Chrześcijanie biblijni bez religii.

Chrześcijanie biblijni. Prawda dla NAŚLADOWCÓW JEZUSA CHRYSTUSA "Poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli"

Proces i waga uświęcania.

Tekst napisała Kasia Kosik.

_____

Tak sobie myślałam o niejedzeniu wieprzowiny, poprzestawaniu na łasce, przestrzeganiu prawa i tym wpisie z różnymi denominacjami chrześcijańskimi, i jak to wszystko wygląda wobec Boga.

Po pierwsze (po otrzymaniu zbawienia z łaski) mamy dążyć do uświęcania się, jest to Boże żądanie wobec nas:
Uświęcajcie się i bądźcie świętymi, bo Ja jestem święty!” (Kpł 11,44)

Jest to tak ważne dla Boga, że zostało to jeszcze raz podkreślone w Nowym Przymierzu:
Lecz za przykładem świętego, który was powołał, sami też bądźcie świętymi we wszelkim postępowaniu waszym. Ponieważ napisano: Świętymi bądźcie, bo Ja jestem święty.” (1P1, 15-16)

Najwidoczniej ma to tak duże znaczenie, że bez uświęcania się nawet można nie ujrzeć Pana Boga:
„Dążcie do pokoju ze wszystkimi i do uświęcenia, bez którego nikt nie ujrzy Pana.” (Hbr 12,14)

Jezus mówi o uświęcaniu się także z innych perspektyw, w przypowieści o talentach (Mt 25,14-30), gdzie sługa, który nie pomnożył tego, co dostał od pana (w przenośni – człowiek, który nie pomnaża tego, co dostał od Pana Boga) jest nazwany sługą złym i leniwym, a pan rozkazuje: „nieużytecznego sługę wrzućcie w ciemności zewnętrzne.”.

Łaska, którą otrzymaliśmy od Boga ma być dla nas tym talentem, który pomnażamy w procesie uświęcenia. „Wydajcie więc godny owoc nawrócenia” (Mt 3, 10). Więc widzimy, że samo nawrócenie to nie wszystko. Nawrócenie to wstęp do wydania dobrego owocu.

Bo jeśli nic nie zrobimy z otrzymanym talentem, wtedy nawet ten talent zostanie nam zabrany: „Bo kto ma, temu będzie dodane, i nadmiar mieć będzie; kto zaś nie ma, temu zabiorą również to, co ma.” (Mt 13,12)

Czym jest uświęcanie?
Pismo Święte definiuje uświęcanie jako przestrzeganie Bożych ustaw i wypełnianie ich.
Uświęcajcie się i bądźcie świętymi, gdyż Ja, Pan, jestem Bogiem waszym, Będziecie przestrzegać moich ustaw i wypełniać je; Jam Pan, który was uświęcam.” (Kpł 20,7-8)

(Na potwierdzenie tego, mamy wiele fragmentów w Biblii, gdzie od razu po słowach, lub tuż przed słowami o potrzebie uświęcenia, Bóg podaje nakazy, czego nie należy robić, np. „Będą przestrzegać mojego nakazu, aby nie obciążyli się grzechem i przezeń nie umarli dlatego, że go zbezcześcili; Jam jest Pan, który ich uświęcam.” (Kpł 22,8-9) lub Kpł 20,7-9; Kpł 21,8-9; 1Tes 4,3-4.)

Uświęcanie się w Nowym Przymierzu jest z kolei określone jako oczyszczanie kąpielą wodną przez Słowo („Aby go uświęcić, oczyściwszy go kąpielą wodną przez Słowo…” Ef 5,26).
A dokonuje się przez posłuszeństwo prawdzie („Skoro dusze wasze uświęciliście przez posłuszeństwo prawdzie…”1P1,22).

Daje więc nam to pełniejszy obraz tego, czym jest uświęcanie się. Podsumowując jest to wzrastanie w posłuszeństwie prawdzie, czyli w przestrzeganiu Bożych ustaw, które jest jednocześnie oczyszczaniem przez Słowo.

Uświęć ich w prawdzie. Słowo Twoje jest prawdą. (J17,17)

Uświęcenie dokonuje się w byciu oczyszczonym, przenienionym przez Słowo Boże.

Swoją drogą, w Biblii Gdańskiej zamiast słowo „uświęcenie” występuje słowo „poświęcenie” 🙂 I rzeczywiście, uświęcenie jest pewnym poświęceniem czegoś na rzecz oddania Bogu 🙂

Ale ważne jest również, jakie mamy motywacje, by poświęcić coś Bogu. Żeby mieć odpowiednie motywacje- chcenie i działanie, ważne jest abyśmy dobrze poznali Boga, dowiedzieli się prawdy o Nim, a tą możemy odnaleźć wytrwale studiując Jego Słowo, w którym objawia nam Siebie. Wtedy dowiemy się, m.in. że Bóg…”współdziała we wszystkim ku dobremu” (Rz 8,28) i że „Każde dobro, jakie otrzymujemy, i wszelki dar doskonały zstępują z góry, od Ojca świateł, u którego nie ma przemiany ani cienia zmienności” (Jk 1,17). Czy nie jest to wspaniała motywacja? Czy TAKIEMU Bogu nie warto się poświęcić?

Teraz co myślę o różnych denominacjach. Tak sobie myślałam, że skoro każdy z nas ma poznanie tylko po części, i tu na ziemi widzimy rzeczy w zwierciadle, niewyraźnie, poznajemy je tylko cząstkowo (1Kor 13,13), to każda z tych denominacji (zielonoświątkowcy, baptyści, itd…) poszła w inny kierunek uświęcania. I tak właśnie ci zielonoświątkowcy np. pragną niemal namacalnej obecności Ducha Świętego w swoim życiu aby wprowadzał ich w prawdę, a adwentyści pragną przestrzegania wszystkich przykazań Bożych – i to jest dobre (inna sprawa, gdy dochodzi do zwiedzenia i wypaczenia i denominacje stają się demoninacjami, ale same założenia są dobre), tak samo ci z nas na tym blogu, którzy nie jemy wieprzowiny i świętujemy szabaty, mamy pragnienie uświęcania się, a głównie próbujemy przestrzegać Bożych ustaw. Wiecie proces uświęcania się trwa całe życie, i myślę że niezależnie od której strony się go zacznie (np. do jakiej denominacji się wstąpi lub nie), ważne jest aby cały czas pomnażać nasze „talenty” – pragnąć coraz większego uświęcenia.

Kosik

No votes yet.
Please wait...
Updated: 18 sierpnia 2017 — 18:58

30 komentarzy

Add a Comment
 1. Były już na blogu te filmiki???

  https://www.youtube.com/watch?v=2M6kCb6J0o8

  https://www.youtube.com/watch?v=Yx2U23nsl5g

  Pochodzą one od twórcy „BIBLIA, Księga z Innego Świata” i „Anioł Ludzkiej Ewolucji”.

  Moim zdaniem są mega ciekawe i zawierają wiele ciekawych informacji, przedstawiają historię świata od początku jak historię biblijnych chrześcijan jeszcze przed reformacją.

  No votes yet.
  Please wait...
  1. Był ale dobrze że przypominasz

   No votes yet.
   Please wait...
 2. Naprawdę dobry tekst! 🙂 Brawo!

  No votes yet.
  Please wait...
  1. Piotr, czyli kamień, nie skała

   Potwierdzam 🙂

   No votes yet.
   Please wait...
 3. Bardzo fajnie wszystko napisane 🙂 Dziękuję

  No votes yet.
  Please wait...
 4. W imieniu Michała, chciałabym was wszystkich prosić o modlitwę za jego zdrowie. Michał ma zakrzepicę, stłuczoną wątrobę i boleriozę. Przez jakiś czas przebywał w szpitalu a teraz jest w domu. Michała mieliśmy okazję poznać na zjeżdzie 3. lipca w Wiśle, gdzie dostąpił chrztu. Wcześniej jeden ze zborów odmówił mu sakramentu chrztu. Należąc obecnie do Adwentystów Dnia Siódmego Michał deklaruje świętowanie sabatu. Panie Boże miej w opiece naszego Brata Michała, daj mu siły potrzebne do walki z chorobą. Panie, Ty jesteś prawdziwym lekarzem jego duszy i ciała. Prosimy, abyś wejrzał w jego serce, oczyścił jego wątrobę i krew. Jezu Chryste, w Tobie zbawienie i łaska na wieki!

  No votes yet.
  Please wait...
  1. Modlę się o Michała.

   No votes yet.
   Please wait...
  2. Będę się modliła by Pan nasz uzdrowił naszego brata Michała.

   No votes yet.
   Please wait...
  3. Ula poszukaj coś w internecie o Jerzym Ziębie, on wie jak leczyć przeróżne choroby, mówi o suplementacji wszystkimi witaminami, nawet takimi o których sie nie mówi. Opowiada ciekawe rzeczy o piciu wody z solą, zakwaszaniu żołądka itd. Oczywiście życzę Michałowi powrotu do zdrowia przez Jezusa Chrystusa 🙂

   No votes yet.
   Please wait...
  4. Piotr, czyli kamień, nie skała

   Niech Bóg Najwyższy zabierze chorobę od naszego brata Michała na chwałę Swojego Imienia abyśmy mogli wielbić Stwórcę który działa cuda wokół nas i w nas samych. Prosimy Cię Boże Wszechmogący jeśli taka jest Twoja wola…

   No votes yet.
   Please wait...
 5. Kasiu dziękuję kochana z całego serca . To Twoje pisanie było mi dziś potrzebne jak rybce woda. W obecnej sytuacji w szczególności muszę pamiętać o tym kim chce być i kim jestem . Niech Cię nasz Tatuś błogosławi.

  No votes yet.
  Please wait...
 6. Czekam na wpis dotyczący o tym aby nie jeść drobiu :

  https://www.wykop.pl/link/3879021/transporty-skazonych-kurczakow-w-polsce/

  No votes yet.
  Please wait...
  1. http://detektywprawdy.pl/2016/03/01/lubicie-duze-kurczaki-ok-przemysl-ze-wszystkim-da-rade/

   http://detektywprawdy.pl/2016/02/23/przemysl-kurczakowy-cala-prawda/

   No votes yet.
   Please wait...
 7. Witam serdecznie.
  Potrzebuje waszej pomocy. Powrócił do mojego życia grzech, który już raz udało mi się w miarę okiełznać ale teraz sytuacja wygląda naprawdę kiepsko i nie jestem sobie z tym w stanie poradzić. Bardzo Was proszę o modlitwę!!

  No votes yet.
  Please wait...
  1. Piotr, czyli kamień, nie skała

   Tomku, głównie potrzebujesz pomocy Boga, my jedynie możemy postarać się przekazać Mu prośby. Tylko On jest w stanie jednym słowem wypędzić wszelkie demony z naszego życia – co pokazywał wielokrotnie…
   Modlitwa jest ważna, ale jest skuteczniejsza w przypadku ludzi nie zdających sobie sprawy z tego, że tkwią w grzechu. O takich ludzi musimy się modlić szczególnie.
   Ale z tego co piszesz, to masz pełną świadomość tego że to zjawisko jest grzechem i że chcesz się tego pozbyć. Pierwszy krok masz już w takim razie za sobą – bardzo ważny krok.
   Teraz kolej na następny – zaufanie że Bóg jest w stanie cię z tego wyciągnąć, bo „sami nic uczynić nie możecie” powiedział Jezus. Próba samodzielnej walki z grzechem jest jak uderzanie w powietrze, jedynie Bóg jest w stanie zabrać grzech z naszego życia na dobre. A do tego potrzebna jest wiara. Jak mówił Jezus „idź, twoja wiara cię uzdrowiła”.

   No votes yet.
   Please wait...
   1. Oczywiście masz rację. Może faktycznie trochę brak mi cierpliwości.

    No votes yet.
    Please wait...
 8. Jak wygląda u Was święcenie szabatu? Mozecie dac jakis opis? Nabozenstwo,rozumiem,modlitwa ale cos jeszcze? Od razu spytam,jak ktos pracuje w piatek,sobote to jak ma swiecic szabat?

  No votes yet.
  Please wait...
  1. Piotr, czyli kamień, nie skała

   Szabat to nie tylko nie wykonywanie pracy, ale to przede wszystkim czas dla Boga 🙂
   Czytanie Słowa Bożego to powinna być podstawa, rozmowa z Bogiem, dziękowanie Mu za cały tydzień tego co dla nas zrobił (czasami warto usiąść i zastanowić się nad tym, bo okazuje się, że często przechodzimy obok cudów jakie Bóg realizuje w naszym życiu na wielu płaszczyznach, nie koniecznie musi być to od razu uratowanie nas do śmierci) 😉
   Osobiście staram się również nie korzystać wtedy z komputera i internetu, bo zazwyczaj nawet gdy mam najlepsze chęci, to i tak okazuje się że dużo czasu spędzam na przeglądaniu treści kompletnie nic nie wnoszących do mojego życia 😉
   Jeśli mam jakieś ciekawe wykłady lub wartościowe chrześcijańskie filmy to właśnie zostawiam je na sobotę.
   Spacer po lesie lub parku słuchając jakiegoś wykładu (lub śpiewu ptaków) 😉 też jest moim zdaniem dobrym czasem spędzonym z Bogiem 🙂
   A przede wszystkim ma to być czas radości, nie przymusu i „więziennej kary” 🙂 ponieważ „Jeśli powściągniesz twe nogi od przekraczania szabatu, żeby w dzień mój święty spraw swych nie załatwiać, jeśli nazwiesz szabat rozkoszą, a święty dzień Pana – czcigodnym, jeśli go uszanujesz przez unikanie podróży, tak by nie przeprowadzać swej woli ani nie omawiać spraw swoich, wtedy znajdziesz twą rozkosz w Panu. Ja cię powiodę w triumfie przez wyżyny kraju, karmić cię będę dziedzictwem Jakuba, twojego ojca. Albowiem usta Pańskie to wyrzekły” (Iz 58:13)
   Tak cotygodniowy „reset” wpływa pozytywnie nie tylko na nasze kontakty z Bogiem, ale i na postrzeganie naszego życia ze zdrowym dystansem.
   Czego życzę nam wszystkim 😉

   No votes yet.
   Please wait...
 9. Wszystkim którzy chcą być zdrowi i szczęśliwi polecam książkę mówiącą jak żyć zgodnie z zasadami „Bożej recepty na zdrowie, szczęście i pokój życia” (cytat z książki).
  Tu link do tej książki:

  http://www.filadelfiamedia.com/zdrowie%20art/Ewangelia%20zdrowia-nowa.pdf

  i do innych książek, które tam są wystawione:

  http://www.filadelfiamedia.com/zdrowie.php

  Pozdrawiam wszystkich Chrześcijan.
  Niech Bóg Was wspiera.

  No votes yet.
  Please wait...
  1. ooo yarpen Ty żyjesz?. Ostatni raz chyba z 3 l;ata temu tu byles?
   Miło

   No votes yet.
   Please wait...
   1. Żyję i mam się coraz lepiej 🙂

    Witaj Piotrze …

    No votes yet.
    Please wait...
    1. Cieszę się niezmiernie 🙂

     No votes yet.
     Please wait...
 10. Pozwolę się nie zgodzić,

  Tzn. W kwestii wieprzowiny

  Od dłuższego czasu miałem rozsterke, jeść czy nie jeść?
  Czytałem Pismo święte, oglądałem na YouTube gr8deals2do (świetny kanał)

  I doszło do mnie,, że muszę przestrzegać prawa…
  Przestałem około 1/2roku temu jeść świni.
  Przeczytałem jednak ostatni list do Rzymian, i wiecie co tam jest napisane?

