę szukać sobie dachu nad głową. Lokatorzy pokoju 107 litościwie przygarniają przybysza. W trakcie zwiedzania akademika nieszczęsny „walet” doznaje szoku, widząc jak naprawdę się tam żyje. Zamiast książek po kątach walają się butelki, zamiast nauki trwa nieustająca balanga. Po korytarzach biegają dziewczyny odziane jedynie w ręczniki, wesołkowaci piromani i Murzyni w afrykańskich strojach ludowych. Irek z przerażeniem myśli, jak w takich warunkach przyjdzie mu się uczyć

 7. Wcześnie urodzony ♣ Cały Film HD Lektor Pl 1986 Zderzenie prawdziwych wartości z nieokiełznanym chamstwem https://youtu.be/pVZ3Q0dB3bg.

 8. Teraz bez żartów. W społeczeństwie białego człowieka zerwał się ciąg narracji międzypokoleniowej tzn. wzajemnego komunikowania się i czerpania z życiowych doświadczeń. To jest celowa robota lucyferian, by zatomizowana wspólnota przyjęła bez większych oporów rządy Antychrysta.

 9. Młodzież ( ta myśląca ) jest wymagającymm odbiorcą i byle kitu ( tak jak dzieciom i dorosłym ) im nie wciśniesz. Dużo „mądrych inaczej” próbowało, ale im to nie wychodziło i zrażało młodych to starych ramoli ( hehe ) płci obojga. Nie można młodych zostawić samym sobie, bo wtedy wpadają w łapy różnym lucyferianom i innym dziadom, którzy mają wobec nich niecne zamiary. Młodzież chce być ZAUWAŻONA, ponieważ przechodzi etap burzy i naporu, kiedy rodzi się u nich osobowość dorosłego człowieka. Potrzebują rzeczowych porad i wskazówek, chociaż sami uważają, iż nie ( ach ta młodzieńcza wszechwiedza, którą weryfikuje życie ). Życzę młodszym ode mnie, by bez większych zawirowań wkroczyli w dorosłość.Z Bogiem. Ps. Celowemu psuciu młodych trzeba się przeciwstawić z całą stanowczością i dać odpór.

 10. Nowy nauczyciel WF-u w prowincjonalnej szkole zakłada drużynę piłki ręcznej. Stosuje brutalne metody, aby podporządkować sobie uczniów. https://youtu.be/5WDicDgxzU4.

  1. Nieśmiały chłopak dowodzi swojej miłości, zdobywając intymne listy, które jego wybranka pisała do podłego mężczyzny. https://youtu.be/oZCvbGdni3A.

   1. W sylwestrową noc dzieci ze śląskiego domu dziecka porywają tramwaj. Jeżdżą nim od miasta do miasta, spotykając rozmaitych ludzi i przeżywając przeróżne przygody. Ta noc pozostanie na zawsze niezapomniana.1989 https://youtu.be/6AtqDQG9Cxw.

 11. Kobieta jeśli nie znajdzie kogoś NA STAŁE do 25 roku życia, a mężczyzna do 30, to będą już prawdopodobnie sami, podkreślam słowo prawdopodobnie. Ps. Dla mnie starość umysłowa/duchowa zaczyna się po 30. Młodzi nie bądźcie na siłę bardziej dorośli niż możecie być.

  1. Akcja filmu toczy się jesienią 1981. Zgromadzone przed telewizorem grono pensjonariuszy domu starców z przerażeniem wysłuchuje katastroficznej prognozy na temat nadchodzącej ciężkiej zimy, której w obliczu aktualnej sytuacji gospodarczej ludzie starsi mogą nie przetrwać. Tej samej nocy dociera transport trumien. Pensjonariusze jako świadkowie wnoszenia mrocznego nabytku, dochodzą do następującego wniosku: kierownictwo domu opieki nie mogąc zapewnić pensjonariuszom warunków do przeżycia, będzie dążyć być może celowo do zmniejszenia liczby podopiecznych. W związku z tym staruszkowie podejmują decyzję o zbiorowej ucieczce. 86 minut https://youtu.be/KVO4rTU6psY. Oni chcą abyśmy żyli w strachu.

   1. Odnoszę wrażenie ( może mylne ), iż nasi dziadkowie i pra, byli mądrzejsi/normalniejsi, choć gorzej wykształceni niż nasi rodzice. Moim zdaniem przyczyną tego jest narastający chaos informacyjny.

 12. Najwięcej szkód wśród współczesnych ludzi pióra w umysłach młodzieży narobiła niejaka Rowling.

  1. Prawda. Nigdy nie rozumiałem fenomenu jej czytadeł.

 13. Film o pogoni za marzeniami, które wymagają wiele samozaparcia, potu, znoju, a nawet łez https://youtu.be/d62HMDaUSsU.

 14. Coś nie dobrego stało się z polskim kinem. Z jednej strony filmy tak artystyczne, że aż nie oglądalne, a z drugiej taki kicz/szmira, że aż odrzuca. Brakuje kina tzw. środka, które mówi w przystępny sposób o rzeczach ważnych dla ludzi. Taka uroda duchowa tych czasów.

  1. Kino ma nie być ani przesłodzoną bajką, ani gorzkimi smętami. Ma być AUTENTYCZNE.

  2. Telewizja jest tym dla umysłu, czym wódka dla ciała-TRUCIZNĄ. Dlatego ludzie z lat 1947-1964 ( mniej więcej) są tak sfiksowani.

 15. Najlepszym treningiem dla naszego umysłu jest literatura polityczno-historyczno-społeczna o życiu duchowym np. Biblia. Uróżnoradnia nasze postrzeganie świata.

 16. Najgorsze co można uczynić młodocianym to wmówić im, iż w życiu można COŚ osiągnąć lekko, łatwo i bez wysiłku… To robi popkultura, szczególnie ta z USA. Żeby do czegoś dojść bez „wspomożenia” ( uczciwego bądź nie ) trzeba ostro zasuwać.

  1. Przykłady np. filmowe: Wielka Majówka oraz Młode Wilki. Bzdety dyrdymaliczne okraszone modną muzyką i kasowy kit jest…

 17. Student w domu u swojego profesora, próbuje uzyskać zaliczenie. Nie podejrzewa jednak, że zwyczajne zadanie z fizyki stanie się dla niego testem charakteru i moralności. https://youtu.be/cr5w8Ag3MZM.

