” Nie karć szydercy, aby cię nie znienawidził; karć mądrego, a będzie cię miłował.” Prz 9

 

 

 

Stale powtarzam moim rozmówcom w realu chcąc ich zapewnić o atrakcyjności Biblii, że księga ta nie jest czymś co parzy, religijną nudą, ale podręcznikiem ekonomii, savoir vivre, psychologii, polityki, historii.  Generalnie Biblia uczy jak żyć, a wszelakie mądrości na świecie od niej się wywodzą. Ostatnie dekady były wyjątkowo patologiczne i tutaj chrześcijaństwo padło jak kawka. Straciliśmy bardzo wiele. Ta odrobina wolnego rynku w powszechnie panującym socjalizmie spowodowała rozluźnienie w relacjach międzyludzkich. Wojtek ma TV 42 cale, a ja tylko 36. Basia ma bogatego męża, a ja wiadomo…

Jeszcze mojego pokolenia (czterdziestolatków) dziadkowie mieli powiedzonka, przysłowia z Bogiem w treści, np “jak trwoga to do Boga” itd., Obecnie wstyd cytować jest przysłowia gdzie w zdaniu  jest Bóg.

Mądrości biblijne zostały zamienione na “mądrości” “autorytetów” telewizyjnych.

Jak więc w tej sytuacji postępować z głupotą? Jestem pragmatykiem i lubię coś wcielać w życie. Prowadzenie bloga dało mi możliwość takiej praktyki.

Jak zachowywać się wobec ludzi niemądrych?

 

Przede wszystkim:

 

Nie odpowiadaj głupiemu według jego głupoty, byś nie stał się jemu podobnym.

Ks. Przysłów 26

 

Czy to w internecie czy w rzeczywistości poza internetowej najlepiej jest nie rozmawiać z osobą niemądrą. Wyobraźcie sobie dyskusje z feministką. Jaki będzie miała sens taka rozmowa? Sensu zero. Podobnie z co niektórymi nawiedzonymi słuchaczami Radia Izyda (Maryja). Zbluzgają, znienawidzą i tak będą myśleć swoje.

Nie mów do uszu głupiego, bo wzgardzi mądrością twej mowy.

Ks. Przysłów 23:9

 

 

Głupi uważa swą drogę za słuszną, ale rozważny posłucha rady.

Ks. Przysłów 12

 

Człowiek nieokrzesany, porywczy będzie czerpał radość z odwetu, z przedstawienia swego zdania.

Głupi nie lubi się zastanawiać, lecz tylko swe zdanie przedstawić.

(Ks. Przysłów 18

 

 

Głupi swój gniew objawia od razu, roztropny ukryje obelgę.

 

Mój kolega ma brata lesera nadużywającego alkoholu. Podcina on sobie brwi regularnie, na rozmowę o pracę chciał kupić garnitur, a ostatecznie wylądował na budowie. Ogólnie przywiązuje dużą uwagę do wyglądu. Ma duże długi, liczne sprawy sądowe. Przez kilka miesięcy dręczył on mojego kolegę pustymi wywodami. Kolega mój skarżył mi się, mówiąc o bezsensowności tych rozmów, aż w końcu powiedziałem mu, że on rozmawia jak z kurą. Kura mu nie odpowie. Brat stale i uparcie swoje mówił nie przyjmując zdrowych argumentów.

Prędzej czy później i tak odsuniesz się od człowieka niechcącego myśleć.

Od człowieka głupiego się odsuń: rozumnych warg tam nie znajdziesz.

Ks. Przysłów 14:7,

 

Biblia nas ostrzega przed długimi wywodami człowieka, któremu brakuje mądrości:

 

 Nie wdawaj się z głupim w długie rozmowy i nie chodź do tego, kto nie ma rozumu. Strzeż się go, byś nie miał przykrości i byś się nie splamił przez zetknięcie z nim. Unikaj go, a znajdziesz wytchnienie i nie doznasz rozgoryczenia z powodu jego nierozumu.

 

 

Tyczy się to zarówno rzeczywistości jak i internetu, czy telewizji. Włączając telewizor wpuszczasz do swego domu głupich ludzi. Wpuszczając na blog pieniaczy sprawa wygląda podobnie. Identycznie jest z niemądrymi znajomymi czy to w pracy czy w domu.

Demokracja ma to do siebie, że każdego zdanie est ważne, ale zawsze jest tak, że to człowiek głupio myślący lgnie do mądrego, a nie na odwrót.

Obecnie nie rozmawiam z wieloma osobami nie dlatego, że czuję się mądrzejszy, ale z powodu braku możliwości porozumienia. Wszystko jedno czy dotyczy to Biblii, czy kogoś z reala i rozmów na temat świata, czy Boga.

Unikaj takich ludzi, a znajdziesz wytchnienie.