Grafika i opis Piotr Petrsos. Dziękuję.

 

O ile większość chrześcijan nie ma większych problemów z 9 przykazaniami i wszyscy uznają je za korzystne i właściwe (Kościół katolicki usunął dodatkowo przykazanie o bałwochwalstwie, ale to inna historia), to istnieje odwieczny (a w zasadzie dopiero od V wieku) problem z jednym z nich. Odpoczynek sobotni na cześć stworzenia i oddanie czci Stworzycielowi.
Wydaje się błahe i nieistotne? Moim zdaniem brzmi bardzo poważnie…
Zasada klucza oczywiście nie dotyczy jedynie Szabatu który ciągle istnieje w Dekalogu spisanym osobiście przez Boga i to na kamieniu, jego treść przebywała w samej Arce Przymierza, ale dotyczy każdego innego przykazania, które jawnie odrzucamy.
Tłumaczenie Biblii Warszawsko-Praskiej bardzo dobrze oddaje zasadę w której jeśli staramy się z całych sił przestrzegać przykazań (oczywiście jesteśmy tylko ludźmi i często upadamy), ale z pełną świadomością lekceważymy jedno z nich, nawet nie starając się go przestrzegać, to kim jest dla nas Bóg i Jego Prawo?
Zbawienie nie jest z uczynków tylko z ofiary Jezusa, ale wiara bez uczynków jest martwa. Więc jeżeli efektem zbawienia nie jest chęć przestrzegania Prawa Boga z miłości do Niego, to coś w naszym procesie zbawienia poszło nie tak…
Bracia i siostry, niech zbliżający się święty dzień Boga, siódmy dzień tygodnia (sobota) a nie dzień słońca (niedziela) będzie dla nas okazją do zbliżenia się do naszego Stwórcy który chętnie będzie prowadził nas Swoimi drogami i wyjaśniał wszelkie nasze wątpliwości
“Przestrzegajcie pilnie moich szabatów, gdyż to jest znak między Mną a wami dla wszystkich waszych pokoleń, by po tym można było poznać, że Ja jestem Pan, który was uświęcam. Przeto zachowujcie szabat, który winien być dla was świętością.” (Wj 31:13)