 18. Nowy nauczyciel WF-u w prowincjonalnej szkole zakłada drużynę piłki ręcznej. Stosuje brutalne metody, aby podporządkować sobie uczniów. https://youtu.be/wFu7jffK8PU. Film kiedyś wrzuciłem, ale yt usunął.

 19. Film należący do tak zwanej Czarnej serii polskiego dokumentu opowiada o grupie młodzieży z warszawskiej Pragi. Intencją autorów było zwrócenie uwagi na problemy tkwiące w życiu społeczeństwa. https://youtu.be/7Tfigbf8Ncs.

 20. Nie powinno się tak psioczyć na młodzież. Dlaczego? Bo oni to wczorajsi my, aże przez brak poważnych/wartościowych/atrakcyjnych trafiających do nich wzorców postaw i zachowania są jacy są to już inna para kaloszy; to w głównej mierze wina dorosłych ( ich rodziców ) którzy z różnych przyczyn olewają ich wychowanie, że tak, a nie inaczej się zachowują…

 21. http://wyborcza.pl/1,76842,133446.html Młodzieź w Polsce 2001 Na podstawie badań opinii publicznej z 2000 roku.

   1. http://www.cda.pl/video/2463323b Zerwany Polska 2003 Smutna obyczajówka. Nie dla wrażliwych. Film pokazywany w ramach V edycji Filmostrady.
    Mateusz jest sierotą społecznym. Otacza go świat pełen przemocy. Wszędzie – w rodzinie zastępczej, w domu dziecka, w domu poprawczym, na komisariacie – silniejsi gnębią słabszych. Gdy usiłuje się zbuntować, zostaje sponiewierany. Kiedy wreszcie trafia do normalnej szkoły, nadal czuje swoją poniżającą inność.

    Historia chłopca, który miota się pomiędzy domem dziecka, rodziną zastępczą i zakładem poprawczym, przeżywając w każdym z tych miejsc próbę charakteru i siły. Na początku postrzegamy jego los jak prawdziwe piekło na ziemi, jednak z czasem reżyser wprowadza elementy czarnego humoru, codziennego absurdu. W ten sposób pogłębia przepaść pomiędzy tym co okrutne a tym, co zwyczajne.

    1. Młodzi ludzie są w nieciekawej sytuacji. Z jednej strony ogłupieni babilonem dorośli, a z drugiej dybiący na nich lucyferianie. Módlmy się o zdrowy rozsądek dla nich i hart ducha.

     1. Jakże to ludzie potrafią być okrutni… Wrażliwy nastolatek stara się przezwyciężyć nadopiekuńczość matki. W nowej klasie wszelkimi sposobami walczy o sympatię kolegów.
      Polska 1970 kolorowy https://youtu.be/5_zbM9zxtY0.

 22. Odbiegając od tematu. Straszne jest to zdziecinnienie ludzi dorosłych w tych czasach, tak jakby wiek po 25-27 roku życia był czymś strasznym i wstydliwym do czego nie wolno się przyznawać. Jak w takim razie szeroko pojęta młodzieź ma nas szanować i brać za wzór? No jak?

 23. Dziewczyna o przezwisku Farba podróżując po Polsce, postanawia odszukać swoją babcię, której nie widziała od lat. Podczas poszukiwań spotyka różnych ludzi, poznaje ich postawy życiowe. Poszukiwania jednak okazują się spóźnione. Polska 1997 https://youtu.be/bdyNsYjSwv4. Twarde, życiowe, ale nie patologiczne.

  1. Upalny lipiec 2005 roku, duże, śląskie miasto, a w nim trójka nie znających się bliżej ludzi: mały Sebastian, nastoletnia Marta i Józef. Los sprawia, że każde z nich, zmuszone jest do szybkiego zdobycia niewielkiej, acz będącej poza zasięgiem sumy pieniędzy: by nie utracić godności, by zmienić swe życie, by zachować sny. Scenariusz prowadzony w równoległych, przeplatających się wątkach, opowiada o ich zmaganiach z codziennością. O dzielności, pasji i hardości, z jaką próbują dojść do celu. O tym, jak ta wspólna droga ich wiąże. Wreszcie o determinacji, z jaką realizują swe marzenia. Czwartym, równie ważnym bohaterem opowieści jest miasto. Bezładne, naznaczone wojną, zmianami granic, brudne i piękne, biedne i pełne nowobogackich enklaw, okrutne, ale i będące osłoną dla potrzebujących. Miasto aż gęste od własnego, podskórnego życia. Polska 2005 https://youtu.be/I-bpH8A2Ulg.

   1. Film należy do telewizyjnego cyklu „Święta polskie”. Trzech mężczyzn : syn, ojciec i dziadek, żyją daleko od siebie. Każdy ma własny świat i zainteresowania. Jednak spotkanie z okazji Dnia Ojca i nieoczekiwana wiadomość o chorobie jednego z nich, zmienią ich życia na zawsze. Polska 2001 telewizyjny https://youtu.be/HiTOe7T7m_g.

 24. Adam, Siwy i Dworaczek to nastoletni chłopcy z biednych rodzin śląskich. Czas spędzają włócząc się po hałdach, okradając samochody. Od czasu do czasu próbują sprzedać skradzione przedmioty, ale zazwyczaj wdają się przy tym w awantury z dorosłymi. Pewnego dnia chłopcy stają wobec możliwości dokonania swego „wielkiego skoku”. Okazuje się jednak, że ten czyn nie przynosi im niczego – ani poczucia sukcesu, ani pieniędzy. Czy ich marzenia o ucieczce od monotonnej, nużącej rzeczywistości nigdy się nie spełnią? Twarde kino. Polska 1993 https://youtu.be/dnNKfOjzeW4.

