Prawda w czasach ostatecznych. Chrześcijanie biblijni.

Chrześcijanie biblijni. Prawda dla NAŚLADOWCÓW JEZUSA CHRYSTUSA "Poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli"

Czy tak naprawdę tylko w łokciu miał oparcie Łokietek król?

Jest to następny tekst w stylu ODKŁAMUJMY HISTORIĘ i to znalezisko przesłał mi Krysio. Dzięki Krzysiu.

 

lokietek

 

 

Wstęp od Krzyśka:

„Jak biedny mały książę Kujaw mógł po dwusetletnim rozbiciu dzielnicowym i bezkrólewiu zdobyć koronę? A tak to się załatwiało. Zgodę mógł wydać tylko papież jako ówczesny władca świata. Wyruszyło poselstwo do Awinionu (bo wtedy papieże rezydowali w Awinionie), i czołem bili prosząc o łaskę korony dla księcia Władysława. Odpowiedź była taka ” powiedzcie swemu księciu, że otrzyma koronę ale świętopietrze płacił będzie nie od dymu ale od głowy” (znaczy to, że do tej pory płaciło się od gospodarstwa, a teraz od duszyczki) No i targ został dobity. Polska znowu stała się królestwem.”

 

łokietekpietrzeswieto

 

Proboszcz zapisywał kto zalega z gotówką

Pod koniec trzynastego wieku doszło do ustanowienia stałej kolektorii jako urzędu papieskiego. Kolektorzy w zastępstwie miejscowych biskupów mieli ściągać opłatę świętopietrza. Pierwszym kolektorem został znany skądinąd biskup Jan Muskata. Kolektor ściągał pieniądze i informował papieża o wszystkich sprawach w tym i politycznych. Siedzibą kolektorów był Kraków, gdzie dla kolektorów papieskich wybudowano dom (dziś na miejscu klasztoru bernardynek przy ul. Poselskiej, dlatego dawniej zwanej Legacką). Trzeba zaznaczyć, że do XIV w. świętopietrze traktowano raczej jako kolektę, a nie jak obowiązkową opłatę… Jednak w czternastym stuleciu ustalono taksy diecezjalne i parafialne. Podczas niedzielnych mszy w kościołach parafialnych proboszczowie mieli obowiązek przypominania swoim wiernym o terminowych wpłatach świętopietrza; proboszcz prowadził także pewien rodzaj „parafialnej księgowości” i skrupulatnie wpisywał parafian, którzy wpłacili należne sumy oraz tych, co z nimi zalegali.

Następnie poszczególni plebani przekazywali zebraną daninę archidiakonom, ci zaś subkolektorom. Subkolektorzy świętopietrza przekazywali worki z monetami bezpośrednio kolektorowi papieskiemu. W 1340 roku świętopietrze zebrane z dzielnic Małopolski, Wielkopolski i Mazowsza wyniosło pół miliona denarów, ale zaledwie 40 procent zobowiązanych uiściło tą należność. Najdawniejsze rachunki jakie znamy pochodziły od dwóch kolektorów, ludzi polskiego Kościoła: arcybiskupa Janisława i biskupa kujawskiego Gerwarda. Jednak czternastowieczne rachunki świętopietrza nie są pełne – poza Śląskiem i Małopolską nie posiadamy szczegółowych rejestrów danych. W drugiej połowie XIV w., gdy poprawiła się ściągalność, kolekta z Polski równała się rocznie sumie 206 kilogramów srebra, które kolektorzy zazwyczaj wymieniali na złote floreny . Wpłaty gotówki księgowano w jednostce wagowej, zaś rozliczeń dokonywano we florenach. W XIII w. w kancelarii papieskiej ustalił się zwyczaj przeliczania i zamiany świętopietrza zebranego w srebrnych denarach na papieskie floreny, choć w Polsce florenów wówczas nie było w obiegu. Stolica Apostolska ściągając pieniądze z różnych krajów musiała dokonać wymiany na taką monetę, która miała obieg na całym świecie. Od 1252 roku monetą taką stał się złoty floren jako pieniądz obrachunkowy, a od początku XIV w. floren papieski. Mincerzy florenccy i toskańscy wybijali papieskie monety na terenie Francji.

źródło: http://historykon.pl/sakiewka-swietego-piotra-swietopietrze/

 

 

W odróżnieniu od Łokietka i Watykanu amerykańscy pastorzy chcą pieniędzy dla nas 🙂

Liroy Thompson – pieniądze przychodzą do mnie:

 

 

Z wikipedii o Łokietku:

 

 Do Awinionu z dokumentami wysłano biskupa włocławskiego Gerwarda. O pomyślnym załatwieniu zadecydowała z pewnością sprawa zamiany sposobu naliczania świętopietrza na korzystniejszy dla papiestwa. Zgoda została wydana przez papieża Jana XXII 20 sierpnia 1319 (choć nie wprost z uwagi na sprzeciwLuksemburgów). Papież zalecił, by czynić tak, aby swoje prawa zachować i cudzych nie naruszyć i uznał, że luksemburskie roszczenia (pomimo ich wątłych podstaw prawnych) odnoszą się do wielkopolskiego terytorium, które obejmowało królestwo Przemysła II. Pośrednio uznał prawa Łokietka uznając, że koronacja w Krakowie nie naruszy praw Jana Luksemburskiego. 20 stycznia 1320 w katedrze wawelskiej arcybiskup gnieźnieński Janisław koronował Władysława Łokietka na króla Polski. Miejsce koronacji, Kraków zamiast Gniezna, wybrane zostało najprawdopodobniej w wyniku nacisków ze strony kurii papieskiej, pragnącej uniknięcia konfliktu z Janem Luksemburskim, który również rościł sobie prawa do korony[26]. Dokonanie obrzędu koronacji w Krakowie spowodowało jednak kwestionowanie przez Luksemburga jej legalności. W związku z dzierżeniem tytułu króla Polski przez Jana Luksemburskiego, na arenie międzynarodowej Łokietek był uważany za króla Krakowa, nie zaś całego kraju”
Wyjątkowo nie będę komentował, aby pozamykać usta katolikom ślepo broniącym swej religii, bo nie Jezusa.
Takie są suche fakty. To jest historia. Ja tego nie muszę komentować, tak jak nie musiałem  komentować autentycznego wydarzenia jakim był Trupi Synod.
Albo nie, rozmyśliłem się :-), skomentuje to teledyskiem niczym nasz blogowy  Seler:
https://www.youtube.com/watch?v=ETxmCCsMoD0
Chyba nic od czasów Łokietka się nie zmieniło. No może poza kanałem ściągalności. Obecnie finansami zajmuje się satanistyczna rodzina Rotchildów:
Im więcej czytam o omijanych wątkach historii Polski, im bardziej znam obecna politykę, tym bardziej jestem przekonany o następującej zasadzie, korelacji na którą dziś wpadłem:
„Rządy Polski są nie tylko lustrzanym odbiciem społeczeństwa, ale skutkiem wiary Polaków i powszechnej religii w tym kraju.”
Zaktualizowane: 21 listopada 2015 - 13:19

3 komentarze

Dodaj komentarz
  1. Łokietek Polskę zdemolował, prawie zniszczył (straszny raptus), a Kazimierz ledwo odbudował.

    1. Właściwie to ja zauważyłem że ponad połowę polskich królów nie było takich dobrych,jak ich przedstawiano.Właściwie nie mnie to osądzać.

      1. No jak byś był królem to również byś nie pozwolił aby skrybowie źle opisali cię w kronikach. No i jeszcze musiałeś trzymać sztamę z papiestwem bo większość kart historycznych pochodzi z ich kronik…. Dziś Borgio leciał na żywo w tv…. Zdążyłem tylko usłyszeć… Jezus umarł bezinteresownie… ( Hmm a więc nie ma żadnego interesu w śmierci Pana …. niezły jest ) I że Niektóre królestwa tego świata nie dążą do panowania pokoju ( z tego co mi wiadomo to tylko panowanie Jezusa przyniesie pokój ) inne błędnie rozporządzają władzą, kierują się pieniędzmi( a które się nie kierują? ) , samolubstwem, żądzą władzy itp… Ta szkoda że nie napomknął o swoim Watykańskim… Wyłączyłem nie dało się tego słuchać nawet przez 2 min.

Dodaj komentarz

Detektyw Prawdy, Dobra Nowina i Apokalipsa © 2015 Frontier Theme
pl_PLPolish