Jeden z największych bohaterów USA. Poszedł na wojnę, aby nikogo nie zabijać. Nie wystrzelił ani jednego naboju na linii frontu.

 

Jest to nowy film Mela Gibsona. Już w kinach.

“Zaciągnął się do armii w 1942 roku na wieść o japońskim ataku na Pearl Harbor. W trakcie służby odmówił  jednak noszenia broni i zabijania wrogów, argumentując decyzję swoimi przekonaniami religijnymi. Mimo to w trakcie krwawej bitwy o Okinawę w maju 1945 udało mu się uratować życie 75 żołnierzom. Za swój heroiczny wyczyn rozmodlony pacyfista otrzymał z rąk prezydenta Trumana najwyższe odznaczenie wojskowe, Medal Honoru.”

http://www.filmweb.pl/reviews/Waleczne+serca-19129

 

Doos-truman

Truman odznacza Dsemonda.

 

 

Film jest oparty na faktach. Niestety media recenzujące ten film nie wspominają, że Doss był chrześcijaninem:

 

Urodził się w Lynchburg w stanie Virginia w Stanach Zjednoczonych. Był synem stolarza Williama Thomasa Dossa i Berthy E. (Oliver) Doss[1][2].

Do wojska został powołany w kwietniu 1942[3] i tego samego roku w Richmond, Virginia wziął ślub z żoną Dorothy na przepustce między ćwiczeniami. Z powodów światopoglądowych – był adwentystą dnia siódmego – odmówił noszenia broni podczas walki oraz zabijania przeciwników. Całą służbę wojskową podczas II wojny światowej pełnił rolę sanitariusza ratując życie wielu żołnierzy, po obu stronach konfliktu. Przez cały czas był wierny swoim przekonaniom religijnym.
Tabliczka na grobie Desmonda Dossa
Był trzykrotnie ranny podczas wojny 21 maja 1945 r.[4]. Krótko przed opuszczeniem armii zdiagnozowano u niego gruźlicę (w wyniku choroby i odniesionych ran stracił jedno płuco)[5][1]. Zwolniony ze służby wojskowej w 1946 roku[6] przez pięć lat poddawany był leczeniu[7].

Zmarł (miał problemy z oddychaniem) w roku 2006 w swoim domu Piedmont w stanie Alabama. Został pochowany jako bohater wojenny w asyście wojskowej[8] na cmentarzu w Chattanooga w stanie Tennessee.’

https://pl.wikipedia.org/wiki/Desmond_Doss

 

Ciekaw jestem co na to zwolennicy pastora Chojeckiego nawołującego do posiadania  broni….