  1. Trójmiasto, współcześnie. 16-letnia Agata przeżywa trudne chwile. Skłócona z rodzicami, zdradzona przez swojego chłopaka i oszukana przez najlepszą przyjaciółkę, spędza samotnie czas w wiecznie pustym mieszkaniu. Przypadek sprawia, że któregoś dnia poznaje Piotra – bezdomnego mężczyznę w średnim wieku. Kierując się zwykłym współczuciem, wdaje się z nim w rozmowę, która okaże się początkiem brzemiennej w skutki znajomości… Oto dwoje ludzi z krańcowo różnych światów, ignorując powszechnie przyjęte obyczaje, nawiązuje ze sobą bliską relację. Czy ich intencje na pewno są szczere? Czego szukają we wzajemnych kontaktach? Jak zareaguje na to ich otoczenie? I czy w ogóle możliwa jest prawdziwa przyjaźń pomiędzy nastolatką z „dobrego domu” a odrzuconym przez społeczeństwo włóczęgą?
   O tym właśnie opowiada ten film… Nieco drewniane kino, ale współczesne. Polska 2011 https://youtu.be/c6HAjzLp0a0.

   1. Profesor wyższej uczelni (Wiesław Michnikowski) prowadzi smutne życie emeryta. Samotnie chodzi na spacery, przyrządza posiłki i gra w szachy. Pewnego dnia spotyka Anię (Katarzyna Chrzanowska), córkę swego przyjaciela Andrzeja, który tragicznie zginął w górach. Okazuje się, że kobieta ma możliwość wyjazdu na kurs menedżerów do Anglii, ale nie ma z kim zostawić dzieci. Profesor podejmuje heroiczną decyzję, naruszającą jego starokawalerski uporządkowany tryb życia i postanawia zostać opiekunem dzieci, które sprowadza do swego mieszkania. Ich obecność powoduje wiele zabawnych, a czasem kłopotliwych sytuacji. W życiu starego człowieka następują znaczące zmiany. Komedia obyczajowa Polska 1993 https://youtu.be/Xyr2r9L7ATM.

 25. Opowieść o koleżankach z maturalnej klasy: Ance (Barbara Kurzaj), Indze (Katarzyna Bujakiewicz) i Xenie (Monika Kwiatkowska-Dejczer). Podczas balu uczestnicy stopniowo tracą rozsądek… Film oparty jest na prawdziwych wydarzeniach. Twórcy próbują znaleźć odpowiedzi na pytania: co było przyczyną zła? Czy tkwiło ono we wnętrzach, czy też pojawiło się ze świata zewnętrznego, z chaosu codzienności? Kto zawinił? To historia o pragnieniach, planach na przyszłość, obawach i próbach znalezienia dla siebie miejsca w świecie.
  dramat obyczajowu Oparty na faktach. Polska 2001 https://youtu.be/nNmFw9h7LYw?list=PLqq5vgVmaiUvjMScXOUT231KZkfo58p97.

 26. Zbyszek Gąsior, trzydziestopięcioletni piosenkarz, idol młodzieżowy, mimo sławy, pieniędzy i powodzenia u dziewczyn widzi pustkę i fałsz w sobie i wokół siebie. Ola, była żona, zarzuca mu brak ambicji. Dawna przyjaciółka, Ula, wraca ze Szwecji nie jako sławna piosenkarka, lecz prostytutka. Po pewnym czasie wychodzi jednak za mąż za prywaciarza. Gitarzysta Wojtek popełnia samobójstwo po operacji ręki. Jego następcą w
  zespole jest wybitnie uzdolniony muzycznie Maciek, któremu grozi jednak ślepota. Emerytowany nauczyciel, Kosiński, ma pretensje do stylu życia współczesnej młodzieży, ale w rzeczywistości zazdrości jej obyczajowej swobody. Zbyszek wywołuje swym strojem i zachowaniem skandal na oficjalnej uroczystości, pijany trafia do meliny, gdzie zostaje okradziony, a następnie wyrzucony. W chwilach szczególnie ciężkich szuka pocieszenia i opieki u swej matki. Zrozumienie i prawdziwe uczucie znajduje u Weroniki, młodej kucharki, absolwentki technikum gastronomicznego, na którą zwrócił uwagę podczas spacerów z synem. Polska 1987 https://youtu.be/SMe-Sym5hYU.

 27. Marek Krajewski, uczeń warszawskiego liceum gra w drużynie piłkarskiej swojej szkoły, ale za wszelką cenę pragnie się wybić. Kiedy w decydującym meczu, trener nie wystawia do gry jego i kolegę, zdesperowany chłopak rozpowiada po szkole wiadomość, ze kapitan Markoniec „sprzedał” mecz i dlatego pozbył się najlepszych zawodników. Narasta konflikt w drużynie. Jednak to nie jedyne problemy chłopca. Zarówno jego, jak i siostrę Irminę wychowuje tylko matka, która związała się z żonatym mężczyzną. Marka wspiera dziadek, który jest jego największym przyjacielem i jedynym człowiekiem, który rozumie problemy wnuka. Kiedy Marek dowiaduje się, że dziadka czeka operacja, rezygnuje z wyjazdu do NRD i zostaje, by móc się nim zaopiekować. Stara zaprzyjaźnić się z Ewą, dziewczyną, którą podziwiał od dawna, a znał jedynie z widzenia. Polska 1985 https://youtu.be/ViqWKnJa09c.

 28. Komedia obyczajowa o scenarzyście filmowym, który nie mając weny twórczej wsiada do miejskiego autobusu i przysłuchuje się rozmowom podróżnych. Wszystko byłoby dobrze, ale… Polska 2002 https://youtu.be/b_53AjcpAY4.

 29. Henryk Roszponka, murarz z trzydziestoletnim stażem, i jego młody pomocnik, Berbeć, budzą się na ciężkim kacu. Nie udaje im się zdążyć na pogrzeb babki Stangreciak. Kiedy docierają na cmentarz, jest już po uroczystości. Przypadkiem Roszponka odkrywa w pobliżu opuszczony grób swojego przyjaciela i mentora, Staszka Łabędzia. Czując się jego dłużnikiem, postanawia zadbać o mogiłę. Nie jest to jednak proste, kiedy nie ma się ani grosza… Polska 2000 https://youtu.be/LDOiTgGLBHY.

 30. Trzech reżyserów, trzy historie, trzy wizje jednej – polskiej rzeczywistości. Bohaterami historii są młodzi ludzie z różnych środowisk i regionów. Ich losy splatają się w jednym miejscu – autobusie do Londynu. Polska 2005 http://www.cda.pl/video/230655c9

 31. Gdy jeden z nich trafi do szpitala, trzech 60-letnich przyjaciół będzie musiało naprawić błędy przeszłości i pogodzić się z przemijaniem. Polska 2004 https://youtu.be/8Tp0vhEH5hs.

