Zostałem poproszony o wytłumaczenie tej części 21 rozdziału Dobrej Wiadomości wg Mateusza:
“(21) A Jezus odpowiedział: Zaprawdę powiadam wam: Jeśli będziecie mieli wiarę niezachwianą, zrobicie nie tylko to, [co zrobiłem] z tą figą, ale kiedy powiecie tej górze: Unieś się i rzuć się do morza – to tak się stanie. (22) I wszystko, o co poprosicie, modląc się z wiarą, otrzymacie.”
Przedstawię Wam zatem moje zrozumienie.
Tysiące razy się modliłem, aczkolwiek nie zawsze były to modlitwy z wiarą. Zwłaszcza na początku, zwłaszcza podczas ucisków.
Wypowiadałem raczej formułki “Boże proszę o to i tamto”
Jednak w duchu popełniałem grzech głównie przeciw sobie – powątpiewałem.
Jezus powiedział uczniom, że każdą trudność można pokonać wiarą. Usunięcie góry oznacza możliwość pokonania lub usunięcia wszelkich trudności i prób, do zniesienia których mieliby znosić w głoszeniu ewangelii. Jest to metafora pokonania problemów.
Kiedy czytamy Pismo bardzo ważny jest kontekst.
Przed instrukcją odnoszącą się do wiary uczniowie zauważyli uschniętą figę:
Zobaczywszy to uczniowie mówili zdziwieni: Dlaczego ta figa natychmiast uschła?
Jeszcze wcześniej Jezus przeklął drzewko:
A ujrzawszy przy drodze drzewo figowe, podszedł do niego, ale nic na nim nie znalazł oprócz liści. I mówi mu: Już nigdy nie wydasz owocu. I figa natychmiast uschła.
Dlaczego figa uschła? Powodem takiego stanu rzeczy było symboliczne ukazanie stanu wiary faryzeuszy.
Jeszcze wcześniej była taka sytuacja:
(15) Arcykapłani zaś i nauczyciele Pisma ujrzawszy zdumiewające czyny, których dokonał, i dzieci wołające głośno: Hosanna Synowi Dawidowemu, oburzyli się. (16) I powiedzieli Mu: Czy słyszysz, co one wołają?
Faryzeusze nie wierzyli w cuda dokonane przez Jezusa.
Po tej scenie Jezus przeklął drzewo, które uschło.
Następnie nasz Król ponownie miał scysję z obłudnikami:
Kiedy wszedł do świątyni i nauczał, przystąpili do Niego arcykapłani i starsi [ludu], pytając: Jakim prawem to czynisz i kto Ci dał to prawo?
Po prostu chcieli zdyskredytować Jezusa podważając Jego możliwość nauczania i kompetencje. Jezus nie miał zezwolenia udzielonego mu przez autorytety religijne co ma miejsce do dzisiaj w katolicyzmie. W kościele katolickim nauczać mogą tylko kapłani namaszczeni po szkole teologicznej. Później apostołowie prości ludzie, robili to samo co Jezusa. Bez udzielenia im zezwolenia od kapłanów nauczali ludy.
W ten sposób według mojej oceny przesłanie tej części ewangelii jest dwuznaczne.
Z jednej strony Jezus mówi o sile wiary, która może góry przenosić, pod warunkiem, że dana osoba nie ma wątpliwości w sercu tak jak jest to u Marka:
Zaprawdę, powiadam wam: Kto powie tej górze: “Podnieś się i rzuć się w morze”, a nie wątpi w duszy, lecz wierzy, że spełni się to, co mówi, tak mu się stanie. 24 Dlatego powiadam wam: Wszystko, o co w modlitwie prosicie, stanie się wam, tylko wierzcie, że otrzymacie. 25 A kiedy stajecie do modlitwy, przebaczcie, jeśli macie co przeciw komu, aby także Ojciec wasz, który jest w niebie, przebaczył wam wykroczenia wasze
Z drugiej strony skoro sytuacja z drzewkiem była otoczona spotkaniami z faryzeuszami dowodzi, że mamy moc burzenia warowni religijnych.
Uschnięte drzewo figowe było proroctwem, które się wypełniło.
Jerozolima została zniszczona a wraz z nią cały system religijny. Niestety ten system został przeniesiony do Rzymu co trwa do dzisiaj w kościele katolickim.
Na pewno nie jest tak, jak to przedstawia ewangelia sukcesu, że możemy prosić o rzeczy łechtające naszą cielesność i to wszystko mieć. Tak czy owak to Bóg decyduje gdzie trafią nasze modlitwy.
Bóg oczekuje od nas przede wszystkim wiary w moc burzenia dzieł diabła, a nie wiary w spełnianie naszych zachcianek.
Drzewo było w umyśle Chrystusa symbolem narodu/państwa żydowskiego, uosobieniem religii bez owoców prawdziwej pobożności.
Bóg na ziemi wiedział doskonale, że czymś absolutnie pierwszorzędnym jest pokonanie systemu deprawacji. Systemu, który z kolei powoduje złe życie.
“ kiedy powiecie tej górze: Unieś się i rzuć się do morza – to tak się stanie.”
Góra symbolizowała władzę. Ta władza została zniszczona.
Teraz ten cytat może mieć odniesienie do nakazu dźgania w rękę w szkołach, w pracy itd.
Na tym etapie już wierzący mają okazje się przeciwstawić górze!
Wyrywając ją z korzeniami. Modlitwa sprawiedliwego może wiele.
Najpierw zdrowa nauka, a w dalszej kolejności błogosławieństwa.
W dobrych sprawach nie możemy mieć wątpliwości.
Praise Jesus.