Wszystko co nie jest naturalne powinno skłonić nas do zastanowienia czy aby jest to dla nas dobre, korzystne i zdrowe.
Od ponad dziesięciu lat badacze podejrzewają, że rutynowe stosowanie suszarek do paznokci emitujących promieniowanie ultrafioletowe używanych do manicure żelowego może wiązać się z większym ryzykiem raka skóry.
Suszarki narażają ludzi na promieniowanie ultrafioletowe A (UVA), o którym wiadomo, że powoduje raka skóry z innych źródeł, takich jak ekspozycja na słońce i solarium.
Badanie opublikowane w zeszłym tygodniu dostarcza nowych dowodów: wykazało, że promieniowanie UV z suszarek do paznokci może uszkodzić DNA i spowodować trwałe mutacje w komórkach ludzkich, co z kolei wiąże się z ryzykiem raka.
Takie uszkodzenie komórek „to tylko jeden krok na drodze do raka” – stwierdziła dr Julia Curtis, adiunkt na wydziale dermatologii Uniwersytetu Utah, która nie była zaangażowana w nowe badania .
W badaniu nie uwzględniono jednak prawdziwych ludzi: badacze wystawili komórki pochodzące od ludzi i myszy na działanie światła UV emitowanego przez suszarki do paznokci. Zaobserwowali, że po 20 minutach obumarło od 20% do 30% komórek. Po trzech kolejnych 20-minutowych sesjach obumarło od 65% do 70% komórek.
Poprzednie badania powiązały tylko kilka przypadków raka skóry z manicure żelowym. W analizie przeprowadzonej w 2020 r. zidentyfikowano dwie kobiety w USA, u których w latach 2007–2016 rozwinął się czerniak na grzbietach dłoni.
Obie od lat robiły manicure żelowy. Ogólnie jednak naukowcy ustalili, że ten rodzaj manicure – polegający na nałożeniu lakieru hybrydowego, który następnie musi utrwalić się pod lampami UV – ma niewielki lub żaden związek z rakiem.
„W tym momencie zalecałabym lub radziłabym ludziom, aby po prostu rozważyli ryzyko” – stwierdziła jedna z autorek nowego badania, Maria Zhivagui, badaczka ze stopniem doktora na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Diego. „Zrozum, do czego to służy. Uszkodzenia występują na poziomie DNA. Nie wiemy, czy jest rakotwórczy.”
Naukowcy będą musieli zbadać wpływ suszarek do paznokci UV na ludzi, zanim będą mogli wyciągnąć ostateczne wnioski na temat ryzyka raka – dodała. Zarówno Zhivagui, jak i Curtis stwierdzili, że ze względu na powolne tempo badań proces ten może zająć jeszcze 10 lat.
„Powiedziałbym, że lampy UV do paznokci stały się popularne dopiero około 2000 roku, więc ustalenie związku przyczynowo-skutkowego może być bardzo trudne” – powiedział Curtis.
Mimo to Curtis i Zhivagui powiedzieli, że w życiu nigdy nie robili manicure wymagającego suszarki do paznokci z promieniowaniem UV.
„Nie znajdziesz dermatologa, który nie twierdzi, że promieniowanie UVA powoduje starzenie się nas i zwiększa ryzyko raka skóry” – stwierdziła dr Loretta Davis, kierownik wydziału dermatologii na Uniwersytecie Augusta w stanie Georgia. „Więc wszystko, co zostanie celowo zrobione przy użyciu tego typu urządzenia, będzie miało swój wkład”.
https://www.nbcnews.com/health/health-news/dermatologists-avoid-gel-manicures-uv-nail-dryers-rcna67003