 32. Dramat obyczajowy. Zamożny bankowiec Adam Hynczak i jego żona Magda, zajęci własnymi sprawami, nie dostrzegają, że ich dorastający syn ma kłopoty z narkotykami. Pewnego dnia chłopak znika bez śladu. Adam rozpoczyna poszukiwania syna… Polska 1997 https://youtu.be/b6232u_5olw.

 33. Film jest historią życia pewnego kramarza, Chruścika. Miał on ciężkie dzieciństwo. Musiał pracować, aby zarobić na dom. Gdy miał już całą potrzebną sumę okazało się, że te pieniądze straciły wartość. Ale nie załamał się, zaczął zbierać od nowa. Jako kramarz zebrał małą sumkę, ale wszystko stracił przez nieudany interes. W wyniku złośliwości kolegów Chruścik zostaje zamieszany w aferę kryminalną i staje przed sądem. Polska 1990 http://www.cda.pl/video/21233953

 34. Jak to ludzie musieli się na wsi jeszcze nie dawno naszarpać by był chleb Polska 1975 https://youtu.be/FKsBn27pNIo.

 35. Akcja filmu rozgrywa się współcześnie i jest osadzona w realiach codziennej egzystencji przeciętnej rodziny: żona – krawcowa, mąż – robotnik i dwie córki. Monotonne, odliczane kolejnymi dniami pracy życie burzy pojawienie się „tego trzeciego” – nauczyciela jednej z córek. Proza szarego dnia które czasem niesie wiele niespodzianek. Polska 1971 https://youtu.be/36UDGg-7wCE.

 36. Świeżo upieczony maturzysta próbuje zdobyć pieniądze na pierwszą „dorosłą” imprezę. Polska 1967 https://youtu.be/grbKpZA59xo.

 37. 16-letnia Ania i 17-letni Tomek uczą się w technikum. Niespodziewanie zakochują się w sobie. Postanawiają żyć ze sobą jak dorośli i zamieszkać razem, ale nie są w stanie sprostać nowym obowiązkom… Może naiwne i sztuczne, ale i tak lepsze od terażniejszych patologicznych szmir filmowych dla młodych. Polska początek lat 70 https://youtu.be/UM8ZwMlE-kg.

 38. Opowieść o mieszkańcach pewnego bloku, stojącego gdzieś na skraju górnośląskiego miasta, zwyczajnych ludziach żyjących z dnia na dzień, w poczuciu beznadziei i apatii. 25-letni Goździk mieszka tu od urodzenia. Nie ma pracy, nie uczy się. Jedynym jego zajęciem jest gra w hokeja w okręgowej drużynie. Wśród lokatorów bloku są między innymi staruszek Leon i bracia Dąbrowscy-dresiarze. Pojawienie się pięknej Zosi, uosobienia lepszego świata, wnosi trochę radości w szare życie Goździka.
  Polska 2002 https://youtu.be/LFGRP9IEZ0A?list=PLqq5vgVmaiUv7Ib5oMPOmWTXCxJKyqlAf.

 39. Po wyjściu z więzienia Rysiek chce zacząć życie od nowa. Gdy dowiaduje się, że stracił dziewczynę i dom, postanawia je odzyskać. Polska 2004 https://youtu.be/tIY171uf_ss.

 40. Młode małżeństwo na progu szczęśliwego życia i miłości, która miała przetrwać całe życie, zostaje postawione w sytuacji uniemożliwiającej dalsze bycie razem. Artur trafia na wiele lat do więzienia, a Natalia mimo, że poza murami odbywa razem z nim wyrok, na który skazuje ją otoczenie i odebrane nadzieje. Chcąc ratować związek kobieta podejmuje próbę ratowania więzi z mężem. Czy robi to dla miłości, w którą tak wierzy? Czym właściwie jest ta miłość? Do jakich poświęceń zobowiązuje? Czy jedna decyzja podjęta pod wpływem miłości siebie samej może zniszczyć to, na czym miało być zbudowane całe jej życie? Polska 2007 https://vimeo.com/6546302

 41. Film podejmuje niezwykle trudną, a zarazem ważką problematykę ratowania życia rodzinnego zagrożonego w wypadku popadnięcia któregoś z rodziców w alkoholizm. W tym przypadku dziewczyna w wieku przedmaturalnym, Marta, półsierota, której ojciec zarabiający na życie muzykowaniem popadł w nałóg pijaństwa, toczyć musi walkę o ratowanie ich domu. Film opowiada o trudnościach tej walki, obojętności Iudzi, którzy z racji pokrewieństwa powinni poczuwać się do obowiązku przyjścia z pomocą, o nieefektywności zabiegów ze strony instytucji społecznych, które starają się nawet przyjść z pomocą. Także koledzy Marty, pełni młodzieńczej naiwności, nie próbują dostrzec rzeczywistej sytuacji dziewczyny. Jedynie staruszka sąsiadka stara się jej pomóc, okazując ciepło i zainteresowanie. W tych okolicznościach tylko własna wrażliwość Marty, jej wewnętrzna siła i chęć walki o dom wskazują na jedyną drogę wyjścia z sytuacji. Zanim przystąpi do matury, musi już teraz zdawać egzamin dojrzałości z życia. Polska 1980 https://youtu.be/BgzZoUxakLs.

 42. Opowieść o miłości i bezgranicznym oddaniu rodziców, którzy żyją w małych miasteczkach i pomagają ofiarnie swoim dzieciom zdobywającym wykształcenie w dużych miastach. Polska 1975 https://youtu.be/namwCh9mi10.

 43. Filip, nastolatek z rozbitej rodziny, którym ojciec się nie interesuje, a matka, atrakcyjna kobieta zajęta organizacją zawodów sportowych, nie ma dla syna czasu, porzucił szkołę i związał się z grupą osiedlowych chuliganów. Chłopak poznaje Dankę, dziewczynę będącą w podobnej sytuacji, tyle że nienawidzącą swej młodej macochy. Dwie bratnie dusze postanawiają połączyć swój dalszy los na dobre i złe: decydują się na wspólną ucieczkę na odkrytą przez Filipa Wyspę Szczęśliwości. Niestety, ojciec Danki w asyście milicjantów zabiera córkę do domu, ale widząc uczucia młodych pozwala na ich dalsze spotkania pod warunkiem, że Filip podejmie pracę w jego zakładzie. Chłopak jednak odrzuca ustabilizowany tryb życia, przyjacielowi matki kradnie samochód, który rozbija. Skazany na zakład poprawczy, ucieka z niego i porywa ukochaną związaną już z innym chłopakiem. Zamyka ją w swej melinie. Dziewczyna jednak odchodzi mimo szantażu samobójstwa ze strony Filipa; chce wrócić do normalnego życia. Polska 1970 https://youtu.be/c7UfQ-PfjeE.