  Że jak widzisz różnicę, a jesz wbrew swemu sumieniu- to już wydałeś na siebie wyrok..
  Tzn. Że dla mnie i dla tych z nas co widzą różnicę, poznaliśmy prawo.
  Musimy go przestrzegać.
  Ale Ci z nas którzy różnicy nie widzą.
  Nie są grzesznikami

  Musimy za to wszyscy skupić się na miłości wzajemnej(bliźniego)
  I brzydzić się bałwochwalstwem

  Bóg jest sędzią sprawiedliwym, i jak poznałem prawo będę rozliczony na podstawie tego prawa( szczególnie jak sam napominam-blizniego)
  Ale ktoś komu niedane było odnaleźć właściwej drogi(Chrystus jest jedynym pośrednikiem)
  Będzie rozliczony względem swojego sumienia

  Wszyscy jesteśmy tak samo blisko i zarazem tak samo daleko.
  Pozdrawiam z Bergen🙂

  No votes yet.
  Please wait...
 11. Kasiulku, bardzo motywujący tekst popełniłaś, dziękuję 🙂

  No votes yet.
  Please wait...
 12. Drodzy czytelnicy, mam wielka rozterke. Jestem marynarzem (marynarką), codziennie pracuje na pokladzie oraz prowadze nawigacje na mostku. Nie mam dnia wolnego od pracy a na posilki kucharz caly czas podaje wieprzowine i nie mam innego wyboru. Marynarze sa wulgarni i czesto obmawiaja innych a ja czytajac niektore cytaty sie zastanawiam co zrobic. Jak wy to widzicie? Jestem nowonarodzona i przy okazji bardzo ograniczona.

  No votes yet.
  Please wait...
  1. Masz dwa wyjścia:
   1. Cierpieć i dawać im przykład nieść światło.
   2 zmienić pracę.
   Osobiście wybrałbym opcję nr 2.

   No votes yet.
   Please wait...
   1. Dobrze radzisz.
    Ja również wybrałabym opcję nr 2, zresztą wybrałam ją niedługo po nawróceniu, a Bóg miał dla mnie lepszą pracę w przygotowaniu, potem kolejną, tak że na obecną chwilę nie wyobrażam sobie lepszej dla mnie. Dla Boga nic nie jest niemożliwe, tylko trzeba mieć odpowiednią motywację, płynącą z serca oddanego Bogu, i wiarę w to że Bóg się o wszystko zatroszczy.

    No votes yet.
    Please wait...
    1. Obydwoje dobrze radzicie moi kochani😊
     Najważniejsze to,żebyś zawierzyła we wszystkim Panu Bogu.A On już Cię we wszystkim poprowadzi.
     Każdy z nas ma swój plan do wykonania i Bóg nas tam stawia gdzie mamy coś do zrobienia.
     Przemódl i przemyśl wszystko z naszym Panem Jezusem,a DŚ wskaże Ci drogę,którą masz podążać.
     Wszystkiego dobrego Ewangelistko i niech nasz dobry Ojciec chroni Cie przed złem.

     No votes yet.
     Please wait...
     1. Mialam sen jak szlam w ciemnym korytarzu. Pomyslalam o Chrystusie i zapalilo sie swiatlo. Szlam dalej i zobaczylam przed soba jednego marynarza, ktory wlasnie jest ze mna na statku. (Facet nosi pentagramy i slucha black metalu ale deklaruje sie jako ateista) nad jego glowa wisialo w powietrzu ‚Dz’. Po przebudzeniu sie otworzylam dzieje apostolskie na dowolnej stronie i przeczytalam rozdzial 21 i 22. Zaczyna sie od tego jak Pawel zlapal statek, opowiedzial o swiatlosci Chrystusa a skonczylo sie na ‚wysylam cie daleko do pogan’. Tamten facet czesto ze mna rozmawia i spytalam sie Boga, czy ma jakis plan wobec niego. W odpowiedzi na nastepny dzien gadalam z tym marynarzem ze dwie godziny.

      Takze chyba jednak opcja nr 1.

      No votes yet.
      Please wait...
      1. Ta informacja trochę zmienia sytuację.
       Zapytaj więc Boga, choc widzę że duchem jesteś przy 1 opcji.

       No votes yet.
       Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Detektyw Prawdy, Dobra Nowina i Apokalipsa © 2015 Frontier Theme
%d bloggers like this: