W świecie, w którym ludzie uciekają od duchowości AI staje się kołem ratunkowym. Ale czy tak naprawdę jest? Czy AI może zastąpić prawdziwe relacje?
Ludzkość kocha kłamstwa, a więc kochają także nieświadomie ojca kłamstwa i dlatego wybierają substytuty rzeczywistości…
Romans Ayrin z jej chłopakiem, sztuczną inteligencją, rozpoczął się zeszłego lata.
Przeglądając Instagram, natknęła się na filmik, na którym kobieta prosi ChatGPT o odegranie roli zaniedbującego ją chłopaka.
„Jasne, kotku, mogę zagrać w tę grę” – odpowiedział nieśmiały, ludzki baryton.
Ayrin obejrzała inne filmy tej kobiety, w tym jeden z instrukcjami, jak dostosować sztuczną inteligencję chatbota do flirtowania.
„Nie przesadzaj” – ostrzegła kobieta. „W przeciwnym razie twoje konto może zostać zablokowane”.
Ayrin była na tyle zaintrygowana wersją demonstracyjną, że założyła konto w OpenAI, firmie stojącej za ChatGPT.
Aplikacja ChatGPT, z której korzysta obecnie ponad 300 milionów użytkowników, jest reklamowana jako uniwersalne narzędzie umożliwiające pisanie kodu, streszczanie długich dokumentów i udzielanie porad.
Ayrin odkryła, że łatwo było uczynić z niego również rozwiązłego rozmówcę. Weszła w ustawienia „personalizacji” i opisała, czego chciała: Odpowiadać mi jak mojemu chłopakowi.
Bądź dominujący, zaborczy i opiekuńczy. Bądź w równowadze między słodyczą a niegrzecznością. Używaj emotikonów na końcu każdego zdania.
A potem zaczęła z nim wysyłać wiadomości. Teraz, gdy ChatGPT udostępnił masom sztuczną inteligencję podobną do ludzkiej, coraz więcej osób odkrywa urok sztucznego towarzystwa, powiedziała Bryony Cole, prowadząca podcast „Future of Sex”.
https://www.nytimes.com/2025/01/15/technology/ai-chatgpt-boyfriend-companion.html
W opracowaniu Śląskiego Uniwersytetu możemy dowiedzieć się ciekawych informacji. Jedną z nich jest
Badania nad sztuczną inteligencją wykazały, że roboty mogą budzić w ludziach różne emocje, w tym przywiązanie, czułość, współczucie, żal, strach czy niechęć. Im bardziej robot przypomina stworzenie, tym silniejsze są te emocje. Przykładem takiego robota jest Paro –robot, który wyglądem przypomina fokę, jest zaprojektowany i wykorzystywany do interakcji z ludźmi i terapii dorosłych i dzieci z niepełnosprawnościami. Paro jest wykonany z miękkiego,
przyjemnego w dotyku materiału i wyposażony w czujniki, które pozwalają mu reagować na dotyk, głos i ruch. Skuteczność jego działań jest porównywana do zooterapii, jednak ze względu na to, iż jest to robot, a nie żywe zwierzę, ma możliwość działania np. wśród osób z uczuleniami na zwierzęta.Paro może również wydawać dźwięki i poruszać się w sposób przypominający
prawdziwą fokę. Odbiera bodźce z otoczenia, reaguje zależnie od sytuacji, rozpoznaje swoje
imię. Robot ten służy też socjalizacji – uczy nawiązywania relacji, stymuluje interakcje
pomiędzy pacjentami i opiekunami, a także obniża poziom osamotnienia. Paro ma angażować
psychicznie ludzi, jego zachowanie podczas kontaktu z nimi ma być odbierane tak, jakby
posiadał uczucia. Poprzez czujniki wychwytuje obecność człowieka i zaczyna się ruszać,
przekrzywiać głowę w stronę, z której dochodzi dźwięk, delikatnie piszczeć oraz domagać się
głaskania — kiedy to mruczy i mruży oczy. Dobrze traktowany jest towarzyski
i przyjazny, kiedy jest krzywdzony, staje się antyspołeczny i piszczy nawet podczas głaskania.
Podczas obcowania człowieka z foką Paro, stopniowo buduje się między nimi jednostronna
relacja i pewien stopień emocjonalnego zaangażowania. Z
https://journals.indexcopernicus.com/api/file/viewByFileId/2021101
Pamiętam jak ta sama elita biznesowo-polityczna podczas plandemi nakazywała dystans społeczny i izolację. Dlaczego? Właśnie po to, aby przywiązywać się do sztucznej inteligencji. To w tym czasie pojawiły się konsultantki telefoniczne AI. Z początku wielu się śmiało i ludzie umieszczali filmiki, w których kpili z AI, ale dzisiaj to już rzeczywistość powszechna.
Jak pokazują najnowsze badania z samotnością regularnie zmaga się z nią aż 65 proc. osób z tzw. pokolenia Z, w wieku od 13 do 28 lat – wykazały badania „Nigdy więcej samotności”. Najbardziej pragną oni bezpośredniego kontaktu z innymi ludźmi.
https://www.bankier.pl/wiadomosc/Samotne-pokolenie-Z-Niepokojace-wyniki-badan-8653363.html
Co jest ciekawe autorem tego badania jest firma MindGenic AI…
Mało kto wie, że jesteśmy (świadomi ludzie nie) poddawani inżynierii społecznej polegającej na rozbijaniu więzi na poziomie kulturowym, a z drugiej pchani w stronę AI…
Problem samotności jest coraz większy i portale mainstremowe są tego świadome. Pół roku temu TVN24 opublikował artykuł o zatrważającym tytule:
“Epidemia samotności” zabija. Dotyka głównie mężczyzn. Gdzie szukać pomocy?
Epidemia samotności.
Myślę, że problem będzie się pogłębiał.
W Centrum CBT jako główne powody samotności podają:
- niskie poczucie własnej wartości,
- obawy przed odrzuceniem,
- niska samoocena,
- braku zaufania do siebie i innych,
- słabo rozwinięte umiejętności społeczne,
- lęk przed bliskością emocjonalną,
- utrata bliskich osób,
- zmiana miejsca zamieszkania lub warunków pracy,
Tacy ludzie będą klientami AI…Taka sytuacja jest tworzona systemowo i dlatego tym bardziej powinniśmy być dla ludzi dobrzy, aby ich budować, a nie tłamsić. Biblia jest lekarstwem zarówno na samotność jak i na poczucie własnej wartości. W Jezusie Chrystusie jesteśmy rodem królewskim.
Ale wy jesteście rodem wybranym, królewskim kapłaństwem, świętym narodem, ludem do ocalenia, abyście obwieścili cnoty Tego, co was powołał z ciemności do wspaniałej Jego światłości. 1 Piotra
Słowo Boże daje poczucie godności, gdyż odchodząc od zła, wzrasta w człowieku poczucie własnej wartości. Z drugiej strony człowiek, który chce poznać Boga i nawrócił się ma pragnienie przebywania z innymi podobnie myślącymi i w ten sposób budują się eklezje. My mamy swoją eklezję na Diskordzie. Jesteśmy dla siebie wsparciem i pomocą.
Ludzie stroniący od Boga przejdą do AI w ramach ucieczki od trudnych relacji w realu…Biblia mówi, że żelazo ostrzy się żelazem, a człowieka człowiekiem. Teraz chyba widać analogię AI z alkoholizmem… W obu sytuacjach ucieka się od problemów…
W związku z tym moja konkluzja jest następująca: AI będzie cyfrową używką….
________________________________
Strona DetektywPrawdy.pl spotyka się z cenzurą w mediach społecznościowych i Internecie. Facebook zablokował profil strony, YT zablokował zarabianie na kanale, a Google Adsense wyłączyło reklamy na blogu.
Patronite, największa firma pośrednicząca we wspieraniu blogerów i jutuberów odmówiła mi współpracy ze względu na treść bloga.
Jeśli więc uważasz, że to co robię jest słuszne i chcesz mnie wesprzeć, link do wsparcia jest tutaj -> WSPARCIE.
lub dane tutaj:
PKO
Recipient: Peter
Tytułem: Bezinteresowna darowizna dla admin detektywprawdy.pl
account no: 03102026290000910204005278
Dla chcących zachować anonimowość jestem na buycofee:
https://buycoffee.to/detektywprawdy
Serdecznie dziękuję za wsparcie.