 44. Reporter radiowy pyta o najważniejszy dzień życia młodego chłopaka, pochodzącego ze wsi. Indagowany przyjechał do miasta, aby ułożyć sobie życie wedle swoich marzeń i nadziei. Rzeczywistość jednak dramatycznie rozmija się z młodzieńczymi fantazjami. Rozczarowany bohater postanawia wrócić do swej pierwszej dziewczyny. Jego „najważniejszy dzień życia” jeszcze nie nadszedł…
  Polska 1974 https://youtu.be/xhjvzObLh3Y.

 45. Wacław Kaczmarski od wielu lat hoduje gołębie, co jest rodzinną tradycją (wcześniej gołębie hodowali jego dziadek i ojciec). Ptaki są ważnym elementem w jego życiu, spędza z nimi każdą wolną chwilę, są dla niego ucieczką od codziennych zmartwień. Kaczmarski wraz z rodziną mieszka na Targówku w starych mieszkaniach, które mają być zburzone. Dostaje nowe mieszkanie na Ursynowie, gdzie od razu na balkonie instaluje skrzynie dla gołębi. Sąsiedzi są oburzeni. Polska 1988 https://youtu.be/l0NPD-kWKBY. Ps. Ciekawe czy zauważyliście, że wrzucam głównie obyczajówki o różnym zabarwieniu? Specjalne graty dla admina Piotra za cierpliwość.

 46. Perypetie młodego małżeństwa poszukującego mieszkania. Pogoń za własnym kątem powoduje wiele życiowych komplikacji – trudności w pracy, konflikty rodzinne. Wreszcie udaje się znaleźć wymarzone mieszkanie. Jednak pewnego razu podczas spaceru z dzieckiem, ktoś podrzuca mu dużą sumę pieniędzy. Andrzej postanawia przywłaszczyć ją sobie. Jednak później okazuje się że dawny właściciel chce ją odzyskać. Polska 1985 https://youtu.be/nzs4QQPEEuY.

 47. http://www.filmweb.pl/film/Zakole-1988-11925 Takie kino jest najlepsze. Nie wybuchowo-strzelankowo-kopane czy inne szmiry.

 48. Dwie nowele filmowe o dziewczynkach. Pierwsza, Matylda, marzy o kolorowych pończochach, lecz matki nie stać na taki zakup; druga, Jadźka, musi zmierzyć się z niechętnymi jej rówieśnikami. Polska 1960 https://youtu.be/39KHjznidTM.

 49. Dwunastoletni Paweł Grzela (Tadeusz Wiśniewski) mieszka z matką w starej warszawskiej kamienicy. Odczuwa brak ojca, który wiele lat wcześniej wyjechał za granicę. Koledzy Pawła wciąż mówią o swoich ojcach i przechwalają się ich dokonaniami. Autorytet chłopca rośnie, gdy odkrywa, że nieobecny tato był niegdyś słynnym cyrkowym zapaśnikiem. Wkróce ojciec Pawła zapowiada swój powrót z Francji… Polska 1962 https://youtu.be/fNxOkCM_ANM.

 50. Urodził się w 1968 roku, poznał smak epoki Gierka, widział okres pierwszej Solidarności, doświadczył stanu wojennego i marazmu lat 80. Marzył, by zostać aktorem i niemal mu się to udało. Nadszedł rok 1989 i pora przystosowywania się do nowej rzeczywistości. Jak sobie poradzi Marek Późny – polski Forrest Gump? Czy odnajdzie sukces i będzie potrafił go docenić? Polska 2003 https://youtu.be/hinBQCxPlhg.

 51. Toksyczna matka wywiera nacisk na nastoletnią córkę, Marysię. Chcąc zrealizować swoje własne niespełnione ambicje z młodości, zmuszą dziewczynę do udziału w konkursach piękności oraz sesjach zdjęciowych. Polska 2001 https://youtu.be/qqRq5res4MI?list=PLqq5vgVmaiUsZv8Dxi_pd7nDm9B74nwCs.

 52. Współczesna Łódź. Młode małżeństwo i ich 6-letni syn wracają do Polski po kilkuletnim pobycie w Kanadzie, nie dorobiwszy się żadnego majątku. Nie stać ich na kupno własnego mieszkania, a kiedy zaczynają rozglądać się za pracą, 33-letni Wojtek okazuje się mało atrakcyjnym pracownikiem. W końcu mężczyzna postanawia zająć się sprzedażą pieczonych kurczaków. Tymczasem Magda, która zawsze marzyła o zawodzie reżysera, rozpoczyna naukę w prywatnej szkole filmowej. Realizując film o mężu, doprowadza do polepszenia relacji we własnym małżeństwie. Polska 2002 https://youtu.be/Nr77uU6UEPY?list=PLqq5vgVmaiUu0LBT5kpK4W267yNt4Lm32.

 53. Tolek właśnie opuścił więzienie. Nie zamierza jednak prowadzić uczciwego życia. Razem ze swoją bandą planuje skok. Chce też zemścić się na swojej byłej dziewczynie, która zdradziła go z kolegą z gangu, Gnatem. Polska 1977 http://www.cda.pl/video/732527e3

 54. Kameralny dramat psychologiczny. Pan Wojtek, architekt z Warszawy, zmęczony monotonną pogonią za sukcesem, kontaktami z otoczeniem i dobrodziejstwami cywilizacji, zamieszkał na wsi. Tu, w kontakcie z przyrodą, odnalazł spokój, a wśród ludzi zdobył prawdziwą przyjaźń. Ani żonie, znanej aktorce, ani przyjacielowi z dawnych lat nie udaje się skłonić go do powrotu. Polska 1979 https://youtu.be/S4H7BGFsPa8.

