Bardzo ciekawego wpisu dokonał Krzysztof z forum-chrzescijan.pl

 

Emocje,ileż to razy dziennie ulegamy im,i to z jaką łatwością,a to w domu dziecko wyprowadza z równowagi,a to w pracy dajemy się ponieść nerwowości z powodu natłoku obowiązków,nieuprzejmego i wiecznie wściekłego szefa,albo męża który nic nie docenia,chłopaka który ogląda się za innymi dziewczynami,a to szereg innych sytuacji,gdzie emocje przejmują nad nami kontrolę,dajemy się im ponieść niczym liść na wietrze.

Czym jest emocja?
Emocja – poruszenie lub zakłucenie umysłu (uczucia, namiętności); stan wzburzenia albo podniecenia psychicznego. Emocja odnosi się do uczucia i związanych z nim myśli, stanów psychicznych i biologiczncyh oraz zakresu skłonności do działania.
Emocje – względnie nietrwałe stany pobudzenia organizmu, o silnym zabarwieniu i wyraźnym wartościowaniu, poprzedzone jakimś wydarzeniem i ukierunkowane. Inaczej mówiąc, są to automatyczne i krótkotrwałe reakcje organizmu, które mają na celu przygotowanie go do odpowiedniej reakcji.
Emocje – procesy psychiczne, które nadają jakość i określają znaczenie, jakie mają dla nas będącę źródłem tych emocji przedmioty, zjawiska, inni ludzie, a także my sami.

Generalnie rzecz biorąc emocje możemy podzielić na kilka podstawowych grup:
Złość: furia, wściekłość, uraza, gniew, irytacja, oburzenie, niechęć, obraźliwość, wrogość i będąca jej szczytem, patologiczna nienawiść i szał.
Smutek: żal, przykrość, melancholia, użalanie się nad sobą, zniechęcenie, przygnębienie oraz w postaci patologicznej – głęboka depresja.
Strach: niepokój, obawa, nerwowość, zatroskanie, konsternacja, zaniepokojenie, onieśmielenie, strachliwość, popłoch, przerażnie; w postaci psychopatologicznej – fobie i ataki lękowe.
Zadowolenie: szczęście, przyjemność, ulga, błogość, rozkosz, radość, uciecha, rozrywka, duma, przyjemność zmysłowa, miły dreszczyk, uniesienie, zaspokojenie, satysfakcja, euforia, zaspokojenie kaprysu, ekstaza – na samym końcu skali – mania.
Miłość: akceptacja, życzliwość, ufność, uprzejmość, poczucie bliskości, oddanie, uwielbienie,zaślepienie.
Zdziwienie: zaskoczenie, oszołomienie, osłupienie, zdumienie.
Wstręt: pogarda, lekcewarzenie, nieprzychylność, obrzydzenie, odraza, niesmak, awersja.
Wstyd: poczucie winy, zażenowanie, zakłopotanie, wyrzuty sumienia, upokorzenie, żal z powodu tego, co się zrobiło, hańba.
Ta lista nie jest w żadnym razie wyczerpująca, dlatego, że nie wiadomo na przykład gdzie można by umieścić taką emocję jak: zazdrość, która jest co prawda odmianą złości, ale zawiera też sporą domieszkę smutku i strachu (jest mieszaniną różnych emocji). Takich przykładów można wskazać wiele.

Paul Ekman odkrył, że wyraz twarzy zdradzający cztery emocje (strach, złość, smutek i zadowolenie) jest rozpoznawany we wszystkich kulturach na świecie (w tym przez ludy nie znające ani kina ani telewizji, tym samym nie dotknięte kulturą zachodu), co zdaje się świadczyć o tym, że są one uniwersalne (podstawowe).
Inna teoria na temat emocji dzieli je na dwie grupy – pierwotne i wtórne:
emocje pierwotne, 4 pary: smutek-radość, odraza-akceptacja, strach-złość, zdziwienie-oczekiwanie.
emocje wtórne (przeważnie wyuczone) to ich kombinacje i wariacje.
Zaczerpnąłem to ze strony emocje.arct.pl/podzial_emocji.html nie ze wszystkim się zgadzam co do tej strony np: że w emocje wyposażyła mnie natura by umożliwić mi przetrwanie,sorry nie kupuje tego :) przypomina mi się pewien cytat z Biblii:
Zamiast wad – cnoty
25 Dlatego odrzuciwszy kłamstwo: niech każdy z was mówi prawdę do bliźniego, bo jesteście nawzajem dla siebie członkami. 26 Gniewajcie się, a nie grzeszcie: niech nad waszym gniewem nie zachodzi słońce! 27 Ani nie dawajcie miejsca diabłu! 28 Kto dotąd kradł, niech już przestanie kraść, lecz raczej niech pracuje uczciwie własnymi rękami, by miał z czego udzielać potrzebującemu. 29 Niech nie wychodzi z waszych ust żadna mowa szkodliwa, lecz tylko budująca, zależnie od potrzeby, by wyświadczała dobro słuchającym. 30 I nie zasmucajcie Bożego Ducha Świętego, którym zostaliście opieczętowani na dzień odkupienia. 31 Niech zniknie spośród was wszelka gorycz, uniesienie, gniew, wrzaskliwość, znieważenie – wraz z wszelką złością. 32 Bądźcie dla siebie nawzajem dobrzy i miłosierni! Przebaczajcie sobie, tak jak i Bóg nam przebaczył w Chrystusie.

Niech nad waszym gniewem nie zachodzi słońce,bardzo wymowne słowa jak się gniewasz i pozwalasz by to uczucie cię pochłonęło,to twój gniew przeradza się w żywą siłę i na pewno nie pochodzi ona od Boga,odrobina gniewu nie zawadzi ale gdy pozwalasz by cię pochłonęła to tak jakby nad tobą zaszło słońce,i zebrały się czarne chmury.
Czy jesteśmy w stanie zapanować nad emocjami szczególnie tymi złymi,niepożądanymi,?
Ja osobiście uważam że nie, dlatego wolę w modlitwach nie tylko oddawać wszelkie myśli w posłuszeństwo Jezusowi Chrystusowi,ale także emocje wszelkiego rodzaju,łatwiej mi się pracuje w pracy,dlatego robię to rano,choć nie codziennie bo potrafię zapomnieć,ale to na prawdę pomaga,wtedy w pracy mam taki pokój że nic nie jest w stanie wyprowadzić mnie z równowagi.
Nie wiem czy komuś ten materiał pomoże,ale uważam że powinniście o tym wiedzieć.”

 

Więcej wart jest cierpliwy niż bohater, a ten, kto opanowuje siebie samego, więcej znaczy niż zdobywca miasta. ”
[Prz 16;32].