Streścił Jacek. Dziękuję.
Teorie spiskowe związane z tegorocznymi ćwiczeniami wojskowymi w Stanach Zjednoczonych znanymi pod kryptonimem „Jade Helm” są przez wielu Amerykanów wyśmiewane jako niedorzeczne. W ten sposób zagłusza się dyskusję na temat normalizacji państwa policyjnego i związanych z nim operacji psychologicznych, leżących u podstaw tychże ćwiczeń.
Po długich miesiącach relacji medialnych i spekulacji, iż te ćwiczenia są jedynie przykrywką dla przewrotu wojskowego, operacja Jade Helm rozpoczęła się dnia 15 lipca 2015 roku w jednostce szkoleniowej w Bastrop w stanie Teksas. W działaniach tych udział bierze personel liczący około 1200 osób. Operacja potrwa do 15 września br., a swoim zakresem obejmuje siedem stanów.
Eric Johnston z Texasu, organizator grupy wolontariuszy cywilnej kontroli Jade Helm 15 ćwiczeniach wojskowych, rozmawia przez telefon, środa, 15 lipca 2015, w Bastrop, Teksas. (zobaczcie na foto)
Według relacji niezależnych obserwatorów jak na razie do żadnych spektakularnych wydarzeń nie doszło, aczkolwiek w rozmowie z MintNews lokali rezydenci zaobserwowali wzmożoną obecność helikopterów w dniach poprzedzających początek ćwiczeń.
Przekaz medialny na ten temat nakierowany był na zapewnienie opinii publicznej, że nie ma powodów do obaw odnośnie tych, czy jakichkolwiek innych ćwiczeń wojskowych. Jednakże gdy przyjrzeć się bliżej temu, w jakim tempie intensyfikuje się inwigilacja rządu USA, to okazuje się, że to właśnie przeciętni obywatele coraz częściej zostają określani mianem „krajowych ekstremistów” oraz ”terrorystów”, przeciwko którym działają jednostki do zadań specjalnych.
Już nieco ponad roku temu były prokurator generalny Eric Holder, powołując się na „wzrastające zagrożenie ze strony zradykalizowanych jednostek” w obrębie granic własnego państwa, zapowiedział, że Departament Sprawiedliwości ponownie powoła specjalną jednostkę do monitorowania zjawiska terroryzmu wewnętrznego. Została ona założona w 1995 roku w obliczu zamachów bombowych w Oklahoma City, teraz natomiast jej celem jest eliminacja zagrożenia, jakie stanowią obywatele o poglądach antyrządowych i rasistowskich. Raport z 2009 r. autorstwa jednej z agencji współpracujących z Departamentem ds. Bezpieczeństwa Krajowego stwierdzał na przykład, iż obywatele amerykańscy mogą być potencjalnymi terrorystami wewnętrznymi, jeżeli popierają „wzmocnienie praw stanowych” lub jeśli mają poglądy „antyaborcyjne" i "antyimigracyjne”. Podejrzani są również ci, którzy sprzeciwiają się Systemowi Rezerwy Federalnej.
Należy zadać sobie pytanie dlaczego zachowanie chronione przez Konstytucję poddawane jest kryminalizacji. Uzasadnione obawy budzi także brak bezpośredniego dostępu mediów do udziału w ćwiczeniach, mimo,że zapowiedziano możliwość dopuszczenia do nich tego lata niewielkiej liczby dziennikarzy, którzy będą mogli obejrzeć wybrane elementy tej operacji. Taki brak transparentności może i wręcz powinien zastanawiać.
Jeden z mieszkańców Bastrop, w rozmowie z dziennikarzami MintPress powiedział, że relacje w mass mediach dotyczące Jade Helm są pewnego rodzaju operacją psychologiczną mającą na celu wysondowanie odpowiedzi populacji na zwiększoną obecność personelu wojskowego w przestrzeni publicznej, nawiązując tym samym do frazy towarzyszącej oficjalnemu logo Jade Helm, tj. „Kontrola nad terytorium ludzi”. Inny analityk wojskowy dodał, że”trzeba zrozumieć obszar, na jakim funkcjonują ludzie, z kim rozmawiają, gdzie chodzą” a także stwierdził, iż „takie szkolenie jest kluczowe aby lepiej przygotować żołnierzy do niekonwencjonalnych działań zbrojnych, gdzie nie zawsze łatwo jest odróżnić cywili od żołnierzy, ludzi dobrych od złych.”
Poprzez umieszczenie ludzi wywiadu i wojskowych w samym środku lokalnych społeczności, wojsko USA liczy, iż uzyska wgląd w to, jak reagują one na różne bodźce, by w efekcie móc użyć tę wiedzę w celu określenia, jak właściwie postępować w obliczu powszechnych niepokojów społecznych. Należy podkreślić, że ich źródłem jest obserwacja narastającej tendencji ze strony rządu do postrzegania prawa do wolności wypowiedzi i myślenia jako zagrożenia dla bezpieczeństwa wewnętrznego. I tak długo, jak owe niepokoje będą panować, tak obywatele amerykańscy, a także zagraniczni komentatorzy będą mieli na Jade Helm (i podobne ćwiczenia wojskowe) oko. Raz wzniecony u obywateli płomień nieufności w stosunku do władzy trudno będzie ugasić.