 55. Gdańsk. Dramatopisarz Wiktor nadzoruje przygotowania do spektaklu na podstawie swojej powieści. Wynajmuje pokój w mieszkaniu Krystyny i jej chorej psychicznie matki. Polska 1973 http://www.cda.pl/video/85682113

 56. Adam i Ewa to młodzi ludzie, którzy zbliżyli się do siebie. Postanawiają rozpocząć wspólne życie. Nie jest to jednak udany związek. Ewa jest bardzo zaborcza, cały czas okazuje swoją zazdrość. Adam nie może już tego wytrzymać i postanawia się wyprowadzić. Ale czy można zapomnieć o ukochanym? Polska 1972 https://youtu.be/aWtHRkAICDM.

 57. Dramat psychologiczny; emerytowany marynarz, po 40 latach nieobecności powraca do rodzinnej wsi, by spędzić tam resztę życia. Po czterdziestu latach pracy na morzu wraca do swej rodzinnej wioski na Suwalszczyźnie bosman Ignacy Krzemiński. Spotkanie z dawną ukochaną, teraz wdową z czworgiem dzieci, kończy się fiaskiem, nic ich już nie łączy. Również zetknięcie z krewnymi i dawnymi znajomymi uświadamiają Ignacemu, że jest tu obcym człowiekiem. Nie przestaje tęsknić za morzem. Wymyka się nocą z domu, lecz umiera w autobusie wiozącym go do Gdańska Polska 1979 https://youtu.be/bJdR6bH9Yss.

 58. Major Grela jest doświadczonym pilotem. Marzy o awansie, ale ten dostaje jego kolega Horycki. Obaj byli kiedyś zakochani w obecnej żonie Greli. Dochodzi do konfliktu między nimi. Na dodatek Grela zaczyna chorować. Polska 1973 https://youtu.be/0LoZWt75hWU.

 59. Oparty na faktach film pokazuje tragedię, która wydarzyła się w grudniu 1970 roku w czasie wydarzeń na polskim Wybrzeżu. 18 grudnia 1970 roku, w drodze do szkoły, zostaje zabity szesnastoletni uczeń Zasadniczej Szkoły Budowy Okrętów Stefan Stawicki. Rodzice poszukują syna, znajdują go wreszcie zabitego, ale Urząd Bezpieczeństwa nie chce wydać im ciała, odmawia rodzicom zezwolenia na pogrzebanie syna. Poniżani i represjonowani państwo Stawiccy rozpoczynają walkę o prawo do godnego pochówku syna. Polska 1991 https://youtu.be/VC28CTvmETc.

 60. Opowieść o przyjaźni dwóch dziewczyn z prowincjonalnego miasteczka. Maria pracując w nastawni obserwuje przejazdy pociągów w nieznanych kierunkach. Sama rzadko rusza się z miejsca. Uzależniona od matki, bezwolnie podąża za atrakcyjną, żywiołową Krystyną, podejmującą nieustanne próby wyrwania się z ospałego miasta. Sytuację Marii komplikuje powrót do domu zwolnionego z pracy brata i romans matki z miejscowym hydraulikiem. Szansą na odmianę wydaje się pojawienie młodego maszynisty, Zbyszka, ale skutecznie uwodzi go Krystyna, uprzedzając przyjaciółkę, zanim ta zdoła się do niego zbliżyć.
  Polska 1999 https://youtu.be/drYccZ65nNY.

 61. Kilka epizodów z życia tytułowego bohatera filmu układa się w studium portretowe małomiasteczkowego społeczeństwa, stanowiąc szkic do obrazu polskiej prowincji. „Darmozjad polski” jest fabularyzowanym dokumentem etnograficznym, pozbawionym całkowicie akcji. Jej miejsce zajmuje obserwacja, świat oglądany jest z perspektywy człowieka chorego na paraliż telewizyjny, poszukującego w życiu odpowiedzi na kilka najprostszych pytań, na przykład: Która jest godzina ? Co będzie na obiad ? Skąd się wziąłem i kim jestem ? Fabuła została oparta na prostym schemacie: oto minął właśnie kolejny beznadziejny dzień, znowu jest tak, jak było wczoraj, a jutro będzie tak samo, jak dziś. „O Boże, jak tu jest strasznie nudno” – mówi jedna z bohaterek. I tak z dnia na dzień. Suchy zapis codzienności zostaje pozostawiony bez komentarza i wyciągania pospiesznych wniosków . . . „Film zaczyna się w momencie, kiedy bohater opuszcza dom wariatów i idzie na spacer po mieście. Odnajduje ruiny domu, w którym się kiedyś urodził. Dom jest właśnie rozbierany i bohater, jakby pod wpływem widoku tych ruin, zaczyna sobie przypominać różne fakty ze swojego życia. Zadaje sobie pytanie „kim jest?” W odpowiedzi przywołuje w pamięci obrazy z lat dzieciństwa, różne sytuacje, osoby” – streszczał fabułę „Darmozjada polskiego” Łukasz Wylężałek. Scenariusz filmu czekał na realizację 12 lat. Wreszcie, głównie dzięki inicjatywie Jerzego Kapuścińskiego, kierownika artystycznego II programu TVP, przedsięwzięcie ruszyło z martwego punktu. „Darmozjad polski” to jeden z najtańszych polskich filmów powstałych w latach dziewięćdziesiątych. Jego budżet wyniósł tyle, co dwóch teatrów telewizji. Znani aktorzy zgodzili się zagrać za groszowe stawki. W obsadzie dominują zresztą naturszczycy. Debiutantami są także: operator, scenograf, dźwiękowiec, kierownik produkcji, montażysta i jeszcze kilku innych, bez których żaden film nie mógłby powstać. Świat przedstawiony w filmie Wylężałka znajduje się na pograniczu jawy i snu. Akcja toczy się na polskiej prowincji, różnej jednak od tej z utworów Andrzeja Barańskiego czy Janusza Kondratiuka. Wylężałkowi bliżej raczej do kina czeskiego, zwłaszcza spod znaku młodego Miloça Formana. Są w „Darmozjadzie…” sceny nieodparcie śmieszne, ale są i refleksyjne czy wręcz tragiczne. Nie ulega natomiast wątpliwości, że udało się Wylężałkowi powiedzieć coś ważnego o współczesnej Polsce, a zwłaszcza o zamieszkujących ją „zwykłych zjadaczach chleba”. Komedia obyczajowa. Polska 1997 https://youtu.be/EtBZ6W0ttuM.

 62. Główny bohater – Wojtek, jest wiejskim chłopakiem, który na przekór wszystkiemu postanowił zostać lekarzem i mimo ogromnych trudności cel ten zrealizował. Po ukończeniu studiów w Akademii Medycznej podjął pracę w jednym z łódzkich szpitali. Żyje mu się nie najgorzej. Wrósł już w miasto, w jego kulturę i obyczajowość. Oznaką tej symbiozy jest choćby to, że mieszka u swej dziewczyny. Ta jednak coraz częściej robi Wojtkowi wyrzuty, że jeszcze nie przedstawił jej swoim rodzicom. Gdy wreszcie młody lekarz postanawia odwiedzić rodzinną wieś, odzywają się wyrzuty sumienia. Czy słusznie zrobił odwracając się od swoich bliskich? Czy nie było zbyt pochopne i okrutne palenie za sobą mostów, łączących go z rodzicami, dawnymi znajomymi? Wracając do miejsc swego dzieciństwa i wczesnej młodości Wojtek uświadamia sobie, co stracił. Lecz dopiero kiedy umiera ojciec bohatera dokonuje się przełom w jego życiu. Polska 1978 https://youtu.be/grL044RIvrM.

  1. Polska 1970 Młody chłopak wchodzi w dorosłość.

 63. Film porusza problematykę dorastającej młodzieży. Bohater – Łukasz, poważny młody człowiek, na skutek swojej bezkompromisowości popada w konflikty ze swoim otoczeniem. Polska 1974 https://youtu.be/5uGKyjG3ycw

 64. https://youtu.be/dnNKfOjzeW4 Polska 1993 Adam, Siwy i Dworaczek to nastoletni chłopcy z biednych rodzin śląskich. Czas spędzają włócząc się po hałdach, okradając samochody. Od czasu do czasu próbują sprzedać skradzione przedmioty, ale zazwyczaj wdają się przy tym w awantury z dorosłymi. Pewnego dnia chłopcy stają wobec możliwości dokonania swego „wielkiego skoku”. Okazuje się jednak, że ten czyn nie przynosi im niczego – ani poczucia sukcesu, ani pieniędzy. Czy ich marzenia o ucieczce od monotonnej, nużącej rzeczywistości nigdy się nie spełnią?

 65. Artur S. (detmold)

  https://www.cda.pl/video/123753909 Kameralna opowieść o jednym dniu z życia młodego, kochającego się małżeństwa, które chce mimo swoich skromnych zasobów finansowych obdarować się prezentami w dzień wigilii Bożego Narodzenia. Polska 1972

 66. Artur S. (detmold)

  http://www.dailymotion.com/video/x3pgk2x_spotkania-1957_shortfilms Polska 1957 Cztery obrazki obyczajowe – ukazujące odmienność traktowania miłości.
  Stefania i Adam, pracownicy archiwum filmowego oglądają i opisują przy pomocy asystentki Mai i kinooperatora Wiktora (nowela I) fragmenty filmów (nowele II-IV) znalezionych pod gruzami (z czasów wojny ?). [www.filmpolski.pl]

 67. Artur S. (detmold)

  http://reseton.net/video/0da90/hazardzici-1975 Obyczajowy kryminał Co żądza pieniądza robi z człowiekiem. Polska 1975

 68. Artur S. (detmold)

  https://youtu.be/QQEGvi0U-dc Polska 1988 Emerytowany dyrektor wielkiego przedsiębiorstwa, człowiek wciąż aktywny i pełen chęci życia, zostaje postawiony w sytuacji krańcowej. Zajmuje się pielęgnacją umierającej żony oraz ratowaniem rozpadających się małżeństw dzieci. W tym beznadziejnym położeniu podejmuje próbę ocalenia rodziny.

  1. Artur S. (detmold)

   https://youtu.be/tuV4pypBfZA Poprawka, poprzedni odnośnik jest nieaktywny.

 69. Artur S. (detmold)

  https://youtu.be/RBaendV1w6U Polska 1973 Racjonalny człowiek współczesny, cierpiący bez Boga, a szukający ukojenia w głupotach świata tego.

  1. Arturze błogosławię Ci w imię Jezusa. Niech Bóg Ojciec chroni Cię i uświęca.

   1. Artur S. (detmold)

    Przepraszam Cię Piotrze jeśli Cię zasmuciłem. Chcę ubarwiać twój blog, a naszą biblijną wspólnotę i służyć zagubionym bliźnim, którym chcę ułatwić zrozumienie w taki sposób istoty ewangelii Jezusa Chrystusa-przekazu Boga zawartego w nim. o to mnie chodzi 🙂 . O nic innego 😉 .

    1. Niczym mnie nie uraziles. Po prostu chcę abyś był radosnym 'baptysiem dnia siodmego’. Z miłości braterskiej napisałem.

 70. Artur S. (detmold)

  https://www.cda.pl/video/112626290 Polska 1967 Film obyczajowy o młodzianie, który zażarcie szuka pieniędzy na pierwszą „dorosłą” imprezę i jego rozterki moralne.

 71. Artur S. (detmold)

  https://www.cda.pl/video/6842263e Jurek trafia do domu poprawczego. Przechodzi tu twardą szkołę życia. Po pewnym czasie wyjeżdża wraz z kilkoma kolegami warunkowo do pracy w Stoczni Gdańskiej. Kiedy zostaje tu popełniona kradzież, podejrzenie pada na „poprawczaków”. Chłopcy potrafią się jednak uwolnić od zarzutów i demaskują prawdziwych złodziei. W nagrodę czeka ich przedterminowe zwolnienie. Dochodzi także do pogodzenia się Jurka z matką, z której powodu dokonał kiedyś przestępstwa…. Polska 1964

 72. Artur S. (detmold)

  https://www.cda.pl/video/1809982a Polska 1978 Mężczyzna odkrywa swoje człowieczeństwo i czym jest prawdziwa męskość.

 73. Artur S. (detmold)

  https://youtu.be/CZfdccVMHSI Polska 2006 Bohaterem „Fabryki” jest 19-letni Adam, który aby móc opłacić przyszłe studia podejmuje dorywczą pracę w fabryce lalek. Spotkanie z pracującą tam dziewczyną zmusza go do innego spojrzenia na rzeczywistość.
  To opowieść o pierwszych ważnych decyzjach podejmowanych w życiu.

