Całe chrześcijaństwo nominalne łącznie z tzw. biblijnym i biblijnym niezarejestrowanym mówi, że naśladuje Jezusa i wypełnia Jego przykazania.
W Dobrej Nowinie wg Jana Jezus przekazał coś niezwykle cennego – NOWE PRZYKAZANIE.
34) Nowe przykazanie daję wam, abyście się wzajemnie miłowali, jak Ja was umiłowałem; abyście się i wy wzajemnie miłowali. (35) Po tym wszyscy poznają, żeście uczniami moimi, jeśli miłość wzajemną mieć będziecie
Jak można poznać czy ktoś jest naśladowcą Jezusa? Poza przestrzeganiem przykazań dekalogu takim kryterium bezwzględnym jest PRZYKAZANIE MIŁOŚCI.
Jednakże miłość ma wiele imion. W tym przypadku jest to miłość agape. Czym charakteryzuje się miłość agape?
Biblia NPD, z której czasem korzystam tak oto tłumaczy:
Agape – określenie postawy ofiarnej Bożej miłości polegającej na bezinteresownym świadczeniu dobra innym także wtedy, gdy obdarowani na takie dobro wcale nie zasługują. Słowo to nie ma zabarwienia emocjonalnego.
Jak w praktyce może się to objawiać? Powiedzmy, że macie jakiegoś wroga, kogoś, kto Was prześladuje, poniża, nęka. Nie oznacza to, że macie być naiwni wobec tej osoby, ale kiedy będzie potrzebowała pomocy pomożecie jej.
Innym przykładem ofiarnej miłości jest nadstawienie policzka. Jeśli ty mnie poniżasz, ja nie będę robił tego samego. Nie będę bawił się w twoją grę, czy… twoich demonów..
(12) Jako więc wybrańcy Boży – święci i umiłowani – obleczcie się w serdeczne miłosierdzie, dobroć, pokorę, cichość, cierpliwość, (13) znosząc jedni drugich i wybaczając sobie nawzajem, jeśliby miał ktoś zarzut przeciw drugiemu: jak Pan wybaczył wam, tak i wy! Kolosan 3.
W ciele Chrystusa jakim jest Boża eklezja trzeba wybaczać innym ich przewiny tak, jak wybaczył nam Jezus.
(3) Jeśli brat twój zawini, upomnij go; i jeśli żałuje, przebacz mu.
(Ewangelia Łukasza 17:3)
Przebaczenie, to puszczenie w niepamięć winy Brata lub Siostry.
Nie oznacza nakazu przyjaźni, ale darowanie winy. Przyjaciół zazwyczaj mamy kilku.
Jeśli nie przebaczysz czeka Cię kat.
(22) A Ja wam powiadam: Każdy, kto się gniewa na swego brata, podlega sądowi. A kto by rzekł swemu bratu: Raka, podlega Wysokiej Radzie. A kto by mu rzekł: Bezbożniku, podlega karze piekła ognistego. (23) Jeśli więc przyniesiesz dar swój przed ołtarz i tam wspomnisz, że brat twój ma coś przeciw tobie, (24) zostaw tam dar swój przez ołtarzem, a najpierw idź i pojednaj się z bratem swoim. Potem przyjdź i dar swój ofiaruj! (25) Pogódź się ze swoim przeciwnikiem szybko, dopóki jesteś z nim w drodze, by cię przeciwnik nie podał sędziemu, a sędzia dozorcy, i aby nie wtrącono cię do więzienia. (26) Zaprawdę, powiadam ci: nie wyjdziesz stamtąd, aż zwrócisz ostatni grosz. Mt 5.
Co to oznacza? Gniewanie się na Brata podlega sądowi Bożemu, bo jeśli Jezus wybaczył Tobie a jest Sędzią, a Ty nie wybaczasz innym i gniewasz się na Brata to jesteś poganinem.
. (23) Dlatego podobne jest królestwo niebieskie do króla, który chciał rozliczyć się ze swymi sługami. (24) Gdy zaczął się rozliczać, przyprowadzono mu jednego, który mu był winien dziesięć tysięcy talentów. (25) Ponieważ nie miał z czego ich oddać, pan kazał sprzedać go razem z żoną, dziećmi i całym jego mieniem, aby tak dług odzyskać. (26) Wtedy sługa upadł przed nim i prosił go: Panie, miej cierpliwość nade mną, a wszystko ci oddam. (27) Pan ulitował się nad tym sługą, uwolnił go i dług mu darował. (28) Lecz gdy sługa ów wyszedł, spotkał jednego ze współsług, który mu był winien sto denarów. Chwycił go i zaczął dusić, mówiąc: Oddaj, coś winien! (29) Jego współsługa upadł przed nim i prosił go: Miej cierpliwość nade mną, a oddam tobie. (30) On jednak nie chciał, lecz poszedł i wtrącił go do więzienia, dopóki nie odda długu. (31) Współsłudzy jego widząc, co się działo, bardzo się zasmucili. Poszli i opowiedzieli swemu panu wszystko, co zaszło. (32) Wtedy pan jego wezwał go przed siebie i rzekł mu: Sługo niegodziwy! Darowałem ci cały ten dług, ponieważ mnie prosiłeś. (33) Czyż więc i ty nie powinieneś był ulitować się nad swoim współsługą, jak ja ulitowałem się nad tobą? (34) I uniesiony gniewem pan jego kazał wydać go katom, dopóki mu całego długu nie odda. (35) Podobnie uczyni wam Ojciec mój niebieski, jeżeli każdy z was nie przebaczy z serca swemu bratu.
Jak widać wybaczanie jest w naszym interesie, ale przede wszystkim dowodzi naszej przynależności do Jezusa.