Chrześcijanie biblijni. Nie wierz tak jak autorytety świata. W Jezusa wierz!

Chrześcijanie biblijni. Prawda dla NAŚLADOWCÓW JEZUSA CHRYSTUSA "Poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli"

Czym jest piekło?

Na świeżo, po oburzeniu kilku czytników tekstem przetłumaczonym przez Jacka o:

http://detektywprawdy.pl/2015/10/25/6-przerazajacych-faktow-o-piekle-o-ktorych-twoj-pastor-nigdy-ci-nie-powiedzial/

Muszę przypomnieć przy okazji o moim stylu umieszczania co niektórych materiałów. Otóż jeśli nie ma mojego komentarza, to tekst, film umieszczam poglądowo, celem przeprowadzenia dyskusji, wytężenia umysłu. Tak było i tym razem.

 

No ale ok, lecimy z tym piekłem.

Czym ono jest?

Kościół katolicki straszy nas piekłem i wiecznymi mękami. sataniści zaś wykorzystuj motywy ognia w swych tekstach, okładkach płyt zespołów metalowych i etc

Tak sobie artyści wyobrażają piekło widziane oczyma kościoła rzymskiego i satanistów:

piekło

 

 

Piekło to  z greckiego Gehenna, a to oznacza miejsce fizyczne koło Jerozolimy.
Dolina Hinnom (aram ga-hinnom), dolina przechodząca w wąwóz na pld zach od Jerozolimy, między górą Syon pagórkiem dobrej rady i równiną Refaim

 

Nawet sama wikipedia podaje Gehenne podaje gdzie znajdowała się Gehenna:

 

“Znajdowała się za bramą miasta zwaną Hersit i była pierwotnie wysypiskiem śmieci[1], miejscem kremacji zwłok przestępców oraz tych, którym odmówiono z różnych względów normalnego pogrzebu.’

https://pl.wikipedia.org/wiki/Gehenna

 

Tak więc Gehenna była miejscem całopalenia, czymś w stylu obecnego krematorium.

 

Przykład z NT:

 

 

(43) A jeźliby cię gorszyła ręka twoja, odetnij ją; bo lepiej jest tobie ułomnym wnijść do żywota, niżeli dwie ręce mając, iść do piekła w on ogień nieugaszony,

 

z greckiego wygląda to tak:

A gdyby twoja ręka przywodziła cię do upadku, odetnij ją; lepiej jest dla ciebie kalekim wejść do życia, niż mieć dwoje rąk i pójść do Gehenny, w ogień nieugaszony,’

 

Tak więc widzimy, że tu gdzie jest mowa w większości Biblii o piekle, w greckim jest Gehenna:

 

γεενναν

geennan

n_ Acc Sg f

Gehenny

W innym miejscu piekło jest tłumaczone jako Hades, czyli:

kraina zmarłych, bóg podziemia,

(14) A śmierć i piekło wrzucone są w jezioro ogniste. Tać jest wtóra śmierć. (15) A jeśli się kto nie znalazł napisany w księgach żywota, wrzucony jest w jezioro ogniste.”

αδης

hadēs

n_ Nom Sg m

piekło

Hades

Tak więc piekła jako takiego przedstawianego nam w kościele Rzymu nie ma.

Inną kwestią jest to, co się z nami dzieje po śmierci oraz jezioro ognia.

Updated: 20 listopada 2016 — 20:18

30 komentarzy

Add a Comment
 1. A ta, która rodzi ciernie i osty, jest nieużyteczna i bliska przekleństwa, a kresem jej SPALENIE – Heb 6:8

  1. No właśnie, SPALENIE a nie PALENIE, zasadnicza różnica między czasownikiem dokonanym a nie dokonanym.Co się dzieje z nami po śmierci? Jeżeli Jezus po Swojej Śmierci zszedł do Hadesu, to chyba każdy człowiek robi to samo?

   1. tak. spalenie a nie palenie. Tak naucza SŁOWO BOŻE. A Jezus zszedł do szeolu po śmierci a nie do piekła

 2. 11-25 false flag usa pierwsze z 3 czarnych serii potwierdzone info .

 3. 11-25 zamachy terrorystyczne potwierdzone info .

 4. Greckie słowo „Hades” – na określenie piekła użyte jest w Nowym Testamencie w 3 fragmentach:

  1) Ap 6,8: „I zobaczyłem, a oto koń blado zielony, a ten, który na nim siedział, miał na imię Śmierć, a HADES [w innych tłumaczeniach piekło]szedł za nim; i dano im władzę nad czwartą częścią ziemi, by zabijali mieczem i głodem, i zarazą, i przez dzikie zwierzęta ziemi.”
  2) Ap 20,13: „I morze wydało umarłych, którzy w nim byli, również śmierć i HADES [piekło] wydały umarłych, którzy w nich byli, i zostali osądzeni — każdy według swoich czynów.”
  3) Ap 20,14: „I śmierć, i PIEKŁO zostały wrzucone do jeziora ognistego; to (jezioro ogniste to) śmierć druga.

  Dodatkowo, we fragmencie z punktu 2-giego mamy informację, że martwi przebywają w jednym z trzech miejsc – w morzu, śmierci (gr. Thanatos”) i w hadesie.

  Rozmyślam nad słowem Thanatos, ale wydaje mi się, że jest to określenie użyte na ludzi niezbawionych?
  Np.Rzymian 5,12 ” Dlatego jak przez jednego człowieka grzech wszedł na świat, a przez grzech ŚMIERĆ, tak i na wszystkich ludzi ŚMIERĆ przyszła, za to, że wszyscy zgrzeszyli;”
  Rzymian 6,23: ” Gdyż zapłatą za grzech jest ŚMIERĆ, lecz darem łaski Bożej jest życie wieczne w Chrystusie Jezusie, naszym Panu”

  W takim wypadku “śmierć” byłaby stanem duszy a nie określonym miejscem.

 5. Priest, 25 listopada? Jaki zamach? Na kogo? Na co? Skąd te info?

 6. Jest też określenie na Otchłań/Czeluść – „Abyss”

  Użyte w:

  Łuk 8,31: „Te prosiły Jezusa, żeby im nie kazał odejść do CZELUŚCI”

  Rzym 10,6-7: „albo: Któż zstąpi do OTCHŁANI?- oczywiście po to, by Chrystusa wyprowadzić spośród umarłych.„

  Ap 20,3: „I wtrącił go do CZELUŚCI, i zamknął, i pieczęć nad nim położył, by już nie zwodził narodów, aż tysiąc lat się dopełni.”

  Otchłań/czeluść jest nazwana także strażnicą/więzieniem – gr. „fylakē „

  1 Pio 3,18: „Chrystus bowiem również raz umarł za grzechy, sprawiedliwy za niesprawiedliwych, aby was do Boga przyprowadzić; zabity wprawdzie na ciele, ale powołany do życia Duchem. W nim poszedł ogłosić [zbawienie] nawet duchom zamkniętym w WIĘZIENIU, niegdyś nieposłusznym, gdy za dni Noego cierpliwość Boża oczekiwała …”

  Otchłań jest więzieniem dla duchów złych.

 7. dla równowagi inne stanowisko:
  “W piekle “robak ich nie umiera, a ogień nie gaśnie” [Mar. 9:48]. Robak ich nie umiera czyli istnieje pewien proces wieczny, a po Sądzie Ostatecznym nie będzie już “ciągłych dostaw”. Wniosek – ten wieczny proces dotyczy dusz osób wtrąconych do piekła. Ogień nie gaśnie, mimo że ilość spalanego materiału (że się tak wyrażę) się nie zwiększa. Gdyby miał płonąć w celu unicestwienia czy spalenia określonej ilości dusz, prędzej czy później wszystkie zostałyby spalone i ogień nie mógłby płonąć dłużej. Twoje wnioski z analogii są błędne.

