W dniach 11–29 września, równolegle do rosyjsko-białoruskich ćwiczeń Zapad-2017, w Szwecji odbywają się największe od lat narodowe ćwiczenia wojskowe Aurora 17, w których uczestniczy ok. 19 tys. żołnierzy. Szwedzi po raz pierwszy od lat 90ych. ćwiczą obronę kraju, wysyłając tym samym czytelny sygnał w stronę Rosji, że są gotowi do obrony swojego państwa. Ćwiczenia Aurora 17 są jednocześnie elementem realizacji szwedzkiej Strategii obronnej na lata 2016–2020 .

Poniżej filmiki z ćwiczeń. Jak widać Szwedzi tak jak inne kraje bardzo poważnie biorą pod uwagę potencjalna wojnę:

 

Spójrzmy na mapę obecnych, rozpoczętych konfliktów na świecie:

 

Nie sposób nie zauważyć kumulacji owych konfliktów tuz przy północnej granicy z Izraelem.

Czy w tej sytuacji można rozpatrywać to co się dzieje inaczej niż poprzez pryzmat eschatologiczny? Bezwzględnie tylko i wyłącznie, choć specjaliści od geopolityki powiedzą nam, że u podstaw potencjalnej wojny jest ropa na terenach Bliskiego Wschodu. Złoża ropy w tym regionie świata szacuje się na na ok 56% zasobów światowych. Jednakże Arabia posiada aż 1/5 tych zasobów, a konfliktu na terenie Arabii nie ma.

Tak czy owak czeka nas rewolucja technologiczna z uwagi na kończące się zasoby ropy. Saudyjskie powiedzenie żartobliwie pokazuje tę prognozę:

 

“Mój ojciec jeździł wielbłądem. Ja jeżdżę samochodem. Mój syn lata odrzutowcem. Jego syn będzie jeździł wielbłądem”.

Zasoby ropy mają ponoć starczyć przy obecnym popycie do ok 2020 a co więksi optymiści mówią że do 2030 roku.

 

Czy będzie wojna? Pytanie powinno być inne.

Co się musi stać, żeby wojny nie było?

Według mojej oceny wojna zakończy się konkluzją o bezsensowności konfliktów religijnych. Wtedy zostanie stworzona jedna religia.

Zbyt wiele przygotowań czynionych jest aby świat miał wyglądać tak jak wygląda. Filmy sciene fiction pokazują co się może stać.

Patrząc po ostatnim referendum w Katalonii liczba konfliktów na świecie raczej rośnie a nie maleje.

Jak będzie, czas pokaże. Ale wszystko zmierza do ogolnoświatowego konfliktu.