Chrześcijanie biblijni. Nie wierz tak jak autorytety świata. W Jezusa wierz!

Chrześcijanie biblijni. Prawda dla NAŚLADOWCÓW JEZUSA CHRYSTUSA "Poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli"

Menora – świecznik Boga. Jej historia i symbole.

Świecznik ten zwany Menorą kojarzony jest li tylko z żydowską menorą, kiedy jego podyktował Bóg Mojżeszowi.

 

 

31 Zrobisz też świecznik ze szczerego złota. Z tej samej bryły wykujesz świecznik wraz z jego podstawą i jego trzonem; jego kielichy, pąki i kwiaty będą z jednej bryły. 32 Sześć ramion będzie wychodzić z jego boków; trzy ramiona świecznika z jednego jego boku i trzy ramiona świecznika z drugiego jego boku. 33 Trzy kielichy kształtu kwiatów migdałowych z pąkami i kwiatami będą na jednym ramieniu, i trzy kielichy z pąkami i kwiatami kształtu kwiatów migdałowych – na drugim ramieniu. Tak będzie na sześciu ramionach wychodzących ze świecznika. 34 Na świeczniku zaś będą cztery kielichy kształtu kwiatów migdałowych z pąkami i kwiatami. 35 A pąk jeden będzie pod dwoma wychodzącymi z niego ramionami z jednej bryły i pąk jeden pod dwoma [następnymi] ramionami świecznika z jednej bryły. Tak [niech będzie] pod sześcioma ramionami wychodzącymi ze świecznika. 36 Pąki te i ramiona będą wychodzić z samego świecznika i będą [wykonane] z jednej bryły szczerego złota. 37 I uczynisz siedem lamp, i ustawisz te lampy w ten sposób, ażeby oświecały tę stronę, która jest przed nimi. 38 Szczypce też i naczynia do knotów uczynisz ze szczerego złota. 39 Z talentu szczerego złota należy wykonać świecznik i wszystkie przybory należące do niego. 40 Uważaj zaś pilnie, aby go wykonać według wzoru, jaki zobaczyłeś na górze. (Wj 25,31–40)

 

Za czasów Mojżesza nie było ani państwa żydowskiego, ani narodu, ani obywatelstwa. Mojżesz był przywódcą Izraela, który nie ma nic wspólnego z obecnym Izraelem poza terytorium i garstką Judejczyków.

 

 

Historia.

 

Świecznik był w świątyni Salomona o czym mówi 1 Księga Królewska (1 Krl 7,49) i 2 Księdze Kronik (2 Krn 4,7). Kilka wieków później owe świeczniki zostały  zabrane do Babilonii przez Nabuchodonozora II (Jer 52,19).

Natomiast co do powrotu z niewoli, to jest tylko wzmianka w księdze Ezdrasza o zabranych naczyniach (Ezd 1,9–10).

 

Wśród poszukiwaczy prawdy biblijnej mówi się, że oryginalna Menora znajduje się w Watykanie. Myślę, że nie tylko to kryją skarbce Watykanu. Skąd o tym wiadomo, że Menora tam jest?

 

Po zdobyciu Jerozolimy przez Rzymian w 70 roku, menora świątynna pojawia się w narracji biblijnej – zostaje przeniesiona do Rzymu jako łup wojenny.

 

 

Symbolika.

 

Flawiusz siedmioramienny kształt świecznika  tłumaczył szczególnym poszanowaniem siódemki przez Żydów, lub odniesieniem do układu planetarnego. To ostatnie porównanie znajdowało swoje odniesienie do wersetu z ksiąg prorockich: Siedem owych [lamp] to oczy Pana, które przypatrują się całej ziemi (Za 4,10)

 

 

Apokalipsa w Menorze.

 

Niestety w języku angielskim, ale  zaznaczone są święta izraelskie

 

 

 

 

 

 

Apokalipsa wg Scottiego Clarka.

 

 

Ostatni trąba to pochwycenie kościoła.

 

Bóg nasz jest Bogiem zorganizowanym i nic się nie dzieje z przypadku. Bóg jest Bogiem porządku.

 

Szabat jest świętem zapowiadającym  każdego tygodnia przedsmak Ery Mesjańskiej, która będzie dotyczyć wszystkich.

 

Bóg nigdy  nie zmienił swoich świąt. Sobota nadal jest siódmym dniem tygodnia zapowiadającym millenium.

 

Bóg nigdy nie ustanowił niedzieli jako dnia świętego.

„Bo w sześć dni Bóg uczynił niebo i ziemie, morze i wszystko, co w nim jest i odpoczął w siódmym dniu. Dlatego Bóg pobłogosławił dzień Szabatu i uświęcił go”.(Bereszit/Rodzaju 2:1-3)

Bóg dokonał aktu stworzenia. Siódmego dnia zaprzestał kreacji. Konsekwentnie więc w Szabat zakazane nie jest wcale wykonywanie wszystkich czynności, ale wyłącznie czynności kreacyjnych: polegających na wytwarzaniu, stwarzaniu i przekształcaniu.

 

Sześć dni Bóg tworzył świat i człowieka, a w siódmym zapowiedział odpoczynek. Jest to okres millenium. Dzisiaj wieczorem zaczyna się ustanowiony przez Boga Szabat w ostatni dzień tygodnia, czyli siódmy.  Będzie trwał on do soboty wieczorem, kiedy po zmroku rozpocznie się pierwszy dzień tygodnia, czyli niedziela,  którą niebawem będziemy musieli pod groźbą kary świętować.

Szabat to Bóg, Bóg to spokój i pokój, bo nasz Bóg jest Bogiem pokoju.

 

“Pokój zostawiam wam, pokój mój daję wam. Nie tak jak daje świat, Ja wam daję. Niech się nie trwoży serce wasze ani się lęka!” Jana 14

 

 

 

Wszystkim świętującym Szabat życzę Shabat Shalom, czyli spokoju i pokoju Bożego.

 

 

Osobom nieświętującym życzę miłego weekendu.

 

 

 

 

 

Updated: 8 września 2017 — 20:23

9 komentarzy

Add a Comment
 1. Nie wiedziałam, dlaczego menora jest aż tak ważna…dziękuję bardzo za wyjaśnienie 🙂

 2. byłem w Izraelu ileś tam lat temu i z pamiątek jaką zakupiłem jest Menora i mam do niej szacunek i tak do dziś . kiedyś bardzo lubiłem czytać Stary Testament ,dziś mniej czytam ale mam nadal wielki szacunek do Starego testamentu i myśle o czytaniu ponownie .Od jakiegoś czasu czytam więcej Nowy testament i myśle że to dobrze ale skoro nasz Pan Jezus znał i czytał pisma niczego tam nie negując to nam pozostaje stosować sie do tego .Stary Testament ma moc ,Nowy Testament ma moc i nadzieje na nowe życie ,na zmartwychwstanie ,życie wieczne itd

 3. A co z tekstem o narzędziach w Świątyni ?

 4. Przykro mi, zwiedzenie, żydowska legenda.
  Bóg stworzyciel nie kazałby sobie robić złotego świecznika na swoją chwałę. Jego chwałą jest cały świat a złota ma pod dostatkiem.
  Za to Żydzi bardzo cenią złoto.

  1. Modelowy przykład braku wiedzy, wynikający z kłamstw kościoła, celem zdyskredytowania tego, co Bóg stworzyl. Szabat żydowski, menora zydowska,.
   Arka Noego w takim razie równiez była żydowska i dekalog także. To co jest Boga w takim razie?
   Po pierwsze to nie żydowska legenda, bo za czasów Mojżesza Żydów nie było, a po drugie poczytaj proszę Cię apokalipsę, bo sam nie wiesz co napisałeś.

   “A dwanaście bram, to dwanaście pereł; a każda brama była z jednej perły. Ulica zaś miasta, to szczere złoto, jak przezroczyste szkło. (22) Lecz świątyni w nim nie widziałem; albowiem Pan, Bóg, Wszechmogący jest jego świątynią, oraz Baranek. (23) A miasto nie potrzebuje ani słońca ani księżyca, aby mu świeciły; oświetla je bowiem chwała Boża, a lampą jego jest Baranek. (24) I chodzić będą narody w światłości jego, a królowie ziemi wnosić będą do niego chwałę swoją. (25) A bramy jego nie będą zamknięte w dzień, bo nocy tam nie będzie; (26) i wniosą do niego sławę i dostojeństwo narodów. (27) I nie wejdzie do niego nic nieczystego ani nikt, kto czyni obrzydliwość i kłamie, tylko ci, którzy są zapisani w księdze żywota Baranka. Apokalipsa

   Bóg stworzył wszystko co dobre. Zarówno złoto, jak i piasek.

 5. Też mam u siebie Menorę. Niestety pewnego lata temperatura była tak wysoka, że mi wygięło na niej świece 😉 Trzeba by mi kupić nowe świece.

 6. Dobry artykuł o historii tego, co było przed chrześcijaństwem, lecz wiąże się też z teraźniejszością i przyszłością. Żeby pomóc w zrozumieniu i nie trudzić się tłumaczeniem, zrobiłem słowniczek. 🙂

  fulfilled – spełnione
  unfulfilled – niespełnione
  Passover – Pascha
  Unleaven Bread – Przaśny Chleb
  Feast of Firstfruits – Święto Żniw
  Pentecost – Zesłanie Ducha Świętego, Zielone Świątki
  Feast of Trumpets – Święto Trąb
  Day of Atonement – Dzień Pojednania
  Tabernacles – Święto Namiotów
  church age – era Kościoła (chrześcijaństwa)
  cross – krzyż
  clean from sin – oczyszczenie z grzechu
  resurrection – zmartwychwstanie
  rapture trib regathering – pochwycenie, przemienienie Kościoła na ponowne przyjście Chrystusa
  atonement for Israel – odkupienie Izraela
  millennium – tysiąclecie (Tysiącletnie Królestwo)
  Still to come – Wciąż do spełnienia
  Messiah Crucified – ukrzyżowanie Mesjasza
  Messiah Buried – pochowanie Mesjasza
  Messiah Ressurrected– zmartwychwstanie Mesjasza
  Holy Spirit Decended – Zesłanie Ducha Świętego
  First Trump – pierwsza trąba
  Last Trump – trąba ostateczna
  Great Trump – wielka trąba
  Paul reveals the festival of the rapture. – Paweł zapowiada (wydarzenie) pochwycenie Kościoła.
  Jesus reveals the festiwal of his return. – Jezus zapowiada (wydarzenie) swój powrót.
  Messiah’s 1000 year reign begins. – Zaczyna się królowanie Mesjasza na 1000 lat.

 7. Dostałam Menorę od mojego kochanie,który jest ateistą.
  Oczy mi wychodziły z orbit jak zobaczyłam prezent.
  Chwała Bogu!

  1. Ooo coś takiego 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Detektyw Prawdy, Dobra Nowina i Apokalipsa © 2015 Frontier Theme
%d bloggers like this: