Chrześcijanie biblijni. Nie wierz tak jak autorytety świata. W Jezusa wierz!

Chrześcijanie biblijni. Prawda dla NAŚLADOWCÓW JEZUSA CHRYSTUSA "Poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli"

Słowo na 14.08.2016

Tym razem umieszczam cały 32 rozdział księgi Syracha, Jest on biblijnym savoir vivre. Ogólnie rzecz biorąc Biblia jest nie tylko fundamentem wiary, ale podręcznikiem Bożej ekonomii, zdrowia, książką historyczną, ale również uczy jak się zachowywać i postępować w danej chwili.

 

 

(1) Jeśli posadzono cię na pierwszym miejscu, nie wbijaj się w pychę, bądź między nimi jak jeden z nich, miej staranie o nich, a dopiero potem usiądź! (2) Gdy wykonasz wszystko, co do ciebie należy, zajmij swoje miejsce, abyś się radował wraz z nimi i otrzymał wieniec za umiejętność kierowania ucztą.

 

Gospodarz przyjęcia winien być skromny i zadbać przede wszystkim o gości.

 

(3) Mów, starcze, tobie to bowiem przystoi, jednak z dokładnym wyczuciem, abyś nie przeszkadzał muzyce. (4) A kiedy jej słuchają, nie rozwódź się mową ani nie okazuj swej mądrości w niestosownym czasie!

 

Syrach sugeruje aby na postkaniach towarzyskich prym wiodła osoba najstarsza, ale ma on zachować umiar w mowie podczas słuchania muzyki.

 

(5) Czym pieczęć z rubinu w złotej oprawie, tym koncert muzyków na uczcie przy winie. (6)Jak pieczęć szmaragdowa w złotym obramowaniu tak melodia muzyków przy słodkim winie.

W Polsce poza weselami, raczej nie spotyka się przy ucztach muzyków. Myślę, że dotyczy to raczej krajów południowych.

 

 

(7) Przemów, młodzieńcze, jeśli już musisz, skoro cię o to usilnie dwa razy proszono. (8) Mów zwięźle, w niewielu słowach [zamknij] wiele treści, okaż, że jesteś taki, który coś wie, a zarazem umie milczeć. (9) Nie wywyższaj się między dostojnikami, a gdy inny mówi, wiele nie gadaj!

 

Jeszcze raz podkreśla się rolę wieku w przemowie. Teraz jest tak, że młodzi często mają więcej do powiedzenia niż osoby starsze, a szkoda. Osobiście wolę posłuchać tych starszych, mniej wykształconych i elokwentnych, gdyż w ten sposób uczę się historii, poznaje nasze korzenie. Popatrzcie, kiedyś analizowaliśmy jak się zwracano do innych zwłaszcza na wsiach. Jak mówiono często:

 

Jak trwoga to do Boga

 

 

(10) Przed grzmotem przelatuje błyskawica, a przed skromnym człowiekiem idzie przychylność.

 

Osoba skromna jest mile postrzegana przez innych.

 

(11) Gdy nadchodzi odpowiednia pora wstawaj i bez ociągania się wracaj do domu (12) Tam możesz się zabawić i czynić, co ci się podoba.

Problem braku taktu w zbyt długim przebywaniu jako gość spotykany jest często wśród osoób wykształconych. Człowiek z ogładą winien z wyczuciem, w odpowiednim momencie wyjść, nie obciążając gospodarza domu swą osobą.

 

 

(13) Za wszystko wysławiaj Tego, który cię stworzył i który cię upaja swoimi dobrami.

 

Jakże rzadko dziękujemy za rzeczy proste naszemu dobroczyńcy Bogu Ojcu.

 

(14) Kto się boi Pana, otrzyma wychowanie, a którzy od wczesnego rana Go szukają, znajdą [Jego] upodobanie. (15) Ten, kto bada Prawo, życie swe nim wypełni, ale obłudnik znajdzie w nim sposobność do upadku. (16) Którzy się Pana boją, zrozumieją Prawo, a ich sprawiedliwość jak światło zabłyśnie.

 

Bojaźń Boża i badanie Prawa Boga jest źródłem błogosławieństw.

 

(17) Człowiek grzeszny unika nagany i według swej woli tłumaczy Prawo. (18) Człowiek roztropny nie gardzi myślą [obcą], a głupi i pyszny niczym się nie przejmuje.

 

Człowiek skromny przyjmuje krytykę, pyszny jej unika. Niestety w internecie ma to zniekształconą wersję. Zamiast dom kogoś napisać mail na osobności upominając, robi się pokazówkę publiczną

 

(19) Nic nie czyń bez zastanowienia, a nie będziesz żałował swego czynu.

 

 

(20) Na drogę wyboistą nie wchodź, abyś nogą nie uderzył o kamień. (21) Nie czuj się bezpieczny na drodze bez przeszkód (22) i miej się na baczności na swoich ścieżkach! (23) We wszystkich czynach uważaj na siebie samego, przez to zachowasz przykazania. (24) Albowiem kto wierzy Prawu, zachowuje przykazania, a kto zaufał Panu, nie poniesie szkody.

 

Syrach zaleca ostrożność nawet wtedy kiedy życie nasze jest w danym okresie z tzw górki.

Na koniec raz jeszcze wskazuje ważność posłuszeństwa wobec Prawa Boga.

 

Biblia jak widać jest księgą niedocenianą. Mamy w niej wszystko co ułatwi nam życie i sprawi, że będziemy mieć życie pełne błogosławieństw.

 

 

 

Updated: 14 sierpnia 2016 — 09:31

2 komentarze

Add a Comment
  1. Dzięki pięknie ? za kolejne rozważania słowa w imieniu Pana Jezusa Chrystusa.
    Dokładnie biblia to instrukcja dla nas jak żyć ?

    1. Piękna i mądra jest Księga Syracha.

      Pamiętać jednak trzeba, że mimo iż należy do ksiąg madrosciowych, nie jest w kanonie, tzn ze nie jest natchniona, a to z kolei znaczy, że nie jest częścią Biblii.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Detektyw Prawdy, Dobra Nowina i Apokalipsa © 2015 Frontier Theme
%d bloggers like this: