Prawda w czasach ostatecznych. Chrześcijanie biblijni.

Chrześcijanie biblijni. Prawda dla NAŚLADOWCÓW JEZUSA CHRYSTUSA "Poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli"

Czy chrześcijanie zobligowani są do zawierania małżeństwa?

Ostatnimi czasy spieraliśmy się na łamach co do współżycia przed i poza ślubem. Myślę, że poniższy tekst nas połączy.

Zanim odpowiemy sobie na to pytanie musimy zdefiniować czym w ogóle jest małżeństwo:

 

Małżeństwo – związek, najczęściej mężczyzny i kobiety, zatwierdzony prawnie i społecznie, regulowany zasadami, obyczajami, przekonaniami i postawami wyznaczającymi prawa i obowiązki małżonków oraz status ich ewentualnego potomstwa”

 

Niechaj będzie to naszym punktem wyjścia.

Jak widzimy małżeństwo jest związkiem zatwierdzonym zarówno prawnie jak i społecznie.

Moda na tzw konkubinaty wtargnęła wraz z rewolucją seksualną w latach 60-70 ub wieku.

Jednak przez tysiące lat każdy związek kobiety i mężczyzny był w jakiś sposób legalizowany. Oczywiście przed narodzeniem Jezusa i w niektórych regionach jak wśród Słowian nie istniała państwowość, ale każda para musiała wziąć ślub spełniając kryterium społeczne. Boże Prawa wplecione są w prawo ziemskie bez względu na ich przestrzeganie. W przypadku ślubu potrzeba dwóch świadków. Jest to Boga Prawo. W czasach końca będzie dwóch świadków, do osądzenia chrześcijanina w zborze trzeba dwóch świadków.

 

Przykłady z innych kultur i religii.

Aborygeni.

Kobieta po ślubie opuszcza dom rodzinny i poddaje się mężowi.

 

Indie.

W dniu ślubu w domu pana młodego trwają przygotowania do uroczystej procesji Baraat, która zaprowadzić ma go przed oblicze narzeczonej. Odświętnie ubrany pokonuje drogę do domu narzeczonej na białym koniu. Przybyły w procesji pan młody zostaje uroczyście powitany przez przyszłą teściową i zaprowadzony do świątyni. Pozostali, przybyli z panem młodym, udają się za nim. Ceremonia Var Mala jest jednym z najważniejszych wydarzeń w dniu ślubu. Istotę tego obrzędu stanowi wymiana girland pomiędzy panną, a panem młody. Hasta Milap to połączenie dłoni kochanków na znak jedności. Prawa ręka pani młodej i pana młodego zostaje przewiązana specjalną szarfą symbolizującą więź małżeńską. Zgodnie z hinduskimi wierzeniami na skutek ślubu następuje złączenie dwóch dusz.

http://kobieta.interia.pl/raporty/raport-slub-i-wesele/slub/news-zareczyny-i-slub-w-indiach-zwyczaje-obrzedy-moda-slubna,nId,717850#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome

 

Chiny.

 

Przez tysiące lat małżeństwo w Chinach było prywatną umową zawieraną między dwiema rodzinami i nie rejestrowaną przez władze. Podobnie jak u Słowian. Jednakże była to umowa ze świadkami.

 

Ślub Słowian.

Miał on nawet swoją nazwę – swaćba.

Była to uroczysta ceremonia zawarcia małżeństwa polegająca na złożeniu przysięgi przed bogami w obecności żercy lub swata. Żerca to po prostu kapłan.

 

Jak widzimy w różnych częściach świata para niekoniecznie zakochanych (czasem rodzice wybierali partnerów), zawsze musiała stanąć na ślubnym kobiercu.

Jak to wyglądało u Izraelitów?

 

W starożytnym Izraelu dziewczęta winny były zachować dziewictwo do ślubu i nazywane były po hebrajsku betula lub alma (por. Iz 7,14).

 

” Dlatego sam Pan da wam znak: Oto panna pocznie i porodzi syna, i nazwie go imieniem Immanuel.”

 

 

Niestety, ale dzisiejsze czasy są dokładnym wywróceniem zasad, które Bóg przekazał Izraelitom. Mało która para nie współżyła przed ślubem. Szatan skutecznie atakuje naszą cielesność na każdym kroku podstawiając pokusy. Czy to w filmach, czy na bilboardach, czy w modzie.

 

W kulturze post izraelskiej, czyli obecnie żydowskiej potrzeby seksualne winny być zorientowane wyłącznie na małżeństwo i służyć prokreacji i stabilizacji rodziny. Dlatego odrzuca się inne  formy przed- i pozamałżeńskiej aktywności seksualnej jak te autoerotyczne, czyli nastawione albo na pieszczoty erotyczne w parze, albo onanizm.

 

W czasach starotestamentowych dozwolony był natomiast konkubinat z nałożnicami. Mężczyzna mógł mieć żonę, nałożnicę oraz pozbawioną praw niewolnicę (niekiedy żony same wyszukiwały nałożnice dla męża)[10], ale prawo mojżeszowe wspierało monogamię.

 

W judaizmie kwestie seksualne reguluje tzw halacha. Współżycie powinno dawać żonie satysfakcję, a jego wymuszanie jest zakazane. Zabronione jest także pożycie płciowe w czasie żałoby, w stanie nietrzeźwym i podczas miesiączkowania.

 

Jeśli chodzi o dyskusyjną kwestię współżycia przed ślubem, to Tora nie zawiera dosłownego zakazu kontaktów seksualnych przed ślubem. Konia z rzędem temu, kto taki znajdzie. Po prostu bądźmy ściśli.

Natomiast współżycie winno być w związku małżeńskim, to dlatego napisałem kiedyś tekst, który nie wszyscy zrozumieli, że seks to małżeństwo.

 

Seks przedmałżeński. Biblia i ślub.

Co wskazuje na zarówno obligatoryjność zaślubin po samym współżyciu jak i na nakaz współżycia tylko w związku małżeńskim?

 

W Chumaszu, czyli Torze pisanej ( Nie ustnej) nakazuje on poślubienie niezaręczonej dziewczyny, która miała kontakt seksualny z mężczyzną, przez tego mężczyznę (i zapłacenie kary jej ojcu w sumie 50 szekli – w czasach istnienia Świątyni – gdyby dziewczyna nie chciała zgodzić się na to małżeństwo).

Wynika z tego wyraźnie, że seks przed ślubem musi zostać natychmiast przekształcony w małżeństwo, ale w odróżnieniu od seksu z kobietą zamężną lub zaręczoną, nie jest traktowany jako przestępstwo.

nie istnieje zakaz stosunków przedmałżeńskich (w przeciwieństwie do wyraźnego zakazu stosunków pozamałżeńskich), bo nie istnieje za nie kara (te 50 szekli – to opłata za utratę dziewictwa, czyli czegoś wartościowego, a nie kara za seks przedmałżeński). Dla kontrastu,  karą (co najmniej teoretyczną) za seks pozamałżeński (z kobietą zamężną lub zaręczoną), w czasach istnienia Świątyni (do 70 roku n.e.), jest śmierć.

Zakaz seksualnych kontaktów przedmałżeńskich wynika zarówno z praw Taharat ha-Miszpacha (Rodzinnych Praw Czystości), jak i praw dotyczących skromności (cnius), ale – przede wszystkim – wypływa z ducha “kedoszim tehiju ki kadosz ani” (“Bądźcie święci, bo Ja jestem Święty”) (Wajikra/Kapłańska 19:2). Odpowiedzialność za ewentualne konsekwencje rozkładana jest równo na oboje ludzi, postępowanie niezgodne z zasadą “bądźcie święci” również dotyczy ich obojga, ale w praktyce tradycji i zwyczaju – patrząc na sprawę z perspektywy historycznej – większe konsekwencje za seks przedmałżeński ponosiła zawsze kobieta.

źródło: http://www.the614thcs.com/40.952.0.0.1.0.phtml.

Uwaga! ta strona jest zawirusowana!

 

Mając na uwadze, to co powyżej chrześcijanin powinien zawrzeć ślub porzucając życie na tzw kocią łapę i być świadom, że współżycie przed ślubem jest zobowiązaniem.

Dochodzą do tego jeszcze poza prawne duchowo aspekty jak:

 

 1. Poczucie bezpieczeństwa kobiety.
 2. Zły wzór dla niechrześcijan. Konkubinat razi: “tacy chrześcijanie, a żyją na kocią łapę”.
 3. Zamieszanie i zmieszanie przy sytuacjach prawnych. Na przykład w urzędzie nie możemy powiedzieć per “mąż” czy “żona”.
 4. W konkubinacie można w każdej chwili odejść po byle kłótni i zarazem po ….współżyciu, czyli mam na sobie ciężar cudzołóstwa. To nie jest zabawa. To jest grzech.

 

Byłem w tym roku na kilku ślubach moich czytelników i widziałem tę radość  młodej pary wynikającą z ciepła gości. Rozumiem, że nie wszystkie pary stać na wesele, ale do samej uroczystości ślubnej nie musimy mieć fortuny. Jedni w tej sytuacji urządzają przyjęcia w domu, a inni zaś niewielkie w małej restauracji. Wielkość ślubu nie decyduje o szczęściu dwojga ludzi.

Jeszcze taka ciekawostka na koniec.

W tradycji żydowskiej ceremonia zaczyna się od przybycia Pana Młodego (hebr., hatan) i Panny Młodej (hebr., kalla) pod chupę oraz ich krążenia wokół siebie nawzajem, które symbolizuje oczyszczenie. Tradycyjnie panna młoda okrąża pana młodego 7 razy.

Ta tradycja ma wiele znaczeń; w szczególności reprezentuje kompletność i symbolikę 7 dni stworzenia, jak również 7 błogosławieństw udzielanych na zakończenie ceremonii ślubnej. Potem następuje ceremonia ślubna, składająca się z dwóch części. Historycznie jej pierwsza część erusin (hebr., zaręczyny) następowała kilka tygodni lub miesięcy przed nisuin (hebr., małżeństwo). Od XII w. oba obrzędy zostały połączone.

 

______________________

 

Prowadzenie bloga jest możliwe dzięki Waszemu wsparciu. Jeśli lubisz odwiedzać mój blog, to podaję link do wsparcia, za które serdecznie  dziękuję:

 

detektywprawdy.pl/2015/10/02/podaje-rachunek-do-darowizn/

 

 

 

 

Updated: 10 sierpnia 2017 — 10:27

12 komentarzy

Add a Comment
 1. Problem jest nawet bardziej złożony niż sie wydaje w tych czasach ludzie w moim wieku bo mam 21 lat 😉 twierdzą że jeśli sie nie współżyje do ślubu to jest naprawde mocna lipa ;p najlepiej zawsze przed jak to mówią rówieśnicy sam praktycznie miałem taki pogląd kiedyś później sie to już raczej zmieniło ;p problem jest taki też że nie każdy czyta biblie no praktycznie nie ukrywajmy że w większości przypadków rządzi “NOWOCZESNOŚĆ” a ta niesie za sobą skutki odwrotne do tych które nakazuje czynić biblia 😉 więc gdy mówię koleżankom żadnego sexu do ślubu to zaraz takie O.O ale jak to xD i można by nawet dyksuje prowadzić w tym temacie

  1. Żadnego seksu do ślubu okej. Ale też musisz być pewny ze przyszła żona nie robiła coś na “boczku” przed poznaniem się z Tobą.

   1. Tak, tak…na szczęście istnieją takie osoby, bo też i wiele dziewczyn woli poczekać…
    I też w sumie zgadzam się z tym poglądem, gdzie ludzie czekają z seksem do ślubu 🙂
    A co do tego, co zostało wyrażone w tekście, też się zgadzam że warto zawrzeć ślub, bo nawet już nie tylko chodzi o te kwestie prawne i inne (np. gdy jedno z małżonków ma wypadek i jest w szpitalu, to żonie/mężowi pozwolą wejść, zaś konkubinie/konkubentowi…uuu tu może być kłopot, bo zdarzają się nawet przypadki niewpuszczania…), ale też o jakąś taką stabilność, poczucie wspólnoty, więzi, bezpieczeństwo itd. 🙂

   2. To znaczy, że poślubienie mężczyzny/kobiety, który/a uprawiał/a seks z kimś innym to grzech?

  2. Ślub wcale nie musi zostać prawnie zalegalizowany, jest to co prawda użyteczne, jednak wg. prawa Bożego ślub zawiera się obcując z kobietą. Dawno, dawno temu nie było ceremonii, kapłanów, itp. Jeżeli kobieta przyszła do namiotu mężczyzny w wiadomym celu to z automatu zostawała jego żoną. Zatem formalnie przed Bogiem Twoją żoną zostanie ta, która sprawi iż staniesz się mężczyzną (nie mam na celu w jakikolwiek sposób Cię urazić). Zatem każda następna będzie w oczach Boga cudzołożnicą podobnie jak i Ty, nawet pomimo tego iż Pani na pozycji nr. 2 lub 10n-tej zostanie formalnie według prawa świeckiego Twoją żoną. Taki mały galimatias …

 2. Wesele obrzędy tradycja. Pan młody na białym koniu, symboliczne okrążanie się. Moda weselna i za ile ma być wesele, min 50 tys. Goście przynoszą w kopertach żeby się zwróciło.
  Wstrzemięźliwość przedmałżeńska- proszę bardzo i co dalej ? W noc poślubną-kochanie muszę ci coś powiedzieć,tylko raz mi się zdarzyło.
  Moja opinia: Bez Sensu, od początku do końca.

  1. Maja i to nie chodzi o Twoje zdanie czy moje. Ważne są podstawy biblijne a Pan Jezus był na weselu i tak czynili Izraelici

  2. majami,poszukaj hasła TELEGONIA a propos:co dalej.

   1. A Ty kesja sprawdz jak Jakub rozmnazal stada swojego teścia Labana. Ni jak to się ma do telegoni…

 3. Ok, ślub był, czas na rozwód 😉 Sytuacja: żona zdradziła, jest rozwód, w związku z tym, czy były mąż jest już jako wolny i może szukać żony?

 4. Maria,matka Jezusa była dziewicą,mimo że była już poslubiona (czyli po “intercyzie”,zapłaceniu za panne młodą ojcu jej.
  Do momentu wesela ciagle była dziewicą,żaden seks .
  Wesele i seks,nigdy odwrotnie,takie mamy wzorce biblijne i sami jako oblubienica Pana jesteśmy sprawdzani w dotrzymaniu czystości naszemu oblubiencowi Jezusowi.
  Konsumpcja zawsze PO decyzji porzucenia rodziców i stworzenia oddzielnej rodzinki i po oficjalnym ogłoszeniu tego wspólnocie.

Dodaj komentarz

Detektyw Prawdy, Dobra Nowina i Apokalipsa © 2015 Frontier Theme
%d bloggers like this: