Chrześcijanie biblijni. Nie wierz tak jak autorytety świata. W Jezusa wierz!

Chrześcijanie biblijni. Prawda dla NAŚLADOWCÓW JEZUSA CHRYSTUSA "Poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli"

Czy chrześcijanin może się rozwieść z partnerem?

Piszę o tym, ponieważ wczoraj na zjeździe czytelników była o tym mowa i przed chwilą pewna czytelniczka w rozpaczy do mnie napisała.

Co prawda pisałem na starym blogu w tej kwestii,

http://detektywprawdy.blogspot.com/2013/04/biblia-rozwod-czyli-czy-bog-akceptuje.html

 

aczkolwiek może nieco uściślę temat w kontekście biblijnym.

 

 

‘Przez wzgląd na zatwardziałość serc waszych pozwolił wam Mojżesz oddalać wasze żony, lecz od początku tak nie było. A powiadam wam: Kto oddala swoją żonę – chyba w wypadku nierządu – a bierze inną, popełnia cudzołóstwo. I kto oddaloną bierze za żonę, popełnia cudzołóstwo. Rzekli Mu uczniowie: Jeśli tak ma się sprawa człowieka z żoną, to nie warto się żenić. Lecz On im odpowiedział: Nie wszyscy to pojmują, lecz tylko ci, którym to jest dane. Bo są niezdatni do małżeństwa, którzy z łona matki takimi się urodzili; i są niezdatni do małżeństwa, których ludzie takimi uczynili; a są i tacy bezżenni, którzy dla królestwa niebieskiego sami zostali bezżenni. Kto może pojąć, niech pojmuje!” (Mt 19,1-12)

 

“Tym zaś, którzy trwają w związkach małżeńskich, nakazuję nie ja, lecz Pan: Żona niech nie odchodzi od swego męża. Gdyby zaś odeszła, niech pozostanie samotną albo niech się pojedna ze swym mężem. Mąż również niech nie oddala żony. Pozostałym zaś mówię ja, nie Pan: Jeśli któryś z braci ma żonę niewierzącą i ta chce razem z nim mieszkać, niech jej nie oddala. Podobnie jeśli jakaś żona ma niewierzącego męża i ten chce razem z nią mieszkać, niech się z nim nie rozstaje. Uświęca się bowiem mąż niewierzący dzięki swej żonie, podobnie jak świętość osiągnie niewierząca żona przez brata. W przeciwnym wypadku dzieci wasze byłyby nieczyste, teraz zaś są święte. Lecz jeśliby strona niewierząca chciała odejść, niech odejdzie. Nie jest skrępowany ani brat, ani siostra w tym wypadku. Albowiem do życia w pokoju powołał nas Bóg. A skądże zresztą możesz wiedzieć, żono, że zbawisz twego męża? Albo czy jesteś pewien, mężu, że zbawisz twoją żonę?” (1 Kor 7,10-16)

Ponownie oparcie w Mojżeszu tym razem Marka:

„Wybrał się stamtąd i przyszedł w granice Judei i Zajordania. Tłumy znowu ściągały do Niego znowu je nauczał, jak miał zwyczaj. Przystąpili do Niego faryzeusze i chcąc Go wystawić na próbę, pytali Go, czy wolno mężowi oddalić żonę. Odpowiadając zapytał ich: Co wam nakazał Mojżesz? Oni rzekli: Mojżesz pozwolił napisać list rozwodowy i oddalić. Wówczas Jezus rzekł do nich: Przez wzgląd na zatwardziałość serc waszych napisał wam to przykazanie. Lecz na początku stworzenia Bóg stworzył ich jako mężczyznę i kobietę: dlatego opuści człowiek ojca swego i matkę i złączy się ze swoją żoną, i będą oboje jednym ciałem. A tak już nie są dwoje, lecz jedno ciało. Co więc Bóg złączył, tego człowiek niech nie rozdziela! W domu uczniowie raz jeszcze pytali Go o to. Powiedział im: Kto oddala żonę swoją, a bierze inną, popełnia cudzołóstwo względem niej. I jeśli żona opuści swego męża, a wyjdzie za innego, popełnia cudzołóstwo.” (Mk 10,1-12)

 

W Biblii tak więc są  dopuszczalne tylko i wyłącznie dwa wyjątki, jako możliwy powód do rozwodu:

– pierwszy – gdy strona niewierząca chce się rozwieść,

– drugi – gdy jedna ze stron popełni grzech wszeteczeństwa, rozumiany jako
współżycie seksualne poza legalnym związkiem małżeńskim czyli powszechnie nazywana zdradą.

 

Przy czym drugi punkt można śmiało rozszerzyć o stan narzeczeństwa.

Jako, że małżeństwa żydowskie obejmowały okres (po naszemu:) narzeczeństwa (Księga Powtórzonego Prawa 22,25-27), co Mateusz ilustruje historią Marii i Józefa (Ewangelia wg Mateusza 1,18-19), wydaje się, że najtrafniejszym zrozumieniem klauzuli Mateusza ?z wyjątkiem rozpusty? jest odniesienie jej do rozpusty okresu narzeczeństwa, a nie do zdrady po ślubie. W każdym razie według wszystkich fragmentów rozwód dyskwalifikuje do powtórnego małżeństwa.

http://www.biblia-wnioski.pl/krotkie-artykuy-mainmenu-5/13-ycie-chrzecijaskie/46-rozwod-i-powtorne-maestwo.html

Jest to także zgodne z rozumieniem małżeństwa:

http://detektywprawdy.blogspot.com/2013/10/narzeczenstwo-mazenstwo-biblijne.html

Jeśli więc w okresie narzeczeństwa nasz partner/ka dokonał cudzołóstwa, to my mamy prawo od niego odejść.

 

 

Poniżej uświadamiające linki:

W tym pierwszym ukazują, że jest możliwa w świetle Biblii separacja jako sytuacja awaryjna.

 

https://www.cai.org/pl/studia-biblijne/ma%C5%82%C5%BCe%C5%84stwo-rozw%C3%B3d-i-ponowne-ma%C5%82%C5%BCe%C5%84stwo

 

http://www.chrzescijanie.alpha.pl/rozwod-a-biblia/

Updated: 12 lipca 2015 — 21:06

7 komentarzy

Add a Comment
  1. bardzo dobre ujęcie problemu.

   1. Tak przy okazji… Ewa uważaj na tą stronę co z niej link podałaś. Koleś używa fałszywego i bluźnierczego imienia Jezusa, które jest nawet w adresie strony. Ponoć żydzi w jakimś filmie z ich telewizji, w którym szydzili z Jezusa, używali tego imienia jeszu, oznacza ono chyba ,,niech on będzie zapomniany” czy jakoś tak.

    Tak tylko przy okazji ostrzegam.

    1. Dzięki za ostrzeżenie, co do imienia podchodzę sceptycznie ale uważam, że wiele z artykułów tego człowieka jest wartościowych.

 1. http://www.chrzescijanie.info.pl/rozwod-a-biblia/ tutaj radykalne zdanie – nie ma rozwodów biblijnych

  1. zgadzam się, ale między parą nowonarodzonych chrześcijan

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Detektyw Prawdy, Dobra Nowina i Apokalipsa © 2015 Frontier Theme
%d bloggers like this: