Chrześcijanie biblijni. Nie wierz tak jak autorytety świata. W Jezusa wierz!

Chrześcijanie biblijni. Prawda dla NAŚLADOWCÓW JEZUSA CHRYSTUSA "Poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli"

Jak Kościół Katolicki Wymordował Biblijnych Chrześcijan Waldensów-Pieczęć Boża

 

Uwaga! od połowy filmu promuje się Adewentystów Dnia Siódmego. Film umieściłem ze względu na historię Waldensów

 

Waldensi – ugrupowanie chrześcijańskie, zainicjowane przez Piotra Waldo, zawiązane w południowej Francji ok. 1170 jako tzw. „ubodzy z Lyonu”, działające we Francji, Włoszech, Niemczech, Czechach i Polsce (Śląsk), występujące przeciw władzy i bogactwu Kościoła. Potępieni przez papiestwo, ekskomunikowani i prześladowani przez inkwizycję[1].

Ich ojcem duchowym był Valdès (stąd nazwa: waldensi), bogaty kupiec z Lyonu, który rozdał swój majątek ubogim, głosząc hasła wyrzeczenia się własności i życia w ubóstwie. Za podstawę wiary przyjmowali tylko Biblię, odrzucając autorytet papieża, krytykowali zbytek wyższego duchowieństwa i żądali reform w Kościele. Ekskomunikowani w 1184 przez papieża Lucjusza III, byli prześladowani przez sądy Inkwizycji[2].

Po śmierci Piotra Waldo nieliczni waldensi żyli w ukryciu i cierpieli prześladowania. Mimo tego, ruch waldensów wciąż miał wpływ na życie religijne Europy, zwłaszcza południowej. Na początku XV wieku skontaktowali się z czeskim reformatorem religijnym, Janem Husem, od którego przejęli też dalsze postulaty. Część waldensów dołączyła nawet do ruchu taborytów (radykalnych husytów). Niedobitki waldensów schroniły się w Szwajcarii i północnych Włoszech. Dotarli także na Śląsk[1], gdzie na początku XIV wieku sądy inkwizycyjne nasiliły ściganie waldensów. W 1315 w samej tylko Świdnicy spalono przeszło 50 waldensów[3].

Waldensi szwajcarscy w 1532 roku zjednoczyli się z Kościołem ewangelicko-reformowanym (kalwińskim) (Synod w Chanforan), z którym mieli bardzo zbliżoną doktrynę, a francuscy zostali wygnani lub zmuszeni do przyjęcia katolicyzmu. Natomiast waldensi włoscy przetrwali do dziś, głównie w trudno dostępnych Alpach Piemonckich.

Obecnie waldensi skupiają się w 5 rejonach:

Alpejskie doliny Piemontu, Sabaudii i Delfinatu,
Lombardia i Wenecja,
Liguria, Toskania i Rzym,
Kalabria i Sycylia,
Argentyna (prowincja Rio de la Plata).
Kościół waldensów należy do Światowego Aliansu Kościołów Reformowanych, liczy ok. 100 tysięcy wyznawców i jest drugim co do liczebności kościołem protestanckim we Włoszech.

Kalendarium historii waldensów[edytuj | edytuj kod]
Chronologia
Rok Wydarzenie[4]
ok. 1170 Piotr Waldo tworzy grupę religijną waldensów, liczniejszą w południowej Francji i w Lombardii. Grupy waldensów powstają też w południowych Włoszech (Kalabria i Sycylia).
1184 Ekskomunikowani przez papieża Lucjusza III,
1231 Ustanowienie sądów Inkwizycji, które rozpoczynają systematyczne prześladowania waldensów, którzy pod ich wpływem znikają z miast.
XIII w. Waldensi osiedlają się w trudno dostępnych dolinach zachodnich Alp , gdzie przejściowo są bezpieczni od prześladowań.
XIV-XV w. Papież Benedykt XII interweniuje u biskupa d’Embrun i księcia Humberta II, aby zniszczyli waldensów. Aż do końca XV w. (z przerwami) trwają organizowane przez inkwizycję procesy, aresztowania, konfiskaty majątku i palenie na stosach oskarżonych o herezję.
1487-89 Krucjata przeciwko waldensom w Alpach ogłoszona przez króla Francji Karola VIII i poparta przez papieża Innocentego VIII. Wojska królewskie masakrują waldensów w grocie Balme-Chapelue[5].
XVI w. Waldensi w Piemoncie zaczynają rozpowszechniać swoją doktrynę przy pomocy drukowanych publikacji (w tym Biblii).
1532 Synod w Chanforan zatwierdza doktrynalne przyłączenie waldensów do kalwinizmu.
1545 Król Francji Franciszek I zezwala na wymordowanie 3000 waldensów w regionie Luberon (Prowansja).
1555 Waldensi budują swoje pierwsze kościoły w Saint Laurent d’Angrogne, w La Tour, Rocheplate, Villesèche i Prali.
1561 W Kalabrii waldensi są zabijani lub sprzedawani Maurom jako niewolnicy.
1561 Ugoda z Cavour zawarta 5 czerwca w wyniku walk między księciem Sabaudii i waldensami (broniącymi się w alpejskich dolinach), gwarantuje im wolność wyznania.
1598 Edykt nantejski gwarantuje francuskim waldensom bezpieczeństwo.
1630 Epidemia dżumy powoduje wyludnienie osad waldensów.
1655 Wielkanoc piemoncka to masakra waldensów z Pra de la Tour- jest to kulminacyjne wydarzenie okresu krwawych represji przeciwko waldensom w księstwach włoskich.
1686 3 maja kapitulują ostatnie oddziały waldensów, broniące się w Alpach francuskich. Ocaleni są przymusowo konwertowani na katolicyzm lub wysiedlani.
1687 13 stycznia rozpoczyna się przymusowe wysiedlenie waldensów z Sabaudii do Szwajcarii. Osiedlają się głównie w kantonie Vaud.
1689 W połowie kwietnia ma miejsce tzw. Wspaniały Powrót: oddziały waldensów ze Szwajcarii zbrojnie zajmują swoje dawne siedziby w Sabaudii.
1694 W maju książę Sabaudii Wiktor Amadeusz II wydaje edykt o tolerancji, zezwalający waldensom na pozostanie i wyznawanie swojej wiary.
XVII-XVIII w. Nasilają się represje przeciwko waldensom: odkupywanie ziemi, ograniczanie możliwości zatrudniania, szykany administracyjne, przymusowa rekatolicyzacja osad. Państwa protestanckie organizują pomoc finansową dla waldensów.
1792 I Republika Francuska zajmuje Sabaudię i po raz pierwszy daje waldensom równouprawnienie z katolikami.
1848 17 lutego Patent przyznaje waldensom we Włoszech pełnię praw obywatelskich oraz wolność wyznania. Waldensi osiedlają się w większości regionów Włoch, emigrują także do Ameryki Południowej i do USA.
Podstawowe zasady wiary[edytuj | edytuj kod]
Pierwotna doktryna była skromna i była tylko wezwaniem do powrotu do „ewangelicznego ubóstwa”. Stopniowo precyzowała się, stając się “proto-kalwinizmem” (zawiera ją poemat z XIV wieku : La Nobla Leyczon (Szlachetna lekcja)). Ostateczny kształt uzyskała w latach 1526-1532.

Biblia jest podstawą wiary.
Każdy mężczyzna i każda kobieta, znający Biblię, mogą być kaznodziejami.
Kult jest prowadzony w języku narodowym; każdy powinien czytać Biblię.
Wiara jest darem Boga.
Nieuznawanie odpustów. Nienauczanie na temat czyśćca.
Jezus Chrystus jest jedynym pośrednikiem między Bogiem i ludźmi. Świętych należy naśladować, ale nie wolno ich czcić. Cześć należy się jedynie Bogu; wszystko inne jest bałwochwalstwem.
Kościół rzymskokatolicki sprzeniewierzył się tradycji apostolskiej i nie ma władzy od Boga.
Jedynymi sakramentami są chrzest i eucharystia.
Śmierć jest przejściem w stan nieświadomości, tzn. aż do wskrzeszenia przez Chrystusa.
Potępiają śpiew, grę na organach, modlitwy zanoszone w nieznanym języku (oprócz ‘Ojcze Nasz’),
Odrzucają papieża

 

http://pl.wikipedia.org/wiki/Waldensi

Updated: 29 marca 2015 — 20:55

20 komentarzy

Add a Comment
 1. O Waldensach (i nie tylko) można poczytać w książce Ellen White “Wielki Bój”. Dosyć dobrze przedstawiono tam prześladowania chrześcijan na przełomie wieków. Trochę ostrożności zalecam od połowy książki, gdy zaczyna się interpretacja proroctw biblijnych 🙂 Czytałam kilka lat temu, muszę sięgnąć po nią jeszcze raz…

  1. Film ma na celu przybliżenie dramtycznej historii waldensów. AD7 wykorzystali to w filmie

 2. Waldensi zaakceptowali związki homoseksualne…

  1. ale to juz nie ci waldensi, tak samo jak luteranie nei maja nic wspólnego z Lutrem

 3. Upominam Cie Piotrze (mam nadzieje ze z miloscia) 😉
  Twoje uogolnienie ze to Kosciol Katolicki jest niescisle i jest polprawda…a zatem zmienia kontekst historyczny i narodowy.
  Smiem twierdzic ze Polacy a zatem Polski kk nie mial z tym nic wspolnego
  podobnie jak i malo mial wspolnego z inkwizycja.

  Kosciol Katolicki tamtego czasu (of Holy Roman Empire od ok 800 ad) czyli tak naprawde Swietego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego (TO JEST WLASCIWA I SCISLA NAZWA) najezdzal a jakze polskie ziemie a zatem Polski Kosciol Katolicki (slynne krucjaty)!!!!
  I TO NIE RAZ
  Francuzi tamtych czasow tez w jakims momencie mieli siedzibe papiezy.Nie pamietam dokladnie…gdzies na poludniu Francji

  Kosciol Katolicki Filipinski (nie istniejacy wtedy) nie mial z tym NIC WSOPOLNEGO!! przesladowaniem Waldensow
  KOSCIOL KATOLICKI IRLANDII NIE MIAL Z TYM NIC WSPOLNEGO!!!
  KOSCIOL KATOLICKI (nie istniejacy wtedy) MEKSYKU NIE MIAL Z TYM NIC WSPOLNEGO!!
  Kosciol Katolicki Wielkiej Brytanii i chyba Hiszpanii nie mial z tym nic wspolnego
  Polski Kosciol Katolicki tez nie mial z tym nic wspolnego.
  Po prostu prosze Cie uzywaj scislych terminow bez mozliwosci INTERPRETACJI i bedzie sprawiedliwie

  O najazdach krzyzowcow katolickich Swietego Imperium Rzymskiego Narodu Niemieckiego jest w polskich kronikach sporo a przytacza to Pawel Szydlowski o ile komus nie chce sie czytac.
  youtube.com/watch?v=nOzyLJrZ9-U
  Wyprawy Krzyżowe na Polskę w roku 1039 i 1047- Krucjaty.NWO-Spiskowa Historia Polski

  youtube.com/watch?v=HHZLs5btjqw
  Dalsze klątwy kościelne i Wyprawy Krzyżowe na Polskę Piastów. Krucjaty.Starożytni Polacy cz.7

  Sprawdziles dokladnie do kogo nalezal Slask w okresie opresji Waldensow.Pamietam ze czesto byl w rekach Czeskich w sredniowieczu.

  To tak jak ja bym uogolnil mowiac ze Protestanci mieli byc lepsi jako chrzescijanie a skonczyli na tym bili i wykorzystywali murzynow jako niewolnikow a az do lat 60-tych mieli segregacje rasoewa i zabijali Indian i kradli im ziemie.Fajne uogulonienie? Ci co mieli poprawic jakosc po KRK
  Ba protoplasci metodystow lubili miec wiele zon- Krol Anglii przez co mieli zatarg z upominajacym ksiedzem ktoremu krol scial leb.
  Mile zlego poczatki lecz koniec zalosny-jak ktos rzekl 😉
  ps. na pewno w detalach ja tez sie gdzies pomylilem bo nie mam teraz czasu sprawdzac.sorki

  1. A czymże to się różni? Jakiekolwiek odnóże, łeb, czy jak się tego nie nazwie, katolicyzmu, ma zawsze ten sam początek i tą samą watykańską głowę, głowę, która nieraz wygłaszała bardzo “ciekawe” rzeczy o tym, że ma zwierzchność na ziemi, żeby mordować “heretyków”…
   W odróżnieniu od protestantów, którzy byli podzieleni na wiele kościołów, często bez odgórnego zwierzchnictwa ( a przynajmniej ze zróżnicowanym, pośród wyznań),
   KATOLICYZM TO JEDEN SYSTEM. Ten rak dopasowuje się do lokalnej sytuacji i wybiera adekwatne metody działania, łącząc kompromis z przymusem.

   1. dokładnie,
    to tak, jakby powiedzieć, że to co robili przez ostatnie 500 lat Jezuici, to nie kościół katolicki…
    a robili oni sporo…złego

  2. Mainek, to nie moje uogólnienie, ale adwentystów. Jak przepisałem tylko tytuł 🙂
   ale zbadam temat.

 4. Ja mam pytanie do Admina skąd taki pesymizm do mojego kościoła Adwentystów Dnia Siódmego? Dlaczego uwaga i co ADS wykorzystał bo nie rozumiem?

  1. Admin chwilowo nieobecny… (?)

   Poszedł kupić oliwę do swej lampy…

   🙂

   1. dobra dowcipnisio, nawet admini czasem śpią 🙂

    1. Sny bywają twórcze…
     🙂

  2. nie neguje adwenstystów i są mi braćmi w wierze, tak jak nie neguje katolików.
   Nie wiem czy to dobre miejsce na spory co do religii.
   ad7 zachowują się jak sekta, twierdząc, że tylko osoby świętujące sobotę będą zbawione. Tak więc suma sumarum, to Wy/Oni negują nas całą resztę.
   Mam także bardzo złe doświadczenie na forum. Każdy z ad7 na siłę i bez pardonu forsował proroctwa dotyczące apokalipsy wg ad7
   poza tym na grobie Ellen White jest obelisk.
   Ellen przeczy Biblii:
   http://www.zbawienie.com/Ellen-White.htm

   1. Obydwaj dobrze wiemy, że to co jest na czyimś grobie jest bez znaczenia, u mnie na pewno też coś rodzina katolicka wymyśli i to będzie oznaczało, że jestem katolikiem, albo, że oddaje cześć maryji?
    Również wiemy, że artykuły Henryka są ciekawe, ale odrzucanie nauk apostołów na podstawie własnych odczuć to zejście ze szlaku w złym kierunku.
    Co do twierdzenia, że ADS uważa, że ci co nie święcą soboty nie będą zbawieni to jest oczywiście bzdura nigdy się z czymś takim nie spotkałem i nikt tak nie naucza. Jeżeli spotkałeś adwentystę, który tak twierdzi to sam na siebie wyrok wydaje. Inaczej kwestia się odnosi, jeżeli doskonale wiesz, że zakon trzeba wypełniać (zostałeś w pełni uświadomiony), a nie wypełniasz go tylko sobie tłumaczysz, że sobota nie obowiązuje – bo obowiązuje, w tedy grzesząc jawnie ryzykujesz swoje życie wieczne – wyrok i tak należy do Pana. Wydaje mi się, że ten kto to mówił, odnosił to do czasów końca i znamienia bestii, w tedy karty są odsłonięte i nikt się nie wymiga komu służyć, a przecież sam Bóg mówi, że ci co przyjmują znamię Bestii umrą, więc chyba w tym kontekście mówił prawdę?
    ADS naucza, że zbawiony jesteś z łaski nie z uczynków, już mi tu ktoś zarzucał, że sieje herezję jak broniłem soboty, pomimo tego, że pisałem o zbawieniu z łaski.
    Księga Objawienia mówi, że na końcu czasu zostanie lud, który zachowa cały pełny zakon Boży bez względu na wszystko. Kościół ADS jest ufajdany w grzechy jak cała reszta kościołów (przecież wszyscy zgrzeszyli), jedyne co go broni to przestrzeganie pełnych 10 przykazań. Inną bajką jest padanie w samozachwyt i negowanie innych kościołów, co też w ADS się zdarza, ale jak ty to mówisz nie wrzucajmy wszystkich do jednego worka. Prawdziwi adwentyści tak nie robią, co nie znaczy, że lud Boży będzie siedział cicho w sprawie soboty, bo to niedopuszczalne, ja nie zamierzam ponosić winy za czyjąś krew, dlatego zawsze głośno mówię o sobocie, do myślenia powinno dać to, że każde przykazanie powinnyśmy pamiętać, a przy sabacie jest tam dodane słowo “pamiętaj” myślę, że Bóg dał to celowo.
    Nikt proroctw nie forsuje, nigdy się z tym nie spotkałem, powiem więcej poproszę o materiały dotyczące proroctwa daniela czy apokalipsy z twojego kościoła chętnie przeanalizuje, podeślesz?
    Co do Ellen White, jest błędne rozumowanie typu, że jej pisma są nad Biblią itp. Ja do tego kościoła trafiłem z KK i nigdy, ale to nigdy taka sytuacja nie miała miejsca, by Ellen była ponad pismem, mało tego rzadko kiedy pastor podczas kazania powoływał się na nią, a jeżeli już to robił to było to kilka zdań zgodnych z nauką Biblijną.
    Nawet teraz podam przykład z tego co wkleiłeś od Henryka – zwyczajna gra słów:
    1. CZY PLAN ZBAWIENIA POWSTAŁ DOPIERO PO UPADKU?

    EGW TAK: „Królestwo Bożej Łaski zostało powołane zaraz po upadku człowieka jako plan odkupienia tych, którzy zawinili.” (Great Controversy [Wielkie Kontrowersje], str. 347)..

    BIBLIA NIE: „Wiecie bowiem, że z waszego, odziedziczonego po przodkach, złego postępowania zostali wykupieni nie czymś przemijającym, srebrem lub złotem, ale drogocenną krwią Chrystusa, jako baranka niepokalanego i bez zmazy. On był wprawdzie przewidziany przed stworzeniem świata, dopiero jednak w ostatnich czasach się objawił ze względu na was.” (1 P 1,18-20)..
    BIBLIA NIE: „W Nim bowiem wybrał nas przed założeniem świata, abyśmy byli święci i nieskalani przed Jego obliczem.” (Ef 1 , 4)..

    W teksie pisanym przez Ellen nie jest napisane “TAK”, nie jest również stwierdzenie, że plan postał po upadku, Ellen stwierdziła, że został powołany – ja to rozumiem jako uruchomienie planu, wdrożenie go, a nie jego powstawianie w momencie upadku.
    Tak możemy sobie udowadniać co chcemy i to w nieskończoność.

    Co do samej Ellen w moim odczuciu, to nie zgłębiałem jeszcze tematu czy była prorokiem czy nie, uważam, że na dziś jest mi to nie potrzebne i nikt w ADS tego nie forsował, mało tego nikt mnie o niej nie nauczał, kto to itp. Oczywiście poproszę o materiały, które robią z tej kobiety oszusta lub mijania się z nauką Biblijną (wyślijcie na mój adres e-mail: kravsc1@gmail.com), niedługo biorę się za czytanie książki, która rozwieje moje wątpliwości – “Posłaniec Pana” Herbert E. Douglass

    Na zakończenie taka mała refleksja, Biblia mówi, że taki gość jak Salomon był najmądrzejszy na świecie i nigdy żaden człowiek mądrością mu nie dorówna, może warto zastanowić się nad tym tekstem, skoro pismo potwierdza jego mądrość i go posłuchać? W końcu mądrość dostał od Boga.

    Kazn. 12:(13) Wysłuchaj końcowej nauki całości: Bój się Boga i przestrzegaj jego przykazań, bo to jest obowiązek każdego człowieka.

    1Jan 2:(4) Kto mówi: Znam go, a przykazań jego nie zachowuje, kłamcą jest i prawdy w nim nie ma.

    Już nie będę cię kłopotał o sektę, bo często to słyszę. Przeanalizowałeś już fałszywą i prawdziwą trójcę w świetle księgi objawienia? – materiał , który wysłałem?

    Pozdrawiam,
    Krav

    1. “Już nie będę cię kłopotał o sektę, bo często to słyszę. Przeanalizowałeś już fałszywą i prawdziwą trójcę w świetle księgi objawienia? – materiał , który wysłałem?”
     wybacz bracie ale jeszcze nie.
     Za dużo mam tekstów w kolejce a co trochę ktoś podsyła coś wartościowego. Jeszcze niektórzy mają żal że coś pdoaje z translatora, ajkbym był 10 osobową ffirmą medialną a działam sam w chiwlach przerwy między pracą a życiem rodzinnym

     1. spoko w razie pytań pisz 😉 Jak macie filmy ty czy inni odnośnie objawienie i daniela nie z ADS to poproszę.

      1. widzisz, Twój przykład AD7 pokazuje, że są adwentyści adwentyści.

    2. Jeden robi różnicę między dniem a dniem, drugi zaś każdy dzień ocenia jednakowo; niechaj każdy pozostanie przy swoim zdaniu. Kto przestrzega dnia, dla Pana przestrzega; kto je, dla Pana je, dziękuje bowiem Bogu; a kto nie je, dla Pana nie je, i dziękuje Bogu.
     (Rom 14:5-6)

     Jeszcze tłumaczenie z Biblii Gdańskiej.
     Bo jeden różność czyni między dniem a dniem, a drugi każdy dzień za równo sądzi; każdy niech będzie dobrze upewniony w zmyśle swoim. Kto przestrzega dnia, Panu przestrzega; a kto nie przestrzega dnia, Panu nie przestrzega; kto je, Panu je, bo dziękuje Bogu; a kto nie je, Panu nie je, a dziękuje Bogu.
     (Rom 14:5-6)

     1. Zobacz cały kontekst Rz 14:1-23 Paweł wyraźnie mówi o obyczajach w prawie ceremonialnym, a przede wszystkim o osądzaniu osób, które są słabsze w wierze. Nie można dokręcać śruby i nikogo zmuszać do miłowania Boga ani go osądzać, bo taką osobę można zniechęcić. Kościół Katolicki dużo osób zniechęcił swoją postawą w sprawie afer np. pedofilii. Papież przeprosił przecież oficjalnie za okres średniowiecza, ale NAUKI NIE ZMIENIŁ.

      Jak 2:(10) Ktokolwiek bowiem zachowa cały zakon, a uchybi w jednym, stanie się winnym wszystkiego. (11) Bo Ten, który powiedział: Nie cudzołóż, powiedział też: Nie zabijaj; jeżeli więc nie cudzołożysz, ale zabijasz, jesteś przestępcą zakonu.

 5. Boże daj nam taką wiarę jaką mieli Waldensi.Niezłomni ludzi,którzy oddali swoje życie aby nieść prawdę o Bogu i Jezusie.Powinniśmy brać z nich przykład żeby chwała Boża wzrastała.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Detektyw Prawdy, Dobra Nowina i Apokalipsa © 2015 Frontier Theme
%d bloggers like this: