Maj to miesiąc pisania matur, ale także miesiąc w którym zaczyna być więcej warzyw i owoców. Ludzie zakładają ogródki, przyroda pięknie rozkwita.
Mózg to potężna maszyna. Daj tej maszynie najlepsze paliwo.
W maju mamy sezon na mniszek lekarski. Możemy zrobić syrop lub susz, albo spożywać w inny sposób. Syrop zawiera asparginę, która pobudza pracę mózgu. Ma oczywiście wiele innych zastosowań, ale dzisiejszy tekst dotyczy mózgu. Mniszek bogaty jest w żelazo, krzem, potas, magnez, wiatminy c,d,a, witaminy z brupy b. Wystarczy pójść na łąkę i masz suplementy od Boga za darmo. Przepisy na syrop znajdziesz bez problemu w internecie, a ja tyko chcę zwrócić Twoją uwagę na tę roślinkę.
Do prawidłowej pracy mózgu potrzebna jest woda. Dlatego nie żałuj sobie dobrej wody mineralnej.
W starożytności stosowano rozmaryn na poprawę pamięci. Olejek rozmarynowy działa na ośrodkowy układ nerwowy wyciszając go i poprawiając także samopoczucie. Kwasy które są w tym olejku zmniejszają łagodne zaburzenia poznawcze. Są badania, które potwierdzają, że inhalacje z tego olejku poprawiały funkcje mózgu u starszych osób cierpiących na Alzheimera lub na demencję. Takie inhalacje pozwolą Ci poprawić pamięć i koncentrację oraz szybkość myślenia.
Pietruszka także poprawia działanie mózgu, wzmacnia neurony oraz połączenia między nimi. Zawiera ona apigeninę, która może pomagać w leczeniu Parkinsona, Alzheimera, schizofrenii oraz depresji. Dodawaj pietruszkę do swoich posiłków, bo regularne jej spożywanie chroni mózg przed powstawaniem guzów.
Chrzan zawiera potas, siarkę, fosfor, wapń, magnez, żelazo, witaminę c w bardzo dużej ilości. Zawartość potasu zmniejsza ryzyko udaru mózgu. Chrzan normalizuje ciśnienie krwi, zwiększa elastyczność naczyń mózgowych. Zawiera on również dużo witamin z grupy b, które poprawiają pamięć i dobrze wpływają na układ nerwowy.
Dużo potasu ma także rzodkiewka, uznawana we francuskiej medycynie ludowej za warzywko dające jasność myślenia. Hildegarda uważała, że oczyszcza ona mózg. Rzodkiewka ma w sobie żelazo, fosfor, mangan, witaminę c, kwas foliowy i witaminy z grupy b. Przypominam, aby zjadać też liście rzodkiewki, które są równie wartościowe.
Nawet szczypior wpływa dobrze na pracę mózgu. Jest wiosna więc wcinaj szczypiorek, gdyż chroni on mózg przed stresem oksydacyjnym. Badania naukowe potwierdziły, że częste spożywanie szczypioru może oddalić udar mózgu. W szczypiorze mamy żelazo i witaminy z grupy b, których mózg potrzebuje.
Rwij pokrzywę! Rób z niej sałatki, pij suszoną, rób pesto, dodaj do zupy. Ma ona w sobie witaminę c, k, b5, żelazo, mangan, miedź, cynk, kobalt, magnez, krzem, molibden, selen. To wszystko masz z łąki – za darmo. Badania potwierdzają, że pokrzywa usprawnia działanie mózgu, bo pozytywnie działa na ciśnienie krwi,a to z kolei wiąże się z kwestią udarów. Ta roślinka jest bogata w polifenole.
Stosuj kurkumę jako przyprawę, ponieważ zawarta w niej kurkumina poprawia pracę mózgu, pomaga zwalczyć depresję, pomaga też mózgowi wrócić do sprawności np. po udarze. Jest to antyutleniacz, zmniejszający stany zapalne w mózgu. Poprawia ona pamięć, a także pobudza Twój organizm do niszczenia białek powodujących Alzheimera.
Jedz orkisz, który wg Hildegardy jest najłatwiej przyswajalnym zbożem dla człowieka. Zawiera witaminy : a, e, d, pp, witaminy z grupy b, żelazo, potas, miedź, cynk, mangan i fosfor. Dlatego właśnie również orkisz pięknie wspiera mózg.
Posadź sobie w domu rzeżuchę i jedz ją ponieważ zawiera ona masę witamin takich jak a, c, e, k, witaminy z grupy b oraz wiele pierwiastków. Ta roślinka także chroni mózg przed udarem ponieważ obniża ona zły cholesterol LDL we krwi.
Gruszka jest jednym z niewielu owoców zawierających jod, mangan i bor. Zawiera też w sobie miedź, która odpowiada za dobrą pamięć i kondycję psychiczną. Chroni ona przed udarem mózgu. Zawiera w sobie kwercetynę, która wzmacnia tętnice. Zmniejsza ryzyko zachorowania na Alzheimera, poprawia ukrwienie mózgu.
To tylko kilka owoców i roślin, które poprawiają działanie mózgu. Każdy pewnie zna powiedzenie, że ktoś nie ma oleju w głowie, czyli że nie jest zbyt mądry. Takie powiedzenia ludowe nie biorą się znikąd. Spójrz jak wygląda orzech włoski. Zajrzyj do środka łupiny. Wygląda ona jak mózg. Bóg dał nam podpowiedź, że ten orzech jest zdrowy dla mózgu. Znam przypadek dziecka cierpiącego na padaczkę lekooporną, gdzie nic nie pomaga, nawet olej konopny. Pomaga natomiast włączenie do diety oleju z orzecha włoskiego. Jestem wdzięczna Bogu za to, że tak bogato nas zaopatrzył.