Tłumaczył Jacek Placek 🙂

 

W poważnym kazaniu w Watykanie papież Franciszek ogłosił, że gwiazdka w tym roku będzie „grą pozorów” z uwagi na fakt, że świat angażuje się obecnie w III Wojnę Światową.

 

Przemawiając podczas mszy w Casa Santa Maria, papież powiedział: „Jesteśmy blisko świąt bożego narodzenia. Będą światła, będą przyjęcia, oświetlone drzewa, nawet szopki bożonarodzeniowe – wszystko udekorowane – podczas gdy świat prowadzi wojnę.”

 

„To wszystko gra pozorów. Świat nie zrozumiał drogi pokoju. Cały świat pogrążony jest w wojnie,” stwierdził ponuro.

 

Yahoo News donosi:

 

„Wojnę da się uzasadnić, że się tak wyrażę, z wielu, wielu powodów, lecz gdy cały świat jest tak jak dziś pogrążony w wojnie, jakkolwiek fragmentaryczna by owa wojna nie była – trochę działań wojennych tu, trochę tam – to nie ma na to usprawiedliwienia.”

 

Kazanie to kładzie się cieniem na rozpoczęcie sezonu świątecznego w Watykanie, gdzie odsłonięto ogromną choinkę, która ma być przyozdobiona do 8 grudnia – początku watykańskiego Roku Świętego Miłosierdzia.

 

Papież Franciszek mówił też o „niewinnych ofiarach” wojny oraz potępił sprzedawców broni za ich rolę w światowych konfliktach.

 

„Cóż się uchowa w następstwie tej wojny, tej, pośród której teraz żyjemy?” zapytał. „Cóż pozostanie? Ruiny, tysiące dzieci bez edukacji, tak wiele niewinnych ofiar i mnóstwo pieniędzy w kieszeniach handlarzy bronią.”

 

„Winniśmy prosić o łaskę i opłakiwać ten świat, który nie rozpoznaje drogi do pokoju,” stwierdził. „Opłakiwać tych, którzy żyją dla wojny i mają w sobie cynizm, by temu zaprzeczyć,” dodał. „Bóg szlocha, Jezus szlocha”.