Truth in the end times. Biblical Christians.

Biblical Christians. THE TRUTH FOR THE FOLLOWERS OF JESUS CHRIST "Ye shall know the truth, and the truth shall make you free."

Jak pokonać gniew?

Tekst pisany jakby na zlecenie, ponieważ poprosił mnie o to Darek.

Ustalmy sobie na sam pierw czym jest gniew. Według mojej oceny jest czymś mimo wszystko niezbadanym przez większość chrześcijan, a nawet wstydliwym.

 

 

Oto teoria gniewu:

 

Gniew – reakcja emocjonalna na niepowodzenie lub wzburzenie emocjonalne, czasami z nastawieniem agresywnym (zob. złość), będąca reakcją na działanie interpretowane jako skierowana negatywnie akcja zaczepna. Podobnie jak inne emocje, gniew specyficznie zabarwia obraz postrzeganej rzeczywistości. Dzięki zniekształceniu rzeczywistości przygotowuje do działania w sposób korzystny dla osoby doznającej tego odczucia. Umiejętność kontroli gniewu zależy od możliwości intelektualnych oraz socjalizacji danego człowieka.” wikipedia.

 

 

Sam na początku swej chrześcijańskiej drogi uznawałem gniew tylko i wyłącznie za grzech, kiedy Pan Jezus obraz Boga żywego kilkakrotnie wpadł w gniew. Raz w świątyni przepędzając bankstersów i drugi raz z nieco łagodniejszym gniewem, kiedy do Piotra powiedział “idź precz szatanie”

 

“A On, obróciwszy się, rzekł PiotrowiIdź precz ode mnie, szatanie! Jesteś mi zgorszeniem, bo nie myślisz o tym, co Boskie, lecz o tym, co ludzkie.” Mateusza `16.

 

Pan Jezus nie mógł tych słów wypowiedzieć spokojnie. Wyobraźmy sobie jakby jednak powiedział po cichu i w spokoju owo “idź precz szatanie”. Byłaby to farsa. Kabaret.

Czy jednak mamy prawo wykorzystywać tę największą z emocji do wytłumaczenia ranienia innych? Absolutnie nie. Pismo tłumaczy Pismo:

 

” Gniewajcie się, a no grzeszcie: niech nad waszym gniewem nie zachodzi słońce! 27 Ani no dawajcie miejsca diabłu! 2″ Efezjan 4

 

Co to oznacza? Ano to, że możemy się gniewać, ale nie żyć w gniewie. Kiedy wulkan wybucha, za jakiś czas wygasa. Wybuch granatu czy  miny również nie jest długotrwały, a jednak część ludzi żyje w gniewie. Są tacy, których oblicze przypomina chodzący gniew.

Gniew doczekał się nawet swojego miasta. Taką nazwę nadano miastu, gdzie wybudowano słynny zamek krzyżacki nad Wisłą w pomorskim.

 

Dlaczego sam w sobie gniew nie jest grzechem? Gdyby nim był, Bóg byłby grzesznikiem ponieważ większość gniewu w Starym Testamencie wychodzi od samego Boga, a Jezus obraz Boga jak ustaliliśmy kilkarotnie okazał gniew. 

 

“Dlatego miałem wstręt do tego pokolenia i powiedziałem: Zawsze ich zwodzi serce; nie poznali też oni dróg moich, (11) tak iż przysiągłem w gniewie moim: Nie wejdą do odpocznienia mego. ” Hbr 3

 

Czy wyobrażacie sobie, żeby mąż dowiedziawszy się, że żona wyczyściła mu konto i ma kochanka radował się z tego faktu, albo po prostu powiedział “no cóż, zdarza się”? Owszem wszystko zależy od natury, typu temperamentu. Inaczej będzie się gniewał choleryk, a inaczej flegmatyk…

Gniew choleryka  jest krótki jak płonące siano.

Flegmatyk i melancholik gniewa się długotrwałym milczeniem. Po prostu obraża się jak dziecko 🙂

 

Proponuję zajrzeć zainteresowanym na ten link:

Starcie osobowości w związku

 

Gniew często jest naszym sprzymierzeńcem w drodze do uświęcenia, ponieważ po gniewie prędzej czy później chcemy się pogodzić. Tak więc uczy nas przebaczania. Dobrze jest po opadnięciu emocji zastosować misia. 🙂 Po prostu objąć partnera/kę co zazwyczaj pokonuje ciche dni czy godziny.

 

Gniew na pewno warto sobie uświadomić, gdyż jest to emocja, a więc często po za naszą kontrolą. To demony często posługują się naszym gniewem aranżując tak sytuację, abyśmy wpadli w gniew. Po prostu się nami bawią, bo znają nas lepiej niż my siebie. Warto to mieć na uwadze, aby przerwać tę grę. W innym przypadku będzie to jak to nazywam never ending story.

 

My musimy z tym walczyć o czym napisał Paweł:

 

” ale teraz odrzućcie i wy to wszystko: gniew, zapalczywość, złość, bluźnierstwo i nieprzyzwoite słowa z ust waszych” Kolosan 3

 

To o tę stara naturę chodzi Pawłowi:

 

Kogoś kto żyje w stanie notorycznego gniewu i nie ma w nim przebaczenia.

 

Dobrze jest obrócić sytuację wywołującą gniew w żart.

Innym sposobem jest wyżycie się na przykład biegając kilka kilometrów, czy zainwestowaniu trochę czasu w jakiekolwiek inne ćwiczenia. każdy ma swoje ulubione.

Gniew zawsze mija, więc warto przeczekać, starając się opanować emocje. Nie jest to proste, ale samo życie nie jest proste.

 

 

 

Updated: 27 February 2018 — 13:27

4 Comments

Add a Comment
  1. Dzięki Piotrze!

    Trafione w punkt… 😉

  2. Darek i Kasia z Niemiec

    Dziękuję Ci Piotrze 🙂
    Świetny artykuł

    1. Chwała Panu Jezusowi, ponieważ to On wprowadza we wszelką prawdę.

Leave a Reply

Truth Detective, Good News and Revelation © 2015 Frontier Theme
en_USEnglish