  Warto przypomnieć określenie “płacz i zgrzytanie zębów” [Mat. 25:30], co będzie się odbywać w ciemnościach zewnętrznych. Czy określenie “kaźń wieczna” lub “kara wieczna” [Mat. 25:46] oznacza coś innego niż oznacza?

  “Druga śmierć” to nie jest “śmierć duszy w Gehennie”. Pismo mówi, że jest to udział w jeziorze palącym się ogniem i siarką [Obj. 21:8]

  W jeziorze ognia i siarki “będą dręczeni dniem i nocą na wieki wieków” [Obj. 20:10]
  Gdyby dusze tych ludzi miały ulec jednokrotnej anihilacji w wyniku spalenia, to dym nie mógłby unosić się na wieki wieków.

  Twoja teoria (adwentystyczna czy nie) jest pozbawiona biblijnych podstaw i zaprzecza nauczaniu sprawiedliwości Boga, który “wkłada grzechy na głowy grzeszników”.

  Ezechiela 11:21 “Lecz tym, których serce idzie za ich ohydami i obrzydliwościami, włożę ich postępki na ich głowy – mówi Wszechmocny Pan.”

  Anihilacja dusz byłaby zrównaniem wszystkich bez względu na ich uczynki, a więc zaprzeczeniem osądzenia i kary “według uczynków” [Obj. 20:13].”

  1. I dla równowagi myślę podobnie jak ty Adi 🙂
   Aczkolwiek uważam, że podziały i kłótnie na ten temat nie są czymś co powinniśmy robić.

  2. adi Nic nie rozumiesz. Wszystko pomieszałeś.
   Ja nie wspomniałem nic o jeziorze ognia notabene symbolicznym.

   Piekło poddobnie zresztą jak wiele wyrazów z greckiego ma w różnych miejscach, różne tłumaczenia.
   Piekło to:
   a. miejsce spaleń zwłok
   2. miejsce przebywania dusz

   Natomiast kara oczywiście będzie po śmierci, ale to już inna sprawa.

   1. sprostuję trochę: nie wierzę w te obrazki katolickie:kotły, widły etc to nie to, ale interesujące że istnieje coś takiego jak jezioro ognia i siary – to wychodzi z wulkanów i jest pod ziemią, nie przesądzam czy to jest “to”..

  3. Drogi Przyjacielu. Dobrze że posługujesz się słowem Bozym i uznajesz je za autorytet. JEDNAK TRZEBA WZIĄŚĆ POD UWAGĘ ŻE NIE WSZYSTKO W BIBLII MOŻEMY ROZUMIEC DOSŁOWNIE, BO JEST TAM WIELE TREŚCI SYMBOLICZNYCH, SYNONIMÓW, PPRZYPOWIESCI, PODOBIEŃSTW I Z POMOCĄ BOŻEGO DUCHA BĘDZIEMY POTRAFILI TO ROZPOZNAĆ. Tak się stało ze religijni przywódcy wzieli słowa o znaczeniu symbolicznym i nadali im dosłowne znaczenie np. słowa JEZUSA PRZY OSTATNIEJ WIECZERZY GDY WZIAŁ CHLEB I ŁAMAŁ MÓWIĄC TO JEST CIAŁO MOJE . Albo mówił ze jest chlebem życia itp. Tak samo z doliną BenHinnom gdzie ogień nie wygasał bo ciągle zwożono tam śmieci i wrzucano tam trupy przestępców niegodych pochówku. Jezus używa tej doliny jako synonimu wiecznej zagłady ale nasze kościelne wyobrażenia nie tak łatwo dają się wykorzenić z naszego umysłu i do tego chcemy aby więksi grzesznicy wiecej cierpieli w tej gehennie, ale to nie są BOŻE MYŚLI tylko nasze własne, więc sprawiedliwość Boża jest inna niż ludzka. Zapłatąś za grzech jest śmierć a darem łaski BOŻEJ JEST ZYCIE WIECZNE. BIBLIA NAUCZA ŻE NIE BĘDZIE NIC PRZEKLĘTEGO GDY NASTANIE NOWA ZIEMIA I NOWE NIEBO. WARTO PORZUCIĆ STARY SPOSÓB MYŚLENIA MĘKACH DLA POTĘPIONYCH . TO SZATAN PRZYPISAŁ BOGU TĄ NAUKĘ ABY ZNIEKSZTAŁCIĆ OBRAZ BOGA WOBEC LUDZI.