 74. Artur S. (detmold)

  https://youtu.be/j2FlSenmcsc Polska 2008 Drogi dwóch głównych bohaterów, Karola i Marcina, przecinają się w wyniku zbiegu okoliczności i doprowadzają do konfrontacji. Każdy z nich jest jednak kimś w swoim środowisku – Marcin cieszy się poważaniem wśród lokalnych dresiarzy, Karol to początkujący przedsiębiorca – więc żaden nie ma zamiaru ustąpić, co daje początek długiej i zajadłej walce. Ich rywalizacja przybiera coraz poważniejszy ton. Do czego może doprowadzić wybujałe ego, chorobliwa ambicja i nieustępliwość?

 75. Artur S. (detmold)

  Polskifilmfabularny na yt. Polecam ten kanał, Zalecam również dobrze pogrzebać na cda bądż innych serwisach w poszukiwaniu zapomnianych, a porządnych rodzimych filmów. Na filmwebie takie mają poniżej 1500 głosów.

 76. Artur S. (detmold)

  https://youtu.be/4qWt9HvtNvo Polska 2002 Dwóch bezdomnych śmieciarzy wałczy z trudną rzeczywistością w ojczyźnie na przełomie wieków.

 77. ARTUR s. (DETMOLD )

  https://www.cda.pl/video/137179535 Polska 1991 obyczajowy Helena i Wacek to mieszkańcy małego miasteczka. Chłopak wyjechał na Zachód, gdzie dorobił się sporych pieniędzy. Nie wiedział, że w tym czasie dziewczyna urodziła ich dziecko. Ze strachu przed biedą i opinią wśród sąsiadów oddała je do adopcji. Gdy Wacek wrócił, Helena zaczęła się obawiać, że jego miłość wygasła. Postanawia powiedzieć mu o synku, lecz ponieważ ma on już nową rodzinę, wykrada z domu dziecka „zastępczego” chłopczyka. Wacek jednak odkrywa mistyfikację. Gdy dowiaduje się, co stało się z ich prawdziwym synem, postanawia go odzyskać.

 78. Artur S. ( detmod )

  http://polandtrends.web.tv/video/indeks-cay-film__h98ec1xaknm Polska 1977/1981 obyczajowo-psychologiczny Koniec lat sześćdziesiątych, po wydarzeniach w marcu 1968 roku. Rozpoczyna się rok akademicki. Studenci zauważają na listach brak kilku nazwisk. Józef Moneta wraz z grupą kolegów interweniuje u dziekana. Tajemnicza „sprawa Lewandowskiego” nie została wyjaśniona. Józef nie wytrzymuje nerwowo, jest porywczy i przekonany o słuszności walki w obronie kolegów. Zostaje zatrzymany przez milicję za zrywanie plakatów, a następnie usunięty z uczelni…

  Przepraszam, że umilkłem, ale staram się ewangelizować na różne sposoby na money.pl.

 79. Artur S. (detmold)

  https://www.youtube.com/channel/UCr2VUxmc48s_cEa3KdaaktQ/videos Ma nadzieję, iż na tym kanale nie ma nic zdrożnego 😉 .

 80. Artur S. (detmold)

  https://www.cda.pl/video/138850957 Polska 2001 dramat obyczajowy Mężczyznę opuściła żona, bo nie poradził sobie w biznesie. Zmuszony jest przemycać przez granicę alkohol, zaś dwunastolatka opuściła dom, w którym czuła się zbędna i niekochana. Na pustej drodze kierowca niechcący zabija psa, być może jedyną bliską dziecku istotę. Mała domaga się by pochować zwierzę, kierowca ulega jej prośbie i tak zaczyna się ich wspólna podróż, której celu i sensu mężczyzna nie przeczuwa. Dziwne, tajemnicze dziecko uświadomi mu, że w bezdusznym świecie jest jeszcze coś o co warto zabiegać, wewnętrzna wolność. Ich wspólna podroż, jak to bywa w kinie drogi, jest bowiem ryzykowna, dla postronnych wygląda wszak, że mężczyzna porwał dziecko, a kolejne następujące zdarzenia tylko pogarszają sytuację. Być może do ostateczności. Widz musi zadowolić się domysłami. Happy end zdarza się tylko w sercach bohaterów.

 81. Artur S. (detmold)

  https://www.cda.pl/video/13079760e Polska 1994 dramat obyczajowy

  Andrzej, młody warszawiak przyjeżdża do Zakopanego. Podczas wizyty w Dolinie Strążyskiej postanawia odwiedzić jaskinie śpiących rycerzy. Niestety ma wypadek. Ratuje go legendarny kowal Fakla. Podczas jego pobytu u niego legendy gór zaczynają w okół niego ożywać…

 82. Artur S. (detmold)

  https://www.cda.pl/video/146056207 Polska 1986 tv dramat obyczajowy Nastolatka symuluje chorobę psychiczną, aby wydostać się z zakładu poprawczego. Pomaga jej przypadkowo poznany chłopak.

 83. Artur S. (detmold)

  https://www.cda.pl/video/182320724 dramat obyczajowy Polska 1987 Dziewięcioletni sierota – Romek – znajduje rodzinę zastępczą. Nowi rodzice otrzymują większe mieszkanie dzięki temu, że adoptowali chłopca. Jednak potrzeba uczuć rodzicielskich wygasa, zwycięża egoizm i wygoda życiowa. Przybrani rodzice odwożą chłopca do sierocińca. Romek cierpi i nie rozumie, dlaczego został porzucony. Czy kiedykolwiek zaufa jeszcze ludziom?

 84. Artur S. (detmold)

  Korea Południowa: Uciekająca młodzież
  ARTE Reportage google Niektórzy uważają, że ekonomiczny sukces Korei Południowej to tylko fasada – świetlisty sen, okrutny i nieosiągalny. Korea Poł. ma najwyższy wskaźnik alkoholizmu, samobójstw i godzin pracy. Po 50 latach trudu by stać się mistrzem kapitalizmu, młodzież zastanawia się czy ma on jeszcze sens. 88% osób poniżej 35 roku życia pragnie wyjechać za granicę.

Dodaj komentarz

Detektyw Prawdy, Dobra Nowina i Apokalipsa © 2015 Frontier Theme
pl_PLPolish