Temat jak wiemy nie jest nowy i był przedmiotem kilku dyskusji na łamach tego bloga.

Jednak dzisiaj zauważyłem świeży tekst o chrześcijaninie powstrzymującym masakrę w Nashville właśnie dzięki posiadaniu broni.

 

Oto historia:

 

Morderca zaatakował już przed kościołem, zabijając kobietę, która przybyła na nabożeństwo. Następnie wdarł się do budynku kościelnego i ranił siedem osób.

Przy wejściu 22 letni Robert Caleb Engle zaatakował mordercę, w czasie gdy ten był zajęty celowaniem do ludzi, chowających się za ławkami (w środku znajdowało się ponad 40 osób). Doszło między nimi do szamotaniny. Napastnik uderzył Roberta Engle w głowę rękojeścią pistoletu, po czym postrzelił się niegroźnie w klatkę piersiową. Robert Caleb Engle, krwawiąc obficie z rozciętej rany na głowie, wycofał się na parking po broń, którą zostawił w samochodzie. Napastnik kontynuował masakrowanie uczestników nabożeństwa, ale został skutecznie powstrzymany przez uzbrojonego chrześcijanina. Gdy zobaczył wymierzoną w siebie broń, natychmiast się poddał. Engle przez cały czas trzymał go na muszce do przyjazdu policji.”

źródło: http://trybun.org.pl/2017/09/26/z-cyklu-bron-ratuje-zycie-uzbrojony-chrzescijanin-powstrzymal-masakre-w-swoim-kosciele/

 

Według mojej oceny, decydowanie o dostępności do broni palnej na przykładzie jednego czy nawet kilku przypadków jest tym samym, co ustawy w państwie socjalistycznym. Powiedzmy, że jednemu człowiekowi przechodzącemu koło bloku gołąb zrobił “niespodziankę” na głowie. Czy w tej sytuacji administracja powinna stworzyć system zabezpieczający przezd gołębiami a tej jeden przypadek?….

Oczywiście konsekwencje w pierwszym przypadku są o wiele bardziej tragiczne, ale mechanizm decydowania o profilaktyce podobny.

Spójrzmy jednak  jakie są statystyki w krajach gdzie obywatele mogą posiadać broń.

 

 

  1. Szwajcaria jest w ścisłej czołówce państw pod względem nasycenia bronią, a nigdy nie doszło w niej do masakry. Kraj ten jest  trzecim na świecie państwem o największym nasyceniu bronią (45,7 sztuki na 100 obywateli) i 45. pod względem morderstw z jej użyciem. Polska, która ma jedne z najbardziej restrykcyjnych przepisów, znajduje się na 142. miejscu pod względem liczby dostępnej broni (1,3 sztuki na 100 osób) i na 98., jeśli chodzi o liczbę morderstw z jej użyciem. *1
  2. Amerykańskie Biuro Statystyk Kryminalnych (BJS) podaje, że posiadanie broni zapobiega dziennie 550 gwałtom, 1100 morderstwom i 5200 innym brutalnym przestępstwom. Z dostępnych badań socjologicznych wynika, że 60 proc. ankietowanych skazanych przestępców przyznaje, że rezygnuje z popełnienia zbrodni, jeśli wie, że ofiara jest uzbrojona, a 40 proc. wycofuje się, jeśli jedynie podejrzewa, że ofiara może mieć broń. *1
  3. W ubiegłym roku drastycznie wzrosła w Stanach Zjednoczonych liczba zabójstw. „New York Times”, powołując się na dane FBI, twierdzi, że aż o 10,8 procent i jest to największy wzrost od co najmniej 20 lat.
    “Z raportu FBI wynika, że w 2015 roku w USA odnotowano blisko 16 tys. zabójstw, czyli około 1,3 na godzinę. Znaczną część zabójstw popełniono w dużych miastach, takich jak Baltimore, Chicago i Waszyngton. Broń palna była wykorzystana w 71,5 proc. zabójstw oraz w 40,8 proc. napadów” – podaje TVP INFO. *2
  4. Historyczne statystyki wskazują jednak, że kraje, które wprowadziły zakazy posiadania broni lub surowszą jej kontrolę, nie zanotowały poprawy bezpieczeństwa. Często sytuacja pod tym względem wręcz się pogorszyła. Po tym jak Kanada w 1977 r. wprowadziła restrykcyjne przepisy dotyczące dostępu do broni, stopa zabójstw z jej użyciem pozostała bez zmian. *1

 

Po powyższych danych można uznać, że posiadanie broni raczej wpływa na poprawę bezpieczeństwa, aniżeli na pogorszenie.

Jeśli tak, to chrześcijanie teoretycznie rzecz biorąc mają furtkę do jej posiadania gdyby była legalna w Polsce. Zachodzi jednak pytanie: na kim bardziej polegać, na pistolecie czy na Duchu Świętym?

Na szczęście nie mamy takiego problemu jak we Francji, gdzie w roku 2014 “dokonano ponad 2,8 tysiąca włamań z bronią w ręku, co daje prawie osiem dziennie. Francuskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych jest zdania, iż rozwoju tego zjawiska w tak błyskawicznym tempie jeszcze nie notowano”. *3

Prawo jednak jest tam podobne do polskiego, czyli restrykcyjne dla obywateli i łaskawe dla bandytów.

Problem może się rozpocząć po zmuszeniu Polaków do przyjęcia uchodźców, Przestępczość na pewno wzrośnie. Tutaj powstaje kolejne pytanie: czy w tej sytuacji winniśmy z własnej woli stać się ofiarami pokazując bandytom miłość, ale i stając się masochistami jak również obserwatorami mordu naszych bliskich w imię miłości do Boga. Kolejnym pytaniem jest – czy Bóg oczekuje od nas takich ofiar?

Wszak kto mieczem wojuje od miecza ginie.

Z tego co wiem, w krajach  Bliskiego Wschodu chrześcijanie giną w imię Jezusa bez użycia broni.

Jednakże w Syrii doszło do precedensu:

“ponad 500 chrześcijańskich bojowników z całej Syrii zjednoczyło się do obrony Sadad, strategicznej miejscowość leżącej między Damaszkiem, a Homs, którą Państwo Islamskie oblega od tygodnia. „Wierzący przyjeżdżają z całego kraju, by bronić miasta Sadad znanego z biblijnej Księgi Liczb i Ksiegi Ezechiela, jako Sedad lub Zedad”” * 4

 

 

Nowy Testament uczy, że nie z ciałem i z  krwią walczymy, ale z demonami. Z drugiej strony żyjemy nadal w ciele. Nie wszyscy mają Ducha Świętego, który znajdzie dla nich najlepsze wyjście. Zresztą dzisiaj napisałem tekst udowadniający, że chrześcijanie mogą być pacyfistami chodzącymi do kościoła, ale zabijają językiem. Jeśli można kogoś zabijać językiem, to dlaczego nie wolno posiadać broni odstraszającej agresorów? Pistolet może odstraszyć, a na język nie ma sposobów.

 

Broń nie jest sama w sobie problemem, ale ludzie. W Polsce jest zakaz posiadania broni, ale ludzie zabijają innych na wiele innych sposobów.

W samej bibli znajdziemy masę przykładów na posiadani broni. Nowy Testament jest w takie informacje skąpy. Natomiast zapewne znajdą się policjanci posiadający broń a będący chrześcijanami, tak jak mamy na blogu co najmniej dwóch czytelników będących żołnierzami.

Incydent w Nashville daje wiele do myślenia.

Jakie jest Wasze zdanie?

 

 

_________________________

źródła:

*1

http://wiadomosci.dziennik.pl/swiat/artykuly/420234,bron-niewygodna-prawda.html

*2

http://niezalezna.pl/86661-usa-rosnie-liczba-zabojstw

*3

https://news.money.pl/artykul/przestepczosc-we-francji-w-ciagu-roku-liczba,128,0,1684608.html

4 http://niezalezna.pl/72950-syria-chrzescijanie-bronia-biblijnego-miasta-przed-islamistami