 8. O co właściwie chodzi? Odrzucacie piekło, bo pojawiło się kilka komentarzy oburzonych grzeszników, którzy uważają, że piekła nie ma???

  1. bo piekła w ujęciu katolickim nie ma. Występuje ono w NT ale w całkiem innym rozumieniu. Jego obraz został sfałszowany

   1. Hm.. co więc może spotkać złych ludzi po śmierci? Rozumiem, że brak Boga. Czy to oznacza brak świadomości, czyli kres duszy? Może odczuwa coś innego?

    1. Może po Prostu Śmierć “w każdym sensie po prostu cie nie ma ani twojej duszy ani twojego ciała nic “bo karą za grzech jest śmierć’ gdzieś w bibli było i nie złych ludżi tylko nie nawróconych gdzieś jezus w bibli mówił “Czemu mówicie do mnie że jestem dobry tylko bóg który jest w niebie jest dobry” nie wiem który to werset ale coś takiego kojarzę “kto jest bez winny niech pierwszy rzuci kamień”

 9. Ok więc podsumujmy.
  Wg Biblii mamy śmierć pierwszą i śmierć drugą,
  np. mamy to potwierdzone tutaj w Ap 20,6: „Błogosławiony i święty, kto ma udział w pierwszym zmartwychwstaniu: nad tymi nie ma władzy ŚMIERĆ DRUGA, lecz będą kapłanami Boga i Chrystusa i będą z Nim królować tysiąc lat. „

  Po śmierci pierwszej NIE ma piekła. Jak umieramy nie idziemy od razu do piekła lub nieba. Umarli czekają w stanie uśpienia/nieświadomości na dzień sądu.
  Np. Hiob mówi co by było gdyby umarł „Teraz bym spał, wypoczywał, odetchnąłbym w śnie pogrążony„(Hi 3,13)
  „Wielu zaś, co posnęli w prochu ziemi, zbudzi się: jedni do wiecznego życia, drudzy ku hańbie, ku wiecznej odrazie” (Dn 12,2)

  Dlatego Detektyw pisze, że jako takiego, piekła nie ma.

  Z czego sprawiedliwi umarli zostaną wskrzeszeni wcześniej, niż w dzień sądu, podczas pochwycenia przez Pana Jezusa (1 Tes 4,16): „Sam bowiem Pan zstąpi z nieba na hasło i na głos archanioła, i na dźwięk trąby Bożej, a zmarli w Chrystusie powstaną pierwsi”.

  Ale dalej mamy śmierć drugą.:
  Ap 20,11-15
  „Potem ujrzałem wielki biały tron i na nim Zasiadającego, od którego oblicza uciekła ziemia i niebo, a miejsca dla nich nie znaleziono. I ujrzałem umarłych – wielkich i małych – stojących przed tronem, a otwarto księgi. I inną księgę otwarto, która jest księgą życia. I osądzono zmarłych z tego, co w księgach zapisano, według ich czynów. I morze wydało zmarłych, co w nim byli,
  i Śmierć, i Otchłań wydały zmarłych, co w nich byli, i każdy został osądzony według swoich czynów. A Śmierć i Otchłań wrzucono do jeziora ognia. To jest ŚMIERĆ DRUGA – jezioro ognia. Jeśli się ktoś nie znalazł zapisany w księdze życia, został wrzucony do jeziora ognia.

  Tak więc, to „śmierć druga” – jezioro ognia musiałaby być tym docelowym „piekłem” .
  Mamy powiedziane, że wrzucono tam:
  *Otchłań – Abyss to więzienie dla demonów, a więc do jeziora ognia wrzucono demony, duchy złe, upadłe anioły.
  *Śmierć – Thanatos – czyli moim zdaniem jak pisałam wcześniej w komentarzu to by byli wszyscy niezbawieni ludzie
  *oraz diabła, Bestię i Fałszywego Proroka : „A diabła, który ich zwodzi, wrzucono do jeziora ognia i siarki, tam gdzie są Bestia i Fałszywy Prorok. „(Ap 20,10).

  Teraz, co wiemy o tym „piekle?” – jeziorze ognia i siarki:
  -że jest się tam dręczonym dniem i nocą na wieki wieków(Ap 20,10)

  jeśli dobrze to wszystko rozumiem.

  1. Aha i jak rozumiem,po przemyśleniu tematu, w tym jeziorze ognia i siarki to nie samo cierpienie będzie wieczne, ale jego skutki będą wieczne:

   http://adelfos.republika.pl/katalog_komentarze/pieklo2.htm

   https://uderzwfalsz.wordpress.com/2015/08/13/manipulacja-w-przekladach-biblii-odnosnie-wiecznego-piekla-owlam-aion-i-aionios/

  2. Wiemy to, co jest napisane, a jest napisane o wiecznym cierpieniu w oddaleniu od Boga bez możliwości zmiany tego stanu. To jest śmierć druga – bez względu na to, jak będzie wyglądało jezioro ogniste w szczegółach

 10. Próbujemy ludzkim rozumem ocenić to co Boskie. Prawda jest taka – że nie ma znaczenia czy to jezioro ogniste – czy otchłań – czy nicość – jest to i tak i tak miejsce gdzie na pewno nie chcemy się znaleźć – a czy tam będziemy płonąć przez wieczność czy będziemy nawet tylko leżeć w ciemności – czy przestaniemy istnieć- jakie to ma większe znaczenie ponad to – iż nie będziemy razem z naszym BOGIEM? Wiele jałowych dyskusji prowadzimy które prowadzą zupełnie do nikąd. No chyba że grzesznicy chcą informacji że jednak “nie będzie tam tak źle”

  Jakiej większej kary niż brak Boga – wam trzeba? Wymyślajcie sobie kto “lepsze” piekło stworzy – powodzenia.

  1. DukeR 🙂

   Ps 119,15: ” Będę rozmyślał o Twych postanowieniach
   i ścieżki Twoje rozważał.” 🙂

 11. ΑΔΗΣ; zaswiaty, mitologiczna kraina zmarłych
  https://el.m.wiktionary.org/wiki/Άδης
  Znaczenie znane Z MITOLOGII.

  ΓΕΕΝΝΑ; https://el.m.wiktionary.org/wiki/γέεννα
  znaczenie: Κόλαση που διαρκεί αιώνια, και δεν έχει τέλος, η παντοτινή τιμωρία czyli; PIEKŁO, które trwa wiecznie i nie ma końca, niekończąca sie kara.
  W grece na określenie piekła używa sie słowa κόλαση. Czym jest κολαση?

  ΚΟΛΑΣΗ; od κολαζω= τιμωρώ; karzę.
  https://el.m.wiktionary.org/wiki/κόλαση
  1.
  ο τόπος όπου, κατά τους χριστιανούς, τιμωρούνται μετά το θάνατο οι ψυχές των αμαρτωλών ανθρώπων
  Miejsce, gdzie, według chrześcijan, zostają poddane karze po śmierci dusze ludzi grzesznych αμαρταίνω = grzeszę.
  2.
  (μεταφορικά) αβάσταχτα σκληρές συνθήκες
  η ζωή μου έχει γίνει μία κόλαση
  To znaczenie odnosi sie do b. trudnych warunków życia, przez które życie staje sie “piekłem”
  3.
  (μεταφορικά) μεγάλο ξεφάντωμα, απίστευτο γλέντι
  Tu metafora zabawy, świętowania, gdzie wyraz κόλαση stosuje sie w pozytywnym znaczeniu.

  Θάνατος to smierć w znaczeniu biologicznym jak i :
  (χριστιανισμός) διαχωρισμός ψυχής από το σώμα, αλλαγή κατάστασης – μερικός θάνατος
  W chrzescijanstwie; odłączenie duszy od ciała, zmiana STANU, śmierć częściowa/ ciała a nie duszy/.
  https://el.m.wiktionary.org/wiki/θάνατος

 12. Kosik 😉 Piękny cytat 🙂

  Tylko nie pokazuje nam – że mamy rozważać nad tym czym jest piekło 😉 – wiemy że jest brakiem Boga – cóż może czekać nas gorszego niż brak Boga? Próbujemy nadać piekłu “fizyczny” wymiar – a cierpieć ma dusza – sprzeczność sama w sobie. To jakby rozważać nad stworzeniem świata – czy powstał stworzony Słowem Bożym – czy z wielkiego wybuchu z teorii “naukowców” – nie zmienia to faktu że istniejemy tu i teraz – i rozważanie nad tym nie ma znaczenia dla wierzącego w Boga. Królestwa Bożego szukajcie wpierw 🙂 – po co nad piekłem rozmyślać?

  1. “cóż może czekać nas gorszego niż brak Boga?” – prawda 🙁

   Trochę racja po Twej stronie DukeR, że po co nad piekłem rozmyślać, skoro mamy szukać najpierw Królestwa Bożego 🙂 Choć w sumie jak myślimy też o sprawach piekła w Biblii to jakby nie patrzeć też kierujemy swoje myśli na sprawy Boże zamiast na powiedzmy…”Przyjaciółki” w Polsacie 😉

   taka tam zaczepka 🙂

 13. Reasumujac, jak dla mnie zwroty gehenna i hades zostały użyte ze względu na pierwszych odbiorców Biblii i nauk Chrystusa. Hebrajczycy i Grecy wiedzieli czym sa te miejsca; pole na którym palono ciała grzeszników, “W Dolinie Hinnom utrzymywano stale palące się ognie, na jej środku znajdowało się wzniesienie zwane Tofet, na którym król judzki Achaz złożył niegdyś bogu Molochowi w ofierze własnego syna. Od tego momentu w Biblii i w judaizmie Dolina Hinnom jest symbolem bałwochwalstwa, kultu fałszywego boga, hańby oraz niegodziwości. Ołtarz ofiarny w Dolinie Hinnom zniszczył późniejszy dobry władca królestwa Judy – Jozjasz, aby powstrzymać składanie ofiar Molochowi”. Obrazowa metafora piekła dla Hebrajczykow, podobnie jak hades funkcjonował w świadomości Greków jako kraina umarłych, miejsce, gdzie dusza trafia po śmierci.
  Mitologiczny hades przetrwał do dzis i większość ludzi wie, czym jest Hades.
  Κόλαση rozumiana( r.żenski w grece) jako wieczna kara, miejsce gdzie trafia grzesznicy nie oznacza wiecznych tortur, palenia ogniem. Tak jak ludzie wierni Bogu odbiorą wieczna nagrodę w WIECZNYM Królestwie Boga tak grzesznicy zostaną potępieni na wieki. W moim rozumieniu ich dusze zostaną unicestwione na zawsze.

  1. tak, to by było dopełnieniem tego co ja napisałem.

   1. Błędne tłumaczenie/rozumienie wyrazu piekło jako γεχεννα ( użytego w danym fragmencie PŚ jako metafora, tak jak do dziś w j. polskim) wymagało sprostowania. Greka to trudny język i tłumaczenie go bez znajomosci- choćby podstawowej w mowie i piśmie- zawsze będzie owocowało błędami.
    Zreszta to samo tyczy sie każdego innego języka. Translator to nie znajomość języka, robi błędy.
    Natomiast błędne rozumienie i tłumaczenie greckiego przekładu to taka krecia robota, bo miesza w głowie czytelnikowi.
    Istnieje wiele kursów online greki, dobrze mieć choćby podstawy języka do jego “wykładania”.
    Ο Θεός μαζί σου αδερφέ Πέτρο.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Detektyw Prawdy, Dobra Nowina i Apokalipsa © 2015 Frontier Theme
%d bloggers like this: