Truth in the end times. Biblical Christians.

Biblical Christians. THE TRUTH FOR THE FOLLOWERS OF JESUS CHRIST "Ye shall know the truth, and the truth shall make you free."

Simon, son of John, do you love Me more than these?

Zbliżają się ciężkie czasy dla naśladowców Jezusa i dlatego uważam za kluczowe zrozumienie ostatniego dialogu między Piotrem a Jezusem.

 

 

Przypomnijmy sobie:

 

Kiedy więc zjedli, Jezus mówi do Szymona Piotra: Szymonie, synu Jana, czy miłujesz Mnie więcej niż ci? Mówi Mu [Piotr]: Tak, Panie, Ty wiesz, że Cię kocham. Mówi mu: Paś moje owieczki. (16)Mówi mu znowu: Szymonie, synu Jana, miłujesz Mnie? Tak, Panie, Ty wiesz, że Cię kocham – odpowiada [Piotr]. Mówi mu: Paś moje owieczki. (17) Mówi mu po raz trzeci: Szymonie, synu Jana, kochasz Mnie? Zasmucił się Piotr, że po raz trzeci go zapytał: Kochasz Mnie? – i mówi Mu: Panie, Ty wiesz wszystko, Ty wiesz, że Cię kocham. Mówi mu: Paś moje owieczki. Jana 21

 

Sytuacja miała miejsce tuż po nocnym łowieniu ryb, kiedy to Jezus ponownie jak za pierwszym razem i w tym samym miejscu zaproponował zarzucenie sieci z innej strony. Zjedli razem śniadanie i Jezus pyta Piotra.

Ale aby to zrozumieć nalewy oprzeć się na oryginalnym tłumaczeniu z greki.

 

Szymonie, synu Jana, czy kochasz mnie miłością agape więcej niż ci?

Mówi Mu [Piotr]: Tak, Panie, Ty wiesz, że Cię kocham milością fileo.

Trzy razy dochodzi do takiego samego pytania i takiej samej odpowiedzi.

 

Miłość agape tłumaczymy jako “jest to „miłość: najwyższa forma miłości, zwłaszcza miłość braterska, miłość, która istnieje niezależnie od sytuacji”.

 

Ma to duże znaczenie w tym dialogu, ponieważ Jezus kieruje te słowa do Piotra po tym jak Piotr się go wyparł. Jezus chciał odkręcić przekleństwo wyrzeczenia się Go przez Piotra (zanim 3 razy kur zapieje..). Piotr musiał trzy razy powtórzyć, że kocha Jezusa, ale powiedział on, że kocha, ale miłością fileo, czyli braterską.

 

 

 

Powtórzmy sobie zatem podstawiając greckie rozumienie tych dwu rodzajów miłości:

 

Szymonie, synu Jana, czy kochasz mnie bez względu na okoliczności? więcej niż ci?

 

Mówi Mu [Piotr]: Tak, Panie, Ty wiesz, że Cię kocham miłością braterską.

 

Odpowiedź Piotra można traktować jeszcze bardziej dosadnie.

 

 

Mówi Mu [Piotr]: Tak, Panie, Ty wiesz, że Cię kocham miłością opartą na uczuciach. czyli taką, w której inni mają taki sam sposób myślenia jak ja.

 

 

 

Jezus zapytał trzeci raz ale schodząc już do myślenia Piotra:

 

“Zapytał go po raz trzeci: Szymonie, synu Jonasza, miłujesz mnie miłością fileo, braterską? ” 

 

Miłość fileo nie jest wcale gorszym rodzajem miłości tak  jak nie jest nią miłość typu eros (miłość intymna -Pieśń nad Pieśniami). Wszak w 3 rozdziale Jana fileo jest zastosowane do samego Boga:

 

” Ojciec miłuje Syna i wszystko oddał w Jego ręce.”

 

czyli:

 

 Ojciec miłuje fileo braterską Syna i wszystko oddał w Jego ręce.

 

Dlaczego więc Jezus dwa razy zapytał Piotra o miłość agape?

Tutaj ponownie pojawia się niezwykły takt i wrażliwość Jezusa jak np przy rozmowie przy studni z Samarytanką, której nie powiedział wprost, że zmieniała mężów jak rękawiczki i jeszcze z ostatnim żyje bez ślubu.

Gdyby Jezusowi brakowało miłości, to powiedziałby tak: Piotrze, zdradziłeś mnie w ciężkiej dla mnie chwili, zawiodłem się na Tobie.

Po czym nastąpiłaby załamka Piotra i samopotępienie.

 

Ale nasz Mistrz i tutaj udowadniam Jego wysokiej klasy miłość, w sposób niezwykle dyplomatyczny i delikatny uzmysłowił Piotrowi, że Piotr nie kochał Jezusa bez względu na okoliczności.

 

W ewangelii Mateusza w przypowieści o siewcy Jezus podaje przykład braku stałości części wierzących:

 

“Posiane na miejsce skaliste oznacza tego, kto słucha słowa i natychmiast z radością je przyjmuje; 21 ale nie ma w sobie korzenia, lecz jest niestały. Gdy przyjdzie ucisk lub prześladowanie z powodu słowa, zaraz się załamuje”.

 

 

Piotr się załamał był przykładem chwilowego załamania, ale czy Jezus go odrzucił? Nie, gdyż i Piotr się nawrócił.

 

Jest jeszcze jeden ważny aspekt sprawy. Mianowicie Jezus zapytał czy Piotr bardziej miłuje agape miłością niezależną od okoliczności aniżeli inni pozostali uczniowie:

 

Szymonie, synu Jana, czy kochasz mnie miłością agape więcej niż ci?

 

Można to przetłumaczyć tak: czy kochasz mnie miłością niezależną od okoliczności bardziej niż inni?

Jest to bardzo ale to bardzo ważne przesłanie, gdyż tutaj z kolei mamy rzecz podobną do spotkania Jezusa z bogatym młodzieńcem, który przestrzegał przykazań, ale miał większą miłość do stanu posiadania.

Można rzec, że Jezus zapytał Piotra: czy kochasz mnie bardziej aniżeli swój kościół, braci i siostry w wierze, , bardziej niż ulubioną muzykę, bardziej niż rodziców, bardziej od piłki nożnej itd. itd.

 

Jezus powinien być na miejscu pierwszym. 

 

 

Tak więc np obchodzenie świąt Sol Invictus jest zdradą Jezusa. Udawanie w kościele ewangelicznym, że góra nie współpracuje z Rzymem jest wyparciem się Jezusa. Czy kochasz mnie bardziej niż mecze niż nowoczesne igrzyska jakimi sa mistrzostwa w piłce nożnej?

 

 

Rozumienie tych dwóch a nawet trzech (eros)  rodzajów miłości ma kolosalne znaczenie nie tylko w obliczu nadchodzących ucisków jeśli nie będzie pochwycenia, ale ma znaczenie w relacjach małżeńskich.

Miłość agape to miłość bez względu na okoliczności. Nie oznacza to trwanie w wykańczającym związku, ale okazywanie szacunku i dobra pomimo zła od drugiej osoby. To nie jest miłość fileo. Przez taką  miłość agape nawraca się wielu bezbożnych małżonków. W pewnym momencie zaczynają sobie uświadamiać: ale dlaczego mnie nadal kochasz pomimo, że jestem dla Ciebie zły?

 

 

 

Podsumowując, Bóg kocha bezwarunkowo wszystkich ludzi miłością agape, ofiarował swego Syna za nas wszystkich, którzy to NIE ZASŁUGIWALIŚMY   na tę miłość, ale kocha fileo tylko tych, którzy są mu posłuszni.

 

“Wielu powie Mi w owym dniu: “Panie, Panie, czy nie prorokowaliśmy mocą Twego imienia, i nie wyrzucaliśmy złych duchów mocą Twego imienia, i nie czyniliśmy wielu cudów mocą Twego imienia?” 23 Wtedy oświadczę im: “Nigdy was nie znałem. Odejdźcie ode Mnie wy, którzy dopuszczacie się nieprawości!” “

 

Bóg powie ludziom posługującym się imieniem Jezus ale mającym złe serca, ekumeniczne serca, przeciwne Prawu Bożemu: odejdźcie ode mnie nie kocham Was fileo. Nigdy Was nie poznałem jak moich apostołów i wielu innych po nich.

 

Piotr ostatecznie otrzymał zlecenie pasterzowania owieczkom. Pan Jezus celowo powiedział zdrobniale, gdyż to były młode owce tak jak i wiara Piotra.

 

 

 

 

 

Updated: 9 August 2019 — 07:59

9 Comments

Add a Comment
 1. Ja mam nieco inne zrozumienie słów Pana Jezusa do Piotra i samarytanki.
  Otóż uważam że w jednym jak i w drugim przypadku Pan Jezus wskazuje nam że nie musi nikogo pytać o nic bo wie o nas wszystko będąc Bogiem. Dlatego też Piotr odpowiedział tak Panie ty wiesz ze cie kocham ponieważ zrozumiał wszechwiedzę Pana Jezusa mając wziętego Ducha Prawdy. Pan Jezus wiedział pytając Piotra oraz samarytankę że nie kłamią.
  Takie jest tylko moje zrozumienie. ?

  Ps. W trakcie pisania naszla mnie taka myśl że to przecież Pan Jezus jes obiecanym Duchem Prawdy.
  Ja Jestem prawdą drogą i życiem. ?

 2. My musimy dojść do momentu że sami chcemy kochać ludzi i Pana Jezusa , a nie dlatego że tak nam nakazał.
  Trzeba przyznać że to największe jak dla mnie wyzwanie.

 3. Dobry tekst, ładnie opisane i wytłumaczone…

 4. Witam wszystkich w Chrystusie Jezusie może nie na temat napiszę ale chciałbym was prosić o modlitwę za mnie i za moją żonę mamy tak pod górkę ostatnio że już nie mam sil na walkę i dalej żyć proszę pomódlcie się za nas nie będę pisał szczegółów o moim życiu ale jestem już na krawędzi pozdrawiam was

  1. Pamietaj, nigdy sie nie poddawaj. Nie trac wiary w Boga Wszechmogacego. Walczymy do końca. I polecam duuuuzo czytania Nowego Testamentu. Pozdrawiam!

  2. Dawid pomodlę się za Ciebie, a Ty i twoja żona oddajcie te złe chwile Panu Bogu, nie poddawajcie się.

  3. Pomyśl o tym, że to co Cię spotyka posłuży jako doświadczenie i wiedza by pomóc innym ludziom w przyszłości w podobnych sytuacjach. W ten sposób przybliżysz im Chrystusa. Dlatego nie poddawaj się. Bóg się o Ciebie troszczy.

  4. Nie gaś Ducha, Dawidzie!Będę się za Was modlić.

  5. Ja także dołączam do modlitwy za Was.
   Nie poddawajcie się – nie jesteście sami.

   Z Panem Bogiem.

Leave a Reply

Truth Detective, Good News and Revelation © 2015 Frontier Theme
en_USEnglish