Prawda w czasach ostatecznych. Chrześcijanie biblijni.

Chrześcijanie biblijni. Prawda dla NAŚLADOWCÓW JEZUSA CHRYSTUSA "Poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli"

„Osiem pożytecznych sposobów czytania Biblii”

„J. C. Ryle

Zacznij czytać Biblię od dnia dzisiejszego

Sposobem na to, by coś zrobić jest czynienie tegoż. Sposobem na czytanie Biblii jest faktyczna jej lektura! To nie tylko zamierzanie, albo życzenie sobie, lub postanawianie, czy planowanie i myślenie o tym, które posunie cię o jeden krok do przodu. Musisz naprawdę czytać. Nie istnieje droga królewska w tej kwestii, tak jak i w przypadku modlitwy. Jeżeli nie możesz czytać samemu/sama, musisz przekonać kogoś innego, by ci czytał. Tak czy owak, oczami lub uszami, słowa Pisma Świętego muszą jednak przechodzić ci przez myśl.

Czytaj Biblię ze szczerym pragnieniem jej zrozumienia

Nawet przez chwile nie myśl, że czymś wielkim jest przerzucić pewną ilość zadrukowanych kartek papieru i że nie ma żadnego znaczenia, czy rozumiesz ich treść, czy nie. Niektórzy nieświadomi ludzie sprawiają wrażenie, że uroili sobie, iż wystarczy, jeśli przeczytają wiele kolejnych rozdziałów każdego dnia, choć mogą oni nie mieć pojęcia, o czym one są, wiedząc jedynie o tym, że przesunęli swoją zakładkę o tak dużo stron dalej. Zamienia to lekturę Biblii w rodzaj czczego rytuału. Ustal to w swoim umyśle jako zasadę generalną, że Biblia niezrozumiana to Biblia, z której nie ma żadnego pożytku. Gdy czytasz, mów do siebie często: „o czym to wszystko jest?”. Dokopuj się do znaczenia jak człowiek kopiący w poszukiwaniu złota.

Czytaj Biblię z dziecięcą wiarą i pokorą

Otwórz swoje serce tak, jak otwierasz księgę Boga i powiedz: „Panie, przemów, albowiem sługa Twój słucha!”. Postanów, że będziesz bezgranicznie wierzyć w cokolwiek tylko tam znajdziesz, jakkolwiek bardzo stałoby to w sprzeczności w twoimi pragnieniami i uprzedzeniami. Postanów, że całym sercem przyjmować będziesz każde zdanie prawdy, czy ci się ono podoba, czy nie. Strzeż się tego nieszczęsnego przyzwyczajenia, w jakie popadają niektórzy czytający Biblię. Przyjmują oni pewne doktryny, ponieważ im się podobają, a odrzucają inne, gdyż potępiają one ich samych, ich krewnych, albo znajomych. Przy takim podejściu Biblia jest bezużyteczna! Czy mamy osądzać, co powinno znajdować się w Słowie Bożym? Czy wiemy lepiej od Boga? Ustal w swoim umyśle, że przyjmiesz wszystko i uwierzysz we wszystko, a to, czego zrozumieć nie potrafisz, przyjmiesz na słowo. Pamiętaj, że gdy się modlisz, to rozmawiasz z Bogiem, a Bóg cię słyszy. Pamiętaj jednak, że gdy czytasz Pismo Święte, to Bóg przemawia do ciebie, a ty nie masz niczego sobie „narzucać”, a słuchać!

Czytaj Biblię w duchu posłuszeństwa i stosowania się do niej samemu

Zasiadaj do zgłębiania jej z codzienną determinacją, że będziesz żyć zgodnie z jej zasadami, polegać na jej instrukcjach i postępować wedle jej przykazań. Przechodząc przez każdy rozdział rozważaj „jak wpływa to na moje myślenie i codzienne zachowanie? Czego mnie to uczy?”. Niedobrą pracą jest czytać Biblię zaledwie z ciekawości i celem spekulowania, by napełnić głowę i zapełnić umysł byle opiniami, podczas gdy nie dopuszcza się, by księga ta wpływała na serce i życie. Biblię czyta się najlepiej wtedy, gdy się ją jak najbardziej wykorzystuje!

Czytaj Biblię codziennie

Spraw, by czytanie i rozmyślanie nad jakimś fragmentem Słowa Bożego stało się to częścią porządku każdego dnia. Prywatne środki łaski są równie potrzebne naszym duszom każdego dnia jak jedzenie i odzienie naszym ciałom. Wczorajszy pokarm nie zasili pracującego dziś, a robotnik jutro nie pożywi się jedzeniem dzisiejszym. Czyń tak, jak postępowali Izraelici na odludziu. Zbieraj świeżą mannę każdego poranka. Wybierz swoją własną porę oraz godzinę. Nie rzucaj się do czytania w pośpiechu. Przeznacz na Biblię najlepszą, a nie najgorszą część swojego czasu! Do czegokolwiek jednak byś nie dążył/a, niech stanie się regułą twojego życia, by odwiedzać tron łaski i Słowo Boże każdego dnia.

Czytaj całość Biblii w sposób uporządkowany

Obawiam się, że wiele jest fragmentów Słowa, których niektórzy ludzie nigdy nie czytają. Jest to nawyk co najmniej bardzo zarozumiały. „Wszelkie Pismo od Boga natchnione [jest] i pożyteczne „ (2 Tym 3:16). Nawyk ten można powiązać z brakiem odpowiednio wypośrodkowanych poglądów na prawdę, co w dzisiejszych czasach jest tak pospolite. Czytanie Biblii przez pewnych ludzi to system nieustannego skakania z fragmentu na fragment. Nie wydaje się, by myśleli o regularnym przejściu przez całą księgę.

Czytaj Biblię godziwie oraz po bożemu

Postanów, że będziesz brał/a wszystko w swoim prostym, oczywistym znaczeniu i traktuj wszystkie narzucone interpretacje z wielką ostrożnością. Generalną regułą jest to, iż cokolwiek dany wers biblijny wydaje się znaczyć, to właśnie to znaczy! Bardzo cenna jest zasada Cecila: „Prawidłowym sposobem interpretacji Pisma Świętego jest wziąć je takim, jakie je napotykamy, bez próby wpasowania go do jakiegokolwiek konkretnego systemu teologicznego”.

Czytaj Biblię mając Chrystusa stale na myśli

Wielkim, zasadniczym celem całej Biblii jest świadczyć o Jezusie! Uroczystości starotestamentowe są cieniami Chrystusa. Sędziowie Starego Testamentu są Chrystusowi. Starotestamentowe proroctwa pełne są cierpienia oraz chwały Chrystusa, która miała dopiero nadejść. Pierwsze przyjście oraz powtórne, uniżenie się Pana i Jego cudowne królestwo, Jego krzyż i korona jaśnieją w całej Biblii. Trzymaj się mocno tejże wskazówki jeżeli pragniesz właściwie czytać Pismo Święte!

Mógłbym z łatwością dodać kolejne rady do tych powyżej, gdyby pozwalało na to miejsce. Choć jest ich niewiele i są krótkie, to okażą się one dla ciebie najbardziej pożyteczne, gdy wprowadzisz je w życie.”

Tłumaczył Jacek. Dziękuję.

Zaktualizowane: 16 grudnia 2015 - 12:42

11 komentarze

Dodaj komentarz
 1. Mam takie pytanie do admina czy ta strone o wojnie jeszcze dziala czy juz nie , bo widze ze nic nowego sie nie pojawia na niej ?

  1. Priest Ty sam i kilka innych osób uznaliście, że to nie ma sensu, więc nie aktualizuje

 2. Ja tak nie napisalem adminie 🙂 dla mnei byla spoko , ale jak wolicie okej .

 3. Już w piątek dojdzie do mnie moja Biblia więc artykuł jak zwykle trafiony i co najważniejsze nie przypadkowy dla mnie! coraz częściej zaczynam sobie uzmysławiać iż coś takiego jak przypadek nie istnieje i to nawet w tych zdawać by się mogło błahych sprawach! Jestem na samym początku drogi ku lepszemu. Świat który powoli zaczynam dostrzegać przeraża mnie jednocześnie trzymając w swych łapach tak jakby nie chciał bym się uwolnił no ale czegóż można się spodziewać po 35 latach życia w kłamstwie i obłudzie??! Jak już mówiłem nie ma przypadków i nie przypadkiem też odkryłem tą stronę, która stanowi dla mnie źródło wielu cennych informacji kształtując na nowo mój światopogląd. Zieloniutki jestem i minie zapewne sporo czasu nim dojrzeję (obym tylko zdążył 🙂 ) ale każdy artykuł z tej strony prostuje mnie i przywołuje do porządku! Podziwiam Was za dojrzałość, mądrość i zaufanie jakim obdarzacie Jezusa obym i ja doświadczył tej mądrości!! Pozdrawiam wszystkich i z BOGIEM!!!

  1. „Podziwiam Was za dojrzałość, mądrość i zaufanie jakim obdarzacie Jezusa obym i ja doświadczył tej mądrośc”

   Oj zdziwiłbyś sie Sławku.
   Pisanie, czytanie to jedno a przemiana serca to druga sprawa.
   Niechaj Jezus Chrystus prostuje ścieżki Twoje i Błogosławi Ci każdego dnia

  2. Paweł_Misiaszek_CCH

   @Sławek >>> Jaki przekład?
   Ja ostatnio mniej czytam, za to więcej słucham i oglądam. Biblii nigdy nie przeczytałem od deski do deski. Zacząłem i nie skończyłem, ale na pewno wrócę i dokończę czytanie. Ogólnie skaczę sobie po księgach i rozdziałach, albo jestem ukierunkowany na jakieś zagadnienie i szukam odpowiedzi. Jedyne co zdarza mi się omijać to „drzewa genealogiczne” rodów w ST. Generalnie jestem skupiony na Ewangelii, ale oczywiście tekst traktuję całościowo. Czytanie i rozumienie nie jest takie trudne jak wdrażanie w życie…
   Poza tematem:
   Niedawno natrafiłem na świetny blog:
   http://mieczducha888.blogspot.com/

 4. Dziękuję za tłumaczenie Jackowi.:) Czytam codziennie najczęściej wieczorami i proszę Boga o właściwe zrozumienie. Zamierzam zamówić nową Biblię, chodzi mi najmniej zmieniany przekład? Może ktoś poradzi skłaniam się by zamówić przekład Biblii Poznańskiej?

 5. Paweł_Misiaszek_CCH

  Posiadam Biblię Poznańską i polecam: Ma sporo ciekawych komentarzy, obszerne wstępy do rozdziałów i ogólnie czytając nie odczuwam, że to przekład KK. Tutaj jest ranking (tabelka z ocenami przekładów):

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Polskie_przek%C5%82ady_Biblii

  Ale proszę zdać się na innych, którzy z pewnością dysponują lepszym rozeznaniem niż ja.

  1. dziękuję za podpowiedź. Z Bogiem 🙂

 6. główna rada – czytać tak jak jest napisane, bez katechizmów katolickich czy protestanckich, katechizmy mają sie zgadzac a jak nie są do kosza

 7. Dziękuję za tłumaczenie Jacuś, bardzo był mi potrzebny artykuł na ten temat 🙂 aż po przeczytaniu go zabrałam się z zapałem za Ewangelię Jana 😉

Dodaj komentarz

Detektyw Prawdy, Dobra Nowina i Apokalipsa © 2015 Frontier Theme
pl_PLPolish